Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Gezici Festival ‘Entelköy Efeköy’e Karşı’ İle Açılışını Yapıyor

Yayınlandı

tarihinde

17. Gezici Festival, Ankara, Sinop ve İzmir’i kapsayacak, 17 günlük yolculuğuna 2 Aralık’ta başlıyor. Festivalin açılış filmi Yüksel Aksu’nun beklenen filmi ‘Entelköy Efeköy’e Karşı’ olacak. Yönetmen, oyuncu ve yapımcıların katılacağı açılış galasıyla Gezici Festival, sinema dolu bir haftayı da Ankara’da başlatmış olacak.

Ankara Sinema Derneği tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen 17. Gezici Festival, üç şehri kapsayacak yolculuğuna başlamaya hazırlanıyor. 2 Aralık Cuma günü Ankara’da başlayacak festival, 2-8 Aralık Ankara gösterimlerinin ardından 9-12 Aralık tarihlerinde Sinop’ta ve 14-18 Aralık tarihleri arasında İzmir’de sinemaseverlerle buluşacak.

Açılış filmi: Entelköy Efeköy’e Karşı

Türkiye sinemasının son dönemdeki en iyi örneklerinin Türkiye 2011 bölümünde gösterileceği Gezici Festival, açılışını yönetmen Yüksel Aksu’nun beklenen filmi Entelköy Efeköy’e Karşı ile yapıyor. 2006 yılında senaryosunu yazıp yönettiği ve yapımcılığını üstlendiği düşük bütçeli filmi, Türkiye’nin Oscar adayı Dondurmam Gaymak ile Türkiye sinemasında önemli bir yer edinen Aksu, son filminde bir grup ekolojik aktivistin, mütevazı bir Ege köyüne yerleşerek, orada kurulması gündemde olan termik santrali engelleme çabalarını anlatıyor. Filmini bir antik komedya formunda kurgulayan Yüksel Aksu, politik argümanlar ve bölge kültürü kadar yerel ağza da hakim olmasının sağladığı avantajla güçlü bir mizah yaratıyor. 1 Aralık akşamı Ankara’da gerçekleşecek açılış galasında gösterilecek Entelköy Efeköy’e Karşı, yönetmen Yüksel Aksu, filmin oyuncuları Ayşe Bosse, Şahin Irmak, Emin Gürsoy, Ümit Olcay ve Hamit Demir ile filmin yapımcıları Muharrem Gülmez ve Taha Altaylı’yı da Ankaralı izleyicilerle buluşturacak.

Adana ve Antalya’dan ödüllü filmler

Onur Ünlü’nün Altın Koza’dan En İyi Film dahil üç ödülle dönen ve merakla beklenen filmi Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikâyesi de Türkiye 2011 seçkisinde yer alıyor. 65 yaşında bir anayasa profesörünün ve ailesinin hayatının bir gecede nasıl değiştiğini kara mizahla anlatan filmin 2 Aralık’taki gösteriminde oyunculardan Bülent Emin Yarar da bulunacak. Antalya Film Festivali’nde Çiğdem Vitrinel’e En İyi Yönetmen, Devin Özgür Çınar’a En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini getiren Geriye Kalan’ın 5 Aralık gösteriminde ise, senaryo yazarı ve yapımcı Şebnem Vitrinel izleyicilerle bir araya gelecek. Film, kocasının başka bir kadınla ilişkisini öğrenen ve kocasını geri kazanabilme çabalarıyla durumu karmaşık bir noktaya getiren Sevda’nın öyküsünü anlatıyor.

Yönetmenler Ankaralı sinemaseverlerle buluşuyor

İlk filmi Sonbahar ile yeni Türkiye sinemasının ilgi çeken genç yönetmenleri arasına katılan Özcan Alper, son filmi Gelecek Uzun Sürer’in 6 Aralık’ta gerçekleşecek Ankara gösteriminde izleyicilerle buluşacak. Film, İstanbul’da bir üniversitede müzik araştırmaları yapan Sumru’nun ağıt derlemeleri konulu tez çalışması için birkaç aylığına ülkenin güneydoğusuna yaptığı yolculuk ekseninde bölgenin yakın siyasal tarihine eleştirel bir bakış getiriyor.

Nuri Bilge Ceylan’ın Uzak filmindeki performansıyla Cannes Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanan Muzaffer Özdemir’in ilk yönetmenlik denemesi Yurt, sıkıntılarından kurtulmak umuduyla, sıla özlemi çektiği, doğduğu kent Gümüşhane’ye giden, ancak orada da İstanbul’dakini aratmayan bir doğa katliamıyla karşılaşan bir mimarın öyküsünü anlatıyor. Filmin 7 Aralık’taki gösterimine Muzaffer Özdemir konuk olacak.

Kapanış filmi: Yangın Var

17. Gezici Festival’in Ankara durağı, Koray Çalışkan’ın senaryosunu yazdığı ve Murat Saraçoğlu’nun yönettiği yol komedisi Yangın Var’la kapanacak. Diyarbakır Belediyesi’nin Trabzon’un Çayırbağı beldesine hediye ettiği bir itfaiye aracının hikayesini, bir aşk macerasının üzerine kurarak anlattığı filmin 8 Aralık gösteriminde Murat Saraçoğlu festival izleyicileriyle buluşacak.

Dünya Sineması’ndan ödüllü filmler ve Amerikan klasikleri

Gezici Festival, Türkiye sinemasıyla beraber bu yıl önemli festivallerden ödüllerle dönen filmleri de Dünya Sineması bölümünde gösterecek. Cannes Film Festivali’nde Altın Kamera ödülünü alan, Pablo Giorgelli’nin yönettiği Akasyalar; En İyi Kadın Oyuncu ödülünü alan Lars von Trier’in tartışmalı filmi Melankoli; En İyi Erkek Oyuncu ödülünü alan, 1920’lerin Hollywood’una bir sevgi gösterisi Artist; En İyi Avrupa Filmi seçilen, Karl Markovics’in yönettiği Nefes ve Fipresci ödülünü kazanan, Finlandiyalı yönetmen Aki Kaurismäki’nin son filmi Umut Limanı ile Berlin’den iki Gümüş Ayı’yla dönen Paula Markovitch’in filmi Ödül ve Locarno’da En İyi İlk Film ödülü kazanan Valérie Massadian’ın yönettiği Nana, Dünya Sineması bölümünde gösterilecek filmler arasında.

Arjantin’den İzlanda’ya ve Polonya’ya zengin bir seçki sunan bu bölümde gösterilecek diğer filmler, çağdaş Güney Kore sinemasından Hong Sangsoo’nun filmi Onun Geldiği Gün, son yılların en iyi İzlanda filmlerinden Rúnar Rúnarsson’un filmi Volkan ve Krzystof Kieslowski’nin öğrencilerinden Greg Zglinski’nin ödüllü filmi Cesaret olacak.

Zeki Demirkubuz’un “kıskandığım filmler” olarak tanımladığı dört Amerikan filmi de Gezici Festival’de izleyicilerle buluşacak. Beyazperdeye şiddeti en baskın şekilde yansıtan filmlerden, Sam Peckinpah’ın yönettiği Köpekler; Marilyn Monroe ve Clark Gable’ın son rollerini aldıkları, John Huston’ın Uygunsuzlar filmi; yönetmen Sydney Pollack’ın Yakuza’sı ve John Schlesinger’ın yönettiği Geceyarısı Kovboyu bu bölümde gösterilecek filmler.

Arap Baharı ve göçmenler
Bahar İsyancıdır bölümü 2011 yılında Arap dünyasında demokrasi talebiyle başlayan dönüşümü sinemacıların bakış açısıyla beyazperdeye taşıyor. Gezici Festival, Arap Baharı’nı film gösterimlerin yanı sıra bir panelle de tartışmaya açıyor. Tuncel Kurtiz’in 1979’da İsveç’te, senaryosunu Nuri Sezer ile birlikte yazarak yönettiği, baş rolünü üstlendiği filmi Gül Hasan da, Gezici Festival’de izleyicilerle buluşacak filmler arasında. Bu sıradışı gurbetçi filmi zamanında birçok kişiyi rahatsız etmiş; film, Antalya’da aldığı üç ödül ve İsveç Film Enstitüsü’nün En İyi Yönetmen Ödülü’ne karşın unutturulmaya çalışılmıştı.

Kusursuz sinemalarıyla öteki Avrupa’yı ve sıradan insanın yaşam mücadelesini “belgeselvari” kameraları ve kendilerine özgü sinema dilleriyle perdeye yansıtan Dardenne Kardeşler, Gezici Festival’e bu yıl beş filmden oluşan bir toplu gösterim ile konuk oluyor. 1999 Cannes Altın Palmiye ödüllü Rosetta, hayatı bir trajediyle altüst olan bir işçinin öyküsünü anlatan Oğul, genç bir adamın vicdanıyla ilk kez yüzyüze gelişini konu eden Söz, genç bir Arnavut kadının ahlaki ikilemlerini anlatan Lorna’nın Sessizliği ve bu yıl Cannes Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’nü kazanan Bisikletli Çocuk bu bölümde gösterilecek filmler.

Ücretsiz kısalar ve çocuk filmleri

Gezici Festival’in klasikleşen kısa film gösterimleri bu sene üç bölümde toplanıyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinden yenilikçi filmlerin gösterileceği Kısa İyidir, son 30 yıldan örneklerin gösterileceği Kısaca Finlandiya ve Finlandiya’nın en ünlü yönetmeninin kısalarını kapsayan Kuzeyin Kovboyları: Aki Kaurismäki bölümleri festivalin kısa film seçkisini oluşturacak. Belçika ve Fransa’dan gelen filmler, Çocuk Filmleri bölümü altında küçüklerin olduğu kadar büyüklerin de ilgisini çekecek. Alman Kültür Merkezi’ndeki bu gösterimler ücretsiz olacak.

Söyleşi, atölye ve paneller

17. Gezici Festival, film gösterimlerinin yanı sıra, eğitim ve tartışma ortamlarıyla da Ankaralılara zengin bir program sunuyor. Festival kapsamında 3 Aralık’ta Can Ertuna, Emrah Göker, Foti Benlisoy ve Koray Löker Arap Baharı’nı  farklı boyutlarıyla ele alırken 4 Aralık’ta Prof. Dr. Korkut Boratav, Doç. Dr. Ahmet Haşim Köse ve Dr. Serdal Bahçe Sınıf kavramını ele alacaklar.

Skyturk’te yayınlanan En Heyecanlı Yeri adlı sinema programını hazırlayan ve sunan Ceylan Özçelik’in 4 Aralık’taki söyleşisi Dikkat Çekim Var!’da televizyon için bir sinema programı yapmak en ince ayrıntılarına kadar tartışılacak. Sinema Laboratuarı’nın 5 Aralık’ta vereceği Senaryo Atölyesi’nde senaryoda karakter, diyalog, oyunda karakter kurgusu, diyalog ve yönetmen-senarist ilişkisine yönelik bir çerçeve oluşturulacak.

Tanınmış akademisyen ve eleştirmen Mieke Bal, 6 Aralık’ta gerçekleşecek Kültürün Suskunlaştırdığı buluşmasında Michelle Williams Gamemaker’la birlikte gerçekleştirdiği son filmi Deliliğin Uzun Tarihi’nin gösteriminin ardından bir masterclass ile izleyiciyle buluşacak. Ankara Alman Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek tüm etkinlikler ücretsiz katılıma açık olacak.

Festival duyuruları, program, filmler ve etkinlikleri Gezici Festival’in web sitesi, Facebook sayfası ve Twitter hesabından takip edebilir, fotoğrafları Flickr hesabından indirebilir, fragmanları Vimeo hesabından izleyebilirsiniz.

sinefesto.com/Gizem Uyanık

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali Faydalı Atölyeler ile Devam Ediyor

Atölyelere katılımlar tamamen ücretsiz.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali”nin ikinci etabı birbirinden farklı atölye çalışmaları ile devam edecek.

Pandemi koşulları nedeniyle online olarak devam eden 4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali‘nin ikinci etabı 22 Nisan’da başlıyor. İlk etabı 1-7 Mart tarihleri arasında Türkiye’de, Birleşik Krallık’ta ve Kosova’da başarıyla gerçekleşen festivalin ikinci etabı hız kesmeden devam ediyor. Kısmı karantina koşullarının geçerli olduğu ülkemizde Nisan ve Mayıs aylarında sinemaseverlere unutulmaz bir sinema deneyimine davet ediyor.

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin ikinci etabında birbirinden seçkin atölyeler, katılımcılarla buluşuyor. Festival programı dahilindeki atölyeler ise;

 • Prof. Berrak Taranç ile “Çocuklar için Müzik Atölyesi” (23 Nisan 2021)
 • Hira Selma Kalkan ile “Sanatla Terapi Atölyesi” (24 Nisan 2021)
 • WMC’nin katkılarıyla Sezen Kayhan ile “Belgesel Yapımında Fırsatlar ve Engeller Atölyesi” (30 Nisan 2021)
 • Yalnızca festival katılımcısı yönetmenlere açık olacak Zeynep Merve Uygun ile “KYF Doc Lab: Yeni Medya Belgeselleri MasterClass” (25 Nisan 2021) atölyesi de festival programı dahilinde yapılacak.

Atölyelere katılımlar tamamen ücretsiz ve kadinyonetmenlerfestivali.com adresi üzerinden başvurular açık.

Kadın Yönetmenler Derneği’nin organizasyonu ile hayata geçen 4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali bu yıl #sığamıyoruz sloganıyla kaldığı yerden devam ediyor. Yönetmen söyleşileri ve Ulusal seçkinin yanı sıra seçkin Balkan Sinemasından örnekler, Dr. Ebru Beyazıt’ın fotoğraf seçkisi festivalin resmi web sitesi üzerinden 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında sinemaseverler tarafından tamamen ücretsiz, zaman kısıtlaması olmadan, yalnızca web sitesi üyeliği ile izlenebiliyor.

Okumaya Devam Et

Festivaller

74. Cannes Film Festivali’nin Açılış Filmi Annette Oldu

6 Temmuz’da Cannes’da prömiyerini gerçekleştirecek!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Annette

Bu sene 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali’nin merakla beklenen açılış filmi, Adam Driver ve Marion Cotillard’lı Annette filmi olacak.

Spike Lee başkanlığında 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin açılış filmi belli oldu. Bu sene heyecanla beklenen festivalin açılışını Adam Driver ve Marion Cotillard‘ın başrollerini paylaştığı Annette filmi yapacak.

6 Temmuz tarihinde Cannes’da prömiyerini gerçekleştirecek filmin yönetmen koltuğuna, Leos Carax oturuyor. Charles Gillibert, Paul-Dominique Vacharasinthu ve Adam Driver‘ın yapımcısı olduğu film, operacı eşinin ölümünün ardından 2 yaşındaki bir çocuğa bakmak zorunda kalan bir stand-up komedyeninin hikayesini anlatıyor.

74. kez 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Festivaller

40. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri Belli Oldu

Yarışmaya 13 film layık görüldü!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

 İstanbul Film Festivali

Bu yıl 40.’sı düzenlenen “İstanbul Film Festivali“nde Ulusal Yarışma kategorisinde yarışacak 13 film belli oldu. 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ilk kez 1982 yılında bir sinema haftası olarak düzenlenen İstanbul Film Festivali, bu yıl 40. yaşını kutluyor. 29 Haziran’a kadar devam edecek 40. İstanbul Film Festivali, 1 Nisan tarihinde ilk çevrimiçi gösterimiyle başladı. 

Dünya sinemasının en çok konuşulan örneklerinden, sinemamızın yeni yapımlarına, uluslararası festivallerde prömiyer yapmış ödüllü filmlerden klasiklere ve yeni keşiflere, aralarında efsane yönetmenlerden iz bırakan başyapıtların ve kült filmlerin de bulunduğu zengin programıyla bu yıl pandemi şartlarını da gözetmeye devam ederek nisan, mayıs ve haziran aylarına yayılıyor. 

40. İstanbul Film Festivali’nin çevrimiçi gösterimleri filmonline.iksv.org üzerinden gerçekleşiyor. Nisan ve mayıs ayları boyunca her perşembe, cuma, cumartesi ve pazar günü yeni filmler gösterime sunuluyor. Festivalin Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması‘nın 20-29 Mayıs’ta çevrimiçi ve pandemi koşullarına bağlı olarak sinema salonlarında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Festivalin Uluslararası Yarışma ile Galalar bölümlerindeki filmlerin, haziran ayında hem açık hava mekânlarda hem de sinema salonlarıyla çevrimiçi platformda festival takipçileri ile buluşması bekleniyor. 

Festival gösterimlerine kısıtlama ve uygulamaların elverdiği durumda yurtiçinden ve yurtdışından konuk yönetmen ve oyuncuların katılımı da planlanan festivalin Ulusal Yarışma bölümünde yarışacak filmler ise bugün açıklandı.

İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri

 • Av / AV: The Hunt / Emre Akay 
 • 9,75 / Uluç Bayraktar 
 • Sardunya / Geranium / Çağıl Bocut 
 • Bir Nefes Daha / When I’m Done Dying / Nisan Dağ 
 • Beni Sevenler Listesi / The List of Those Who Love Me / Emre Erdoğdu 
 • Yeniden Leyla / Leyla Once Again / Barış Hancıoğulları 
 • Zîn ve Ali’nin Hikâyesi / Govenda Ali û Dayka Zîn / The Dance of Ali and Zin / Mehmet Ali Konar 
 • Af / Forgiveness / Cem Özay 
 • Çatlak / Fractured / Fikret Reyhan 
 • Cemil Şov / The Cemil Show / Barış Sarhan 
 • İnsanlar İkiye Ayrılır / Two Types of People / Tunç Şahin 
 • Dirlik Düzenlik / It’s All About Peace and Harmony / Nesimi Yetik 
 • Sen Ben Lenin / You Me Lenin / Tufan Taştan 
Okumaya Devam Et

Popüler