Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Gezici Festival ‘Entelköy Efeköy’e Karşı’ İle Açılışını Yapıyor

Yayınlandı

tarihinde

17. Gezici Festival, Ankara, Sinop ve İzmir’i kapsayacak, 17 günlük yolculuğuna 2 Aralık’ta başlıyor. Festivalin açılış filmi Yüksel Aksu’nun beklenen filmi ‘Entelköy Efeköy’e Karşı’ olacak. Yönetmen, oyuncu ve yapımcıların katılacağı açılış galasıyla Gezici Festival, sinema dolu bir haftayı da Ankara’da başlatmış olacak.

Ankara Sinema Derneği tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen 17. Gezici Festival, üç şehri kapsayacak yolculuğuna başlamaya hazırlanıyor. 2 Aralık Cuma günü Ankara’da başlayacak festival, 2-8 Aralık Ankara gösterimlerinin ardından 9-12 Aralık tarihlerinde Sinop’ta ve 14-18 Aralık tarihleri arasında İzmir’de sinemaseverlerle buluşacak.

Açılış filmi: Entelköy Efeköy’e Karşı

Türkiye sinemasının son dönemdeki en iyi örneklerinin Türkiye 2011 bölümünde gösterileceği Gezici Festival, açılışını yönetmen Yüksel Aksu’nun beklenen filmi Entelköy Efeköy’e Karşı ile yapıyor. 2006 yılında senaryosunu yazıp yönettiği ve yapımcılığını üstlendiği düşük bütçeli filmi, Türkiye’nin Oscar adayı Dondurmam Gaymak ile Türkiye sinemasında önemli bir yer edinen Aksu, son filminde bir grup ekolojik aktivistin, mütevazı bir Ege köyüne yerleşerek, orada kurulması gündemde olan termik santrali engelleme çabalarını anlatıyor. Filmini bir antik komedya formunda kurgulayan Yüksel Aksu, politik argümanlar ve bölge kültürü kadar yerel ağza da hakim olmasının sağladığı avantajla güçlü bir mizah yaratıyor. 1 Aralık akşamı Ankara’da gerçekleşecek açılış galasında gösterilecek Entelköy Efeköy’e Karşı, yönetmen Yüksel Aksu, filmin oyuncuları Ayşe Bosse, Şahin Irmak, Emin Gürsoy, Ümit Olcay ve Hamit Demir ile filmin yapımcıları Muharrem Gülmez ve Taha Altaylı’yı da Ankaralı izleyicilerle buluşturacak.

Adana ve Antalya’dan ödüllü filmler

Onur Ünlü’nün Altın Koza’dan En İyi Film dahil üç ödülle dönen ve merakla beklenen filmi Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikâyesi de Türkiye 2011 seçkisinde yer alıyor. 65 yaşında bir anayasa profesörünün ve ailesinin hayatının bir gecede nasıl değiştiğini kara mizahla anlatan filmin 2 Aralık’taki gösteriminde oyunculardan Bülent Emin Yarar da bulunacak. Antalya Film Festivali’nde Çiğdem Vitrinel’e En İyi Yönetmen, Devin Özgür Çınar’a En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini getiren Geriye Kalan’ın 5 Aralık gösteriminde ise, senaryo yazarı ve yapımcı Şebnem Vitrinel izleyicilerle bir araya gelecek. Film, kocasının başka bir kadınla ilişkisini öğrenen ve kocasını geri kazanabilme çabalarıyla durumu karmaşık bir noktaya getiren Sevda’nın öyküsünü anlatıyor.

Yönetmenler Ankaralı sinemaseverlerle buluşuyor

İlk filmi Sonbahar ile yeni Türkiye sinemasının ilgi çeken genç yönetmenleri arasına katılan Özcan Alper, son filmi Gelecek Uzun Sürer’in 6 Aralık’ta gerçekleşecek Ankara gösteriminde izleyicilerle buluşacak. Film, İstanbul’da bir üniversitede müzik araştırmaları yapan Sumru’nun ağıt derlemeleri konulu tez çalışması için birkaç aylığına ülkenin güneydoğusuna yaptığı yolculuk ekseninde bölgenin yakın siyasal tarihine eleştirel bir bakış getiriyor.

Nuri Bilge Ceylan’ın Uzak filmindeki performansıyla Cannes Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanan Muzaffer Özdemir’in ilk yönetmenlik denemesi Yurt, sıkıntılarından kurtulmak umuduyla, sıla özlemi çektiği, doğduğu kent Gümüşhane’ye giden, ancak orada da İstanbul’dakini aratmayan bir doğa katliamıyla karşılaşan bir mimarın öyküsünü anlatıyor. Filmin 7 Aralık’taki gösterimine Muzaffer Özdemir konuk olacak.

Kapanış filmi: Yangın Var

17. Gezici Festival’in Ankara durağı, Koray Çalışkan’ın senaryosunu yazdığı ve Murat Saraçoğlu’nun yönettiği yol komedisi Yangın Var’la kapanacak. Diyarbakır Belediyesi’nin Trabzon’un Çayırbağı beldesine hediye ettiği bir itfaiye aracının hikayesini, bir aşk macerasının üzerine kurarak anlattığı filmin 8 Aralık gösteriminde Murat Saraçoğlu festival izleyicileriyle buluşacak.

Dünya Sineması’ndan ödüllü filmler ve Amerikan klasikleri

Gezici Festival, Türkiye sinemasıyla beraber bu yıl önemli festivallerden ödüllerle dönen filmleri de Dünya Sineması bölümünde gösterecek. Cannes Film Festivali’nde Altın Kamera ödülünü alan, Pablo Giorgelli’nin yönettiği Akasyalar; En İyi Kadın Oyuncu ödülünü alan Lars von Trier’in tartışmalı filmi Melankoli; En İyi Erkek Oyuncu ödülünü alan, 1920’lerin Hollywood’una bir sevgi gösterisi Artist; En İyi Avrupa Filmi seçilen, Karl Markovics’in yönettiği Nefes ve Fipresci ödülünü kazanan, Finlandiyalı yönetmen Aki Kaurismäki’nin son filmi Umut Limanı ile Berlin’den iki Gümüş Ayı’yla dönen Paula Markovitch’in filmi Ödül ve Locarno’da En İyi İlk Film ödülü kazanan Valérie Massadian’ın yönettiği Nana, Dünya Sineması bölümünde gösterilecek filmler arasında.

Arjantin’den İzlanda’ya ve Polonya’ya zengin bir seçki sunan bu bölümde gösterilecek diğer filmler, çağdaş Güney Kore sinemasından Hong Sangsoo’nun filmi Onun Geldiği Gün, son yılların en iyi İzlanda filmlerinden Rúnar Rúnarsson’un filmi Volkan ve Krzystof Kieslowski’nin öğrencilerinden Greg Zglinski’nin ödüllü filmi Cesaret olacak.

Zeki Demirkubuz’un “kıskandığım filmler” olarak tanımladığı dört Amerikan filmi de Gezici Festival’de izleyicilerle buluşacak. Beyazperdeye şiddeti en baskın şekilde yansıtan filmlerden, Sam Peckinpah’ın yönettiği Köpekler; Marilyn Monroe ve Clark Gable’ın son rollerini aldıkları, John Huston’ın Uygunsuzlar filmi; yönetmen Sydney Pollack’ın Yakuza’sı ve John Schlesinger’ın yönettiği Geceyarısı Kovboyu bu bölümde gösterilecek filmler.

Arap Baharı ve göçmenler
Bahar İsyancıdır bölümü 2011 yılında Arap dünyasında demokrasi talebiyle başlayan dönüşümü sinemacıların bakış açısıyla beyazperdeye taşıyor. Gezici Festival, Arap Baharı’nı film gösterimlerin yanı sıra bir panelle de tartışmaya açıyor. Tuncel Kurtiz’in 1979’da İsveç’te, senaryosunu Nuri Sezer ile birlikte yazarak yönettiği, baş rolünü üstlendiği filmi Gül Hasan da, Gezici Festival’de izleyicilerle buluşacak filmler arasında. Bu sıradışı gurbetçi filmi zamanında birçok kişiyi rahatsız etmiş; film, Antalya’da aldığı üç ödül ve İsveç Film Enstitüsü’nün En İyi Yönetmen Ödülü’ne karşın unutturulmaya çalışılmıştı.

Kusursuz sinemalarıyla öteki Avrupa’yı ve sıradan insanın yaşam mücadelesini “belgeselvari” kameraları ve kendilerine özgü sinema dilleriyle perdeye yansıtan Dardenne Kardeşler, Gezici Festival’e bu yıl beş filmden oluşan bir toplu gösterim ile konuk oluyor. 1999 Cannes Altın Palmiye ödüllü Rosetta, hayatı bir trajediyle altüst olan bir işçinin öyküsünü anlatan Oğul, genç bir adamın vicdanıyla ilk kez yüzyüze gelişini konu eden Söz, genç bir Arnavut kadının ahlaki ikilemlerini anlatan Lorna’nın Sessizliği ve bu yıl Cannes Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’nü kazanan Bisikletli Çocuk bu bölümde gösterilecek filmler.

Ücretsiz kısalar ve çocuk filmleri

Gezici Festival’in klasikleşen kısa film gösterimleri bu sene üç bölümde toplanıyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinden yenilikçi filmlerin gösterileceği Kısa İyidir, son 30 yıldan örneklerin gösterileceği Kısaca Finlandiya ve Finlandiya’nın en ünlü yönetmeninin kısalarını kapsayan Kuzeyin Kovboyları: Aki Kaurismäki bölümleri festivalin kısa film seçkisini oluşturacak. Belçika ve Fransa’dan gelen filmler, Çocuk Filmleri bölümü altında küçüklerin olduğu kadar büyüklerin de ilgisini çekecek. Alman Kültür Merkezi’ndeki bu gösterimler ücretsiz olacak.

Söyleşi, atölye ve paneller

17. Gezici Festival, film gösterimlerinin yanı sıra, eğitim ve tartışma ortamlarıyla da Ankaralılara zengin bir program sunuyor. Festival kapsamında 3 Aralık’ta Can Ertuna, Emrah Göker, Foti Benlisoy ve Koray Löker Arap Baharı’nı  farklı boyutlarıyla ele alırken 4 Aralık’ta Prof. Dr. Korkut Boratav, Doç. Dr. Ahmet Haşim Köse ve Dr. Serdal Bahçe Sınıf kavramını ele alacaklar.

Skyturk’te yayınlanan En Heyecanlı Yeri adlı sinema programını hazırlayan ve sunan Ceylan Özçelik’in 4 Aralık’taki söyleşisi Dikkat Çekim Var!’da televizyon için bir sinema programı yapmak en ince ayrıntılarına kadar tartışılacak. Sinema Laboratuarı’nın 5 Aralık’ta vereceği Senaryo Atölyesi’nde senaryoda karakter, diyalog, oyunda karakter kurgusu, diyalog ve yönetmen-senarist ilişkisine yönelik bir çerçeve oluşturulacak.

Tanınmış akademisyen ve eleştirmen Mieke Bal, 6 Aralık’ta gerçekleşecek Kültürün Suskunlaştırdığı buluşmasında Michelle Williams Gamemaker’la birlikte gerçekleştirdiği son filmi Deliliğin Uzun Tarihi’nin gösteriminin ardından bir masterclass ile izleyiciyle buluşacak. Ankara Alman Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek tüm etkinlikler ücretsiz katılıma açık olacak.

Festival duyuruları, program, filmler ve etkinlikleri Gezici Festival’in web sitesi, Facebook sayfası ve Twitter hesabından takip edebilir, fotoğrafları Flickr hesabından indirebilir, fragmanları Vimeo hesabından izleyebilirsiniz.

sinefesto.com/Gizem Uyanık

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

41. İstanbul Film Festivali Ulusal Jürileri Belirlendi

41. İstanbul Film Festivali 8-19 Nisan 2022 tarihleri arasında düzenlenecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

41. İstanbul Film Festivali’nde Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması, Ulusal Kısa Film Yarışması ve Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü’nü kapsayan Türkiye Sineması filmlerini değerlendirecek olan jüri üyeleri belirlendi.

Bu yıl 41. yaşını kutlayan İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma filmlerini değerlendirecek jüri üyeleri belirlendi. Festivalin Ulusal Yarışma jüri başkanlığını, yönetmen ve senarist Onur Ünlü üstleniyor. Onur Ünlü başkanlığındaki Ulusal Yarışma Jürisi’nin diğer üyeleri oyuncu Demet Evgar, görüntü yönetmeni Barış Özbiçer, sanatçı ve eğitmen İnci Eviner ve yapımcı Marsel Kalvo.

Ulusal Yarışma Ödülleri

Ulusal Yarışma’daAltın Lale En İyi Film, Jüri Özel Ödülü, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu, En İyi Sanat Yönetmeni ve En İyi Müzik olmak üzere toplam 10 dalda ödül veriliyor.

Ulusal Yarışma’da Altın Lale En İyi Film 150.000 TLOnat Kutlar anısına verilecek Jüri Özel Ödülü’nü kazanan film 50.000 TL, En İyi Kadın ve En İyi Erkek Oyuncu 10.000’er TL ile ödüllendirilecek. En İyi Senaryo Ödülü‘nü kazanana Alametholistic tarafından  10,000TL, jürinin En İyi Özgün Müzik dalında seçtiği film müziğinin bestecisine LU Records tarafından 5.000 TL verilecek. Anadolu Efes, En İyi Yönetmen ödülüne layık görülen isme 50.000 TL verecek.

Ulusal Belgesel Yarışma Jürisi

İstanbul Film Festivali’nin belgesel sinemayı ve belgeselcileri desteklemek amacıyla düzenlediği Ulusal Belgesel Yarışması’nda en iyi filme 20.000 TL değerinde En İyi Belgesel Ödülü verilecek. Ulusal Belgesel Yarışması jüri üyeleri yönetmen Kıvılcım Akay, akademisyen ve sinema yazarı Melis Behlil ve yönetmen Yunus Emre Yalçın.

Ulusal Kısa Film Yarışma Jürisi

Ulusal Kısa Film Yarışması, İstanbul Film Festivali tarafından kısa film yapımını özendirmek, bu alanda gelişimi desteklemek ve nitelikli kısa filmleri izleyiciye buluşturmak amacıyla yapılıyor. Jürinin seçeceği En İyi Kısa Film, Anadolu Efes tarafından 10.000 TL ile ödüllendirilecek.  Ulusal Kısa Film Yarışması jüri üyeleri yapımcı Cihan Aslı Filiz, oyuncu Aslı İnandık ve yönetmen Malaz Usta.

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü Jürisi

2012 yılında kaybettiğimiz yönetmen ve yapımcı Seyfi Teoman anısına verilen Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü’nü kazanan filmin yönetmenine sonraki çalışmalarını teşvik etmek üzere 30.000 TL ödül veriliyor. Seyfi Teoman İlk Film Ödülü iki yıldır bireysel bağışçıların desteğiyle İKSV’nin Lale Kart Üyelik Programı tarafından veriliyor.

Festivalin Türkiye Sineması bölümünde yer alan Türkiye yapımı uzun metrajlı kurmaca ilk filmler bu ödüle aday olabiliyor. Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü jürisinde yönetmen Nisan Dağ, sinema yazarı ve film programcısı Cédric Succivalli ve yapımcı Çağıl Bocut yer alıyor.

Türkiye Sineması Tema Sponsorluğu’nda 33 Yıl

İstanbul Film Festivali’nde yapımı 2021-2022 döneminde tamamlanan filmlerin yer aldığı “Türkiye Sineması” bölümü, bu yıl 35. kez Anadolu Efes’in katkılarıyla gerçekleştirilecek. 41. İstanbul Film Festivali’nde Türkiye Sineması bölümündeki filmler Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması başlıkları altında izleyicilerle buluşacak. Anadolu Efes, Ulusal Kısa Film Yarışması’nda En İyi Kısa Film’e 10.000 TL, En İyi Yönetmen ödülüne layık görülen isme 50.000 TL; Köprüde Buluşmalar’ın ana destekçisi de olan Anadolu Efes Work in Progress ödülü olarak da 30.000 TL veriyor.

Okumaya Devam Et

Festivaller

‘‘KLONDIKE’’ Dünya Prömiyerini Sundance Film Festivali’nde Gerçekleştirdi

Filmi “Maryna Er Gorbach” yönetiyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

KLONDIKE

Maryna Er Gorbach’ın yönetmenliğini, Mehmet Bahadır Er’in ortak yapımcılığını üstlendiği Ukrayna-Türkiye ortak yapımı ‘Klondike’ filmi ilk gösterimini dünya sinemasının en önemli festivallerinden Sundance Film Festivali’nin “Uluslararası Yarışması”nda yaptı.

Bu yıl 20-30 Ocak tarihleri arasında düzenlenen Sundance Film Festivali’nde “Klondike” filminin online galası gerçekleşti. Uluslararası ana yarışmasına yalnızca 10 filmin kabul edildiği Sundance Film Festivali’ne Ukrayna/Kyiv’deki bir sinema salonundan eş zamanlı olarak katılan film ekibi, gösterim sonrası Amerikalı sinemaseverlerle soru cevap bölümüne de katıldı.

Sinema Eleştirmenlerinden “Klondike”’ye Övgü

Ukrayna Devlet Film Ajansı, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve TRT 12 Punto ortak yapımı “Klondike”, Sundance Film Festivali’nde gerçekleştirdiği dünya prömiyeri sonrası yabancı basın ve sinema eleştirmenlerinden büyük övgü aldı.

Ukrayna – Rusya sınırında yaşayan, köyü ayrılıkçı gruplar tarafından kuşatılmış olmasına rağmen evini terk etmeyi reddeden hamile bir kadının hikayesine odaklanan film, sivil bir yolcu uçağının 17 Temmuz 2014’de Ukrayna’da düşürülmesi olayını da beyaz perdeye taşıyor.  

Avrupa Prömiyeri 72. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde gerçekleşecek

Çekimlerinin Ukrayna’da Ukraynalı, Türk, Çek, Boşnak ve Gürcü ekipler tarafından gerçekleştirilen film Avrupa prömiyerini ise ekibin katılımıyla 10-20 Şubat’ta gerçekleşecek olan 72. Berlin Uluslararası Film Festivali’nin “Panorama Bölümü”nde yapacak.

Okumaya Devam Et

Festivaller

“Köprüde Buluşma: Diziler” Atölyesi İçin Proje Başvuruları Açıldı

 “Köprüde Buluşma: Diziler” başvuruları için son gün 16 Şubat 2021.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Köprüde Buluşma: Diziler

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen “Köprüde Buluşma: Diziler” atölyesi Türkiye’den ve komşu ülkelerden yapımcı, yönetmen ve senaristleri, uluslararası sinema profesyonelleriyle buluşturmaya devam ediyor. Son başvuru tarihi 16 Şubat 2022.

Anadolu Efes’in ana destekçisi olduğu Köprüde Buluşmalar kapsamında düzenlenecek “Köprüde Buluşma: Diziler”  Türkiye’den geliştirme aşamasındaki dizilerin üretim ve uluslararası ortak yapım potansiyellerini geliştirmek amacı ile düzenleniyor.

Bu yıl ilk kez OGM Pictures’ınsponsorluğuyla gerçekleştirilen Köprüde Buluşma: Diziler kapsamında yapılacak atölyeye seçilen yazar, yönetmen ve yapımcılar uluslararası sinema ve televizyon profesyonelleri (yapımcılar, dağıtımcılar, festival veya fon yöneticileri, TV kanal temsilcileri) ile birebir toplantılar yapacaklar. Atölye sonunda seçilecek bir projeye 30.000 TL değerinde OGM Pictures Özel Ödülü takdim edilecek. .

“Köprüde Buluşma: Diziler”, seçkisinde çeşitlilik olmasına önem veriliyor. Belgesel, animasyon, komedi, aile, çocuk ve biyografi dizileri gibi farklı konu ve türlerde projelere açık olan çağrıya her formattan dizi projesi ile başvuru yapabiliyor.

 “Köprüde Buluşma: Diziler” başvuruları için son gün 16 Şubat 2021.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler