Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Gezici Festival, Yangın Var ile İlk Durak Ankara’nın Kapanışını Yapıyor

Yayınlandı

tarihinde

Gezici Festival’in Ankara yolculuğu yönetmen Murat Saraçoğlu ile yapımcı Koray Çalışkan ve Senarist Murat Batgi’nin katılacağı, sezonun merakla beklenen komedilerinden Yangın Var’ın gösterimiyle sona eriyor. Festival boyunca Zeki Demirkubuz’dan Şebnem Vitrinel’e, Özcan Alper’den Muzaffer Özdemir’e sinemanın önemli isimlerini ağırlayan Gezici Festival’in bir sonraki durağı Sinop.

Ankara Sinema Derneği tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen 17. Gezici Festival’in ilk durağı Ankara’daki gösterimler son günlerine yaklaşırken ilk günkü heyecan sinemacı konuklarıyla azalmadan devam ediyor. Her gün sinemanın önemli isimlerini Ankaralı sinemaseverlerle buluşturan Gezici Festival, kapanışını yönetmen Murat Saraçoğlu ile yapımcı Koray Çalışkan ve senarist Murat Batgi’nin katılacağı, sezonun merakla beklenen komedilerinden Yangın Var filminin gösterimi ile yapacak.

Bir yol komedisi olan Yangın Var, Diyarbakır Belediyesi’nin Trabzon’un Çayırbağı beldesine hediye ettiği itfaiye aracının hikayesini, bir aşk macerasının üzerine kurarak anlatıyor. Türkiye’nin güneydoğusuna ve insanlarına önyargısı olan Trabzonlu Koşman’ın Diyarbakırlı Asya’yla Güneydoğu Anadolu’dan Karadeniz’e uzanan yolculuklarında ikiliyi Osman Sonant ve Nesrin Cavadzade canlandırıyor. Filmin 8 Aralık gösteriminde Saraçoğlu, Çalışkan ve Batgi festival izleyicileriyle buluşarak, 17. Gezici Festival’in Ankara yolculuğunu da noktalayacaklar.

Zeki Demirkubuz’la kısa söyleşiler

Festivalin Zeki Demirkubuz: Kıskandığım Amerikan Filmleri bölümüne ismini veren çağdaş Türkiye sinemasının en büyük isimlerinden Demirkubuz, Gezici Festival için seçtiği filmlerin gösterimlerinden hemen önce izleyicilerle buluşarak film hakkındaki düşüncelerini paylaşıyor.
“Bu güzel festivalde sunuculuk görevini de almış oldum,” diyerek 5 Aralık’ta gerçekleşen ilk konuşmasına başlayan Demirkubuz, Amerikan sinemasının Türkiye’de algılanışının değişmesi ve yalnızca “ticari, kötü örneklerle” değerlendirilmemesi gerektiğini söyledi.

John Huston’ın yönettiği Uygunsuzlar filmini “ilk izlediği zaman duyduğu heyecanı” hatırlayan Demirkubuz, filmin “erkeklik ve ego meselesi” üzerine önemli mesajlar içerdiğini söyleyerek konuşmasını tamamladı. 6 Aralık’taki John Schlesinger imzalı Geceyarısı Kovboyu filminin gösterimi öncesi, “kapitalizm ve dostluk üzerine bu kadarını izlemedim” diyen Demirkubuz, Dustin Hoffman ve John Voight’ın oyunculuklarına özellikle dikkat çekti.

Film ekipleriyle Türkiye 2011

17. Gezici Festival’in açılış filmi Entelköy Efeköy’e Karşı’nın yönetmeni Yüksel Aksu, yapımcılar ve oyuncularının katılımıyla başlayan Türkiye 2011 gösterimleri bu bölümdeki filmlerin yapımcı, yönetmen ve senaryo yazarlarının katılımlarıyla izleyicilerle soru cevap seanslarıyla tamamlanıyor. 5 Aralık’ta Çiğdem Vitrinel’in yönettiği Geriye Kalan’ın gösterimine katılan yapımcı ve senaryo yazarı Şebnem Vitrinel, kardeşiyle çalışmanın nasıl bir deneyim olduğunu ve biraz da “mecburen yapımcılık rolüne” soyunduğunu anlatırken, filmin “ağır mevzusunu basit bir anlatımla” vermeye çalıştıklarını söyledi.

Gelecek Uzun Sürer’in 6 Aralık’taki gösterimine filmin senaryo danışmanı ve kurgucusu Thomas Balkenhol ile katılan yönetmen Özcan Alper, filmin gösterimi öncesi yaptığı kısa sunumda izleyicilere, “Otuz yıl süren bir savaşta genç olmak nasıldır, o gözle bakmak istedim,” dedi. İstanbul’da yaşayan bir kadının birkaç aylığına ülkenin güneydoğusuna yaptığı yolculuk ekseninde bölgenin yakın siyasal tarihine eleştirel bir bakış getiren filmiyle ilgili “İfadelere yüklenmek istedim. Yüzler benim için çok önemli” diyen Alper, “genç bir sinemacı olarak ölümün normalleştiği, kanıksandığı bu coğrafyaya kamerasını çevirmek” istediğini film sonrasında izleyicilerle paylaştı.

Yurt filminin 7 Aralık’ta gerçekleşecek gösteriminde ise, Uzak filmindeki rolüyle Cannes Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülü alan Muzaffer Özdemir, bu sefer filmin yönetmeni olarak izleyicilerle buluşacak.

Gezici Festival’de panel, söyleşi ve atölyeler

Gezici Festival, film gösterimlerinin yanı sıra, panel, söyleşi ve atölyelerle de Ankaralı sinemaseverlere dört gün boyunca alternatif eğitim ve tartışma ortamları sundu.

Koray Löker’in moderatörlüğünde 3 Aralık Cumartesi günü gerçekleşen panelde Foti Benlisoy, Can Ertuna ve Emrah Göker Arap Baharı’nı tartıştılar. Foti Benlisoy, Arap Baharı’nın “neden politik mücadelelere esin kaynağı olduğunu” sorarken; Ertuna, bir televizyoncu olarak kişisel gözlemlerini anlattı. Emrah Göker ise, Libya’nın politik ve sosyal yapısının tarihçesini katılımcılarla paylaştı.

Skyturk’te Televizyonun En Canlı Yeri adlı sinema programını hazırlayıp sunan Ceylan Özçelik, 4 Aralık Pazar günü gerçekleşen Dikkat Çekim Var! söyleşisinde “televizyonda sinema programı yapma”nın inceliklerini anlattı. “Önemli olanın tutarlı ve özgün bir program yapmak olduğunu” vurgulayan Özçelik, Gezici Festival için hazırlanmış bir videoyu da izleyicilere sundu.

Türkiye’nin önemli akademisyenlerinden Prof. Dr. Korkut Boratav, Prof. Dr. Ahmet Haşim Köse ve Dr. Serdal Bahçe, 4 Aralık Pazar günü Ahmet Gürata moderatörlüğünde gerçekleşen panelde sınıf kavramını tartıştılar. Köse ve Bahçe, sınıf üzerine ortak çalışmalarından söz ederek, 1980’lerden bu yana sınıf kavramının sosyal bilimlerdeki dönüşümünü katılımcılarla paylaştılar. Boratav ise katılımcılara sınıf kavramını, Seren Yüce’nin Çoğunluk filminden yola çıkarak anlattı.

Sinema Laboratuarı: Senaryo Grubu’nun 5 Aralık’ta düzenlediği Senaryo Atölyesi’nde ise Ersan Ocak, Okan Cem Çırakoğlu ve Özcan Yağcı, senaryo yazmanın inceliklerini izleyicilerle paylaştılar. Psikoloik anlamda bir “karakter” nasıl kurgulanır, karakterler (ve tipler) için inandırıcı diyaloglar nasıl yazılır, bir yönetmen senaryoyu eline aldığında bu metinle ne yapar, tartışılan konular arasındaydı.

Kültürel ve görsel araştırmaların yanı sıra anlatıbiliminin de tanınmış isimlerinden, akademisyen ve eleştirmen Mieke Bal, Michelle Williams Gamaker’la birlikte gerçekleştirdiği son filmi Deliliğin Uzun Tarihi’nin 6 Aralık’taki gösteriminin ardından ‘Kültürün Suskunlaştırdığı’ teması çerçevesinde bir masterclass ile izleyiciyle buluştu.

Bir sonraki durak Sinop

8 Aralık tarihinde Ankara durağındaki son gösterimlerini tamamlayacak Gezici Festival, ertesi gün Karadeniz kıyılarında ilk kez uğrayacağı Sinop’a misafir olacak. İkinci durağında Sinop Valiliği, Sinop Belediyesi, Sinop Kültür ve Turizm Derneği ile işbirliği yapan Gezici Festival’in gösterimleri, 9-12 Aralık tarihleri arasında Sinop’un tek sineması olan Deniz Sineması’nda gerçekleşecek. Festivalin son durağı ise 14-18 tarihleri arasında İzmir olacak.

Festival duyuruları, program, filmler ve etkinlikleri Gezici Festival’in web sitesi, Facebook sayfası ve Twitter hesabından takip edebilir, fotoğrafları Flickr hesabından indirebilir, fragmanları Vimeo hesabından izleyebilirsiniz.

sinefesto.com/Gizem Uyanık

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Gezici Festival’in Sinop ve Kastamonu Programı Açıklandı

26. Gezici Festival yolculuğuna devam ediyor!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Ankara Sinema Derneği tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen 26. Gezici Festival’in Ankara’daki gösterimleri tüm hızıyla sürerken Sinop ve Kastamonu yolculuğu için hazırlıklar başladı.

Gezici Festival, 3-5 Aralık’ta Sinop Belediyesi’nin katkılarıyla Sinop Halk Eğitim Merkezi’nde, 6-8 Aralık’ta Kastamonu Üniversitesi Medya ve İletişim Topluluğu’nun katkılarıyla Kastamonu Üniversitesi Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda gerçekleşecek gösterimlerde izleyicilerle yılın dikkat çeken yapımlarını ve film ekiplerini buluşturacak. Sinop ve Kastamonu’da gerçekleşecek gösterimler ücretsiz olacak. 

Gezici Festival 3 Aralık’ta Sinop’ta!

Gezici Festival, 3 Aralık akşamı Halk Eğitim Merkezi’nde “Anadolu Leoparı” filminin gösterimiyle Sinop’taki açılışını yapacak. Gösterim sonrası yönetmen Emre Kayiş ve filmin oyuncusu İpek Türktan izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.

Festivalde gösterimler 4 Aralık’ta Necip Çağhan Özdemir’in “Bembeyaz”, Yohan Manca’nın “Kardeşlerim Ve Ben / La Traviata, My Brothers And I”, Selman Nacar’ın “İki Şafak Arasında” ve Tayfun Pirselmoğlu’nun “Kerr” filmleriyle devam edecek. “Kerr” filminin gösterimi sonrasında Tayfun Pirselimoğlu ve filmin yapımcısı Vildan Erşen Sinoplu sinemaseverlerle buluşacak.

5 Aralık’ta gösterimler Tuncel Kurtiz’in Sürgün Yılları bölümü filmleri “Saç” ve “Bebek”ile başlayacak. Günün ikinci filmi “Diyalog”un gösterimi yönetmen Ali Tansu Turhan, yardımcı yönetmen ve kurgucu Osman Sarp Altay ile yapımcı, senarist, kurgucu Burcu Uğuz’un katılımıyla gerçekleşecek. Ferit Karahan’ın “Okul Tıraşı” ve Nazlı Elif Durlu’nun “Zuhal” filmlerinin gösterimiyle Gezici Festival, Sinop’a veda edecek. “Okul Tıraşı” filminin gösterimi sonrasında yönetmen Ferit Karahan, filmin senaristlerinden Gülistan Acet ve oyuncu Melih Selçuk, “Zuhal” filminin gösterimi sonrasında ise yönetmen Nazlı Elif Durlu, başrol oyuncusu Nihal Yalçın ve yapımcı Anna Maria Aslanoğlu izleyicilerle bir araya gelecek.

Gezici Festival’in son durağı; Kastamonu!

Gezici Festival’in son durağı Kastamonu’da gösterimler 6 Aralık’ta Kastamonu Üniversitesi Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda “Diyalog” filmiyle başlayacak. Yönetmen Ali Tansu Turhan, yardımcı yönetmen ve kurgucu Osman Sarp Altay ile yapımcı, senarist, kurgucu Burcu Uğuz filmin gösteriminin ardından izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.

Tribeca Film Festivali’nden En İyi Film, En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu ödülleri ile dönen, Levan Koguashvili imzalı “4. Sokaktaki Pansiyon / Brighton 4th” filminin 7 Aralık’taki gösterimi yapımcı Olena Yershova’nın katılımıyla gerçekleşecek.

7 Aralık’ta yapılacak “Zuhal”, “Okul Tıraşı” ve “Anadolu Leoparı” filmlerinin gösterimleri sonrasında söyleşiler gerçekleşecek. “Okul Tıraşı” filminin yönetmeni Ferit Karahan, senaristlerinden Gülistan Acet, “Zuhal” filminin yönetmeni Nazlı Elif Durlu ile yapımcısı Anna Maria Aslanoğlu ve “Anadolu Leoparı” filminin yönetmeni Emre Kayiş, oyuncusu İpek Türktan ile yapımcısı OlenaYershova söyleşilerde filmleriyle ilgili yanıtlayacaklar. 

Gezici Festival, 8 Aralık’ta Necip Çağhan Özdemir imzalı “Bembeyaz”, Tuncel Kurtiz’in Sürgün Yılları bölümü filmleri “Saç” ve “Bebek”, Selman Nacar’ın “İki Şafak Arasında” ve Dominik Graf’ın bu yıl Berlin Film Festivali’nde prömiyer yapan filmi “Fabian veya Bok Yoluna Gitmek / Fabian – Going To The Dogs” filmlerinin gösterimleriyle Kastamonu’ya veda edecek.

Okumaya Devam Et

Festivaller

Uluslararası Ödüllü Yapımlar Distopya Film Festivali’nin “Uzun Metraj Film Seçkisi”nde

Ödüllü yapımlar, Distopya Film Festivali’nde!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu yıl 10-12 Aralık tarihleri arasında ilk kez “daha derine dal” sloganıyla sinemaseverlerle bir araya gelecek olan Uluslararası Distopya Film Festivali’nin “Uzun Metraj Film Seçkisi”nde Türkiye’de ilk kez gösterilecek uluslararası ödüllü filmler yer alacak.

Program direktörlüğünü sinema yazarı Kerem Akça’nın üstelendiği Uzun Metraj Film Seçkisi’nde bu yıl Yuusuke Hirota’nın 44. Japan Academy Film Prize, 2021 Fantasia Film Festival En İyi Anime Ödülü, 2021 Annecy International Animated Film Festival Cristal için yarışan filmi “Poupelle Of Chimney Town”, Jonathan Nossiter’ın 73. Cannes Film Festivali’nin “2020 Seçkisi’nde yer alan filmi “Last Words”, Matthew Eade’nin dünya prömiyerini Slamdance Fim Festival’inde yapan filmi “A Black Rift Begins To Yawn” ve Erdem Tepegöz’ün Altın Portakal Ulusal Film Yarışması’nda “En İyi Yönetmen”,“En İyi Görüntü Yönetmeni”, “En İyi Müzik”, “En İyi Sanat Yönetmeni”, “SİYAD En İyi Film” ödülleri, Moskova Film Festivali’nde “Jüri Özel Ödülü” ve  8. Boğaziçi Film Festivali’nde  “En İyi Yönetmen” ve “En İyi Görüntü Yönetmeni” ödülleri ile 32. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde “En İyi Sanat Yönetmeni” ve “En İyi Özgün Müzik” ödülleri kazanan filmi  “Gölgeler İçinde” yer alıyor.

Festivalde “Poupelle Of Chimney Town” ve “Last Words” Türkiye prömiyerlerini gerçekleştirirken, “A Black Rift Begins To Yawn” ise Avrupa prömiyerini gerçekleştirecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkıları, Üsküdar Belediyesi iş birliği, BKM Mutfak desteği ile Uluslararası Bağımsız Sinema ve Sanat Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Distopya Film Festivali açılışını Yuusuke Hirota’nın “Poupelle Of Chimney Town” ile yaparken kapanışı ise Jonathan Nossiter’ın “Last Words” ile gerçekleştirecek.

Okumaya Devam Et

Festivaller

12. Sinepark Kısa Film Festivali’nin Başvuruları Başladı

Başvurular 15 Ocak 2022’ye kadar devam edecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Galatasaray Üniversitesi tarafından organize edilen 12. Sinepark Kısa Film Festivali’nin başvuruları başladı.

Bu sene 12’ncisi düzenlenecek olan Sinepark Kısa Film Festivali‘nin başvuruları 15 Kasım 2021’de başladı ve 15 Ocak 2022’ye kadar devam edecek. Türkiye genelinde herkesin başvurabileceği festivalin başvuruları www.sinepark.org adresinden alınıyor.

Başvuracak filmler, adını lunapark oyuncaklarından alan 7 ana kategoride toplam 16 ödül için mücadele verecekler. Filmler ilk olarak Galatasaray Üniversitesi Sinema Akademisyenleri tarafından değerlendirilecek. Daha sonra finale kalanlar ana jüride yer alan sürpriz isimlerin karşısına çıkacak.

Sinepark Kısa Film Festivali, tür sinemasına teşvikte bulunmak ve türlerin bilinirliliğini arttırmak amacıyla 2007 yılında uygulamaya geçmiştir. Galatasaray Üniversitesi İletişim Kulübü tarafından yürütülmektedir.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler