Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Gezici Festival İzmir'e Yola Çıkıyor

Yayınlandı

tarihinde

Gezici Festival, altı yıllık bir aradan sonra son durağı İzmir”deki gösterimlerine hazırlanıyor. 14-18 Aralık”ta festivale ev sahipliği yapacak İzmir”deki gösterimler, Türkiye sinemasından önemli isimlerin katılımlarıyla, iki yıl kapalı kaldıktan sonra yeniden açılacak tarihi Konak Sineması”nda gerçekleşecek.

Ankara Sinema Derneği tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı”nın katkılarıyla düzenlenen Gezici Festival, bu yılki programını tamamlamak için son durağına, altı yıldır uzak kaldığı ilk göz ağrılarından İzmir”e yola çıkıyor. Gezici Festival 14-18 Aralık tarihlerinde İzmirlilerle buluşacak.
Gezici Festival”in ilk defa yola çıktığı 1995 yılından başlayarak 11 yıl boyunca festivale ev sahipliği yapan kentlerden birisi olan İzmir”deki gösterimler, İzmir Sinema ve Görsel Sanatlar Derneği (İZSGD) ve Konak Belediyesi ile işbirliği içinde gerçekleştirilecek.

Gezici Festival”in İzmir gösterimleri, iki yıldır kapalı olan tarihi Konak Sineması”nın da kapılarını izleyicilere açacak. Yaklaşık 50 yıldır İzmirlileri binlerce filmle buluşturan Konak Sineması, İZSGD”nin girişimleri ve Gezici Festival ile beraber perdelerini yeniden açacak.

TÜRKİYE SİNEMASINDAN KONUKLAR

İlk filmi Sonbahar ile yeni Türkiye sinemasının ilgi çeken genç yönetmenleri arasına katılan Özcan Alper, son filmi Gelecek Uzun Sürer”in 15 Aralık”ta gerçekleşecek gösteriminde izleyicilerle buluşacak. Antalya Film Festivali”nde Çiğdem Vitrinel”e En İyi Yönetmen, Devin Özgür Çınar”a En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini getiren Geriye Kalan”ın 17 Aralık gösteriminde ise, filmin yönetmeni ve oyuncusu izleyicilerle bir araya gelecek.

Nuri Bilge Ceylan”ın Uzak filmindeki performansıyla Cannes Festivali”nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanan Muzaffer Özdemir”in ilk yönetmenlik denemesi Yurt”un 18 Aralık”taki gösteriminde Özdemir konuk olacak. Onur Ünlü”nün Altın Koza”dan En İyi Film dahil üç ödülle dönen ve merakla beklenen filmi Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi”nin 18 Aralık”taki gösteriminde ise oyunculardan Cengiz Bozkurt ve Tansu Biçer bulunacak.

ZEKİ DEMİRKUBUZ SUNUMLARI VE TUNCEL KURTİZ”İN GÖÇMENLERİ

Zeki Demirkubuz”un “kıskandığım filmler” olarak tanımladığı dört Amerikan filmi de, Demirkubuz”un film öncesi gerçekleştireceği sunumlarla İzmirli sinemaseverlerle buluşacak. Beyazperdeye şiddeti en baskın şekilde yansıtan filmlerden, Sam Peckinpah”ın yönettiği Köpekler; Marilyn Monroe ve Clark Gable”ın son rollerini aldıkları, John Huston imzalı Uygunsuzlar; yönetmen Sydney Pollack”ın Yakuza”sı ve John Schlesinger”ın yönettiği Geceyarısı Kovboyu bu bölümde gösterilecek filmler.

Tuncel Kurtiz, 1979″da İsveç”te, senaryosunu Nuri Sezer ile birlikte yazarak yönettiği, baş rolünü üstlendiği filmi Gül Hasan”ın 16 Aralık”taki gösteriminde izleyicilerle buluşacak. Bu sıradışı gurbetçi filmi zamanında birçok kişiyi rahatsız etmiş; film, Antalya”da aldığı üç ödül ve İsveç Film Enstitüsü”nün En İyi Yönetmen Ödülü”ne karşın unutturulmaya çalışılmıştı.

DÜNYA SİNEMASI”NDAN SON DÖNEM ÖDÜLLÜ FİLMLER

Gezici Festival, Türkiye sinemasıyla beraber bu yıl önemli festivallerden ödüllerle dönen filmleri de Dünya Sineması bölümü altında İzmirli sinemaseverlerle buluşturacak. Cannes Film Festivali”nde Altın Kamera ödülünü alan, Pablo Giorgelli”nin yönettiği Akasyalar; En İyi Kadın Oyuncu ödülünü alan Lars von Trier”in tartışmalı filmi Melankoli; En İyi Erkek Oyuncu ödülünü alan, 1920″lerin Hollywood”una bir sevgi gösterisi Artist; En İyi Avrupa Filmi seçilen, Karl Markovics”in yönettiği Nefes ile Berlin”den iki Gümüş Ayı”yla dönen Paula Markovitch”in filmi Ödül ve Locarno”da En İyi İlk Film ödülü kazanan Valérie Massadian”ın yönettiği Nana, Dünya Sineması bölümünde gösterilecek filmler arasında. Bu bölümde gösterilecek diğer filmler, çağdaş Güney Kore sinemasından Hong Sangsoo”nun yönettiği Onun Geldiği Gün, son yılların en iyi İzlanda filmlerinden Rúnar Rúnarsson”un filmi Volkan ve Krzystof Kieslowski”nin öğrencilerinden Greg Zglinski”nin ödüllü filmi Cesaret olacak.

BAHAR İSYANCIDIR, “SINIF” VE ÖFKE

Bahar İsyancıdır bölümü 2011 yılında Arap dünyasında demokrasi talebiyle başlayan dönüşümü sinemacıların bakış açısıyla beyazperdeye taşıyor. Gezici Festival, Arap Baharı”nı film gösterimlerin yanı sıra 16 Aralık”ta Suat Eroğlu”nun sunumu ve yürütücülüğünü gerçekleştireceği, Fatma Bostan Ünsal ve Zafer Yörük”ün katılacakları bir panelle de tartışmaya açacak.

Gezici Kitaplık”a bu yıl eklenen, editörlüğünü Tül Akbal Süalp, Aslı Güneş ve Nedim Süalp”in üstlendiği ve Bağlam Yayınları işbirliğiyle yayımlanan “Sınıf İlişkileri: Sureti Soldurulmuş Bir Resim mi?” adlı kitapta masaya yatırılılan “sınıf” kavramı 17 Aralık”ta gerçekleşecek bir panelin de konusu olacak. Fuat Ercan, Necla Algan ve Burak Bakır”ın katılacakları panelin sunum ve yürütücülüğünü Ertan Yılmaz gerçekleştirecek. İtalyan sinemacı Pier Paolo Pasolini”nin yakın zamana kadar gölgede kalan filmi La Rabbia (Öfke) da “sınıf” teması çerçevesinde gösterilecek.

DARDENNE KARDEŞLER VE KARS ÖYKÜLERİ

Kusursuz sinemalarıyla öteki Avrupa”yı ve sıradan insanın yaşam mücadelesini “belgeselvari” kameraları ve kendilerine özgü sinema dilleriyle perdeye yansıtan Dardenne Kardeşler, Gezici Festival”e bu yıl beş filmden oluşan bir toplu gösterim ile konuk oluyor. 1999 Cannes Altın Palmiye ve En İyi Kadın Oyuncu ödüllü Rosetta, hayatı bir trajediyle altüst olan bir işçinin öyküsünü anlatan Oğul, genç bir adamın vicdanıyla ilk kez yüzyüze gelişini konu eden Söz, genç bir Arnavut kadının ahlaki ikilemlerini anlatan Lorna”nın Sessizliği ve bu yıl Cannes Film Festivali”nde Jüri Büyük Ödülü”nü kazanan Bisikletli Çocuk bu bölümde gösterilecek filmler.

İzmir programının önemli bir sürprizi de, Türkiye sinemasının genç kuşağından beş ismin imzalarını taşıyan Kars Öyküleri”nin gösterimi olacak. Ankara Sinema Derneği ve Kars eski Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu”nun girişimleriyle Gezici Festival kapsamında düzenlenen senaryo yarışması sonucu seçilen beş öykünün beyazperdeye taşındığı, tüm çekimleri Kars”ta gerçekleştirilen ve Kültür ve Turizm Bakanlığı”nın verdiği yapım sonrası desteğiyle tamamlanan Kars Öyküleri”nin yönetmenleri Özcan Alper, Ülkü Oktay, Ahu Öztürk, Zehra Derya Koç ve Emre Akay.

ÜCRETSİZ KISALAR VE ÇOCUK FİLMLERİ

Gezici Festival”in klasikleşen kısa film gösterimleri bu yıl üç bölümde toplanıyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinden yenilikçi filmlerin gösterileceği Kısa İyidir, son 30 yıldan örneklerin gösterileceği Kısaca Finlandiya ve Finlandiya”nın en ünlü yönetmeninin kısalarını kapsayan Kuzeyin Kovboyları: Aki Kaurismäki bölümleri festivalin kısa film seçkisini oluşturuyor. Çocuk Filmleri bölümündeki Belçika ve Fransa”dan gelen filmler, küçüklerin olduğu kadar büyüklerin de ilgisini çekecek.

Festival duyuruları, program, filmler ve etkinlikleri Gezici Festival”in web sitesi, Facebook sayfası ve Twitter hesabından takip edebilir, fotoğrafları Flickr hesabından indirebilir, fragmanları Vimeo hesabından izleyebilirsiniz.

sinefesto.com/Gizem Uyanık

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali “ÉCU” ile Ortaklık Anlaşması Yaptı

Paris merkezli festival, Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali ile anlaşma imzaladı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali

Avrupa’nın önemli film festivallerinden biri olan ÉCU– Avrupa Bağımsız Film Festivali ile Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali, ortaklık anlaşması imzaladı.

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali, Avrupa’nın en prestijli film festivallerinden biri olan ÉCU– Avrupa Bağımsız Film Festivali ile ortaklık anlaşması yaptı. Paris merkezli bu festival genellikle Avrupa’nın Sundance’ı olarak anılıyor ve kendi sözleriyle dünyanın en iyi bağımsız film yapımcılarının keşfine ve ilerlemesine adanıyor.

Her yıl gerçekleşen ÉCU, “hem biçim hem içerik olarak kalite, yenilik ve yaratıcılık” konusuna titizlikle dikkat edilerek seçilmiş bir film seçkisi sunuyor. Başvurular, yedisi Avrupalı olmayan film yapımcılarına (Amerika, Avustralya, Afrika ve Asya’dan) açık olmak üzere 14 kategoride değerlendirilmekte ve 25 ödülle sonuçlandırılmaktadır.

Ana hedeflerinden biri Türkiye’den kadın sinemacılara uluslararası görünürlük sağlamak olan Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali, ÉCU ile yaptığı işbirliğinin harika sonuçlarını görmeyi ve sizlerle paylaşmayı dört gözle bekliyor.

Okumaya Devam Et

Festivaller

İstanbul Film Festivali Başvuruları Açıldı

Festival, 8-19 Nisan 2022 tarihlerinde yapılacak.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İstanbul Film Festivali Başvuruları

8-19 Nisan 2022 tarihlerinde yapılacak 41. İstanbul Film Festivali “Türkiye Sineması” bölümüne başvurular festivalin resmi internet sitesi üzerinden alınacak. Festival programında yer alacak filmler için son başvuru tarihi 21 Ocak.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ilk kez 1982 yılında bir sinema haftası olarak düzenlenen İstanbul Film Festivali, 2022’de 41. yılını kutluyor. 41. İstanbul Film Festivali’nin 8-19 Nisan’da yapılması planlanıyor.

Dünya sinemasının en çok konuşulan örneklerinden sinemamızın en yeni yapımlarına, uluslararası festivallerde prömiyer yapmış ödüllü filmlerden klasiklere ve yeni keşiflere, efsane yönetmenlerin iz bırakan başyapıtlarına ve kült filmlere; söyleşiler, özel gösterimler ve festival sohbetleriyle Türkiye sinema endüstrisinin kalbinin attığı İstanbul Film Festivali’ne başvurular açıldı.

Festival programında yer alacak filmler için son başvuru tarihi 21 Ocak 2022. Sadece internet üzerinden yapılacak başvurular için ayrıntılı bilgi festivalin resmi internet sayfası film.iksv.org’da yer alıyor. Festivalin yönetmeliklerine de aynı adresten ulaşılabilir.

41. İstanbul Film Festivali’nde Türkiye Sineması bölümündeki filmler Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması başlıkları altında izleyicilerle buluşacak. Ulusal Yarışma’da büyük ödül olarak En İyi Film’e Altın Lale veriliyor, ayrıca festivalin kurucularından Onat Kutlar adına Jüri Özel Ödülü, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu, En İyi Sanat Yönetmeni ve En İyi Özgün Müzik dallarında da birer ödül veriliyor. Festivalde ayrıca Seyfi Teoman adına En İyi İlk Film Ödülü de veriliyor.

41. İstanbul Film Festivali Türkiye Sineması danışma kurulu, sinema yazarları Engin Ertan, Kaan Karsan, Nil Kural ve Esin Küçüktepepınar’dan oluşuyor. Kısa film danışma kurulunda ise Öykü Canlı, Serdar Kökçeoğlu, Ahmet Toğaç yer alıyor.

Başvuru için

Festivale başvurular, festivalin resmi sitesi film.iksv.org üzerinden yönlendirilen Eventival platformundaki form aracılığıyla yapılıyor. Başvurular, 2021-2022 yapımı filmler için açık. 60 dakikadan uzun kurmaca, 30 dakikadan uzun belgesel ve 20 dakikadan kısa filmler festivale başvurabiliyor.

İstanbul Film Festivali Çevrimiçi Film Gösterimleri’yle ilgili tüm gelişmeleri sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz. Sosyal medyada #istfilmfest41 etiketini kullanarak siz de festival sohbetinin parçası olabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Festivaller

TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında” İtalya’da En İyi Film Seçildi

İki Şafak Arasında, 39. Torino Film Festivali’nde “En İyi Film” ödülünü kazandı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İki Şafak Arasında

TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında” filmi, Avrupa’nın önemli film festivallerinden 39. Torino Film Festivali’nde “En İyi Film” ödülünü kazandı.

Selman Nacar’ın yönettiği, Burak Çevik ve Diloy Gülün’ün yapımcılığını üstlendiği TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında”, İtalya’nın önde gelen festivallerinden 39. Torino Film Festivali’nde “En İyi Film” ödülünü kazandı. 26 Kasım-4 Aralık tarihleri arasında İtalya’nın Torino kentinde düzenlenen ve ana yarışmasında 12 filmin yer aldığı festivalde “En İyi Film” ödülü, “İki Şafak Arasında” filminin oldu.

“Olağanüstü yönetmenlik becerileri”

Yönetmen Selman Nacar’ın ilk uzun metrajlı filmi “İki Şafak Arasında”, festival jürisi tarafından övgüye layık görüldü. Jüri, filme ödül verme gerekçesi olarak, “Olağanüstü yazma ve yönetmenlik becerileriyle inandırıcı bir hikaye anlatmayı başaran, güldüren, duygulandıran ve şaşırtan bir film. Akıllıca, ağırbaşlılıkla yönetilen ve yeni bir büyük yeteneği ortaya çıkaran, olgun bir film.” ifadelerini gerekçe gösterdi.

Festival yolculuğu devam ediyor

2019 yılının Temmuz ve Ağustos aylarında Uşak’ta dört haftada çekilen film, Kadir’in fabrikasında bir işçinin yaralanmasının ardından hayallerini, ailesini ve yaralanan işçinin eşini etkileyecek ahlaki çıkmazını konu alıyor. Film, önümüzdeki günlerde 21. Eskişehir Film Festivali ve 10. Malatya Film Festivali’nde de gösterilecek.

“İki Şafak Arasında” filminin yer aldığı festivaller ve aldığı ödüller ise şöyle:

  • 69. San Sebastian Film Festivali / İspanya (Dünya Prömiyeri)
  • 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali (Jüri Özel Ödülü, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü, Cahide Sonku Ödülü)
  • 45. Sao Paolo Mostra Film Festivali / Brezilya
  • 9. Boğaziçi Film Festivali (En İyi İlk Film Ödülü, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü)
  • 17. Free Zone Film Festivali / Sırbistan (En İyi Film Ödülü)
  • 32. Ankara Film Festivali
  • 22. Arras Film Festivali / Fransa
  • 7. Lima Semana Del Cine Film Festivali / Peru
  • 26. Gezici Festival
  • 39. Torino Film Festivali / İtalya (En İyi Film Ödülü)
Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler