Bizimle İletişime Geçin

Günün Haberi

Giovanni Scognamillo Hayatını Kaybetti

Beyoğlu Kontu’nu kaybettik.

Yayınlandı

tarihinde

Yaptığı araştırmalarla sinema tarihimize ılık tutan Giovanni Scognamillo‘yu kaybettik.

87 yaşında hayata veda eden İstanbul doğumlu yazar otuzdan fazla kitaba imza attı. Eserleri ile sinema tarihine başucu kaynakları armağan eden Beyoğlu Kontu lakaplı Giovanni Scognamillo, hayatının son 60 yılında sinema, fantastik edebiyat, bilimkurgu, korku edebiyatı ve okültizm üzerine eşsiz eserler bıraktı.

Bugüne kadar sayısız sinema eleştirisinin yanı sıra ‘İstanbul’un Gizemleri’, ‘Fantastik Türk Sineması’, ‘Erotik Türk Sineması’, ‘Canavarlar Yaratıklar Manyaklar’ gibi kült kitaplar yazdı. 2006’da adına ‘Beyoğlu’nda Bir Levanten: Giovanni Scognamillo’ başlıklı bir belgesel çekildi.

Giovanni Scognamillo’nun kısaca hayatı:

25 Nisan 1929’da İstanbul’un Beyoğlu semtinde doğan Giovanni Scognamillo, Levanten bir ailenin mensubuydu. İtalyan Lisesi’nin Edebiyat bölümünden mezun oldu. Kitabevi yöneticiliği, dekoratör yardımcılığı ve bankacılık gibi çeşitli işler yaptı. Succeso, Ita Cinematografia, Bianco e Nero, Kinematograph Weekly, Cinemonde gibi yabancı gazete ve dergilerde sinema üzerine yazıları yayınlandı. Akşam, Yön, Akis, Yeni Sinema, Yedinci Sanat, Beyazperde, Yeni İnsan Yeni Sinema, Yeni Film, Altyazı, Seyir ve Sonsuz Kare de dâhil olmak üzere pek çok yerde sinema eleştirisi yazdı.1960’ların ikinci yarısında Türkiye’de çekilen İtalyan, Fransız, İspanyol filmlerinde yapım görevlisi ve yönetmen yardımcısı olarak çalıştı. Erler Film’de Dış İlişkiler Müdürlüğü görevinde bulundu. 1988’de emekli olana kadar Ulusal Video Program Müdürlüğü yaptı. Türk Sinemasında Altı Yönetmen, Türk Sinema Tarihi, Bir Levantenin Beyoğlu Anıları, Cadde-i Kebir’de Sinema, Batı Sinemasında Türkiye ve Türkler, Fantastik Türk Sineması, Erotik Türk Sineması, Bay Sinema Türker İnanoğlu ve Türk Sinemasında Şener Şen gibi elliye yakın kitap yazdı. Yabancı dilden eserlerin tercümelerini yaptı. İstanbul Film Festivali’nde Onur Ödülü, İzmir ve Ankara Film Festivali’nde ise Emek Ödülü’ne layık görüldü. 2014 yılına kadar Bahçeşehir Üniversitesi’nde sinema dersi verdi.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günün Haberi

Sinema Salonlarının Açılış Tarihi Belli Oldu

Beklenen tarih açıklandı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Sinema

Uzun süredir açılışı ertelenen sinema salonlarının Kademeli Normalleşme kapsamında alınan karar ile 1 Haziran tarihinde açılacağı duyuruldu.

Sinemaseverler tarafından heyecanla beklenen tarih belli oldu. İçişleri Bakanlığı‘nın Kademeli Normalleşme Dönemi kapsamında yayınladığı karar ile sinema salonlarının açılış tarihi, 1 Haziran olarak duyuruldu.

Dünya genelinde COVID-19 salgını gereği atılan normalleşme adımları ile vizyona girmeye başlayan filmler, 1 Haziran‘dan itibaren ülkemizde de gösterimlerine başlayacak. Kademeli Normalleşme kapsamında alınan kararlar gereği ülkemizde bulunanan sinema salonlarının 17 Mayıs-1 Haziran tarihleri arasında kapalı kalmaya devam edecek.

Okumaya Devam Et

Günün Haberi

Oyun Senaryosu Geliştirme Çevrimiçi Kampı Başlıyor

Son başvuru tarihi bugün!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Oyun Senaryosu Geliştirme Çevrimiçi Kampı

Bilişim Vadisi Dijital Animasyon ve Oyun Üretim Merkezi (DIGIAGE), gençleri oyun senaryosu geliştirme konusunda bilgilendirmek için çevrimiçi kamp düzenliyor.

Bilişim Vadisi Dijital Animasyon ve Oyun Üretim Merkezi (DIGIAGE) , Türk Oyun Geliştirme ekosistemine katkı sunmak, ülkemizin ve özellikle gençlerin küresel dijital ekonomiden çok daha fazla yararlanmasını sağlamak amacıyla sunduğu Oyun Senaryosu Geliştirme Çevrimiçi Kampı çok yakında başlıyor.

Özgün fikirler, yeni hikayeler ve rekabet edebilir senaryolar üretme konusunda ülkemizdeki insan kıymetini geliştirmek amacıyla düzenlenen Oyun Senaryosu Geliştirme Çevrim İçi Kampı ile senaryo yazımı ve dijital oyunlar alanında katılımcıların bilinçlendirilmesi hedefleniyor. Oyun sektöründen birçok başarılı isimi bir araya getirecek olan çevrimiçi kampın son başvuru tarihi 14 Mayıs 2021 olarak belirlendi.

Destekçileri arasında TRT, Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı başta olmak üzere düzenlenecek kampa, digiage.com adresinden başvurularınızı yapabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Günün Haberi

Mark Ruffalo İsrail İşgaline Karşı Yaptırım Çağrısında Bulundu

Mark Ruffalo’dan Filistin’e destek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Mark Ruffalo

Dünyaca ünlü yönetmen ve oyuncu Mark Ruffalo, Twitter hesabından yaptığı paylaşım ile İsrail’e karşı yaptırım çağrısında bulundu.

Mescid-i Aksa’daki Filistinlilere karşı şiddetin alevlendiği bu günlerde İsrail’e olan tepkiler hızla artmaya devam ediyor. Dünyaca ünlü yönetmen ve oyuncu Mark Ruffalo geçtiğimiz gün Twitter hesabından yaptığı paylaşım ile İsrail’e karşı yaptırım çağrısında bulundu. Ruffalo aynı zamanda yaptırım uygulanması için başlatılan 2 milyon imza kampanyasının linkini de takipçileriyle paylaşarak tüm dünyayı desteğe çağırdı.

Ruffalo, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu sözleri dile getirdi:

“Kudüs’te 1500 Filistinli sınır dışı edilmekle karşı karşıya. 200 protestocu yaralandı, 9 çocuk öldürüldü. Güney Afrika’daki yaptırımlar siyahi halkının özgürlüğüne kavuşmasına yardımcı oldu. Filistinlileri özgürleştirmek için İsrail’e yaptırımların zamanı geldi.”

aa.com.tr

Okumaya Devam Et

Popüler