Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Gezici Festival ‘Entelköy Efeköy’e Karşı’ İle Açılışını Yapıyor

Yayınlandı

tarihinde

17. Gezici Festival, Ankara, Sinop ve İzmir’i kapsayacak, 17 günlük yolculuğuna 2 Aralık’ta başlıyor. Festivalin açılış filmi Yüksel Aksu’nun beklenen filmi ‘Entelköy Efeköy’e Karşı’ olacak. Yönetmen, oyuncu ve yapımcıların katılacağı açılış galasıyla Gezici Festival, sinema dolu bir haftayı da Ankara’da başlatmış olacak.

Ankara Sinema Derneği tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen 17. Gezici Festival, üç şehri kapsayacak yolculuğuna başlamaya hazırlanıyor. 2 Aralık Cuma günü Ankara’da başlayacak festival, 2-8 Aralık Ankara gösterimlerinin ardından 9-12 Aralık tarihlerinde Sinop’ta ve 14-18 Aralık tarihleri arasında İzmir’de sinemaseverlerle buluşacak.

Açılış filmi: Entelköy Efeköy’e Karşı

Türkiye sinemasının son dönemdeki en iyi örneklerinin Türkiye 2011 bölümünde gösterileceği Gezici Festival, açılışını yönetmen Yüksel Aksu’nun beklenen filmi Entelköy Efeköy’e Karşı ile yapıyor. 2006 yılında senaryosunu yazıp yönettiği ve yapımcılığını üstlendiği düşük bütçeli filmi, Türkiye’nin Oscar adayı Dondurmam Gaymak ile Türkiye sinemasında önemli bir yer edinen Aksu, son filminde bir grup ekolojik aktivistin, mütevazı bir Ege köyüne yerleşerek, orada kurulması gündemde olan termik santrali engelleme çabalarını anlatıyor. Filmini bir antik komedya formunda kurgulayan Yüksel Aksu, politik argümanlar ve bölge kültürü kadar yerel ağza da hakim olmasının sağladığı avantajla güçlü bir mizah yaratıyor. 1 Aralık akşamı Ankara’da gerçekleşecek açılış galasında gösterilecek Entelköy Efeköy’e Karşı, yönetmen Yüksel Aksu, filmin oyuncuları Ayşe Bosse, Şahin Irmak, Emin Gürsoy, Ümit Olcay ve Hamit Demir ile filmin yapımcıları Muharrem Gülmez ve Taha Altaylı’yı da Ankaralı izleyicilerle buluşturacak.

Adana ve Antalya’dan ödüllü filmler

Onur Ünlü’nün Altın Koza’dan En İyi Film dahil üç ödülle dönen ve merakla beklenen filmi Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikâyesi de Türkiye 2011 seçkisinde yer alıyor. 65 yaşında bir anayasa profesörünün ve ailesinin hayatının bir gecede nasıl değiştiğini kara mizahla anlatan filmin 2 Aralık’taki gösteriminde oyunculardan Bülent Emin Yarar da bulunacak. Antalya Film Festivali’nde Çiğdem Vitrinel’e En İyi Yönetmen, Devin Özgür Çınar’a En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini getiren Geriye Kalan’ın 5 Aralık gösteriminde ise, senaryo yazarı ve yapımcı Şebnem Vitrinel izleyicilerle bir araya gelecek. Film, kocasının başka bir kadınla ilişkisini öğrenen ve kocasını geri kazanabilme çabalarıyla durumu karmaşık bir noktaya getiren Sevda’nın öyküsünü anlatıyor.

Yönetmenler Ankaralı sinemaseverlerle buluşuyor

İlk filmi Sonbahar ile yeni Türkiye sinemasının ilgi çeken genç yönetmenleri arasına katılan Özcan Alper, son filmi Gelecek Uzun Sürer’in 6 Aralık’ta gerçekleşecek Ankara gösteriminde izleyicilerle buluşacak. Film, İstanbul’da bir üniversitede müzik araştırmaları yapan Sumru’nun ağıt derlemeleri konulu tez çalışması için birkaç aylığına ülkenin güneydoğusuna yaptığı yolculuk ekseninde bölgenin yakın siyasal tarihine eleştirel bir bakış getiriyor.

