Gezici Festival’de Kadın Yönetmenler Konuştu

Festivaller

Gezici Festival, Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde yapılan gösterimlerin ikinci ve üçüncü gününde iki başarılı kadın yönetmeni ağırladı.

gezici festival afiş

27 Kasım Cuma günü Senem Tüzen’in ilk uzun metrajlı filmi Ana Yurdu, Ankaralı sinemaseverlerle buluştu. Venedik Film Festivali’ndeki dünya prömiyerinden sonra, Adana Altın Koza ve Varşova Film Festivallerinden ödüllerle dönen, geçtiğimiz günlerde de 9. Asya Pasifik Film Ödülleri’nden En İyi Senaryo ödülüyle ayrılan Ana Yurdu’nun yönetmeni Senem Tüzen ile yapımcısı Adam Isenberg, Türkiyeli seyirciyle ilk kez Gezici Festival’de bir araya geldi ve gösterimin ardından sinemaseverlerin sorularını yanıtladı.

Sinemanın da pek çok sanat dalı gibi, yaşadığımız erkek egemen dünyada, erkek eliyle üretildiği için çoğunlukla baba-oğul filmleri izlediğimizi, kendisinin anne-kız ilişkisine yoğunlaşan bir film yapmak istediğini belirten Tüzen, “Bilinçaltı bir çöplük değil, benliğin merkezine giden çok katmanlı bir tünel. Önce kendi kompleks duygularımdan yola çıktım, sonra başka anne-kız ilişkilerini inceledim ve kendi içimde bilimsel bir temele oturtmak istedim” diye konuştu. Filmlerde genellikle taşraya bir güzelleme olduğunu da söyleyen Tüzen, “Taşra, toplumsallığından sıyrılmış imgesel bir fenomene dönüştürülüyor. Başkarakter Nesrin üzerinden eleştirdiğim de bu. Büyük hayaller ve saf birtakım beklentilerle gidiyor, ancak taşranın toplumsallığında eziliyor. Bu demek değil ki taşranın toplumsallığı kötüdür, ancak bundan tamamen izole olmuş ve bireyselliğe alışmış biri için taşranın sıkı ilişkileri yıkıcı olabiliyor” dedi.

İlk gösterimini Berlin Film Festivali’nde yapan Emine Emel Balcı’nın ilk uzun metrajlı filmi Nefesim Kesilene Kadar, 28 Kasım Cumartesi günü başkentli izleyicisiyle buluştu. Gösterimin ardından yönetmen Emine Emel Balcı ve görüntü yönetmeni Murat Tuncel festival seyircisiyle bir araya geldi. Balcı filmi hakkında, “Her karesinde olan bir karakter yazdığınız zaman oyuncunun inandırıcılığını yakalayamazsanız o noktada büyük bir taşa çarpıyorsunuz. Yani böyle bir film tasarlayınca, önce sizin ikna olmanız lazım. Siz ikna olmazsanız seyirci zaten ikna olmaz. Benim kendi ikna sürecim de biraz uzun sürdü” diye konuştu.

2 Aralık’a kadar Ankaralılarla Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde buluşacak Gezici Festival, Türkiye 2015 Bölümü kapsamında film ekipleriyle seyirciyi bir araya getirmeye de devam edecek. 30 Kasım Pazartesi günü bol ödüllü film Abluka ve yönetmeni Emin Alper, 1 Aralık Salı günü ise Bulantı filmiyle Zeki Demirkubuz başkentlilerle bir araya gelecek. Festival başkent gösterimlerinin ardından, 4-7 Aralık tarihleri arasında Nilüfer Belediyesi’nin katkılarıyla Bursa’da Sanat Mahal’e konuk olacak ve yolculuğunu, 9 – 10 Aralık’ta Kastamonu Üniversitesi Medya ve İletişim Topluluğu’nun katkılarıyla Kastamonu’da, Kastamonu Üniversitesi 3 Mart Konferans Salonu’nda tamamlayacak.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up