Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Gezici Festival İzmir'e Yola Çıkıyor

Yayınlandı

tarihinde

Gezici Festival, altı yıllık bir aradan sonra son durağı İzmir”deki gösterimlerine hazırlanıyor. 14-18 Aralık”ta festivale ev sahipliği yapacak İzmir”deki gösterimler, Türkiye sinemasından önemli isimlerin katılımlarıyla, iki yıl kapalı kaldıktan sonra yeniden açılacak tarihi Konak Sineması”nda gerçekleşecek.

Ankara Sinema Derneği tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı”nın katkılarıyla düzenlenen Gezici Festival, bu yılki programını tamamlamak için son durağına, altı yıldır uzak kaldığı ilk göz ağrılarından İzmir”e yola çıkıyor. Gezici Festival 14-18 Aralık tarihlerinde İzmirlilerle buluşacak.
Gezici Festival”in ilk defa yola çıktığı 1995 yılından başlayarak 11 yıl boyunca festivale ev sahipliği yapan kentlerden birisi olan İzmir”deki gösterimler, İzmir Sinema ve Görsel Sanatlar Derneği (İZSGD) ve Konak Belediyesi ile işbirliği içinde gerçekleştirilecek.

Gezici Festival”in İzmir gösterimleri, iki yıldır kapalı olan tarihi Konak Sineması”nın da kapılarını izleyicilere açacak. Yaklaşık 50 yıldır İzmirlileri binlerce filmle buluşturan Konak Sineması, İZSGD”nin girişimleri ve Gezici Festival ile beraber perdelerini yeniden açacak.

TÜRKİYE SİNEMASINDAN KONUKLAR

İlk filmi Sonbahar ile yeni Türkiye sinemasının ilgi çeken genç yönetmenleri arasına katılan Özcan Alper, son filmi Gelecek Uzun Sürer”in 15 Aralık”ta gerçekleşecek gösteriminde izleyicilerle buluşacak. Antalya Film Festivali”nde Çiğdem Vitrinel”e En İyi Yönetmen, Devin Özgür Çınar”a En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini getiren Geriye Kalan”ın 17 Aralık gösteriminde ise, filmin yönetmeni ve oyuncusu izleyicilerle bir araya gelecek.

Nuri Bilge Ceylan”ın Uzak filmindeki performansıyla Cannes Festivali”nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanan Muzaffer Özdemir”in ilk yönetmenlik denemesi Yurt”un 18 Aralık”taki gösteriminde Özdemir konuk olacak. Onur Ünlü”nün Altın Koza”dan En İyi Film dahil üç ödülle dönen ve merakla beklenen filmi Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi”nin 18 Aralık”taki gösteriminde ise oyunculardan Cengiz Bozkurt ve Tansu Biçer bulunacak.

ZEKİ DEMİRKUBUZ SUNUMLARI VE TUNCEL KURTİZ”İN GÖÇMENLERİ

Zeki Demirkubuz”un “kıskandığım filmler” olarak tanımladığı dört Amerikan filmi de, Demirkubuz”un film öncesi gerçekleştireceği sunumlarla İzmirli sinemaseverlerle buluşacak. Beyazperdeye şiddeti en baskın şekilde yansıtan filmlerden, Sam Peckinpah”ın yönettiği Köpekler; Marilyn Monroe ve Clark Gable”ın son rollerini aldıkları, John Huston imzalı Uygunsuzlar; yönetmen Sydney Pollack”ın Yakuza”sı ve John Schlesinger”ın yönettiği Geceyarısı Kovboyu bu bölümde gösterilecek filmler.

Tuncel Kurtiz, 1979″da İsveç”te, senaryosunu Nuri Sezer ile birlikte yazarak yönettiği, baş rolünü üstlendiği filmi Gül Hasan”ın 16 Aralık”taki gösteriminde izleyicilerle buluşacak. Bu sıradışı gurbetçi filmi zamanında birçok kişiyi rahatsız etmiş; film, Antalya”da aldığı üç ödül ve İsveç Film Enstitüsü”nün En İyi Yönetmen Ödülü”ne karşın unutturulmaya çalışılmıştı.

DÜNYA SİNEMASI”NDAN SON DÖNEM ÖDÜLLÜ FİLMLER

Gezici Festival, Türkiye sinemasıyla beraber bu yıl önemli festivallerden ödüllerle dönen filmleri de Dünya Sineması bölümü altında İzmirli sinemaseverlerle buluşturacak. Cannes Film Festivali”nde Altın Kamera ödülünü alan, Pablo Giorgelli”nin yönettiği Akasyalar; En İyi Kadın Oyuncu ödülünü alan Lars von Trier”in tartışmalı filmi Melankoli; En İyi Erkek Oyuncu ödülünü alan, 1920″lerin Hollywood”una bir sevgi gösterisi Artist; En İyi Avrupa Filmi seçilen, Karl Markovics”in yönettiği Nefes ile Berlin”den iki Gümüş Ayı”yla dönen Paula Markovitch”in filmi Ödül ve Locarno”da En İyi İlk Film ödülü kazanan Valérie Massadian”ın yönettiği Nana, Dünya Sineması bölümünde gösterilecek filmler arasında. Bu bölümde gösterilecek diğer filmler, çağdaş Güney Kore sinemasından Hong Sangsoo”nun yönettiği Onun Geldiği Gün, son yılların en iyi İzlanda filmlerinden Rúnar Rúnarsson”un filmi Volkan ve Krzystof Kieslowski”nin öğrencilerinden Greg Zglinski”nin ödüllü filmi Cesaret olacak.

BAHAR İSYANCIDIR, “SINIF” VE ÖFKE

Bahar İsyancıdır bölümü 2011 yılında Arap dünyasında demokrasi talebiyle başlayan dönüşümü sinemacıların bakış açısıyla beyazperdeye taşıyor. Gezici Festival, Arap Baharı”nı film gösterimlerin yanı sıra 16 Aralık”ta Suat Eroğlu”nun sunumu ve yürütücülüğünü gerçekleştireceği, Fatma Bostan Ünsal ve Zafer Yörük”ün katılacakları bir panelle de tartışmaya açacak.

Gezici Kitaplık”a bu yıl eklenen, editörlüğünü Tül Akbal Süalp, Aslı Güneş ve Nedim Süalp”in üstlendiği ve Bağlam Yayınları işbirliğiyle yayımlanan “Sınıf İlişkileri: Sureti Soldurulmuş Bir Resim mi?” adlı kitapta masaya yatırılılan “sınıf” kavramı 17 Aralık”ta gerçekleşecek bir panelin de konusu olacak. Fuat Ercan, Necla Algan ve Burak Bakır”ın katılacakları panelin sunum ve yürütücülüğünü Ertan Yılmaz gerçekleştirecek. İtalyan sinemacı Pier Paolo Pasolini”nin yakın zamana kadar gölgede kalan filmi La Rabbia (Öfke) da “sınıf” teması çerçevesinde gösterilecek.

DARDENNE KARDEŞLER VE KARS ÖYKÜLERİ

Kusursuz sinemalarıyla öteki Avrupa”yı ve sıradan insanın yaşam mücadelesini “belgeselvari” kameraları ve kendilerine özgü sinema dilleriyle perdeye yansıtan Dardenne Kardeşler, Gezici Festival”e bu yıl beş filmden oluşan bir toplu gösterim ile konuk oluyor. 1999 Cannes Altın Palmiye ve En İyi Kadın Oyuncu ödüllü Rosetta, hayatı bir trajediyle altüst olan bir işçinin öyküsünü anlatan Oğul, genç bir adamın vicdanıyla ilk kez yüzyüze gelişini konu eden Söz, genç bir Arnavut kadının ahlaki ikilemlerini anlatan Lorna”nın Sessizliği ve bu yıl Cannes Film Festivali”nde Jüri Büyük Ödülü”nü kazanan Bisikletli Çocuk bu bölümde gösterilecek filmler.

İzmir programının önemli bir sürprizi de, Türkiye sinemasının genç kuşağından beş ismin imzalarını taşıyan Kars Öyküleri”nin gösterimi olacak. Ankara Sinema Derneği ve Kars eski Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu”nun girişimleriyle Gezici Festival kapsamında düzenlenen senaryo yarışması sonucu seçilen beş öykünün beyazperdeye taşındığı, tüm çekimleri Kars”ta gerçekleştirilen ve Kültür ve Turizm Bakanlığı”nın verdiği yapım sonrası desteğiyle tamamlanan Kars Öyküleri”nin yönetmenleri Özcan Alper, Ülkü Oktay, Ahu Öztürk, Zehra Derya Koç ve Emre Akay.

ÜCRETSİZ KISALAR VE ÇOCUK FİLMLERİ

Gezici Festival”in klasikleşen kısa film gösterimleri bu yıl üç bölümde toplanıyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinden yenilikçi filmlerin gösterileceği Kısa İyidir, son 30 yıldan örneklerin gösterileceği Kısaca Finlandiya ve Finlandiya”nın en ünlü yönetmeninin kısalarını kapsayan Kuzeyin Kovboyları: Aki Kaurismäki bölümleri festivalin kısa film seçkisini oluşturuyor. Çocuk Filmleri bölümündeki Belçika ve Fransa”dan gelen filmler, küçüklerin olduğu kadar büyüklerin de ilgisini çekecek.

Festival duyuruları, program, filmler ve etkinlikleri Gezici Festival”in web sitesi, Facebook sayfası ve Twitter hesabından takip edebilir, fotoğrafları Flickr hesabından indirebilir, fragmanları Vimeo hesabından izleyebilirsiniz.

sinefesto.com/Gizem Uyanık

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali Başvuruları Uzatıldı

Başvuru süresi 1 hafta uzatıldı!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’nin yarışma başvuru süresi bir hafta uzatıldı. Festival yönetimi; yarışma kategorileri için son başvuru tarihini 6 Ağustos 2021 olarak belirledi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) kurumsal iş ortaklığında; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Global İletişim Ortağı Anadolu Ajansı destekleri ile; Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı organizasyonunda bu yıl ilki düzenlenecek Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’nin başvuru tarihleri uzatıldı. Diaspora toplulukları ve sinemasının sahip olduğu özgünlüğü kendine has motiflerle işleyen filmleri 27-29 Ağustos tarihleri arasında Atlas Sineması’nda pandemi koşullarına uygun olarak sinemaseverlerle buluşturacak festivalin yarışma kategorilerine başvurular için son tarih 6 Ağustos olarak belirlendi.

Festivale Hangi Filmler Başvurabiliyor?

1 Ocak 2020 tarihinden sonra tamamlanmış olup 20 dakikayı aşmayan, kurmaca, animasyon ve deneysel türdeki kısa filmlerin başvuru yapabildiği festivale; Diaspora toplumlarının bulundukları ülkelerde sürdürdüğü hayatı gerçekçi ve sanatsal olarak ekrana yansıtabilen kısa filmler bekleniyor.

Kimlik, çok kültürlülük, çok dillilik, çoklu aidiyet, uyum, bir arada yaşama, kültürel etkileşim, toplumsal hoşgörü, göç ve katılım gibi konulara vurgu yapan yapımların yanı sıra, Diaspora topluluklarının yaşadıkları ülkelere yaptıkları katkılar, var olma mücadeleleri ve yaşama tutunma gayretlerini yansıtan başvurular ile bu kavramları tehlikeye düşüren ve günlük hayatın bir gerçeği olarak süregelen ırkçılık, ayrımcılık, yabancı düşmanlığı gibi temalar da değerlendirmeye alınacak.

8 Kategoride Toplam 20.000€ Ödül

İki farklı yarışma kategorisinin yer aldığı festivalde Türkçe haricindeki bir dilde çekilen filmlerin yer alacağı Yabancı Dilde Filmler Yarışması Kategorisi’nde En İyi Film Ödülü’nü kazanan film 5.000€, Jüri Özel Ödülü’nü kazanan film 2.500€, En İyi İkinci Film Ödülü’nü kazanan film 1.500€ ve En İyi Üçüncü Film Ödülü’nü kazanan film ise 1.000€ para ödülünün sahibi olacak. 

Türkçe ve/veya Türkçe lehçelerinde çekilen filmlerin yer alacağı Türkçe Konuşan Filmler Yarışma Kategorisi’nde, En İyi Film Ödülü’nü kazanan film 5.000€, TRT Özel Ödülü’nükazanan film 2.500€En İyi İkinci Film Ödülü’nü kazanan film 1.500€ ve En İyi Üçüncü Film Ödülü’nü kazanan film ise 1.000€ para ödülünün sahibi olacak. 

Başvurular 6 Ağustos’ta Sona Eriyor!

Bu yıl 27-29 Ağustos 2021 tarihleri arasında İstanbul’da ilki düzenlenecek olan Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’ne başvurular 6 Ağustos 2021 tarihine kadar festivalin web sitesi diasporafilmfestival.com üzerinden yapılabilecek. 

Okumaya Devam Et

Festivaller

Bir Yaz Gecesi Festivali’nde Judy Garland Rüzgarı

Boğaz’ın kıyısında açık havada film ve müzik keyfi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bir Yaz Gecesi Festivali

Kundura Sinema ve Sahne’nin düzenlediği Bir Yaz Gecesi Festivali’nde bu hafta sonu Judy Garland rüzgarları esecek.

Sesi, dansları, oyunculuğu ve tutkulu sahne şovlarıyla Amerikan müzikal sinemasının en büyük yıldızlarından birine dönüşmüş Judy Garland’ın başrolünü James Mason ile paylaştığı, meşhur Technicolor klasiği “A Star Is Born / Bir Yıldız Doğuyor” (1954), iki gece boyunca açık havada müzikal tutkunlarıyla buluşacak.

Festivalde Pazar akşamı ise, Renée Zellweger’in Oscar ve Altın Küre ödüllü performansıyla Garland’a hayat verdiği biyografik film “Judy” (2019) gösterilecek. Filmleri ve şarkılarıyla insanlara mutluluk ve umut aşılarken, aradığı sevgi ve mutluluğu bir türlü bulamamış Judy Garland’ın gerçek hikâyesini anlatacak film, zamansız klasik ‘Over the Rainbow’ da dahil olmak üzere birçok Garland şarkısını da etkileyici sahne şovlarıyla yeniden canlandırıyor.

12 Eylül’e dek Boğaz’ın kıyısında açık havada film ve müzik keyfine davet eden Bir Yaz Gecesi Festivali’ne ulaşım ve detaylar beykozkundura.com’da.

Okumaya Devam Et

Festivaller

TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında” San Sebastian Film Festivali’nde Yarışacak

Film, TRT Ortak Yapımı!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında” filmi, dünyanın en prestijli film festivallerinden 69. San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nin “New Directors” bölümünde yarışacak.

Selman Nacar’ın ilk uzun metraj filmi TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında”, Avrupa’nın en önemli sinema buluşmalarından 69. San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nde yarışacak. TRT ortak yapımı film, festivalin “New Directors” bölümünde 50 bin Euro değerindeki ödül için yarışacak.

17-25 Eylül tarihleri arasında İspanya’nın Bask bölgesindeki San Sebastian kentinde düzenlenecek olan festival, İspanya’nın uluslararası boyutta en önemli sinema etkinliği olarak kabul ediliyor.

Festivale Türkiye’den katılan tek film

2019 yılının temmuz ve ağustos aylarında Uşak’ta dört haftada çekilen ve festivale Türkiye’den katılan tek film olma özelliğine sahip film, dünya prömiyerini 69. San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nde yapacak.

Dünyanın en önemli film platformlarından destek

Proje aşamasında ulusal ve uluslararası birçok platforma katılarak dünyanın önemli film fonları tarafından destek alan film, Romanya’da Transilvania Pitch Stop’ta “Chainsaw Europe” ses ödülünü, San Sebastian Work in Progress kategorisinin büyük ödülleri olan “Europa Industry” ve “Europa” ödüllerini ve Köprüde Buluşmalar Work in Progress “Büyük Ödülü”nü almaya hak kazandı. Film, Türkiye’de yıl sonunda seyirci ile buluşması planlanıyor.

TRT ortak yapımı filmler, dünyanın dört bir yanında 200’den fazla film festivalinde 150’den fazla ödül aldı ve üst üste iki yıl Oscar’da finale kaldı.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler