Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

‘Gezici Festival’de Dünya Sineması

Yayınlandı

tarihinde

Gezici Festival’de geri sayım başladı. Biletlerin 25 Kasın Cuma günü satışa çıkacağı festivalde dünya sinemasından ödüllü filmler sinemaseverlerle buluşacak. Arjantin’den Kore’ye, Fransa’dan İzlanda’ya bu bölümde gösterilecek on filmde küçük oyuncuları, sıra dışı erkek portrelerini, aile çatışmalarını ve sinema içinde sinemacıları izleyeceğiz.

SİNEFESTO

Ankara Sinema Derneği tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenecek Gezici Festival’de geri sayım başladı. 2 Aralık’ta yolculuğuna Ankara’da başlayacak festivalin biletleri 25 Kasım Cuma günü satışa çıkıyor. Göserimler Ankara Kızılay Büyülü Fener Sineması ve Alman Kültür Merkezi’nde yapılacak. Bilet fiyatları Büyülü Fener’deki gündüz seanslarında 2.5 TL. ve 5 TL. arasında değişirken, akşam seansları 9 TL. olacak. Alman Kültür Merkezi’nde yapılacak gösterimler ise ücretsiz olacak. Başkentte 2-8 Aralık’ta gerçekleşecek gösterimlerin ardından Gezici Festival, 9-12 Aralık tarihleri arasında Sinop’a ve 14-18 Aralık’ta da İzmir’e konuk olacak.

Gezici Festival, Dünya Sineması bölümünde bu yıl önemli festivallerden ödüllerle dönen on filmi sinemaseverlerle buluşturuyor. Cannes Film Festivali’nde Altın Kamera ödülünü alan Akasyalar, En İyi Kadın Oyuncu ödülünü alan Melankoli, En İyi Erkek Oyuncu ödülünü alan Artist, En İyi Avrupa Filmi seçilen Nefes ve Fipresci ödülünü kazanan Umut Limanı ile Berlin’den iki Gümüş Ayı’yla dönen Ödül ve Locarno’da En İyi İlk Film ödülü kazanan Nana, Dünya Sineması bölümünde gösterilecek filmler arasında.

Küçük oyuncular
Sinema maceralarına çok erken yaşta başlayan küçük oyuncuların canlandırdığı çocukların ve annelerinin hikayeleri üç ayrı filmle izleyicilerle buluşuyor. Valérie Massadian’ın yönettiği Fransa yapımı Nana, filme ismini veren dört buçuk yaşındaki kahramanının Fransa kırsalında yaşıtlarından uzakta annesi ve içine kapanık dedesiyle yaşamını duygusallıktan uzak bir dille anlatıyor.

Paula Markovitch’in yönettiği Ödül, Arjantin’in askeri dikta dönemini annesiyle kimliklerini gizleyerek yaşamak zorunda kalan yedi yaşındaki bir kızın gözlerinden anlatıyor. Yönetmenin kendi küçüklüğünden esinlenerek çektiği Ödül, askeri darbe görmüş herkesin kendinden bir şeyler bulacağı bir film. Pablo Giorgelli’nin yönettiği Akasyalar, son yıllarda ilginç filmler üreten Arjantin’?den bir ilk film örneği. Film, bir anne ve kundaktaki bebeğinin huysuz bir kamyon şoförüyle Paraguay sınırı üzerinden Buenos Aires’e yaptıkları sıra dışı yolculuğu anlatıyor.

Erkek portreleri
Avrupa’nın üç ayrı ülkesinden gelen üç ödüllü filmde, hayatının farklı dönemlerinde farklı zorluklar yaşayan erkeklerin portrelerini izleyeceksiniz. 2007 yılında En İyi Yabancı Film Oscar’ını alan Kalpazanlar’daki oyunuyla tanınan Karl Markovics’in yönettiği Nefes’te 18 yaşındaki Roman, Viyana sokaklarında annesinin peşine düşüyor. Viyana’nın ruh halini çarpıcı bir şekilde anlatan film, Avusturya’nın bu yılki Oscar adayı.

Son yılların en iyi İzlanda filmlerinden Rúnar Rúnarsson’un filmi Volkan’da huysuz ve aksi bir adamın duygusal değişimi anlatılıyor. 40 yıl boyunca çalıştığı iş yerinden emekli olan ve sevgi göstermediği eşi felç geçirip yatağa düşen ana kahramanıyla film, yaşlılık ve hastalık üzerine farklı bir bakış sunuyor. Gezici Festival’de kısa filmlerinden oluşan bir seçkisi de gösterilecek, tutunamayanların sinemacısı Finlandiyalı yönetmen Aki Kaurismäki’nin son filmi Umut Limanı, festivalin sürprizlerinden. Film, Afrika’lı bir göçmen çocuğa yardım etmeye çalışan, bir yandan da hasta karısıyla ilgilenen iyimser bir ayakkabı boyacısının hikayesini anlatıyor.

