Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Gezici Festival İzmir'e Yola Çıkıyor

Yayınlandı

tarihinde

Gezici Festival, altı yıllık bir aradan sonra son durağı İzmir”deki gösterimlerine hazırlanıyor. 14-18 Aralık”ta festivale ev sahipliği yapacak İzmir”deki gösterimler, Türkiye sinemasından önemli isimlerin katılımlarıyla, iki yıl kapalı kaldıktan sonra yeniden açılacak tarihi Konak Sineması”nda gerçekleşecek.

Ankara Sinema Derneği tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı”nın katkılarıyla düzenlenen Gezici Festival, bu yılki programını tamamlamak için son durağına, altı yıldır uzak kaldığı ilk göz ağrılarından İzmir”e yola çıkıyor. Gezici Festival 14-18 Aralık tarihlerinde İzmirlilerle buluşacak.
Gezici Festival”in ilk defa yola çıktığı 1995 yılından başlayarak 11 yıl boyunca festivale ev sahipliği yapan kentlerden birisi olan İzmir”deki gösterimler, İzmir Sinema ve Görsel Sanatlar Derneği (İZSGD) ve Konak Belediyesi ile işbirliği içinde gerçekleştirilecek.

Gezici Festival”in İzmir gösterimleri, iki yıldır kapalı olan tarihi Konak Sineması”nın da kapılarını izleyicilere açacak. Yaklaşık 50 yıldır İzmirlileri binlerce filmle buluşturan Konak Sineması, İZSGD”nin girişimleri ve Gezici Festival ile beraber perdelerini yeniden açacak.

TÜRKİYE SİNEMASINDAN KONUKLAR

İlk filmi Sonbahar ile yeni Türkiye sinemasının ilgi çeken genç yönetmenleri arasına katılan Özcan Alper, son filmi Gelecek Uzun Sürer”in 15 Aralık”ta gerçekleşecek gösteriminde izleyicilerle buluşacak. Antalya Film Festivali”nde Çiğdem Vitrinel”e En İyi Yönetmen, Devin Özgür Çınar”a En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini getiren Geriye Kalan”ın 17 Aralık gösteriminde ise, filmin yönetmeni ve oyuncusu izleyicilerle bir araya gelecek.

Nuri Bilge Ceylan”ın Uzak filmindeki performansıyla Cannes Festivali”nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanan Muzaffer Özdemir”in ilk yönetmenlik denemesi Yurt”un 18 Aralık”taki gösteriminde Özdemir konuk olacak. Onur Ünlü”nün Altın Koza”dan En İyi Film dahil üç ödülle dönen ve merakla beklenen filmi Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi”nin 18 Aralık”taki gösteriminde ise oyunculardan Cengiz Bozkurt ve Tansu Biçer bulunacak.

ZEKİ DEMİRKUBUZ SUNUMLARI VE TUNCEL KURTİZ”İN GÖÇMENLERİ

Zeki Demirkubuz”un “kıskandığım filmler” olarak tanımladığı dört Amerikan filmi de, Demirkubuz”un film öncesi gerçekleştireceği sunumlarla İzmirli sinemaseverlerle buluşacak. Beyazperdeye şiddeti en baskın şekilde yansıtan filmlerden, Sam Peckinpah”ın yönettiği Köpekler; Marilyn Monroe ve Clark Gable”ın son rollerini aldıkları, John Huston imzalı Uygunsuzlar; yönetmen Sydney Pollack”ın Yakuza”sı ve John Schlesinger”ın yönettiği Geceyarısı Kovboyu bu bölümde gösterilecek filmler.

Tuncel Kurtiz, 1979″da İsveç”te, senaryosunu Nuri Sezer ile birlikte yazarak yönettiği, baş rolünü üstlendiği filmi Gül Hasan”ın 16 Aralık”taki gösteriminde izleyicilerle buluşacak. Bu sıradışı gurbetçi filmi zamanında birçok kişiyi rahatsız etmiş; film, Antalya”da aldığı üç ödül ve İsveç Film Enstitüsü”nün En İyi Yönetmen Ödülü”ne karşın unutturulmaya çalışılmıştı.

DÜNYA SİNEMASI”NDAN SON DÖNEM ÖDÜLLÜ FİLMLER

Gezici Festival, Türkiye sinemasıyla beraber bu yıl önemli festivallerden ödüllerle dönen filmleri de Dünya Sineması bölümü altında İzmirli sinemaseverlerle buluşturacak. Cannes Film Festivali”nde Altın Kamera ödülünü alan, Pablo Giorgelli”nin yönettiği Akasyalar; En İyi Kadın Oyuncu ödülünü alan Lars von Trier”in tartışmalı filmi Melankoli; En İyi Erkek Oyuncu ödülünü alan, 1920″lerin Hollywood”una bir sevgi gösterisi Artist; En İyi Avrupa Filmi seçilen, Karl Markovics”in yönettiği Nefes ile Berlin”den iki Gümüş Ayı”yla dönen Paula Markovitch”in filmi Ödül ve Locarno”da En İyi İlk Film ödülü kazanan Valérie Massadian”ın yönettiği Nana, Dünya Sineması bölümünde gösterilecek filmler arasında. Bu bölümde gösterilecek diğer filmler, çağdaş Güney Kore sinemasından Hong Sangsoo”nun yönettiği Onun Geldiği Gün, son yılların en iyi İzlanda filmlerinden Rúnar Rúnarsson”un filmi Volkan ve Krzystof Kieslowski”nin öğrencilerinden Greg Zglinski”nin ödüllü filmi Cesaret olacak.

BAHAR İSYANCIDIR, “SINIF” VE ÖFKE

Bahar İsyancıdır bölümü 2011 yılında Arap dünyasında demokrasi talebiyle başlayan dönüşümü sinemacıların bakış açısıyla beyazperdeye taşıyor. Gezici Festival, Arap Baharı”nı film gösterimlerin yanı sıra 16 Aralık”ta Suat Eroğlu”nun sunumu ve yürütücülüğünü gerçekleştireceği, Fatma Bostan Ünsal ve Zafer Yörük”ün katılacakları bir panelle de tartışmaya açacak.

Gezici Kitaplık”a bu yıl eklenen, editörlüğünü Tül Akbal Süalp, Aslı Güneş ve Nedim Süalp”in üstlendiği ve Bağlam Yayınları işbirliğiyle yayımlanan “Sınıf İlişkileri: Sureti Soldurulmuş Bir Resim mi?” adlı kitapta masaya yatırılılan “sınıf” kavramı 17 Aralık”ta gerçekleşecek bir panelin de konusu olacak. Fuat Ercan, Necla Algan ve Burak Bakır”ın katılacakları panelin sunum ve yürütücülüğünü Ertan Yılmaz gerçekleştirecek. İtalyan sinemacı Pier Paolo Pasolini”nin yakın zamana kadar gölgede kalan filmi La Rabbia (Öfke) da “sınıf” teması çerçevesinde gösterilecek.

DARDENNE KARDEŞLER VE KARS ÖYKÜLERİ

Kusursuz sinemalarıyla öteki Avrupa”yı ve sıradan insanın yaşam mücadelesini “belgeselvari” kameraları ve kendilerine özgü sinema dilleriyle perdeye yansıtan Dardenne Kardeşler, Gezici Festival”e bu yıl beş filmden oluşan bir toplu gösterim ile konuk oluyor. 1999 Cannes Altın Palmiye ve En İyi Kadın Oyuncu ödüllü Rosetta, hayatı bir trajediyle altüst olan bir işçinin öyküsünü anlatan Oğul, genç bir adamın vicdanıyla ilk kez yüzyüze gelişini konu eden Söz, genç bir Arnavut kadının ahlaki ikilemlerini anlatan Lorna”nın Sessizliği ve bu yıl Cannes Film Festivali”nde Jüri Büyük Ödülü”nü kazanan Bisikletli Çocuk bu bölümde gösterilecek filmler.

İzmir programının önemli bir sürprizi de, Türkiye sinemasının genç kuşağından beş ismin imzalarını taşıyan Kars Öyküleri”nin gösterimi olacak. Ankara Sinema Derneği ve Kars eski Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu”nun girişimleriyle Gezici Festival kapsamında düzenlenen senaryo yarışması sonucu seçilen beş öykünün beyazperdeye taşındığı, tüm çekimleri Kars”ta gerçekleştirilen ve Kültür ve Turizm Bakanlığı”nın verdiği yapım sonrası desteğiyle tamamlanan Kars Öyküleri”nin yönetmenleri Özcan Alper, Ülkü Oktay, Ahu Öztürk, Zehra Derya Koç ve Emre Akay.

ÜCRETSİZ KISALAR VE ÇOCUK FİLMLERİ

Gezici Festival”in klasikleşen kısa film gösterimleri bu yıl üç bölümde toplanıyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinden yenilikçi filmlerin gösterileceği Kısa İyidir, son 30 yıldan örneklerin gösterileceği Kısaca Finlandiya ve Finlandiya”nın en ünlü yönetmeninin kısalarını kapsayan Kuzeyin Kovboyları: Aki Kaurismäki bölümleri festivalin kısa film seçkisini oluşturuyor. Çocuk Filmleri bölümündeki Belçika ve Fransa”dan gelen filmler, küçüklerin olduğu kadar büyüklerin de ilgisini çekecek.

Festival duyuruları, program, filmler ve etkinlikleri Gezici Festival”in web sitesi, Facebook sayfası ve Twitter hesabından takip edebilir, fotoğrafları Flickr hesabından indirebilir, fragmanları Vimeo hesabından izleyebilirsiniz.

sinefesto.com/Gizem Uyanık

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

40. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri Belli Oldu

Yarışmaya 13 film layık görüldü!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

 İstanbul Film Festivali

Bu yıl 40.’sı düzenlenen “İstanbul Film Festivali“nde Ulusal Yarışma kategorisinde yarışacak 13 film belli oldu. 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ilk kez 1982 yılında bir sinema haftası olarak düzenlenen İstanbul Film Festivali, bu yıl 40. yaşını kutluyor. 29 Haziran’a kadar devam edecek 40. İstanbul Film Festivali, 1 Nisan tarihinde ilk çevrimiçi gösterimiyle başladı. 

Dünya sinemasının en çok konuşulan örneklerinden, sinemamızın yeni yapımlarına, uluslararası festivallerde prömiyer yapmış ödüllü filmlerden klasiklere ve yeni keşiflere, aralarında efsane yönetmenlerden iz bırakan başyapıtların ve kült filmlerin de bulunduğu zengin programıyla bu yıl pandemi şartlarını da gözetmeye devam ederek nisan, mayıs ve haziran aylarına yayılıyor. 

40. İstanbul Film Festivali’nin çevrimiçi gösterimleri filmonline.iksv.org üzerinden gerçekleşiyor. Nisan ve mayıs ayları boyunca her perşembe, cuma, cumartesi ve pazar günü yeni filmler gösterime sunuluyor. Festivalin Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması‘nın 20-29 Mayıs’ta çevrimiçi ve pandemi koşullarına bağlı olarak sinema salonlarında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Festivalin Uluslararası Yarışma ile Galalar bölümlerindeki filmlerin, haziran ayında hem açık hava mekânlarda hem de sinema salonlarıyla çevrimiçi platformda festival takipçileri ile buluşması bekleniyor. 

Festival gösterimlerine kısıtlama ve uygulamaların elverdiği durumda yurtiçinden ve yurtdışından konuk yönetmen ve oyuncuların katılımı da planlanan festivalin Ulusal Yarışma bölümünde yarışacak filmler ise bugün açıklandı.

İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri

 • Av / AV: The Hunt / Emre Akay 
 • 9,75 / Uluç Bayraktar 
 • Sardunya / Geranium / Çağıl Bocut 
 • Bir Nefes Daha / When I’m Done Dying / Nisan Dağ 
 • Beni Sevenler Listesi / The List of Those Who Love Me / Emre Erdoğdu 
 • Yeniden Leyla / Leyla Once Again / Barış Hancıoğulları 
 • Zîn ve Ali’nin Hikâyesi / Govenda Ali û Dayka Zîn / The Dance of Ali and Zin / Mehmet Ali Konar 
 • Af / Forgiveness / Cem Özay 
 • Çatlak / Fractured / Fikret Reyhan 
 • Cemil Şov / The Cemil Show / Barış Sarhan 
 • İnsanlar İkiye Ayrılır / Two Types of People / Tunç Şahin 
 • Dirlik Düzenlik / It’s All About Peace and Harmony / Nesimi Yetik 
 • Sen Ben Lenin / You Me Lenin / Tufan Taştan 
Okumaya Devam Et

Festivaller

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin İkinci Etabı Başlıyor

Çevrimiçi ve ücretsiz.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali”nin ikinci etabı 22 Nisan’da kaldığı yerden devam ediyor.

Kadın Yönetmenler Derneği’nin organizasyonu ile hayata geçen “4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali“nin ikinci etabı 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında yine çevrimiçi koşullarda ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Bu yıl #sığamıyoruz sloganı ile hayata geçen festivalin film programı çerçevesinde uzun metraj, kısa kurmaca ve kısa belgesel ve deneysel kategorileri olmak üzere dört dalda yarışmanın düzenlendiği ve ayrıca yarışma dışı gösterimlerin de yer aldığı ulusal seçkinin yanı sıra, Balkan sinemasının yakın dönemdeki seçkin örnekleri de izlenebilecek.

Yönetmen söyleşilerinin yanı sıra Hira Selma Kalkan ile “Sanatla Terapi Atölyesi”, WMC’nin katkılarıyla Sezen Kayhan ile “Belgesel Yapımında Fırsatlar ve Engeller Atölyesi”, Zeynep Merve Uygun ile “KYF Doc Lab: Yeni Medya Belgeselleri MasterClass” ve Prof. Berrak Taranç ise 23 Nisan kapsamında çocuklar için müzik atölyesi festivalin ikinci etabındaki etkinlikler olacak. Festivalin seçkiye giremeyen yönetmenlere yönelik çevrimiçi gerçekleştirdiği “Face to Face geri bildirim etkinliği de yine Nisan ayında düzenlenecek. Ayrıca mart ayında gerçekleştirilen Gözde Yenipazarlı sanal fotoğraf sergisinden sonra, bu ay da Dr. Ebru Beyazıt’ın fotoğraf seçkisi yine festivalin websitesi üzerinden yayınlanacak. Yönetmen söyleşileri ve genel katılımcılara açık olan diğer etkinlikler festivalin Youtube hesabı üzerinden takip edilebilecek. Festivalin tüm etkinlik programı sosyal medya hesaplarından da günlük olarak paylaşılacak.

Tüm film gösterimleri festivalin resmi websitesi olan kadinyonetmenlerfestivali.com adresi üzerinden 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında süre ya da gösterim kısıtlaması olmadan, sadece websitesi üyeliği ile izlenmeye açık olacak.

Festivalin İzmir’de fiziki olarak gerçekleştirilecek 3. Etabı; pandemi koşullarının izin verdiği ölçüde 25-30 Haziran 2021 tarihleri arasında Seferihisar’da ödül töreni ve özel gösterimler şeklinde planlanıyor.

Okumaya Devam Et

Festivaller

27. Saraybosna Film Festivali Başvuruları Açıldı

Festival, 13-20 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

27. Saraybosna Film Festivali Başvuruları Açıldı

27. Saraybosna Film Festivali‘nin online başvuruları açıldı.

1320 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 27. Saraybosna Film Festivali‘nin film ve diziler için online başvuruları açıldı.

Film yazarları ve yapımcıları, filmlerini / drama dizilerini gönderebilecekleri kategoriler:

 • Yarışma Bölümü- Uzun Metraj Film
 • Yarışma Bölümü – Belgesel Film
 • Yarışma Bölümü – Kısa Film
 • Yarışma Bölümü – Öğrenci Filmi
 • In Focus
 • Avant Premiere- Yerel diziler için
 • Açık Hava
 • Kinoskop
 • Yaz Gösterimi
 • Avrupalı Kısa Filmler
 • Çocuk Bölümü
 • Genç Arenası
 • Geçmişle İlişki Kurmak
 • BH Film Bölümü

Yukarıda belirtilen kategoriler için bütün kayıtlar 28 Mayıs 2021 tarihine kadar festivale başvuru yapabilir.

Film gönderim ücretleri aşağıdaki gibidir:

 • Yarışma Bölümü- Uzun Metraj Film ÜCRETSİZ
 • Yarışma Bölümü – Belgesel Film ÜCRETSİZ
 • Yarışma Bölümü – Kısa Film ÜCRETSİZ
 • Yarışma Bölümü – Öğrenci Filmi ÜCRETSİZ
 • BH Film Bölümü ÜCRETSİZ

Başvuruları başlayan diğer programlar:

 • Uzun metraj filmler için (60 dakika veya daha uzun) – 70 BAM veya 35 Euro
 • Kısa film (kapanış jeneriği dahil 30 dakikaya kadar) – 30 BAM veya 15 Euro

1320 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek Saraybosna Film Festivali‘ne buradan başvuru yapabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Popüler