Gidecek Kimsem Yoktu Kendimden Başka

Genel
Gidecek Kimsem Yoktu Kendimden Başka

yazar_serkanbastimar_

Ruh can çekişip beden çürüyünce… Anılar acıtınca… Çocukluk çok uzaklarda kalınca… Çekip gidesi gelince insanın… Hep orada olan yol, hep orada olan dağ cezbeder insanı.Dallas Buyers Club, Cafe de Flore, C.R.A.Z.Y., gibi filmleriyle büyük alkış toplayan Jean-Marc Valée yine bir başka konuya kendi üslubunu katıp bir yol/yolculuk hikayesine yakışıklı bir imza atmış.Başrolünde Reese Whiterspoon’un oynadığı Wild/Yaban, Cheryl Strayed’in anılarından yola çıkan, yollara düşen bir iç hesaplaşma – günah çıkarma filmi.

Annesinin ölümünün ardından düştüğü bunalım nedeniyle uyuşturucu batağına saplanan  Cheryl Strayed hayatının tek güzel şeyini, mutlu evliliğini de mahvetmiştir. Her şey üstüne gelince o da kurtuluşu 1800 kilometrelik bir yolculuğa çıkmakta bulur. Hazırlığını yapar, yollara düşer. Ama doğa pervasızdır, koşullar ağır, yabandır. Doğadan ziyade Cheryl’in geçmişi ise daha acımasızdır. Karabasanlar, kötü anılar durmadan karşısına çıkar. Kimi zaman 5 yaşına gider, kimi zaman annesinin yerine koyar kendini.

Reese-With-Her-Spoon-Going-WildGünler günleri, anılar acıları kovalar. Cheryl bu yolculukta kimi zaman bir şarkıya, kimi zaman masalsı bir tilkiye, kimi zaman da onun gibi yola düşenlere tutunur.Gelelim oyunculuğa… Filmin başında abartılı bir oyunculukla karşımıza çıkan Reese Whiterspoon dakikalar ilerledikçe canlandırdığı karakterle özdeşleşmiş. Hele ki sonlara doğru sanki kendisiyle hesaplaşmaya başlamış gibi. Cheryl’in annesini canlandıran Pollyanna Anne Laura Dern ise o güzel oyunculuğunu bu defa bir iki çocuklu bir ev kadınında konuşturmuş.Into the Wild, Tracks, About Schmidt gibi benzeştiği filmlerin kalitesinde olan Wild – Yaban özellikle müzikleri ile insanı mest ediyor. Simon ve Garfunkel’in El Condor Pasa’sı, Beck’in Turn Away’i, First Aid Kit’in Walk Unafraid’i, Cohen’in Suzanne’si… vesaire… Şarkılar filme, film şarkılara ruh katmış. (Filmin müziklerine bir şarkı da benden Ezginin Günlüğü – Şehir)

Doğayla iç içe geçen, seyir zevki yüksek bir belgesel havası taşıyan film, geçmişe dönen sahnelerinde cinselliği abartmış olmakla bu güzel havayı biraz dağıtıyor.
twitter.com/karamparca1

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up