Giovanni Scognamillo Hayatını Kaybetti

Günün Haberi Türkiye

Yaptığı araştırmalarla sinema tarihimize ılık tutan Giovanni Scognamillo‘yu kaybettik.

87 yaşında hayata veda eden İstanbul doğumlu yazar otuzdan fazla kitaba imza attı. Eserleri ile sinema tarihine başucu kaynakları armağan eden Beyoğlu Kontu lakaplı Giovanni Scognamillo, hayatının son 60 yılında sinema, fantastik edebiyat, bilimkurgu, korku edebiyatı ve okültizm üzerine eşsiz eserler bıraktı.

Bugüne kadar sayısız sinema eleştirisinin yanı sıra ‘İstanbul’un Gizemleri’, ‘Fantastik Türk Sineması’, ‘Erotik Türk Sineması’, ‘Canavarlar Yaratıklar Manyaklar’ gibi kült kitaplar yazdı. 2006’da adına ‘Beyoğlu’nda Bir Levanten: Giovanni Scognamillo’ başlıklı bir belgesel çekildi.

Giovanni Scognamillo’nun kısaca hayatı:

25 Nisan 1929’da İstanbul’un Beyoğlu semtinde doğan Giovanni Scognamillo, Levanten bir ailenin mensubuydu. İtalyan Lisesi’nin Edebiyat bölümünden mezun oldu. Kitabevi yöneticiliği, dekoratör yardımcılığı ve bankacılık gibi çeşitli işler yaptı. Succeso, Ita Cinematografia, Bianco e Nero, Kinematograph Weekly, Cinemonde gibi yabancı gazete ve dergilerde sinema üzerine yazıları yayınlandı. Akşam, Yön, Akis, Yeni Sinema, Yedinci Sanat, Beyazperde, Yeni İnsan Yeni Sinema, Yeni Film, Altyazı, Seyir ve Sonsuz Kare de dâhil olmak üzere pek çok yerde sinema eleştirisi yazdı.1960’ların ikinci yarısında Türkiye’de çekilen İtalyan, Fransız, İspanyol filmlerinde yapım görevlisi ve yönetmen yardımcısı olarak çalıştı. Erler Film’de Dış İlişkiler Müdürlüğü görevinde bulundu. 1988’de emekli olana kadar Ulusal Video Program Müdürlüğü yaptı. Türk Sinemasında Altı Yönetmen, Türk Sinema Tarihi, Bir Levantenin Beyoğlu Anıları, Cadde-i Kebir’de Sinema, Batı Sinemasında Türkiye ve Türkler, Fantastik Türk Sineması, Erotik Türk Sineması, Bay Sinema Türker İnanoğlu ve Türk Sinemasında Şener Şen gibi elliye yakın kitap yazdı. Yabancı dilden eserlerin tercümelerini yaptı. İstanbul Film Festivali’nde Onur Ödülü, İzmir ve Ankara Film Festivali’nde ise Emek Ödülü’ne layık görüldü. 2014 yılına kadar Bahçeşehir Üniversitesi’nde sinema dersi verdi.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up