Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Gezici Festival’de ‘Arap Baharı’

Yayınlandı

tarihinde

Gezici Festival, ‘Arap Baharı’nı perdeye teşıyor: Bahar İsyancıdır. ‘Gezici Festival’, 2011 yılında başlayan ve kısa sürede dünya çapında bir dönüşüm yaratan ‘Arap Baharı’nı sinemacıların bakış açısıyla perdeye taşıyor. ‘Bahar İsyancıdır’ bölümü, belgesel ve kısa filmler ile birinci elden tanıklıkları izleyicilerle buluşturuyor.

Gezici Festival, 2011 yılına damgasını vuran ve etkisi tüm dünyaya yayılan Arap Baharı’nın perdeye yansımalarını Bahar İsyancıdır bölümünde topluyor. Tunus, Mısır ve Libya’da baskıcı rejimlere karşı başlayan kitlesel gösteriler bu ülkelerdeki rejimlerinin devrilmesine yol açmış, bu mücadele Suriye’?den Bahreyn’e geniş bir coğrafyada başka ülkelere sıçramıştı.

“Arap Baharı” olarak adlandırılan bu eylemlerin etkisi tartışılsa da, cep telefonları görüntüleriyle dünyaya duyurulan tanıklıklar ve sinemacıların ellerindeki kameralarla sosyal medyadan perdeye taşındı bile.

Bahar İsyancıdır bölümünde özgürlükler, insan hakları, din, modernite, toplumsal cinsiyet ve eşitlik gibi kavramları ele alan kısa ve uzun filmler yer alıyor. Gezici Festival, “Arap Baharı”nı, gösterimlerin yanı sıra bir panelle de tartışmaya açıyor. Onat Kutlar’ın bölüme adını veren yazısında dediği gibi: “Orada bir halk var. Tıpkı sizin gibi. Ve hepsi dönmüş, sizin aşmaya çalıştığınız duvara bakıyorlar.”

Kahire Merkez / Cairo Downtown

İtalyan sinemacı Carolina Popolani, bu belgeselde “Arap Baharı”nın ilk tohumlarının atılışına, internet aktivizmini yeniden tanımlayan Mısırlı blogculara bakıyor. Bu filmle otuz yıldan fazla bir süredir Mısır toplumunu baskı altında tutan Mübarek rejiminin insan hakları ihlallerine karşı başlayan, sonrasında dünya çapında bir demokrasi hareketine dönüşen sosyal medya devriminin arkasındaki kahramanları yakından tanıma firsatı bulacaksınız.

İnşallah Laik Olacağız! / Laicité inch’allah!

Yönetmen Nadia El Fani, kamerasını Tunus sokaklarında dolaştırırken tarihin iki ayrı dönemine de tanıklık yapıyor. Bin Ali’nin baskıcı rejiminde sıradan bir Ramazan ayı olan 2010 yılının Ağustos’unda başlayan film, tüm Arap dünyasına yayılacak Tunus Devrimi’nin başladığı üç ay sonrasıyla devam ediyor. El Fani’nin filmi özgürlüklere ve laik bir anayasaya derinden inanan Tunus’un insanlarına da ayna tutuyor.

Devrim Görüntüleri / Images of revolution

Katarlı yönetmen Ibrahim Hamdan’ın belgeseli, “Arap Baharı”nın dünya çapında bir toplumsal dönüşüm olmasına önayak olan fotoğraf ve video görüntülerinin hikayesini anlatıyor. Tunus ve Mısır başta olmak üzere birçok ülkede sıradan vatandaşların cep telefonlarıyla çektikleri görüntüler, sosyal medya aracılığıyla tüm dünyaya yayılmış, bir şekilde tarihin yeniden yazılmasında rol oynamışlardı. Devrim Görüntüleri, bu ikonik görüntülerin arkasındaki hikayelerden oluşuyor.

Tahrir: Özgürlük Meydanı / Tahrir Liberation Square

Yönetmen Stefano Savona, Arap Baharı’nın sembolü haline gelen Tahrir Meydanı’na gidiyor, modern Mısır tarihini değiştiren iki haftayı gerçek zamanlı ve gerçek kahramanlarıyla anlatıyor. Savona’nın kamerası, binlerce Mısırlıyla beraber özgürlük için savaşan Noha, Ahmed ve Elsayed’i takip ederek, bir devrimi gerçek kahramanlarının gözünden anlatıyor.

Duvar / Le mur

Tunuslu yönetmen Rafik Omrani’nin kısa filmi, Tunus Devrimi’ni bir duvarın dilinden anlatıyor. Tunus’un Regueb şehrinde gerçekleştirilen Devrim Festivali’nde ortaya çıkan film, “Arap Baharı”nı sıcağı sıcağına perdeye taşıyor.

Ankara Sinema Derneği tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenecek Gezici Festival, her yıl olduğu gibi yolculuğuna Ankara’dan başlayacak. Başkentte 2-8 Aralık’ta gerçekleşecek gösterimlerin ardından 9-12 Aralık tarihleri arasında Sinop’a ve 14-18 Aralık’ta da İzmir’e konuk olacak. Gezici Festival, duraklarında Sinop Valiliği, Sinop Belediyesi, Konak Belediyesi, Sinop Kültür ve Turizm Derneği ile İzmir Sinema ve Görsel Sanatlar Derneği ile işbirliği yapacak.

Festival duyuruları, program, filmler ve etkinlikleri Gezici Festival’in web sitesi, Facebook sayfası ve Twitter hesabından takip edebilir, fotoğrafları Flickr hesabından indirebilir, fragmanları Vimeo hesabından izleyebilirsiniz.

sinefesto.com/Barış Karabulut

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

27. Saraybosna Film Festivali Başvuruları Açıldı

Festival, 13-20 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

27. Saraybosna Film Festivali Başvuruları Açıldı

27. Saraybosna Film Festivali‘nin online başvuruları açıldı.

1320 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 27. Saraybosna Film Festivali‘nin film ve diziler için online başvuruları açıldı.

Film yazarları ve yapımcıları, filmlerini / drama dizilerini gönderebilecekleri kategoriler:

 • Yarışma Bölümü- Uzun Metraj Film
 • Yarışma Bölümü – Belgesel Film
 • Yarışma Bölümü – Kısa Film
 • Yarışma Bölümü – Öğrenci Filmi
 • In Focus
 • Avant Premiere- Yerel diziler için
 • Açık Hava
 • Kinoskop
 • Yaz Gösterimi
 • Avrupalı Kısa Filmler
 • Çocuk Bölümü
 • Genç Arenası
 • Geçmişle İlişki Kurmak
 • BH Film Bölümü

Yukarıda belirtilen kategoriler için bütün kayıtlar 28 Mayıs 2021 tarihine kadar festivale başvuru yapabilir.

Film gönderim ücretleri aşağıdaki gibidir:

 • Yarışma Bölümü- Uzun Metraj Film ÜCRETSİZ
 • Yarışma Bölümü – Belgesel Film ÜCRETSİZ
 • Yarışma Bölümü – Kısa Film ÜCRETSİZ
 • Yarışma Bölümü – Öğrenci Filmi ÜCRETSİZ
 • BH Film Bölümü ÜCRETSİZ

Başvuruları başlayan diğer programlar:

 • Uzun metraj filmler için (60 dakika veya daha uzun) – 70 BAM veya 35 Euro
 • Kısa film (kapanış jeneriği dahil 30 dakikaya kadar) – 30 BAM veya 15 Euro

1320 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek Saraybosna Film Festivali‘ne buradan başvuru yapabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Festivaller

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Afişi Hazır

Festival 27 Mayıs’ta başlayacak.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Afişi Hazır

27 Mayıs – 3 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek “24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali”nin afişi yayınlandı.

Bu yılki teması Araftan Çıkmak olarak belirlenen, 27 Mayıs – 3 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek 24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali‘nin dayanışmaya çağıran, cesaret ve güç vermeyi umut eden afişi hazır.

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali el ele, dayanışmayla, birbirinden kuvvet alarak kadınların aşamayacağı çıkışsızlığın olmadığını söylüyor, hareketi büyütmenin ve araftan çıkmanın zamanıdır diyor. Bu afişle de kadınların bu güce ve birlikteliğe sahip olduğuna dikkat çekiyor.

Festival 27 Mayıs’ta düzenlenecek Onur Ödülü, Bilge Olgaç Başarı Ödülü, Genç Cadı Ödülü ve Tema Ödülü’nün sahiplerine verileceği açılış töreniyle başlayacak. 3 Haziran’a dek sürecek festival hem çevrimiçi gösterimlerde hem de fiziki mekânlarda sinemaseverleri ağırlayacak. Ayrıca programda yerli ve uluslararası konuklarla söyleşiler, paneller ve gösterimlerin ardından sohbetler de yer alacak. 

Bu yıl nihayet adayları arasında kadın yönetmenlerin filmlerini gördüğümüz En İyi Uluslararası Film dalında Oscar’a aday, Jasmila Žbanić imzalı Nereye Gidiyorsun Aida? / Quo Vadis Aida? ve yönetmenliğini Kaouther Ben Hania’nın üstlendiği Derisini Satan Adam / The Man Who Sold His Skin 24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali programında yer alıyor. 

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali

Festival, önümüzdeki günlerde açıklanacak programıyla bir hafta boyunca dünyanın dört bir yanından ilham verici kadın hikâyelerini, yönetmen koltuğunda kadınların oturduğu filmleri sinemaseverlerle buluşturacak.

Okumaya Devam Et

Festivaller

17. Akbank Kısa Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu

Akbank Sanat Youtube hesabı üzerinden açıklandı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

17. Akbank Kısa Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu

Bu yıl 17. si düzenlenen Akbank Kısa Film Festivali yarışmasının kazananları belli oldu.

Bu yıl 71 ülkeden 2.048 kısa filmin başvuru yaptığı 17. Akbank Kısa Film Festivali yarışmasının kazananları belli oldu. Yarışmada ödüle layık görülen yapımlar 1 Nisan akşamı Akbank Sanat Youtube hesabı üzerinden açıklandı.

Koronavirüs salgını nedeniyle çevrimiçi düzenlenen 17. Akbank Kısa Film Festivali; Festival Kısaları, Dünyadan Kısalar, Kısadan Uzuna, Deneyimler, Belgesel Sinema, Perspektif, Özel Gösterim ve Forum kategorilerinden oluşuyor.

 • Ulusal Yarışma (En İyi Kısa Film) Tapınak / Murat Uğurlu
 • Uluslararası Yarışma (En İyi Kısa Film) I am afraid to forget your face / Sameh Alaa
 • Mansiyon Ödülü (Dalia – Brusi Olason) Witness / Ali Asgari
 • En İyi Senaryo (Karda İzler) / Uğur Şahin
 • Mansiyon (Palmiyeler Altında) / Alperen Albayrak
Okumaya Devam Et

Popüler