Nuri Bilge Ceylan’ın Uzak filmindeki performansıyla Cannes Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanan Muzaffer Özdemir’in ilk yönetmenlik denemesi Yurt, sıkıntılarından kurtulmak umuduyla, sıla özlemi çektiği, doğduğu kent Gümüşhane’ye giden, ancak orada da İstanbul’dakini aratmayan bir doğa katliamıyla karşılaşan bir mimarın öyküsünü anlatıyor. Filmin 7 Aralık’taki gösterimine Muzaffer Özdemir konuk olacak.

Kapanış filmi: Yangın Var

17. Gezici Festival’in Ankara durağı, Koray Çalışkan’ın senaryosunu yazdığı ve Murat Saraçoğlu’nun yönettiği yol komedisi Yangın Var’la kapanacak. Diyarbakır Belediyesi’nin Trabzon’un Çayırbağı beldesine hediye ettiği bir itfaiye aracının hikayesini, bir aşk macerasının üzerine kurarak anlattığı filmin 8 Aralık gösteriminde Murat Saraçoğlu festival izleyicileriyle buluşacak.

Dünya Sineması’ndan ödüllü filmler ve Amerikan klasikleri

Gezici Festival, Türkiye sinemasıyla beraber bu yıl önemli festivallerden ödüllerle dönen filmleri de Dünya Sineması bölümünde gösterecek. Cannes Film Festivali’nde Altın Kamera ödülünü alan, Pablo Giorgelli’nin yönettiği Akasyalar; En İyi Kadın Oyuncu ödülünü alan Lars von Trier’in tartışmalı filmi Melankoli; En İyi Erkek Oyuncu ödülünü alan, 1920’lerin Hollywood’una bir sevgi gösterisi Artist; En İyi Avrupa Filmi seçilen, Karl Markovics’in yönettiği Nefes ve Fipresci ödülünü kazanan, Finlandiyalı yönetmen Aki Kaurismäki’nin son filmi Umut Limanı ile Berlin’den iki Gümüş Ayı’yla dönen Paula Markovitch’in filmi Ödül ve Locarno’da En İyi İlk Film ödülü kazanan Valérie Massadian’ın yönettiği Nana, Dünya Sineması bölümünde gösterilecek filmler arasında.

Arjantin’den İzlanda’ya ve Polonya’ya zengin bir seçki sunan bu bölümde gösterilecek diğer filmler, çağdaş Güney Kore sinemasından Hong Sangsoo’nun filmi Onun Geldiği Gün, son yılların en iyi İzlanda filmlerinden Rúnar Rúnarsson’un filmi Volkan ve Krzystof Kieslowski’nin öğrencilerinden Greg Zglinski’nin ödüllü filmi Cesaret olacak.

Zeki Demirkubuz’un “kıskandığım filmler” olarak tanımladığı dört Amerikan filmi de Gezici Festival’de izleyicilerle buluşacak. Beyazperdeye şiddeti en baskın şekilde yansıtan filmlerden, Sam Peckinpah’ın yönettiği Köpekler; Marilyn Monroe ve Clark Gable’ın son rollerini aldıkları, John Huston’ın Uygunsuzlar filmi; yönetmen Sydney Pollack’ın Yakuza’sı ve John Schlesinger’ın yönettiği Geceyarısı Kovboyu bu bölümde gösterilecek filmler.

Arap Baharı ve göçmenler
Bahar İsyancıdır bölümü 2011 yılında Arap dünyasında demokrasi talebiyle başlayan dönüşümü sinemacıların bakış açısıyla beyazperdeye taşıyor. Gezici Festival, Arap Baharı’nı film gösterimlerin yanı sıra bir panelle de tartışmaya açıyor. Tuncel Kurtiz’in 1979’da İsveç’te, senaryosunu Nuri Sezer ile birlikte yazarak yönettiği, baş rolünü üstlendiği filmi Gül Hasan da, Gezici Festival’de izleyicilerle buluşacak filmler arasında. Bu sıradışı gurbetçi filmi zamanında birçok kişiyi rahatsız etmiş; film, Antalya’da aldığı üç ödül ve İsveç Film Enstitüsü’nün En İyi Yönetmen Ödülü’ne karşın unutturulmaya çalışılmıştı.

Kusursuz sinemalarıyla öteki Avrupa’yı ve sıradan insanın yaşam mücadelesini “belgeselvari” kameraları ve kendilerine özgü sinema dilleriyle perdeye yansıtan Dardenne Kardeşler, Gezici Festival’e bu yıl beş filmden oluşan bir toplu gösterim ile konuk oluyor. 1999 Cannes Altın Palmiye ödüllü Rosetta, hayatı bir trajediyle altüst olan bir işçinin öyküsünü anlatan Oğul, genç bir adamın vicdanıyla ilk kez yüzyüze gelişini konu eden Söz, genç bir Arnavut kadının ahlaki ikilemlerini anlatan Lorna’nın Sessizliği ve bu yıl Cannes Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’nü kazanan Bisikletli Çocuk bu bölümde gösterilecek filmler.

Ücretsiz kısalar ve çocuk filmleri

Gezici Festival’in klasikleşen kısa film gösterimleri bu sene üç bölümde toplanıyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinden yenilikçi filmlerin gösterileceği Kısa İyidir, son 30 yıldan örneklerin gösterileceği Kısaca Finlandiya ve Finlandiya’nın en ünlü yönetmeninin kısalarını kapsayan Kuzeyin Kovboyları: Aki Kaurismäki bölümleri festivalin kısa film seçkisini oluşturacak. Belçika ve Fransa’dan gelen filmler, Çocuk Filmleri bölümü altında küçüklerin olduğu kadar büyüklerin de ilgisini çekecek. Alman Kültür Merkezi’ndeki bu gösterimler ücretsiz olacak.

Söyleşi, atölye ve paneller

17. Gezici Festival, film gösterimlerinin yanı sıra, eğitim ve tartışma ortamlarıyla da Ankaralılara zengin bir program sunuyor. Festival kapsamında 3 Aralık’ta Can Ertuna, Emrah Göker, Foti Benlisoy ve Koray Löker Arap Baharı’nı  farklı boyutlarıyla ele alırken 4 Aralık’ta Prof. Dr. Korkut Boratav, Doç. Dr. Ahmet Haşim Köse ve Dr. Serdal Bahçe Sınıf kavramını ele alacaklar.

Skyturk’te yayınlanan En Heyecanlı Yeri adlı sinema programını hazırlayan ve sunan Ceylan Özçelik’in 4 Aralık’taki söyleşisi Dikkat Çekim Var!’da televizyon için bir sinema programı yapmak en ince ayrıntılarına kadar tartışılacak. Sinema Laboratuarı’nın 5 Aralık’ta vereceği Senaryo Atölyesi’nde senaryoda karakter, diyalog, oyunda karakter kurgusu, diyalog ve yönetmen-senarist ilişkisine yönelik bir çerçeve oluşturulacak.

Tanınmış akademisyen ve eleştirmen Mieke Bal, 6 Aralık’ta gerçekleşecek Kültürün Suskunlaştırdığı buluşmasında Michelle Williams Gamemaker’la birlikte gerçekleştirdiği son filmi Deliliğin Uzun Tarihi’nin gösteriminin ardından bir masterclass ile izleyiciyle buluşacak. Ankara Alman Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek tüm etkinlikler ücretsiz katılıma açık olacak.

Festival duyuruları, program, filmler ve etkinlikleri Gezici Festival’in web sitesi, Facebook sayfası ve Twitter hesabından takip edebilir, fotoğrafları Flickr hesabından indirebilir, fragmanları Vimeo hesabından izleyebilirsiniz.

sinefesto.com/Gizem Uyanık

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

9. Boğaziçi Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jüri Başkanı Reis Çelik Oldu

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jüri başkanı Reis Çelik oldu.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteği ve TRT’nin Kurumsal İş Ortaklığı ile Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından 23-30 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek 9. Boğaziçi Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jüri başkanı açıklandı. Yarışma jürisine bu yıl Işıklar Sönmesin, Hoşçakal Yarın, Mülteci, Lal Gece ve Ölü Ekmeği filmlerinin yönetmeni Reis Çelik başkanlık edecek.

1994 yılında gazetecilik ve televizyonculuk çalışmalarına son vererek tamamen sinemaya yönelen Çelik, 1995 yılında Işıklar Sönmesin’le ilk uzun metrajını çekti. Işıklar Sönmesin filmiyle Adana Altın Koza Film Festivali’nde Bilge Olgaç Özel Ödülü’nü kazanan Çelik, 1998’de Hoşçakal Yarın’ı çekti. Daha sonra sırasıyla İnat HikayeleriMülteciİnadına FilmLal Gece ve Ölü Ekmeği adlı filmleri yönetti. 

Lal Gece filmi, Berlin Uluslararası Film Festivali “Generation 14plus” bölümünde Kristal Ayı ödülü, Uluslararası Würzburg Film Festivali’nde En İyi Film ödülü ve Brüksel Uluslararası Bağımsız Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ve En İyi Film ödüllerinin sahibi oldu. Yönetmenin son çektiği Ölü Ekmeği filmi ise dünya prömiyerini 32.Tokya Film Festivali’nde yaptı. Fotoğrafçılık konusunda ki çalışmalarını ise aralıksız sürdüren Çelik, birçok ülkede fotoğraf sergileri açtı. Yönetmenlik ve senaristliğinin yanı sıra Mülteci filmiyle yapımcılık da yapan Reis Çelik, 2012 yılından bu yana Film Yönetmenleri Derneği başkanlığını yürütmektedir.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda Verilecek Ödüller

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yer alacak filmler 100.000 TL’lik En İyi Ulusal Uzun Metraj Film Ödülü için jüri karşısına çıkarken yarışmada ayrıca 50.000 TL’lik En İyi İlk Film, 20.000 TL’lik En İyi Yönetmen, 15.000 TL’lik En İyi Kadın Oyuncu, 15.000 TL’lik En İyi Erkek Oyuncu, 10.000 TL’lik En İyi Senaryo, 10.000 TL’lik En İyi Sinematografi ve 10.000 TL’lik En İyi Kurgu ödülleri yer alıyor. Kategori ödüllerinin yanı sıra ulusal yarışmada Film Yapımcıları Meslek Birliği (FİYAB) tarafından, bir filmin tüm süreçlerini başarıyla yürüten yapımcıları ve bağımsız sinemayı desteklemek amacıyla 10.000 TL’lik FİYAB En İyi Yapımcı Ödülü ile Fim Yönetmenleri Derneği tarafından FİLM – YÖN En İyi Yönetmen Ödülü de veriliyor.

9. Boğaziçi Film Festivali 23 – 30 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek. Festival hakkında detaylı bilgi ve başvuru süreçleri www.bogazicifilmfestivali.com üzerinden gerçekleştirilebilir.

Okumaya Devam Et

Festivaller

“Uluslararası 2 Yaka Kısa Film Festivali” 24 – 30 Eylül Tarihleri Arasında Gerçekleşiyor

Festival farklı kültürlerden, kategorilerden ve özgün bakış açılarından kısa film yapımlarını bir araya getiriyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Dijital Film Atölyesi’nin (DFA) Kültür için Alan desteğiyle gerçekleştirdiği Uluslararası 2 Yaka Kısa Film Festivali, bu yıl 24-30 Eylül 2021 tarihleri arasında seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor. Seçkilerinde farklı kültürlerden, kategorilerden ve özgün bakış açılarından kısa film yapımlarını bir araya getiren festival, 3’üncü yılında hibrit bir program sunuyor. Festivalin fiziksel programı film gösterimleri, söyleşi ve film okuma oturumları ile Lab. etkinliklerinden oluşurken, film festivallerinde mekân deneyimini çeşitlendirmek üzere Sardunya, Link ve Che’de düzenleniyor. 2YKFF’21, film gösterimleri, yönetmen söyleşileri, Remix Attack etkinliği ve “Herkes İçin Sinema Mümkün” atölyesinin yer aldığı zengin çevrimiçi programıyla ise İzmir’den tüm dünyaya ulaşıyor. 

Her yıl dünyanın farklı bir şehrinden bir film/sanat inisiyatifi ile partnerlik yaparak kısa film alanında kolektif düşünme, araştırma ve hareket olanakları geliştiren Uluslararası 2 Yaka Kısa Film Festivali, bu yıl Rotterdam’dan Galerie de Jaloezie ile iş birliği yapıyor. Görsel-işitsel sanatlara odaklanan; alışılmışın dışında mekânlarda gerçekleştirdiği film gösterimleri, sergiler ve yarışmalar ile genç sanatçılara, film profesyonellerine ve işini tutkuyla yapan herkese alan açan inisiyatif, 2YKFF’21 kapsamında İzmir’e konuk oluyor. 

Irklar, etnik kökenler, inanışlar, cinsiyetler ve yaşayışları ile tüm kimliklerin deneyimlerine odaklanan Uluslararası 2 Yaka Kısa Film Festivali, bu yıl seyircilerine 4 farklı seçki sunuyor. Seçkiler, dünyanın dört bir yanından özgün yapımlar, ilk yönetmen filmleri ve deneysel film çalışmalarını buluşturuyor. 

2YKFF, bu yıl da “erişilebilir festival” olma yolundaki çalışmalarını sürdürüyor. Seçkilerde yer alan filmler çevrimiçi ortamda sesli betimleme seçeneğiyle yayınlanırken, festival programı kapsamında Erişilebilir Her Şey’in katılımıyla “Herkes için Sinema Mümkün” isimli çevrimiçi bir atölye düzenleniyor. 

Okumaya Devam Et

Festivaller

Antalya Film Forum Jürileri Belli Oldu

Antalya Film Forum’a bu yıl 136 proje başvuru yaptı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in ev sahipliğinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin ortak yapım marketi ve proje geliştirme platformu Antalya Film Forum’un jürileri belli oldu.

4-6 Ekim tarihlerinde Müge Özen ve Pınar Evrenosoğlu ortak direktörlüğünde çevrimiçi gerçekleşecek Antalya Film Forum’a bu yıl 136 proje başvuru yaptı. Türkiye’den proje aşamasındaki kurmaca, canlandırma, belgesel film ve dizi projelerinin başvurduğu Antalya Film Forum’un ön jürisi, Uzun Metraj Kurmaca PitchingKurmaca Work in ProgressBelgesel Work in Progress, Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu ve Dizi/Kısa Dizi Pitching platformlarında yarışacak toplam 26 projeyi seçti.

Proje aşamasındaki uzun metraj film projelerinin yarışacağı Uzun Metraj Kurmaca Pitching Platformu’na bu yıl sekiz proje seçildi. “Uzak İhtimal”, “Yozgat Blues”, “Anons” filmlerinin ödüllü yönetmeni Mahmut Fazıl Coşkun, Fransız yapım ve dağıtım şirketi MK2 satın alma sorumlusu Olivier Barbier ve yapımcı Roshanak Behesht Nedjad’ın yer aldığı ana jüri tarafından belirlenecek iki projeden her birine 30 bin TL değerindeki Antalya Film Forum Kurmaca Pitching Platformu Ödülleri verilecek. Aynı zamanda bir projeye 30 bin TL değerinde TRT Uzun Metraj Kurmaca Pitching Platformu Ödülü ve bir projeye de Film Standartları Post Prodüksiyon Ödülü verilecek. 

Çekimleri büyük ölçüde tamamlanmış projelere fon ve network desteği sağlayan Kurmaca Work in Progress Platformu’nda yarışacak beş projeyi Fransız yapım şirketi Les Films du Losange’nin satın alma ve satış sorumlularından Jean-Benoit Henry, Seattle Film Festivali programcısı ve yapımcı Justine Barda ile son filmi “Bir Nefes Daha” ile pek çok ödül alan yönetmen Nisan Dağ’dan oluşan jüri üyeleri değerlendirecek. Kurmaca Work in Progress Platformu kapsamında bir projeye 80 bin TL, bir projeye 40 bin TL değerinde para ödülü verilecek. Bu bölümde ayrıca Başka Sinema Dağıtım ve Promosyon Ödülü ve Creative Production Renk Düzenleme Ödülü verilecek.

Çekimlerinde sona gelinen ya da post prodüksiyon aşamasındaki belgesel projelerin desteklendiği Belgesel Work in Progress Platformu ana jürisi, Avrupa Belgesel Birliği’nin kurucusu Brigid O’Shea, ödüllü belgesel yapımcısı Hans Robert Eisenhauer ve son çektiği “Mimaroğlu” isimli belgeseli ile adından söz ettiren yönetmen Serdar Kökçeoğlu’ndan oluşuyor. Beş projenin yarıştığı platformda jürinin değerlendirmesi sonucunda iki projeye toplam 60 bin TL değerinde para ödülü verilecek. Ayrıca bir projeye Postbıyık Post Production tarafından Ses Post Prodüksiyon Ödülü sunulacak, bir projeye Film Standartları Renk Düzenleme Ödülü ve bir projeye de Başka Sinema Dağıtım Ödülü verilecek. 

Antalya Film Forum’un, çekimlerinin en az üçte ikisi Antalya kentinde gerçekleştirilerek, filmin son kurgusunda aynı oranda Antalya sahneleri yer alacak olan ulusal uzun metraj bir filme destek olmak amacıyla oluşturduğu, 150 bin TL değerinde ödülün verildiği Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu için üç proje yarışacak. Seçilecek filme ayrıca Fono Film tarafından Post Prodüksiyon Ödülü verilecek. Bu ödüllerin sahiplerini belirleyecek Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu ana jürisi, sinema yazarı ve senarist Burak Göral, senarist ve yapımcı Emine Yıldırım, Bir Film ve Başka Sinema’nın kurucularından yapımcı Ersan Çongar’dan oluşuyor. 

Bu yıl beş projenin yarışacağı, dizilerin endüstrideki rolünün ve öneminin artışı nedeniyle geçen yıl programa alınan Dizi/Kısa Dizi Pitching Platformu’nda, BluTV’den Deniz Şaşmaz, ZDF/ARTE kanalları dizi bölümü yöneticilerinden Olaf Grunert ve Belçikalı dizi yapım şirketi Dramadama’nın yöneticisi Serge Bierset’den oluşan jürinin değerlendirmeleri sonucu seçilen bir projeye BluTV 35 bin TL değerinde para ödülü verecek. Ayrıca bir projeye Color Up tarafından Renk Düzenleme Ödülü, bir projeye de Daire Creative tarafından Sunum Dosyası Tasarım Ödülü takdim edilecek. Antalya Film Forum’da ödüller 6 Ekim’de düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler