Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Gezici Festival, Yangın Var ile İlk Durak Ankara’nın Kapanışını Yapıyor

Yayınlandı

tarihinde

Gezici Festival’in Ankara yolculuğu yönetmen Murat Saraçoğlu ile yapımcı Koray Çalışkan ve Senarist Murat Batgi’nin katılacağı, sezonun merakla beklenen komedilerinden Yangın Var’ın gösterimiyle sona eriyor. Festival boyunca Zeki Demirkubuz’dan Şebnem Vitrinel’e, Özcan Alper’den Muzaffer Özdemir’e sinemanın önemli isimlerini ağırlayan Gezici Festival’in bir sonraki durağı Sinop.

Ankara Sinema Derneği tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen 17. Gezici Festival’in ilk durağı Ankara’daki gösterimler son günlerine yaklaşırken ilk günkü heyecan sinemacı konuklarıyla azalmadan devam ediyor. Her gün sinemanın önemli isimlerini Ankaralı sinemaseverlerle buluşturan Gezici Festival, kapanışını yönetmen Murat Saraçoğlu ile yapımcı Koray Çalışkan ve senarist Murat Batgi’nin katılacağı, sezonun merakla beklenen komedilerinden Yangın Var filminin gösterimi ile yapacak.

Bir yol komedisi olan Yangın Var, Diyarbakır Belediyesi’nin Trabzon’un Çayırbağı beldesine hediye ettiği itfaiye aracının hikayesini, bir aşk macerasının üzerine kurarak anlatıyor. Türkiye’nin güneydoğusuna ve insanlarına önyargısı olan Trabzonlu Koşman’ın Diyarbakırlı Asya’yla Güneydoğu Anadolu’dan Karadeniz’e uzanan yolculuklarında ikiliyi Osman Sonant ve Nesrin Cavadzade canlandırıyor. Filmin 8 Aralık gösteriminde Saraçoğlu, Çalışkan ve Batgi festival izleyicileriyle buluşarak, 17. Gezici Festival’in Ankara yolculuğunu da noktalayacaklar.

Zeki Demirkubuz’la kısa söyleşiler

Festivalin Zeki Demirkubuz: Kıskandığım Amerikan Filmleri bölümüne ismini veren çağdaş Türkiye sinemasının en büyük isimlerinden Demirkubuz, Gezici Festival için seçtiği filmlerin gösterimlerinden hemen önce izleyicilerle buluşarak film hakkındaki düşüncelerini paylaşıyor.
“Bu güzel festivalde sunuculuk görevini de almış oldum,” diyerek 5 Aralık’ta gerçekleşen ilk konuşmasına başlayan Demirkubuz, Amerikan sinemasının Türkiye’de algılanışının değişmesi ve yalnızca “ticari, kötü örneklerle” değerlendirilmemesi gerektiğini söyledi.

John Huston’ın yönettiği Uygunsuzlar filmini “ilk izlediği zaman duyduğu heyecanı” hatırlayan Demirkubuz, filmin “erkeklik ve ego meselesi” üzerine önemli mesajlar içerdiğini söyleyerek konuşmasını tamamladı. 6 Aralık’taki John Schlesinger imzalı Geceyarısı Kovboyu filminin gösterimi öncesi, “kapitalizm ve dostluk üzerine bu kadarını izlemedim” diyen Demirkubuz, Dustin Hoffman ve John Voight’ın oyunculuklarına özellikle dikkat çekti.

Film ekipleriyle Türkiye 2011

17. Gezici Festival’in açılış filmi Entelköy Efeköy’e Karşı’nın yönetmeni Yüksel Aksu, yapımcılar ve oyuncularının katılımıyla başlayan Türkiye 2011 gösterimleri bu bölümdeki filmlerin yapımcı, yönetmen ve senaryo yazarlarının katılımlarıyla izleyicilerle soru cevap seanslarıyla tamamlanıyor. 5 Aralık’ta Çiğdem Vitrinel’in yönettiği Geriye Kalan’ın gösterimine katılan yapımcı ve senaryo yazarı Şebnem Vitrinel, kardeşiyle çalışmanın nasıl bir deneyim olduğunu ve biraz da “mecburen yapımcılık rolüne” soyunduğunu anlatırken, filmin “ağır mevzusunu basit bir anlatımla” vermeye çalıştıklarını söyledi.

Gelecek Uzun Sürer’in 6 Aralık’taki gösterimine filmin senaryo danışmanı ve kurgucusu Thomas Balkenhol ile katılan yönetmen Özcan Alper, filmin gösterimi öncesi yaptığı kısa sunumda izleyicilere, “Otuz yıl süren bir savaşta genç olmak nasıldır, o gözle bakmak istedim,” dedi. İstanbul’da yaşayan bir kadının birkaç aylığına ülkenin güneydoğusuna yaptığı yolculuk ekseninde bölgenin yakın siyasal tarihine eleştirel bir bakış getiren filmiyle ilgili “İfadelere yüklenmek istedim. Yüzler benim için çok önemli” diyen Alper, “genç bir sinemacı olarak ölümün normalleştiği, kanıksandığı bu coğrafyaya kamerasını çevirmek” istediğini film sonrasında izleyicilerle paylaştı.

Yurt filminin 7 Aralık’ta gerçekleşecek gösteriminde ise, Uzak filmindeki rolüyle Cannes Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülü alan Muzaffer Özdemir, bu sefer filmin yönetmeni olarak izleyicilerle buluşacak.

Gezici Festival’de panel, söyleşi ve atölyeler

Gezici Festival, film gösterimlerinin yanı sıra, panel, söyleşi ve atölyelerle de Ankaralı sinemaseverlere dört gün boyunca alternatif eğitim ve tartışma ortamları sundu.

Koray Löker’in moderatörlüğünde 3 Aralık Cumartesi günü gerçekleşen panelde Foti Benlisoy, Can Ertuna ve Emrah Göker Arap Baharı’nı tartıştılar. Foti Benlisoy, Arap Baharı’nın “neden politik mücadelelere esin kaynağı olduğunu” sorarken; Ertuna, bir televizyoncu olarak kişisel gözlemlerini anlattı. Emrah Göker ise, Libya’nın politik ve sosyal yapısının tarihçesini katılımcılarla paylaştı.

Skyturk’te Televizyonun En Canlı Yeri adlı sinema programını hazırlayıp sunan Ceylan Özçelik, 4 Aralık Pazar günü gerçekleşen Dikkat Çekim Var! söyleşisinde “televizyonda sinema programı yapma”nın inceliklerini anlattı. “Önemli olanın tutarlı ve özgün bir program yapmak olduğunu” vurgulayan Özçelik, Gezici Festival için hazırlanmış bir videoyu da izleyicilere sundu.

Türkiye’nin önemli akademisyenlerinden Prof. Dr. Korkut Boratav, Prof. Dr. Ahmet Haşim Köse ve Dr. Serdal Bahçe, 4 Aralık Pazar günü Ahmet Gürata moderatörlüğünde gerçekleşen panelde sınıf kavramını tartıştılar. Köse ve Bahçe, sınıf üzerine ortak çalışmalarından söz ederek, 1980’lerden bu yana sınıf kavramının sosyal bilimlerdeki dönüşümünü katılımcılarla paylaştılar. Boratav ise katılımcılara sınıf kavramını, Seren Yüce’nin Çoğunluk filminden yola çıkarak anlattı.

Sinema Laboratuarı: Senaryo Grubu’nun 5 Aralık’ta düzenlediği Senaryo Atölyesi’nde ise Ersan Ocak, Okan Cem Çırakoğlu ve Özcan Yağcı, senaryo yazmanın inceliklerini izleyicilerle paylaştılar. Psikoloik anlamda bir “karakter” nasıl kurgulanır, karakterler (ve tipler) için inandırıcı diyaloglar nasıl yazılır, bir yönetmen senaryoyu eline aldığında bu metinle ne yapar, tartışılan konular arasındaydı.

Kültürel ve görsel araştırmaların yanı sıra anlatıbiliminin de tanınmış isimlerinden, akademisyen ve eleştirmen Mieke Bal, Michelle Williams Gamaker’la birlikte gerçekleştirdiği son filmi Deliliğin Uzun Tarihi’nin 6 Aralık’taki gösteriminin ardından ‘Kültürün Suskunlaştırdığı’ teması çerçevesinde bir masterclass ile izleyiciyle buluştu.

Bir sonraki durak Sinop

8 Aralık tarihinde Ankara durağındaki son gösterimlerini tamamlayacak Gezici Festival, ertesi gün Karadeniz kıyılarında ilk kez uğrayacağı Sinop’a misafir olacak. İkinci durağında Sinop Valiliği, Sinop Belediyesi, Sinop Kültür ve Turizm Derneği ile işbirliği yapan Gezici Festival’in gösterimleri, 9-12 Aralık tarihleri arasında Sinop’un tek sineması olan Deniz Sineması’nda gerçekleşecek. Festivalin son durağı ise 14-18 tarihleri arasında İzmir olacak.

Festival duyuruları, program, filmler ve etkinlikleri Gezici Festival’in web sitesi, Facebook sayfası ve Twitter hesabından takip edebilir, fotoğrafları Flickr hesabından indirebilir, fragmanları Vimeo hesabından izleyebilirsiniz.

sinefesto.com/Gizem Uyanık

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

74. Cannes Film Festivali’nin Açılış Filmi Annette Oldu

6 Temmuz’da Cannes’da prömiyerini gerçekleştirecek!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Annette

Bu sene 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali’nin merakla beklenen açılış filmi, Adam Driver ve Marion Cotillard’lı Annette filmi olacak.

Spike Lee başkanlığında 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin açılış filmi belli oldu. Bu sene heyecanla beklenen festivalin açılışını Adam Driver ve Marion Cotillard‘ın başrollerini paylaştığı Annette filmi yapacak.

6 Temmuz tarihinde Cannes’da prömiyerini gerçekleştirecek filmin yönetmen koltuğuna, Leos Carax oturuyor. Charles Gillibert, Paul-Dominique Vacharasinthu ve Adam Driver‘ın yapımcısı olduğu film, operacı eşinin ölümünün ardından 2 yaşındaki bir çocuğa bakmak zorunda kalan bir stand-up komedyeninin hikayesini anlatıyor.

74. kez 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Festivaller

40. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri Belli Oldu

Yarışmaya 13 film layık görüldü!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

 İstanbul Film Festivali

Bu yıl 40.’sı düzenlenen “İstanbul Film Festivali“nde Ulusal Yarışma kategorisinde yarışacak 13 film belli oldu. 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ilk kez 1982 yılında bir sinema haftası olarak düzenlenen İstanbul Film Festivali, bu yıl 40. yaşını kutluyor. 29 Haziran’a kadar devam edecek 40. İstanbul Film Festivali, 1 Nisan tarihinde ilk çevrimiçi gösterimiyle başladı. 

Dünya sinemasının en çok konuşulan örneklerinden, sinemamızın yeni yapımlarına, uluslararası festivallerde prömiyer yapmış ödüllü filmlerden klasiklere ve yeni keşiflere, aralarında efsane yönetmenlerden iz bırakan başyapıtların ve kült filmlerin de bulunduğu zengin programıyla bu yıl pandemi şartlarını da gözetmeye devam ederek nisan, mayıs ve haziran aylarına yayılıyor. 

40. İstanbul Film Festivali’nin çevrimiçi gösterimleri filmonline.iksv.org üzerinden gerçekleşiyor. Nisan ve mayıs ayları boyunca her perşembe, cuma, cumartesi ve pazar günü yeni filmler gösterime sunuluyor. Festivalin Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması‘nın 20-29 Mayıs’ta çevrimiçi ve pandemi koşullarına bağlı olarak sinema salonlarında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Festivalin Uluslararası Yarışma ile Galalar bölümlerindeki filmlerin, haziran ayında hem açık hava mekânlarda hem de sinema salonlarıyla çevrimiçi platformda festival takipçileri ile buluşması bekleniyor. 

Festival gösterimlerine kısıtlama ve uygulamaların elverdiği durumda yurtiçinden ve yurtdışından konuk yönetmen ve oyuncuların katılımı da planlanan festivalin Ulusal Yarışma bölümünde yarışacak filmler ise bugün açıklandı.

İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri

 • Av / AV: The Hunt / Emre Akay 
 • 9,75 / Uluç Bayraktar 
 • Sardunya / Geranium / Çağıl Bocut 
 • Bir Nefes Daha / When I’m Done Dying / Nisan Dağ 
 • Beni Sevenler Listesi / The List of Those Who Love Me / Emre Erdoğdu 
 • Yeniden Leyla / Leyla Once Again / Barış Hancıoğulları 
 • Zîn ve Ali’nin Hikâyesi / Govenda Ali û Dayka Zîn / The Dance of Ali and Zin / Mehmet Ali Konar 
 • Af / Forgiveness / Cem Özay 
 • Çatlak / Fractured / Fikret Reyhan 
 • Cemil Şov / The Cemil Show / Barış Sarhan 
 • İnsanlar İkiye Ayrılır / Two Types of People / Tunç Şahin 
 • Dirlik Düzenlik / It’s All About Peace and Harmony / Nesimi Yetik 
 • Sen Ben Lenin / You Me Lenin / Tufan Taştan 
Okumaya Devam Et

Festivaller

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin İkinci Etabı Başlıyor

Çevrimiçi ve ücretsiz.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali”nin ikinci etabı 22 Nisan’da kaldığı yerden devam ediyor.

Kadın Yönetmenler Derneği’nin organizasyonu ile hayata geçen “4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali“nin ikinci etabı 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında yine çevrimiçi koşullarda ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Bu yıl #sığamıyoruz sloganı ile hayata geçen festivalin film programı çerçevesinde uzun metraj, kısa kurmaca ve kısa belgesel ve deneysel kategorileri olmak üzere dört dalda yarışmanın düzenlendiği ve ayrıca yarışma dışı gösterimlerin de yer aldığı ulusal seçkinin yanı sıra, Balkan sinemasının yakın dönemdeki seçkin örnekleri de izlenebilecek.

Yönetmen söyleşilerinin yanı sıra Hira Selma Kalkan ile “Sanatla Terapi Atölyesi”, WMC’nin katkılarıyla Sezen Kayhan ile “Belgesel Yapımında Fırsatlar ve Engeller Atölyesi”, Zeynep Merve Uygun ile “KYF Doc Lab: Yeni Medya Belgeselleri MasterClass” ve Prof. Berrak Taranç ise 23 Nisan kapsamında çocuklar için müzik atölyesi festivalin ikinci etabındaki etkinlikler olacak. Festivalin seçkiye giremeyen yönetmenlere yönelik çevrimiçi gerçekleştirdiği “Face to Face geri bildirim etkinliği de yine Nisan ayında düzenlenecek. Ayrıca mart ayında gerçekleştirilen Gözde Yenipazarlı sanal fotoğraf sergisinden sonra, bu ay da Dr. Ebru Beyazıt’ın fotoğraf seçkisi yine festivalin websitesi üzerinden yayınlanacak. Yönetmen söyleşileri ve genel katılımcılara açık olan diğer etkinlikler festivalin Youtube hesabı üzerinden takip edilebilecek. Festivalin tüm etkinlik programı sosyal medya hesaplarından da günlük olarak paylaşılacak.

Tüm film gösterimleri festivalin resmi websitesi olan kadinyonetmenlerfestivali.com adresi üzerinden 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında süre ya da gösterim kısıtlaması olmadan, sadece websitesi üyeliği ile izlenmeye açık olacak.

Festivalin İzmir’de fiziki olarak gerçekleştirilecek 3. Etabı; pandemi koşullarının izin verdiği ölçüde 25-30 Haziran 2021 tarihleri arasında Seferihisar’da ödül töreni ve özel gösterimler şeklinde planlanıyor.

Okumaya Devam Et

Popüler