Aile çatışmaları
Dünya Sineması’nda gösterilecek iki film çıplak ve sarsıcı bir şekilde aile çatışmalarına bakıyor. Bu yılki Cannes Film Festivali’ndeki açıklamalarıyla bir kez daha tepkileri üzerine çeken kışkırtıcı Danimarkalı yönetmen Lars von Trier’in son filmi Melankoli, Kirsten Dunst’ın canlandırdığı Justine’in düğünü için bir araya gelen sorunlu bir aileyi anlatıyor. Filmde aile bireyleri arasındaki gerginlik tırmandıkça, Melankoli isimli bir gezegen de hızla dünyaya doğru ilerliyor. Polonyalı sinemacı Krzystof Kieslowski’nin öğrencilerinden Greg Zglinski’nin ödüllü filmi Cesaret’te ise, birbirleriyle anlaşamayan iki erkek kardeşi izleyeceksiniz. Kieslowski’nin etkisinin açıkça görüldüğü filmde kardeşlerden biri trende saldırıya uğruyor. Diğerinin ona yardım etme cesaretini gösterememesi ise, tüm ailenin hayatını altüst ediyor.

Sinema içinde sinemacılar
İki uzak ülkeden iki film, farklı anlatımlarla sinemacıların dünyasına giriyor. Bu sene Cannes Film Festivali’nin en sevilen filmlerinden, Michel Hazanavicius’un yönettiği Artist 1920’lerin Hollywood sessiz sinemasına bir sevgi gösterisi niteliğinde. Fransa yapımı bu siyah-beyaz ve sessiz komedi, sesli sinemaya geçiş döneminde tutanamayan bir oyuncuyla, elinden tuttuğu genç kadın oyuncunun yükselişini eğlenceli bir şekilde anlatıyor. Çağdaş Güney Kore sinemasının en önemli yönetmenleri arasında yer alan Hong Sangsoo’nun filmi Onun Geldiği Gün bir yönetmenin, birkaç günlüğüne geldiği Seul kentinde karşılaştığı insanlarla geçirdiği zamanın, buluşmaların ve sıradan konuşmaların yönetmenin içsel yolculuğuna dönüşmesini anlatıyor.

Festival duyuruları, program, filmler ve etkinlikleri Gezici Festival’in web sitesi, Facebook sayfası ve Twitter hesabından takip edebilir, fotoğrafları Flickr hesabından indirebilir, fragmanları Vimeo hesabından izleyebilirsiniz.

sinefesto.com/ Barış Karabulut

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali Başvuruları Uzatıldı

Başvuru süresi 1 hafta uzatıldı!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’nin yarışma başvuru süresi bir hafta uzatıldı. Festival yönetimi; yarışma kategorileri için son başvuru tarihini 6 Ağustos 2021 olarak belirledi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) kurumsal iş ortaklığında; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Global İletişim Ortağı Anadolu Ajansı destekleri ile; Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı organizasyonunda bu yıl ilki düzenlenecek Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’nin başvuru tarihleri uzatıldı. Diaspora toplulukları ve sinemasının sahip olduğu özgünlüğü kendine has motiflerle işleyen filmleri 27-29 Ağustos tarihleri arasında Atlas Sineması’nda pandemi koşullarına uygun olarak sinemaseverlerle buluşturacak festivalin yarışma kategorilerine başvurular için son tarih 6 Ağustos olarak belirlendi.

Festivale Hangi Filmler Başvurabiliyor?

1 Ocak 2020 tarihinden sonra tamamlanmış olup 20 dakikayı aşmayan, kurmaca, animasyon ve deneysel türdeki kısa filmlerin başvuru yapabildiği festivale; Diaspora toplumlarının bulundukları ülkelerde sürdürdüğü hayatı gerçekçi ve sanatsal olarak ekrana yansıtabilen kısa filmler bekleniyor.

Kimlik, çok kültürlülük, çok dillilik, çoklu aidiyet, uyum, bir arada yaşama, kültürel etkileşim, toplumsal hoşgörü, göç ve katılım gibi konulara vurgu yapan yapımların yanı sıra, Diaspora topluluklarının yaşadıkları ülkelere yaptıkları katkılar, var olma mücadeleleri ve yaşama tutunma gayretlerini yansıtan başvurular ile bu kavramları tehlikeye düşüren ve günlük hayatın bir gerçeği olarak süregelen ırkçılık, ayrımcılık, yabancı düşmanlığı gibi temalar da değerlendirmeye alınacak.

