Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Gezici festival Sinop’ta

Yayınlandı

tarihinde

Gezici Festival’den Sinop’ta dört günlük ücretsiz sinema şöleni… 17. Gezici Festival, Anadolu yolculuğuna Sinop’la devam ediyor. Ankara yolculuğunu 8 Aralık’ta noktalayan Gezici Festival, 9 – 12 Aralık’ta Sinop’lu izleyicileri Türkiye ve Dünya sinemasından filmlerle buluşturacak. Yüksel Aksu’nun Entelköy Efeköy’e karşıile açılışını yapacak festival, Uğur Yücel’le beraber türk sinemasından önemli isimleri de karadeniz kıyılarına getirecektir.

Ankara Sinema Derneği tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen 17. Gezici Festival, Ankara yolculuğunu yönetmen Murat Saraçoğlu ile yapımcı Koray Çalışkan ve senarist Murat Batgi’nin katılımlarıyla gerçekleşen Yangın Var filmiyle tamamlarken bir sonraki durağı Sinop’taki gösterimlerine başlıyor. 9-12 Aralık tarihlerinde Sinop’un tek sineması olan Deniz Sineması’nda gerçekleşecek ücretsiz gösterimler, Sinoplu sinemaseverlerin ilk kez Gezici Festival’le buluşmalarına da tanık olacak.

Entelköy Efeköy’e Karşı ile açılış
İkinci durağında Sinop Valiliği, Sinop Belediyesi, Sinop Kültür ve Turizm Derneği ile işbirliği yapan Gezici Festival’in Türkiye 2011 gösterimlerinde Türkiye sinemasının önemli isimleri de izleyicilerle bir araya gelecek. Festivalin açılışı 9 Aralık akşamı, Ankara’da olduğu gibi, Yüksel Aksu’nun beklenen ikinci filmi Entelköy Efeköy’e Karşı ile olacak. Büyük şehrin hızlı yaşantısından kaçmak isteyen bir grup entelektüelle bir Ege köyünün sakinlerini karşı karşıya getiren filmin gösterimi, oyuncular Emin Gürsoy, Hamit Demir ve Erkut Ertürk’ün katılımlarıyla gerçekleşecek.
Sinop’a Türkiye sinemasından önemli konuklar
Nuri Bilge Ceylan’ın Uzak filmindeki performansıyla Cannes Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanan Muzaffer Özdemir, ilk yönetmenlik denemesi Yurt’un 10 Aralık’taki gösteriminde izleyicilerle buluşacak. Merak edilen yol komedisi Yangın Var’ın aynı günkü gösterimi ise yönetmen Murat Saraçoğlu’nun katılımıyla gerçekleşecek. Onur Ünlü’nün Altın Koza’dan En İyi Film dahil üç ödülle dönen filmi Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi’nin 11 Aralık’taki gösteriminde ise oyunculardan Cengiz Bozkurt bulunacak. Gezici Festival’in Sinop durağının en büyük sürprizi ise, festivalin konuğu olarak Sinop’ta festival izleyicileriyle buluşacak büyük sinemacı Uğur Yücel olacak.
Tuncel Kurtiz’in göçmenleri ve Gelecek Uzun Sürer
Gezici Festival’in bir başka sürprizi ise Tuncel Kurtiz’in 1979’da İsveç’te, senaryosunu Nuri Sezer ile birlikte yazarak yönettiği ve başrolünü üstlendiği sıradışı gurbetçi filmi Gül Hasan olacak. Film, Antalya’da aldığı üç ödül ve İsveç Film Enstitüsü’nün En İyi Yönetmen Ödülü’ne karşın unutturulmaya çalışılmıştı. İlk filmi Sonbahar ile, Türkiye’nin genç sinemacıları arasında önemli bir yer edinen Özcan Alper’in Güneydoğu Anadolu’nun yakın tarihine bakan ikinci filmi Gelecek Uzun Sürer de Türkiye 2011 seçkisinde gösterilecek filmler arasında olacak.
Avrupa sinemasından ödüllü filmler
Gezici Festival, Avrupa sinemasının son dönem en iyi örneklerinden ödüllü üç filmi Sinoplularla buluşturacak. Karl Markovics’in yönettiği Nefes, 18 yaşındaki Roman’ın Viyana sokaklarında annesinin peşine düşmesini anlatıyor. Viyana’nın ruh halini çarpıcı bir şekilde anlatan film, Avusturya’nın bu yılki Oscar adayı. Bu sene Cannes Film Festivali’nin en sevilen filmlerinden, Michel Hazanavicius’un yönettiği Fransa yapımı, siyah-beyaz ve sessiz komedi Artist 1920’lerin Hollywood sessiz sinemasına bir sevgi gösterisi niteliğinde.
Polonyalı sinemacı Krzystof Kieslowski’nin öğrencilerinden Greg Zglinski’nin ödüllü filmi Cesaret ise, birbirleriyle anlaşamayan iki erkek kardeşin bir tren saldırısı sonucu altüst olan hayatlarını anlatıyor. Belgeselci geçmişlerinin izlerini yansıtan kameraları ve toplum dışına iltilmiş insanları anlatan çarpıcı ve sert dilleriyle tanınan belçikalı Luc ve Jean-Pierre Dardenne’in Karamazov Kardeşler’den esinlendikleri 1996 yapımı filmleri Söz ise festival izleyicisine klasik Avrupa sinemasından sert ve dokunaklı bir örnek sunacak.
Kısalar, çocuk filmleri ve bir Amerikan klasiği
Dünyanın çeşitli ülkelerinden festivale başvuran 890 film arasından seçilen kısa filmler, izleyicileri farklı ülkelerin yenilikçi sinemasıyla tanıştıracak. Kısa İyidir bölümünde, Almanya’dan Fransa’ya, Kanada’dan Meksika ve Yunanistan’a farklı ülkelerden kısa filmler arka arkaya gösterilecek. Gezici Festival, çocuk ve çocuk filmlerinin büyülü dünyasından vaz geçmeyen yetişkin izleyicileri de unutmuyor. Belçika ve Fransa ortak yapımı Çocuk Filmleri küçük ve büyük izleyicilere keyifli dakikalar yaşatacak.
Zeki Demirkubuz’un ‘Kıskandığım Amerikan Filmleri’ olarak tanımladığı filmlerden 1961 yapımı Uygunsuzlar ise Sinoplu izleyicileri artık klasikleşmiş bir Amerikan filmiyle tanıştıracak. John Huston’ın yönettiği, değişen Batı’ya eski kovboylar üzerinden bakan Uygunsuzlar, Marilyn Monroe ve Clark Gable’ın oynadıkları son film olarak da tanınıyor. Gezici Festival’in bir sonraki ve son durağı ise 14-18 tarihleri arasında İzmir olacak.
Festival duyuruları, program, filmler ve etkinlikleri Gezici Festival’in web sitesi, Facebook sayfası ve Twitter hesabından takip edebilir, fotoğrafları Flickr hesabından indirebilir, fragmanları Vimeo hesabından izleyebilirsiniz.

sinefesto.com / Barış Karabulut

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali Başvuruları Uzatıldı

Başvuru süresi 1 hafta uzatıldı!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’nin yarışma başvuru süresi bir hafta uzatıldı. Festival yönetimi; yarışma kategorileri için son başvuru tarihini 6 Ağustos 2021 olarak belirledi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) kurumsal iş ortaklığında; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Global İletişim Ortağı Anadolu Ajansı destekleri ile; Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı organizasyonunda bu yıl ilki düzenlenecek Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’nin başvuru tarihleri uzatıldı. Diaspora toplulukları ve sinemasının sahip olduğu özgünlüğü kendine has motiflerle işleyen filmleri 27-29 Ağustos tarihleri arasında Atlas Sineması’nda pandemi koşullarına uygun olarak sinemaseverlerle buluşturacak festivalin yarışma kategorilerine başvurular için son tarih 6 Ağustos olarak belirlendi.

Festivale Hangi Filmler Başvurabiliyor?

1 Ocak 2020 tarihinden sonra tamamlanmış olup 20 dakikayı aşmayan, kurmaca, animasyon ve deneysel türdeki kısa filmlerin başvuru yapabildiği festivale; Diaspora toplumlarının bulundukları ülkelerde sürdürdüğü hayatı gerçekçi ve sanatsal olarak ekrana yansıtabilen kısa filmler bekleniyor.

Kimlik, çok kültürlülük, çok dillilik, çoklu aidiyet, uyum, bir arada yaşama, kültürel etkileşim, toplumsal hoşgörü, göç ve katılım gibi konulara vurgu yapan yapımların yanı sıra, Diaspora topluluklarının yaşadıkları ülkelere yaptıkları katkılar, var olma mücadeleleri ve yaşama tutunma gayretlerini yansıtan başvurular ile bu kavramları tehlikeye düşüren ve günlük hayatın bir gerçeği olarak süregelen ırkçılık, ayrımcılık, yabancı düşmanlığı gibi temalar da değerlendirmeye alınacak.

8 Kategoride Toplam 20.000€ Ödül

İki farklı yarışma kategorisinin yer aldığı festivalde Türkçe haricindeki bir dilde çekilen filmlerin yer alacağı Yabancı Dilde Filmler Yarışması Kategorisi’nde En İyi Film Ödülü’nü kazanan film 5.000€, Jüri Özel Ödülü’nü kazanan film 2.500€, En İyi İkinci Film Ödülü’nü kazanan film 1.500€ ve En İyi Üçüncü Film Ödülü’nü kazanan film ise 1.000€ para ödülünün sahibi olacak. 

Türkçe ve/veya Türkçe lehçelerinde çekilen filmlerin yer alacağı Türkçe Konuşan Filmler Yarışma Kategorisi’nde, En İyi Film Ödülü’nü kazanan film 5.000€, TRT Özel Ödülü’nükazanan film 2.500€En İyi İkinci Film Ödülü’nü kazanan film 1.500€ ve En İyi Üçüncü Film Ödülü’nü kazanan film ise 1.000€ para ödülünün sahibi olacak. 

Başvurular 6 Ağustos’ta Sona Eriyor!

Bu yıl 27-29 Ağustos 2021 tarihleri arasında İstanbul’da ilki düzenlenecek olan Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’ne başvurular 6 Ağustos 2021 tarihine kadar festivalin web sitesi diasporafilmfestival.com üzerinden yapılabilecek. 

Okumaya Devam Et

Festivaller

Bir Yaz Gecesi Festivali’nde Judy Garland Rüzgarı

Boğaz’ın kıyısında açık havada film ve müzik keyfi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bir Yaz Gecesi Festivali

Kundura Sinema ve Sahne’nin düzenlediği Bir Yaz Gecesi Festivali’nde bu hafta sonu Judy Garland rüzgarları esecek.

Sesi, dansları, oyunculuğu ve tutkulu sahne şovlarıyla Amerikan müzikal sinemasının en büyük yıldızlarından birine dönüşmüş Judy Garland’ın başrolünü James Mason ile paylaştığı, meşhur Technicolor klasiği “A Star Is Born / Bir Yıldız Doğuyor” (1954), iki gece boyunca açık havada müzikal tutkunlarıyla buluşacak.

Festivalde Pazar akşamı ise, Renée Zellweger’in Oscar ve Altın Küre ödüllü performansıyla Garland’a hayat verdiği biyografik film “Judy” (2019) gösterilecek. Filmleri ve şarkılarıyla insanlara mutluluk ve umut aşılarken, aradığı sevgi ve mutluluğu bir türlü bulamamış Judy Garland’ın gerçek hikâyesini anlatacak film, zamansız klasik ‘Over the Rainbow’ da dahil olmak üzere birçok Garland şarkısını da etkileyici sahne şovlarıyla yeniden canlandırıyor.

12 Eylül’e dek Boğaz’ın kıyısında açık havada film ve müzik keyfine davet eden Bir Yaz Gecesi Festivali’ne ulaşım ve detaylar beykozkundura.com’da.

Okumaya Devam Et

Festivaller

TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında” San Sebastian Film Festivali’nde Yarışacak

Film, TRT Ortak Yapımı!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında” filmi, dünyanın en prestijli film festivallerinden 69. San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nin “New Directors” bölümünde yarışacak.

Selman Nacar’ın ilk uzun metraj filmi TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında”, Avrupa’nın en önemli sinema buluşmalarından 69. San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nde yarışacak. TRT ortak yapımı film, festivalin “New Directors” bölümünde 50 bin Euro değerindeki ödül için yarışacak.

17-25 Eylül tarihleri arasında İspanya’nın Bask bölgesindeki San Sebastian kentinde düzenlenecek olan festival, İspanya’nın uluslararası boyutta en önemli sinema etkinliği olarak kabul ediliyor.

Festivale Türkiye’den katılan tek film

2019 yılının temmuz ve ağustos aylarında Uşak’ta dört haftada çekilen ve festivale Türkiye’den katılan tek film olma özelliğine sahip film, dünya prömiyerini 69. San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nde yapacak.

Dünyanın en önemli film platformlarından destek

Proje aşamasında ulusal ve uluslararası birçok platforma katılarak dünyanın önemli film fonları tarafından destek alan film, Romanya’da Transilvania Pitch Stop’ta “Chainsaw Europe” ses ödülünü, San Sebastian Work in Progress kategorisinin büyük ödülleri olan “Europa Industry” ve “Europa” ödüllerini ve Köprüde Buluşmalar Work in Progress “Büyük Ödülü”nü almaya hak kazandı. Film, Türkiye’de yıl sonunda seyirci ile buluşması planlanıyor.

TRT ortak yapımı filmler, dünyanın dört bir yanında 200’den fazla film festivalinde 150’den fazla ödül aldı ve üst üste iki yıl Oscar’da finale kaldı.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler