Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Gezici Festival 17. Yolculuğun​u Tamamladı

Yayınlandı

tarihinde

Ankara Sinema Derneği tarafından düzenlenen 17. Gezici Festival, üç kenti kapsayan ve 17 gün süren sinema dolu yolculuğunu 18 Aralık’ta tamamladı.

Her zamanki gibi Ankara’da başlayan Gezici Festival, 2-8 Aralık tarihlerinde dünya ve Türkiye sinemasından son dönem filmlerin gösterimleri, atölyeler, paneller ve Türkiye sinemasından önemli isimlerle izleyici buluşmalarıyla başkentlilere sinema dolu bir hafta yaşattı. Ankara’daki gösterimlerin birçoğu kapalı gişe oynadı. Daha sonra rotasını Karadeniz kıyılarına, daha önce gitmediği Sinop’a çeviren Festival 9-12 Aralık tarihlerindeki gösterimlerin ardından İzmir’e yol aldı.

Gezici Festival, bu yıl 28 ülkeden 66 yönetmenin toplam 74 filmini sinemaseverlerle buluşturdu. Berlin, Cannes, Locarno’da yakın zamanda ödül kazanan ve festival sırasında Altın Küre adayları arasına katılan dünya sinemasından örneklerle Avrupa sinemasından klasikler bu yılki festival seçkisinde yer alan filmler arasındaydı. Gerçekçi ve mesafeli anlatımlarıyla Avrupa’daki göçmenleri filmlerine taşıyan Dardenne Kardeşler toplu gösterimi festivalin her üç kentinde de en ilgi çeken bölümlerinden biriydi. Finlandiyalı usta Aki Käurismaki’nin eğlendiren kısa filmleri, dünya sinemasından kısalar, çocuk filmleri ve Arap Baharı’nın yansımalarını sinemacıların dilinden anlatan Bahar İsyancıdır bölümü, 17. Gezici Festival’de sinemaseverelerle buluşan seçkilerden bazılarıydı.

Entelköy Efeköy’e Karşı ile Ankara Açılışı

17. Gezici Festival’in açılış galası, Entelköy Efeköy’e Karşı film ekibinin katılımıyla Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda gerçekleşti. Yönetmen Yüksel Aksu’nun konuklarla paylaştığı gibi “gırgır, şamata” dolu bir Ege yolculuğu olan filmin gösterimiyle Gezici Festival de yolculuğuna başlamış oldu. Şevval Sam’ın sunuculuğunu yaptığı açılışa Yüksel Aksu’nun yanı sıra, yapımcılar Muharrem Gülmez ve Taha Altaylı ile oyuncular Ayşe Bosse, Şahin Irmak, Emin Gürsoy, Ümit Olcay ve Hamit Demir katıldı.

Zeki Demirkubuz’un ‘Kıskandığı Amerikan Filmleri’

Zeki Demirkubuz, ‘Kıskandığım Amerikan Filmleri’ olarak tanımladığı 1960’lar ve 1970’ler Amerikan sinemasından dört filmin Ankara ve İzmir gösterimleri öncesi yaptığı kısa sunumlarla filmlerin kendisinde neler hissettirdiğini izleyicilerle paylaştı. “Bu güzel festivalde sunuculuk görevini de almış oldum,” diyerek Ankara’daki ilk sunumuna başlayan Demirkubuz, Amerikan sinemasının Türkiye’de algılanışının değişmesi ve yalnızca “ticari, kötü örneklerle” değerlendirilmemesi gerektiğini söyledi.

Türkiye sinemasından konuklarla Ankara yolculuğu

Gezici Festival’in Türkiye 2011 bölümünde, Çiğdem Vitrinel’in yönettiği Geriye Kalan’ın Ankara gösterimi, yapımcı ve senaryo yazarı Şebnem Vitrinel’in katılımıyla gerçekleşti. Kardeşiyle çalışmanın nasıl bir deneyim olduğunu ve biraz da “mecburen yapımcılık rolüne” soyunduğunu anlatan Vitrinel, filmin “ağır mevzusunu basit bir anlatımla” vermeye çalıştıklarını söyledi.

Gelecek Uzun Sürer’in gösterimine filmin senaryo danışmanlığını ve kurgusunu yapan Thomas Balkenhol ile katılan yönetmen Özcan Alper, gösterim öncesi yaptığı kısa sunumda izleyicilere, “Otuz yıl süren bir savaşta genç olmak nasıldır, o gözle bakmak istedim,” dedi. Nuri Bilge Ceylan’ın Uzak filmindeki performansıyla Cannes Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanan Muzaffer Özdemir’in ilk yönetmenlik denemesi Yurt filminin gösterimi sonrası ise, yönetmen ve senaryo yazarı Özdemir izleyicilerle buluştu. Söyleşide Türkiye’deki HES davası ile ilgili “küfür” gibi bir anlatı yakalamak istediğini anlatan Özdemir, “Ne söyleyebilirim ki?” sorusuna seyircilerden, “Filmde çok güzel söylemişsiniz zaten,” yanıtını aldı.

Gezici Festival, Ankara’daki kapanışını, yönetmen Murat Saraçoğlu, yapımcı Koray Çalışkan ve senarist Murat Batgi’nin katılımlarıyla, sezonun merakla beklenen komedilerinden Yangın Var filminin gösterimi ile gerçekleştirdi. Gösterim öncesi izleyicileri selamlayan konuklardan Çalışkan, “Sinemaya gönül verenler için Ankara ve Ankara seyircisi”nin “çok önemli” olduğunu ve filmi Ankaralı festival seyircisiyle beraber izleyecekleri için “çok mutlu” olduklarını söyledi. Saraçoğlu, “Filmler insanın kalbini yumuşatabilir, mesafeleri kat edebilir,” sözleriyle film sonrası gerçekleşen söyleşiyi noktaladı.

Gezici Festival Sinop durağı

Gezici Festival, Ankara kapanışından sonra Sinop Valiliği, Sinop Belediyesi ve Sinop Kültür ve Turizm Derneği ile işbirliği yaptığı ikinci durağı Sinop’a yol aldı. 9 Aralık akşamı gerçekleşen açılış, Ankara’da olduğu gibi film ekibinin katılımıyla Entelköy Efeköy’e Karşı’nın gösterimiyle oldu. Yaptığı açılış konuşmasında Bir sivil toplum kuruluşunun devlet birimi ile işbirliği yapmasının pek rastlanan bir şey” olmadığını söyleyen Ahmet Boyacıoğlu, valilik, belediye ve sivil toplumun bir arada bir festival düzenleyebilmesinden mutluluk duyduklarını belirtti.

Sinop Valisi Dr. Ahmet Cengiz ise, “Film festivali yapmanın heyecanı içinde” olduklarını ve “bugüne kadar mevcut sinema salonun küçüklüğünü fark etmediklerini, ancak bu etkinlik sayesinde” bunu anladıklarını söyledi. Entelköy Efeköy’e Karşı’nın gösterimi öncesi, oyuncular Emin Gürsoy, Hamit Demir ve Erkut Ertürk izleyicilerle buluştu. Ertürk, “filmi, bir taraftan güldürmesi için, bir taraftan da filmin sonundaki önermenin gerçekçi bir ütopya olması dileğiyle” yaptıklarını anlatırken Demir, “filmin bir Ege hikâyesi olduğunu ancak bütün Anadolu’yu anlattığını” söyledi.

17. Gezici Festival’in Sinop’taki bir sürprizi de ek seans konarak gösterilen Çocuk Filmleri oldu. Canlandırmaları izleyenler, Van depreminden sonra Sinop’a gelen çocuklardan oluşuyordu. Onur Ünlü’nün Altın Koza’dan En İyi Film dahil üç ödülle dönen filmi Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikâyesi’nin gösteriminde ise oyunculardan Cengiz Bozkurt izleyicilerle konuştu. Muzaffer Özdemir, Yurt filminin gösterimi öncesi yaptığı sunumda, filmde Gümüşhane’ye yapılacak santrallere bakış açısını izleyicilerle paylaştı. Yangın Var filminin yönetmeni Murat Saraçoğlu, filmi sunarken Sinop’ta olmaktan çok mutlu olduğunu belirtti. Gezici Festival, Türkiye 2011 seçkisinden Gelecek Uzun Sürer’in galasıyla Sinop yolculuğunu da tamamladı. Gezici Festival’in Sinop durağının sürprizlerinden biri ise, festivalin konuğu olarak Sinop’a gelen Uğur Yücel’di.

İzmir’de sürprizli başlangıç

Gezici Festival, Ankara ve Sinop gösterimlerinden sonra son durağı İzmir programına beklemediği bir sürpriz sonrası gecikmeli olarak başladı. Gezici Festival’in İzmir’de işbirliği yaptığı İzmir Sinema ve Görsel Sanatlar Derneği’nin öncülük ettiği bir çalışmayla tarihi Konak Sineması iki yıl kapalı kaldıktan sonra Gezici Festival’le İzmirli izleyicilere, inşaat halinde de olsa, kapılarını yeniden açtı.

Türkiye sinemasından önemli isimler İzmir gösterimlerinde de izleyicilerle buluştu. Gelecek Uzun Sürer’in gösteriminden sonra seyircilerin sorularını yanıtlayan Özcan Alper, “Bu ülkede şiddetin yaşandıkça kanıksandığını” belirterek, “şiddetin kendisini değil, yüzlerde, duygularda şiddeti göstermek” istediğini söyledi.

1979 yılında ilk kez kamera arkasına geçtiği Gül Hasan filminin gösterimini İzmirli seyircilerle birlikte izleyen Tuncel Kurtiz, film sonrası seyircilerle kısa bir söyleşi yaptı. Gül Hasan’ı, “emeklerimizi verdiğimiz” bir “yeraltı sineması” olarak tanımlayan Kurtiz, “Bir filmle hiç bir şeyi çözemeyiz, ama bir şeyleri anmak için vesile olur,” dedi.

Geriye Kalan’ın İzmir gösterimi, yönetmen ve senaryo yazarı Çiğdem Vitrinel ile oyunculardan Devin Özgür Çınar’ın katılımlarıyla gerçekleşti. Vitrinel ve Çınar, gösterim sonrası izleyicilerin sorularını yanıtladılar. İzleyiciler arasında bulunan sinema yazarı Alin Taşçıyan’ın, “Kafanızda filmin bir tek finali mi vardı?” sorusuna, “Aslında iki final” düşündüğünü söyleyen Vitrinel, “doğru finali seçmiş” olduğuna inandığını söyledi.

17. Gezici Festival’in yolculuğu Türkiye 2011 bölümünden iki filmin İzmir gösterimleriyle tamamlandı. Yurt filminin gösterimi sonrası bir kez daha izleyicilerle buluşan Muzaffer Özdemir, izleyicilerden birisinin “daha sert bir film bekliyorduk” yorumuna, “duyguları pazarlamamak lazım,” cevabını verdi. Festivalin ve İzmir’in son filmi olan Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikâyesi sonrası izleyicilerle konuşan oyuncular Cengiz Bozkurt ve Tansu Biçer, Onur Ünlü gibi bir yönetmenle çalışmanın ne kadar “özel” ve “ayrıcalıklı” olduğunu paylaştılar.

Paneller: Arap Baharı ve Sınıf

Gezici Festival, film gösterimlerinin yanı sıra, panel, söyleşi ve atölyelerle de Ankaralı ve İzmirli sinemaseverlere alternatif eğitim ve tartışma ortamları sundu. Arap Baharı ve Sınıf konulu paneller, farklı katılımcılarla hem Ankara hem de İzmir’de düzenlendi. Arap Baharı, Ankara’da Koray Löker’in moderatörlüğünde Foti Benlisoy, Can Ertuna ve Emrah Göker tarafından tartışmaya açılırken, İzmir’de Suat Eroğlu’nun sunumuyla Fatma Bostan Ünsal ve Zafer Yörük’ün katılımlarıyla gerçekleşti.

Gezici Kitaplık’a bu yıl eklenen, editörlüğünü Tül Akbal Süalp, Aslı Güneş ve Nedim Süalp’in üstlendiği ve Bağlam Yayınları işbirliğiyle yayımlanan ‘Sınıf İlişkileri: Sureti Soldurulmuş Bir Resim mi?’ adlı kitaba paralel düzenlenen panellerde ‘sınıf’ kavramı tartışıldı. Ankara’da, Türkiye’nin önemli akademisyenlerinden Prof. Dr. Korkut Boratav, Prof. Dr. Ahmet Haşim Köse ve Dr. Serdal Bahçe, Ahmet Gürata moderatörlüğünde bir araya gelirken, İzmir’de Ertan Yılmaz’ın yürütücülüğünde Fuat Ercan, Necla Algan ve Burak Bakır bir araya geldiler.

Söyleşi ve atölyeler

Ankara’da düzenlenen diğer etkinliklerde ise televizyon, sinema ve akademinin tanınmış isimleri festival izleyicileriyle buluştu. Skytürk’te Televizyonun En Heyecanlı Yeri isimli sinema programını hazırlayıp sunan Ceylan Özçelik, Dikkat Çekim Var! söyleşisinde “televizyonda sinema programı yapma”nın inceliklerini katılımcılarla paylaştı. Sinema Laboratuarı: Senaryo Grubu’nun düzenlediği Senaryo Atölyesi’nde ise Ersan Ocak, Okan Cem Çırakoğlu ve Özcan Yağcı, senaryo yazmanın inceliklerini izleyicilerle paylaştılar.

Kültürel ve görsel araştırmaların yanı sıra anlatıbiliminin de tanınmış isimlerinden, akademisyen ve eleştirmen Mieke Bal, Michelle Williams Gamaker’la birlikte gerçekleştirdiği son filmi Deliliğin Uzun Tarihi’nin gösteriminin ardından ‘Kültürün Suskunlaştırdığı’ teması çerçevesinde bir masterclass ile izleyiciyle buluştu. 8-12 yaşları arasında öğrencilere yönelik gerçekleştirilen Çocuklarla Canlandırma Atölyesi’nde ise küçük katılımcılar Mieke Driessen ve Jenny van den Broeke ile Facebook sayfamızda yakında sizlerle paylaşacağımız ilk ‘stop motion’ canlandırmalarını ürettiler.

Festival sonrası ve Ankara Sinema Derneği’yle ilgili haberleri ve duyuruları, Gezici Festival’in web sitesi, Facebook sayfası ve Twitter hesabından takip edebilir, film ve etkinliklerin fotoğraflarını Flickr hesabından indirebilir, fragmanları ve tanıtım filmimizi Vimeo hesabından izleyebilirsiniz.

sinefesto.com/Gizem Uyanık

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

74. Cannes Film Festivali’nin Açılış Filmi Annette Oldu

6 Temmuz’da Cannes’da prömiyerini gerçekleştirecek!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Annette

Bu sene 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali’nin merakla beklenen açılış filmi, Adam Driver ve Marion Cotillard’lı Annette filmi olacak.

Spike Lee başkanlığında 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin açılış filmi belli oldu. Bu sene heyecanla beklenen festivalin açılışını Adam Driver ve Marion Cotillard‘ın başrollerini paylaştığı Annette filmi yapacak.

6 Temmuz tarihinde Cannes’da prömiyerini gerçekleştirecek filmin yönetmen koltuğuna, Leos Carax oturuyor. Charles Gillibert, Paul-Dominique Vacharasinthu ve Adam Driver‘ın yapımcısı olduğu film, operacı eşinin ölümünün ardından 2 yaşındaki bir çocuğa bakmak zorunda kalan bir stand-up komedyeninin hikayesini anlatıyor.

74. kez 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Festivaller

40. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri Belli Oldu

Yarışmaya 13 film layık görüldü!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

 İstanbul Film Festivali

Bu yıl 40.’sı düzenlenen “İstanbul Film Festivali“nde Ulusal Yarışma kategorisinde yarışacak 13 film belli oldu. 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ilk kez 1982 yılında bir sinema haftası olarak düzenlenen İstanbul Film Festivali, bu yıl 40. yaşını kutluyor. 29 Haziran’a kadar devam edecek 40. İstanbul Film Festivali, 1 Nisan tarihinde ilk çevrimiçi gösterimiyle başladı. 

Dünya sinemasının en çok konuşulan örneklerinden, sinemamızın yeni yapımlarına, uluslararası festivallerde prömiyer yapmış ödüllü filmlerden klasiklere ve yeni keşiflere, aralarında efsane yönetmenlerden iz bırakan başyapıtların ve kült filmlerin de bulunduğu zengin programıyla bu yıl pandemi şartlarını da gözetmeye devam ederek nisan, mayıs ve haziran aylarına yayılıyor. 

40. İstanbul Film Festivali’nin çevrimiçi gösterimleri filmonline.iksv.org üzerinden gerçekleşiyor. Nisan ve mayıs ayları boyunca her perşembe, cuma, cumartesi ve pazar günü yeni filmler gösterime sunuluyor. Festivalin Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması‘nın 20-29 Mayıs’ta çevrimiçi ve pandemi koşullarına bağlı olarak sinema salonlarında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Festivalin Uluslararası Yarışma ile Galalar bölümlerindeki filmlerin, haziran ayında hem açık hava mekânlarda hem de sinema salonlarıyla çevrimiçi platformda festival takipçileri ile buluşması bekleniyor. 

Festival gösterimlerine kısıtlama ve uygulamaların elverdiği durumda yurtiçinden ve yurtdışından konuk yönetmen ve oyuncuların katılımı da planlanan festivalin Ulusal Yarışma bölümünde yarışacak filmler ise bugün açıklandı.

İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri

 • Av / AV: The Hunt / Emre Akay 
 • 9,75 / Uluç Bayraktar 
 • Sardunya / Geranium / Çağıl Bocut 
 • Bir Nefes Daha / When I’m Done Dying / Nisan Dağ 
 • Beni Sevenler Listesi / The List of Those Who Love Me / Emre Erdoğdu 
 • Yeniden Leyla / Leyla Once Again / Barış Hancıoğulları 
 • Zîn ve Ali’nin Hikâyesi / Govenda Ali û Dayka Zîn / The Dance of Ali and Zin / Mehmet Ali Konar 
 • Af / Forgiveness / Cem Özay 
 • Çatlak / Fractured / Fikret Reyhan 
 • Cemil Şov / The Cemil Show / Barış Sarhan 
 • İnsanlar İkiye Ayrılır / Two Types of People / Tunç Şahin 
 • Dirlik Düzenlik / It’s All About Peace and Harmony / Nesimi Yetik 
 • Sen Ben Lenin / You Me Lenin / Tufan Taştan 
Okumaya Devam Et

Festivaller

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin İkinci Etabı Başlıyor

Çevrimiçi ve ücretsiz.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali”nin ikinci etabı 22 Nisan’da kaldığı yerden devam ediyor.

Kadın Yönetmenler Derneği’nin organizasyonu ile hayata geçen “4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali“nin ikinci etabı 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında yine çevrimiçi koşullarda ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Bu yıl #sığamıyoruz sloganı ile hayata geçen festivalin film programı çerçevesinde uzun metraj, kısa kurmaca ve kısa belgesel ve deneysel kategorileri olmak üzere dört dalda yarışmanın düzenlendiği ve ayrıca yarışma dışı gösterimlerin de yer aldığı ulusal seçkinin yanı sıra, Balkan sinemasının yakın dönemdeki seçkin örnekleri de izlenebilecek.

Yönetmen söyleşilerinin yanı sıra Hira Selma Kalkan ile “Sanatla Terapi Atölyesi”, WMC’nin katkılarıyla Sezen Kayhan ile “Belgesel Yapımında Fırsatlar ve Engeller Atölyesi”, Zeynep Merve Uygun ile “KYF Doc Lab: Yeni Medya Belgeselleri MasterClass” ve Prof. Berrak Taranç ise 23 Nisan kapsamında çocuklar için müzik atölyesi festivalin ikinci etabındaki etkinlikler olacak. Festivalin seçkiye giremeyen yönetmenlere yönelik çevrimiçi gerçekleştirdiği “Face to Face geri bildirim etkinliği de yine Nisan ayında düzenlenecek. Ayrıca mart ayında gerçekleştirilen Gözde Yenipazarlı sanal fotoğraf sergisinden sonra, bu ay da Dr. Ebru Beyazıt’ın fotoğraf seçkisi yine festivalin websitesi üzerinden yayınlanacak. Yönetmen söyleşileri ve genel katılımcılara açık olan diğer etkinlikler festivalin Youtube hesabı üzerinden takip edilebilecek. Festivalin tüm etkinlik programı sosyal medya hesaplarından da günlük olarak paylaşılacak.

Tüm film gösterimleri festivalin resmi websitesi olan kadinyonetmenlerfestivali.com adresi üzerinden 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında süre ya da gösterim kısıtlaması olmadan, sadece websitesi üyeliği ile izlenmeye açık olacak.

Festivalin İzmir’de fiziki olarak gerçekleştirilecek 3. Etabı; pandemi koşullarının izin verdiği ölçüde 25-30 Haziran 2021 tarihleri arasında Seferihisar’da ödül töreni ve özel gösterimler şeklinde planlanıyor.

Okumaya Devam Et

Popüler