8 Kategoride Toplam 20.000€ Ödül

İki farklı yarışma kategorisinin yer aldığı festivalde Türkçe haricindeki bir dilde çekilen filmlerin yer alacağı Yabancı Dilde Filmler Yarışması Kategorisi’nde En İyi Film Ödülü’nü kazanan film 5.000€, Jüri Özel Ödülü’nü kazanan film 2.500€, En İyi İkinci Film Ödülü’nü kazanan film 1.500€ ve En İyi Üçüncü Film Ödülü’nü kazanan film ise 1.000€ para ödülünün sahibi olacak. 

Türkçe ve/veya Türkçe lehçelerinde çekilen filmlerin yer alacağı Türkçe Konuşan Filmler Yarışma Kategorisi’nde, En İyi Film Ödülü’nü kazanan film 5.000€, TRT Özel Ödülü’nükazanan film 2.500€En İyi İkinci Film Ödülü’nü kazanan film 1.500€ ve En İyi Üçüncü Film Ödülü’nü kazanan film ise 1.000€ para ödülünün sahibi olacak. 

Başvurular 6 Ağustos’ta Sona Eriyor!

Bu yıl 27-29 Ağustos 2021 tarihleri arasında İstanbul’da ilki düzenlenecek olan Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’ne başvurular 6 Ağustos 2021 tarihine kadar festivalin web sitesi diasporafilmfestival.com üzerinden yapılabilecek. 

Okumaya Devam Et

Festivaller

Bir Yaz Gecesi Festivali’nde Judy Garland Rüzgarı

Boğaz’ın kıyısında açık havada film ve müzik keyfi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bir Yaz Gecesi Festivali

Kundura Sinema ve Sahne’nin düzenlediği Bir Yaz Gecesi Festivali’nde bu hafta sonu Judy Garland rüzgarları esecek.

Sesi, dansları, oyunculuğu ve tutkulu sahne şovlarıyla Amerikan müzikal sinemasının en büyük yıldızlarından birine dönüşmüş Judy Garland’ın başrolünü James Mason ile paylaştığı, meşhur Technicolor klasiği “A Star Is Born / Bir Yıldız Doğuyor” (1954), iki gece boyunca açık havada müzikal tutkunlarıyla buluşacak.

Festivalde Pazar akşamı ise, Renée Zellweger’in Oscar ve Altın Küre ödüllü performansıyla Garland’a hayat verdiği biyografik film “Judy” (2019) gösterilecek. Filmleri ve şarkılarıyla insanlara mutluluk ve umut aşılarken, aradığı sevgi ve mutluluğu bir türlü bulamamış Judy Garland’ın gerçek hikâyesini anlatacak film, zamansız klasik ‘Over the Rainbow’ da dahil olmak üzere birçok Garland şarkısını da etkileyici sahne şovlarıyla yeniden canlandırıyor.

12 Eylül’e dek Boğaz’ın kıyısında açık havada film ve müzik keyfine davet eden Bir Yaz Gecesi Festivali’ne ulaşım ve detaylar beykozkundura.com’da.

Okumaya Devam Et

Festivaller

TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında” San Sebastian Film Festivali’nde Yarışacak

Film, TRT Ortak Yapımı!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında” filmi, dünyanın en prestijli film festivallerinden 69. San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nin “New Directors” bölümünde yarışacak.

Selman Nacar’ın ilk uzun metraj filmi TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında”, Avrupa’nın en önemli sinema buluşmalarından 69. San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nde yarışacak. TRT ortak yapımı film, festivalin “New Directors” bölümünde 50 bin Euro değerindeki ödül için yarışacak.

17-25 Eylül tarihleri arasında İspanya’nın Bask bölgesindeki San Sebastian kentinde düzenlenecek olan festival, İspanya’nın uluslararası boyutta en önemli sinema etkinliği olarak kabul ediliyor.

Festivale Türkiye’den katılan tek film

2019 yılının temmuz ve ağustos aylarında Uşak’ta dört haftada çekilen ve festivale Türkiye’den katılan tek film olma özelliğine sahip film, dünya prömiyerini 69. San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nde yapacak.

Dünyanın en önemli film platformlarından destek

Proje aşamasında ulusal ve uluslararası birçok platforma katılarak dünyanın önemli film fonları tarafından destek alan film, Romanya’da Transilvania Pitch Stop’ta “Chainsaw Europe” ses ödülünü, San Sebastian Work in Progress kategorisinin büyük ödülleri olan “Europa Industry” ve “Europa” ödüllerini ve Köprüde Buluşmalar Work in Progress “Büyük Ödülü”nü almaya hak kazandı. Film, Türkiye’de yıl sonunda seyirci ile buluşması planlanıyor.

TRT ortak yapımı filmler, dünyanın dört bir yanında 200’den fazla film festivalinde 150’den fazla ödül aldı ve üst üste iki yıl Oscar’da finale kaldı.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler