Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Gezici festival Sinop’ta

Yayınlandı

tarihinde

Gezici Festival’den Sinop’ta dört günlük ücretsiz sinema şöleni… 17. Gezici Festival, Anadolu yolculuğuna Sinop’la devam ediyor. Ankara yolculuğunu 8 Aralık’ta noktalayan Gezici Festival, 9 – 12 Aralık’ta Sinop’lu izleyicileri Türkiye ve Dünya sinemasından filmlerle buluşturacak. Yüksel Aksu’nun Entelköy Efeköy’e karşıile açılışını yapacak festival, Uğur Yücel’le beraber türk sinemasından önemli isimleri de karadeniz kıyılarına getirecektir.

Ankara Sinema Derneği tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen 17. Gezici Festival, Ankara yolculuğunu yönetmen Murat Saraçoğlu ile yapımcı Koray Çalışkan ve senarist Murat Batgi’nin katılımlarıyla gerçekleşen Yangın Var filmiyle tamamlarken bir sonraki durağı Sinop’taki gösterimlerine başlıyor. 9-12 Aralık tarihlerinde Sinop’un tek sineması olan Deniz Sineması’nda gerçekleşecek ücretsiz gösterimler, Sinoplu sinemaseverlerin ilk kez Gezici Festival’le buluşmalarına da tanık olacak.

Entelköy Efeköy’e Karşı ile açılış
İkinci durağında Sinop Valiliği, Sinop Belediyesi, Sinop Kültür ve Turizm Derneği ile işbirliği yapan Gezici Festival’in Türkiye 2011 gösterimlerinde Türkiye sinemasının önemli isimleri de izleyicilerle bir araya gelecek. Festivalin açılışı 9 Aralık akşamı, Ankara’da olduğu gibi, Yüksel Aksu’nun beklenen ikinci filmi Entelköy Efeköy’e Karşı ile olacak. Büyük şehrin hızlı yaşantısından kaçmak isteyen bir grup entelektüelle bir Ege köyünün sakinlerini karşı karşıya getiren filmin gösterimi, oyuncular Emin Gürsoy, Hamit Demir ve Erkut Ertürk’ün katılımlarıyla gerçekleşecek.
Sinop’a Türkiye sinemasından önemli konuklar
Nuri Bilge Ceylan’ın Uzak filmindeki performansıyla Cannes Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanan Muzaffer Özdemir, ilk yönetmenlik denemesi Yurt’un 10 Aralık’taki gösteriminde izleyicilerle buluşacak. Merak edilen yol komedisi Yangın Var’ın aynı günkü gösterimi ise yönetmen Murat Saraçoğlu’nun katılımıyla gerçekleşecek. Onur Ünlü’nün Altın Koza’dan En İyi Film dahil üç ödülle dönen filmi Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi’nin 11 Aralık’taki gösteriminde ise oyunculardan Cengiz Bozkurt bulunacak. Gezici Festival’in Sinop durağının en büyük sürprizi ise, festivalin konuğu olarak Sinop’ta festival izleyicileriyle buluşacak büyük sinemacı Uğur Yücel olacak.
Tuncel Kurtiz’in göçmenleri ve Gelecek Uzun Sürer
Gezici Festival’in bir başka sürprizi ise Tuncel Kurtiz’in 1979’da İsveç’te, senaryosunu Nuri Sezer ile birlikte yazarak yönettiği ve başrolünü üstlendiği sıradışı gurbetçi filmi Gül Hasan olacak. Film, Antalya’da aldığı üç ödül ve İsveç Film Enstitüsü’nün En İyi Yönetmen Ödülü’ne karşın unutturulmaya çalışılmıştı. İlk filmi Sonbahar ile, Türkiye’nin genç sinemacıları arasında önemli bir yer edinen Özcan Alper’in Güneydoğu Anadolu’nun yakın tarihine bakan ikinci filmi Gelecek Uzun Sürer de Türkiye 2011 seçkisinde gösterilecek filmler arasında olacak.
Avrupa sinemasından ödüllü filmler
Gezici Festival, Avrupa sinemasının son dönem en iyi örneklerinden ödüllü üç filmi Sinoplularla buluşturacak. Karl Markovics’in yönettiği Nefes, 18 yaşındaki Roman’ın Viyana sokaklarında annesinin peşine düşmesini anlatıyor. Viyana’nın ruh halini çarpıcı bir şekilde anlatan film, Avusturya’nın bu yılki Oscar adayı. Bu sene Cannes Film Festivali’nin en sevilen filmlerinden, Michel Hazanavicius’un yönettiği Fransa yapımı, siyah-beyaz ve sessiz komedi Artist 1920’lerin Hollywood sessiz sinemasına bir sevgi gösterisi niteliğinde.
Polonyalı sinemacı Krzystof Kieslowski’nin öğrencilerinden Greg Zglinski’nin ödüllü filmi Cesaret ise, birbirleriyle anlaşamayan iki erkek kardeşin bir tren saldırısı sonucu altüst olan hayatlarını anlatıyor. Belgeselci geçmişlerinin izlerini yansıtan kameraları ve toplum dışına iltilmiş insanları anlatan çarpıcı ve sert dilleriyle tanınan belçikalı Luc ve Jean-Pierre Dardenne’in Karamazov Kardeşler’den esinlendikleri 1996 yapımı filmleri Söz ise festival izleyicisine klasik Avrupa sinemasından sert ve dokunaklı bir örnek sunacak.
Kısalar, çocuk filmleri ve bir Amerikan klasiği
Dünyanın çeşitli ülkelerinden festivale başvuran 890 film arasından seçilen kısa filmler, izleyicileri farklı ülkelerin yenilikçi sinemasıyla tanıştıracak. Kısa İyidir bölümünde, Almanya’dan Fransa’ya, Kanada’dan Meksika ve Yunanistan’a farklı ülkelerden kısa filmler arka arkaya gösterilecek. Gezici Festival, çocuk ve çocuk filmlerinin büyülü dünyasından vaz geçmeyen yetişkin izleyicileri de unutmuyor. Belçika ve Fransa ortak yapımı Çocuk Filmleri küçük ve büyük izleyicilere keyifli dakikalar yaşatacak.
Zeki Demirkubuz’un ‘Kıskandığım Amerikan Filmleri’ olarak tanımladığı filmlerden 1961 yapımı Uygunsuzlar ise Sinoplu izleyicileri artık klasikleşmiş bir Amerikan filmiyle tanıştıracak. John Huston’ın yönettiği, değişen Batı’ya eski kovboylar üzerinden bakan Uygunsuzlar, Marilyn Monroe ve Clark Gable’ın oynadıkları son film olarak da tanınıyor. Gezici Festival’in bir sonraki ve son durağı ise 14-18 tarihleri arasında İzmir olacak.
Festival duyuruları, program, filmler ve etkinlikleri Gezici Festival’in web sitesi, Facebook sayfası ve Twitter hesabından takip edebilir, fotoğrafları Flickr hesabından indirebilir, fragmanları Vimeo hesabından izleyebilirsiniz.

sinefesto.com / Barış Karabulut

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

74. Cannes Film Festivali’nin Açılış Filmi Annette Oldu

6 Temmuz’da Cannes’da prömiyerini gerçekleştirecek!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Annette

Bu sene 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali’nin merakla beklenen açılış filmi, Adam Driver ve Marion Cotillard’lı Annette filmi olacak.

Spike Lee başkanlığında 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin açılış filmi belli oldu. Bu sene heyecanla beklenen festivalin açılışını Adam Driver ve Marion Cotillard‘ın başrollerini paylaştığı Annette filmi yapacak.

6 Temmuz tarihinde Cannes’da prömiyerini gerçekleştirecek filmin yönetmen koltuğuna, Leos Carax oturuyor. Charles Gillibert, Paul-Dominique Vacharasinthu ve Adam Driver‘ın yapımcısı olduğu film, operacı eşinin ölümünün ardından 2 yaşındaki bir çocuğa bakmak zorunda kalan bir stand-up komedyeninin hikayesini anlatıyor.

74. kez 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Festivaller

40. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri Belli Oldu

Yarışmaya 13 film layık görüldü!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

 İstanbul Film Festivali

Bu yıl 40.’sı düzenlenen “İstanbul Film Festivali“nde Ulusal Yarışma kategorisinde yarışacak 13 film belli oldu. 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ilk kez 1982 yılında bir sinema haftası olarak düzenlenen İstanbul Film Festivali, bu yıl 40. yaşını kutluyor. 29 Haziran’a kadar devam edecek 40. İstanbul Film Festivali, 1 Nisan tarihinde ilk çevrimiçi gösterimiyle başladı. 

Dünya sinemasının en çok konuşulan örneklerinden, sinemamızın yeni yapımlarına, uluslararası festivallerde prömiyer yapmış ödüllü filmlerden klasiklere ve yeni keşiflere, aralarında efsane yönetmenlerden iz bırakan başyapıtların ve kült filmlerin de bulunduğu zengin programıyla bu yıl pandemi şartlarını da gözetmeye devam ederek nisan, mayıs ve haziran aylarına yayılıyor. 

40. İstanbul Film Festivali’nin çevrimiçi gösterimleri filmonline.iksv.org üzerinden gerçekleşiyor. Nisan ve mayıs ayları boyunca her perşembe, cuma, cumartesi ve pazar günü yeni filmler gösterime sunuluyor. Festivalin Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması‘nın 20-29 Mayıs’ta çevrimiçi ve pandemi koşullarına bağlı olarak sinema salonlarında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Festivalin Uluslararası Yarışma ile Galalar bölümlerindeki filmlerin, haziran ayında hem açık hava mekânlarda hem de sinema salonlarıyla çevrimiçi platformda festival takipçileri ile buluşması bekleniyor. 

Festival gösterimlerine kısıtlama ve uygulamaların elverdiği durumda yurtiçinden ve yurtdışından konuk yönetmen ve oyuncuların katılımı da planlanan festivalin Ulusal Yarışma bölümünde yarışacak filmler ise bugün açıklandı.

İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri

 • Av / AV: The Hunt / Emre Akay 
 • 9,75 / Uluç Bayraktar 
 • Sardunya / Geranium / Çağıl Bocut 
 • Bir Nefes Daha / When I’m Done Dying / Nisan Dağ 
 • Beni Sevenler Listesi / The List of Those Who Love Me / Emre Erdoğdu 
 • Yeniden Leyla / Leyla Once Again / Barış Hancıoğulları 
 • Zîn ve Ali’nin Hikâyesi / Govenda Ali û Dayka Zîn / The Dance of Ali and Zin / Mehmet Ali Konar 
 • Af / Forgiveness / Cem Özay 
 • Çatlak / Fractured / Fikret Reyhan 
 • Cemil Şov / The Cemil Show / Barış Sarhan 
 • İnsanlar İkiye Ayrılır / Two Types of People / Tunç Şahin 
 • Dirlik Düzenlik / It’s All About Peace and Harmony / Nesimi Yetik 
 • Sen Ben Lenin / You Me Lenin / Tufan Taştan 
Okumaya Devam Et

Festivaller

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin İkinci Etabı Başlıyor

Çevrimiçi ve ücretsiz.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali”nin ikinci etabı 22 Nisan’da kaldığı yerden devam ediyor.

Kadın Yönetmenler Derneği’nin organizasyonu ile hayata geçen “4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali“nin ikinci etabı 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında yine çevrimiçi koşullarda ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Bu yıl #sığamıyoruz sloganı ile hayata geçen festivalin film programı çerçevesinde uzun metraj, kısa kurmaca ve kısa belgesel ve deneysel kategorileri olmak üzere dört dalda yarışmanın düzenlendiği ve ayrıca yarışma dışı gösterimlerin de yer aldığı ulusal seçkinin yanı sıra, Balkan sinemasının yakın dönemdeki seçkin örnekleri de izlenebilecek.

Yönetmen söyleşilerinin yanı sıra Hira Selma Kalkan ile “Sanatla Terapi Atölyesi”, WMC’nin katkılarıyla Sezen Kayhan ile “Belgesel Yapımında Fırsatlar ve Engeller Atölyesi”, Zeynep Merve Uygun ile “KYF Doc Lab: Yeni Medya Belgeselleri MasterClass” ve Prof. Berrak Taranç ise 23 Nisan kapsamında çocuklar için müzik atölyesi festivalin ikinci etabındaki etkinlikler olacak. Festivalin seçkiye giremeyen yönetmenlere yönelik çevrimiçi gerçekleştirdiği “Face to Face geri bildirim etkinliği de yine Nisan ayında düzenlenecek. Ayrıca mart ayında gerçekleştirilen Gözde Yenipazarlı sanal fotoğraf sergisinden sonra, bu ay da Dr. Ebru Beyazıt’ın fotoğraf seçkisi yine festivalin websitesi üzerinden yayınlanacak. Yönetmen söyleşileri ve genel katılımcılara açık olan diğer etkinlikler festivalin Youtube hesabı üzerinden takip edilebilecek. Festivalin tüm etkinlik programı sosyal medya hesaplarından da günlük olarak paylaşılacak.

Tüm film gösterimleri festivalin resmi websitesi olan kadinyonetmenlerfestivali.com adresi üzerinden 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında süre ya da gösterim kısıtlaması olmadan, sadece websitesi üyeliği ile izlenmeye açık olacak.

Festivalin İzmir’de fiziki olarak gerçekleştirilecek 3. Etabı; pandemi koşullarının izin verdiği ölçüde 25-30 Haziran 2021 tarihleri arasında Seferihisar’da ödül töreni ve özel gösterimler şeklinde planlanıyor.

Okumaya Devam Et

Popüler