Gişe Filmlerinden Sıkılanlar İçin Seyir Zevki Yüksek 15 Bağımsız Film

Hollywood'dan biraz uzaklaşalım!

Editörün Seçtikleri Liste

image-w856

Lola Rennt 1998 IMDb 7.8

Genç ve güzel bir kız olan Lola’nın sevgilisi, mafya için kuryelik yapmaktadır. Son işinde Lola onunla buluşmakta gecikince Manni alması gereken 100.000 DM’lik parayı kaybeder. Mafyanın sevgilisini öldürmemesi için Lola’nın 20 dakika içinde o para çantasını bulması veya biryerden bu parayı temin etmesi gerekmektedir. Zamana karşı yarış başlamıştır.

Filmsel zamanın bir çok kez kırılıp, başa sarıldığı bu deneysel film yayınlandığında, Tom Tykwer büyük bir hayran kitlesine ulaşmış oldu. İdealin fantezisi niteliğindeki film, kurgusal düzlemini özgünlüğünü her daim koruyacak şekilde oluşturmuştur.

Berlin’den sokak manzaraları ve techno müzik eşliğinde hızlı ve sürükleyici bir macera filmi olan Lola Rennt, pek çok film festivalinden de ödüllerle dönmüş başarılı bir yapım oldu.

__________

A shot of the many faces of John Malkovich from "Being John Malkovich." ©Universal Studios.

Being John Malkovic 1999 IMDb 7.8

Craig kendince yetenekleri olan bir kuklacıdır. Bu meslek ona elbette ki hayatta kalmasını sağlayabilecek bir para kazandıramamaktadır. Bu nedenle önemli bir kararın eşiğinde olduğunu hissetmektedir. Craig’in karısı olan Lotte ise bir pet shop’da çalışmaktadır. Sürekli olarak kendi işinin tuhaf yanlarından dem vuran Lotte, Craig’in canını fazlasıyla sıkmaktadır. Şansı yaver giden Craig bir firmada iş bulur. Şirkette tanıştığı Maxine isimli bir kadın onun ilgisini cezbeder. Ancak Maxine, Craig’le hiçbir şekilde ilgilenmemektedir. Bir gün Craig çalıştığı firmada gizli bir kapıcık bulur. Kapıdan içeri giren Craig, nasıl olduysa, John Malkovich’in bedeninde uyanacaktır.

___________

f5fba9167e7b1369b66df17f55d69d56

Spring, Summer, Autumn, Winter 2003 IMDb 8.1

Tabiatın bütün güzelliklerini bir arada toplayan bir gölün ortasına kurulmuş yüzen bir tapınak, yaşlı bir rahip ve yanında ona eşlik eden küçük rahip adayı.Yaşlı rahip, ufak çocuğa nasıl rahip olunacağını inanılmaz bir bilgelikle ama bir o kadar da doğal bir akış içinde öğretir. Tevekküle inanır anlatır ama müdahale etmez söyler ama uyarmaz. Bu şekilde geçip giden mevsimler ile büyüyen çocuğun geçirdiği evrim, son derece doğal bir ahenk içinde ilerlerken, sıra artık büyümüş olan çocuğun öğrendiklerini gerçek hayata nasıl yansıtacağını görmeye gelir. Ufak yaştan beri öğretilen erdemlere rağmen asıl öğretimin hayatın kendisi tarafından yapıldığının farkında olan bilge rahip için ise bekleme ve görme zamanıdır. Beklenen gelir, tapınağa bir konu için şifa bulmaya gelen bir anne ve kızı rahip adayını etkiler rahip adayı kıza aşık olarak adayı terkeder ve yıllar sonra geri döner.

Tam bir görsel şölen olarak beyaz perdeye yansıyan ve gösterildiği bütün festivallerde büyük beğeni ile karşılanan İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış, yönetmen Kim Ki-Duk’un sinemasına dair pek çok önemli ipuçlarını da içinde barındıran bir film.

__________

the_man_from_earth

The Man From Earth 2007 IMDb 8.0

John Oldman, bir üniversitede yaptığı tarih profesörlüğü görevinden ayrılıp başka bir yere taşınma kararı alır. Veda etmek için evine gelen profesör arkadaşları John’un taşınmasının altındaki nedeni merak eder.

Arkadaşlarının meraklı soruları üzerine gizemini korumaktan vazgeçen John, neden taşındığını açıklar: yaklaşık 14 bin yıldan beri yaşayan ve hiç yaşlanmayan bir ölümsüzdür. Ortaya attığı bu iddia arkadaşları tarafından sorgulanacak ve hepsi John’un delirmiş ya da kendilerini sınıyor ya da en kötüsü doğruyu söylüyor olma ihtimalleri arasında gidip geleceklerdir. John sorulan her soruya bir bilim adamı edasıyla öyle açıklamalar yapar ki ortamdaki en yaşlı kişilerin dahi kendisiyle akrabalıkları olduğunu gözler önüne sürer.

Düşük bütçeli olarak tek bir mekanda çekilmiş olan Dünyalı, seyircisini de tüm film boyunca düşünmeye ve sorgulamaya iten, herhangi bir özel efekte ihtiyaç duymamış farklı bir bilim-kurgu. Şaşırtıcı senaryosu sinemacı olmak isteyen genç beyinlere büyük bir ilham niteliğinde. Az bütçe ve sınırlı mekanla nasıl film çekilir sorusunun cevabı: The Man From Earth.

___________

dogtooth5

Dogtooth 2009 IMDb 7.3

Yunanistan’dan gelen en şok edici, kışkırtıcı ve en yaratıcı filmlerden biri olan Köpek Dişi, atmosferiyle Michael Haneke’yi, duygusal sıkıntı açısından Lars Von Trier’i anımsatıyor. Film sosyolojik ve toplumsal kural ve ilişkilere adeta ateş açıyor bir çok temeli yerinden sarsıyor üstelik haklı sebepler göstererek.

Film, üç genç kardeşin anne babalarıyla, sanki paralel bir evrende, farkında olmadıkları bir tutsaklıkta yaşadığı evde geçiyor. İşlevsiz ailelerin gelebileceği son nokta gibi görünen ailede baba; anne ve çocukların dışardaki dünyayı kendi istediği gibi düşünmelerini sağlıyor ve olmaz bahanelerle onlara yaşam hakkı tanımayarak kendi çizdiği dairede hareket özgürlüğü tanıyor.

Bir yerden sonra meraklı bir çocuğun sınırları aşmak için yapacaklarına ve ortaya çıkan gerçeklere hayret edeceksiniz.

Meraklısına belirtmek isteriz ki filmin yönetmeni Yorgos LanthimosLobster filmiyle birlikte birlikte sinema dünyasındaki şovuna devam ediyor.

__________

a-prophet_LRG

Un Prophéte 2009 IMDb 7.9

Altı yıllık cezasını çekmek üzere Fransa’da bir hapishaneye giren Malik Djabena hayat için toy sayılabilecek genç bir adamdır. Okuma yazma bilgisi dahi yoktur. Henüz 19 yaşının sonlarına doğru hapse düşmüştür ve hapishanedeki diğer mahkumlara göre oldukça zayıf görünmektedir. Genelde azınlıklardan olan suçluların bulunduğu bu hapishanede, bir yeni gelen olarak Malik’in hayatta kalabilmek için çeşitli yükümlülükleri olacaktır. Günden güne görevleri yerine getirdikçe hapishanede nüfuz sahibi olmaya başlayan Malik, bulunduğu ortamda yavaş yavaş yükselip kendi planlarını yapmaya başlayacaktır. Bu saf genç, yeraltı dünyasında hızla yükselen saygın bir kimliğe hangi yollardan geçerek ulaşıyor sorusunun en gerçekçi cevabını veriyor: Her an ölümle kol kola.

__________

nebraska

Nebraska 2013 IMDb 7.7

İyiden iyiye yaşlanmakta olan alkolik baba Woody Grant, piyangodan büyük ödülü kazandığını öğrenerek ödülünü almak için Montana’dan Nebraska’ya doğru uzun bir yolculuğa çıkmaya karar verir.

Bunama belirtileri hat safhada olan Woody’nin ailesinden kimse onun söylediklerini ciddiye almasa da yirmili yaşlardaki oğlu pek de istemeyerek bu yolculuk esnasında babasının yanında yer almaya karar verir.
Sideways ve The Descendants filmlerinin senaryolarıyla iki Oscar ödülü kazanan yönetmen Alexander Payne‘in yönetmenliğini yaptığı filmin başrollerini Bruce DernBob Odenkirk ve Will Forte paylaşıyor.

__________

57615f1ce4b05955b16b38b2_853x480_F_v1

I, Daniel Black 2016 IMDb 8.1

Daniel Blake, New Castle’da yaşayan bir marangozdur. Fakat sağlık durumu nedeniyle çalışamamaktadır. Sistemin çarpıklığı nedeniyle devlet yardımı da alamaz ve iş aramak zorunda kalır. Daniel bu zorlu süreçte bir anne ve onun çocuklarıyla dostluk kurar. Kendisi gibi bozuk sistemle ve boğucu bürokrasiyle mücadele eden ve iki çocuğuna tek başına bakan genç Katie ile yoldaş olacaktır.

Paul Laverty‘nin senaryosunu yazdığı ve Ken Loach‘ın yönetmenliğini üstlendiği filmin başrollerini Dave Johns ve Hayley Squires paylaşıyor.

_____

twitter/rcancihangir

Sayfa 1 – 2

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up