Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Gezici Festival 17. Yolculuğun​u Tamamladı

Yayınlandı

tarihinde

Ankara Sinema Derneği tarafından düzenlenen 17. Gezici Festival, üç kenti kapsayan ve 17 gün süren sinema dolu yolculuğunu 18 Aralık’ta tamamladı.

Her zamanki gibi Ankara’da başlayan Gezici Festival, 2-8 Aralık tarihlerinde dünya ve Türkiye sinemasından son dönem filmlerin gösterimleri, atölyeler, paneller ve Türkiye sinemasından önemli isimlerle izleyici buluşmalarıyla başkentlilere sinema dolu bir hafta yaşattı. Ankara’daki gösterimlerin birçoğu kapalı gişe oynadı. Daha sonra rotasını Karadeniz kıyılarına, daha önce gitmediği Sinop’a çeviren Festival 9-12 Aralık tarihlerindeki gösterimlerin ardından İzmir’e yol aldı.

Gezici Festival, bu yıl 28 ülkeden 66 yönetmenin toplam 74 filmini sinemaseverlerle buluşturdu. Berlin, Cannes, Locarno’da yakın zamanda ödül kazanan ve festival sırasında Altın Küre adayları arasına katılan dünya sinemasından örneklerle Avrupa sinemasından klasikler bu yılki festival seçkisinde yer alan filmler arasındaydı. Gerçekçi ve mesafeli anlatımlarıyla Avrupa’daki göçmenleri filmlerine taşıyan Dardenne Kardeşler toplu gösterimi festivalin her üç kentinde de en ilgi çeken bölümlerinden biriydi. Finlandiyalı usta Aki Käurismaki’nin eğlendiren kısa filmleri, dünya sinemasından kısalar, çocuk filmleri ve Arap Baharı’nın yansımalarını sinemacıların dilinden anlatan Bahar İsyancıdır bölümü, 17. Gezici Festival’de sinemaseverelerle buluşan seçkilerden bazılarıydı.

Entelköy Efeköy’e Karşı ile Ankara Açılışı

17. Gezici Festival’in açılış galası, Entelköy Efeköy’e Karşı film ekibinin katılımıyla Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda gerçekleşti. Yönetmen Yüksel Aksu’nun konuklarla paylaştığı gibi “gırgır, şamata” dolu bir Ege yolculuğu olan filmin gösterimiyle Gezici Festival de yolculuğuna başlamış oldu. Şevval Sam’ın sunuculuğunu yaptığı açılışa Yüksel Aksu’nun yanı sıra, yapımcılar Muharrem Gülmez ve Taha Altaylı ile oyuncular Ayşe Bosse, Şahin Irmak, Emin Gürsoy, Ümit Olcay ve Hamit Demir katıldı.

Zeki Demirkubuz’un ‘Kıskandığı Amerikan Filmleri’

Zeki Demirkubuz, ‘Kıskandığım Amerikan Filmleri’ olarak tanımladığı 1960’lar ve 1970’ler Amerikan sinemasından dört filmin Ankara ve İzmir gösterimleri öncesi yaptığı kısa sunumlarla filmlerin kendisinde neler hissettirdiğini izleyicilerle paylaştı. “Bu güzel festivalde sunuculuk görevini de almış oldum,” diyerek Ankara’daki ilk sunumuna başlayan Demirkubuz, Amerikan sinemasının Türkiye’de algılanışının değişmesi ve yalnızca “ticari, kötü örneklerle” değerlendirilmemesi gerektiğini söyledi.

Türkiye sinemasından konuklarla Ankara yolculuğu

Gezici Festival’in Türkiye 2011 bölümünde, Çiğdem Vitrinel’in yönettiği Geriye Kalan’ın Ankara gösterimi, yapımcı ve senaryo yazarı Şebnem Vitrinel’in katılımıyla gerçekleşti. Kardeşiyle çalışmanın nasıl bir deneyim olduğunu ve biraz da “mecburen yapımcılık rolüne” soyunduğunu anlatan Vitrinel, filmin “ağır mevzusunu basit bir anlatımla” vermeye çalıştıklarını söyledi.

Gelecek Uzun Sürer’in gösterimine filmin senaryo danışmanlığını ve kurgusunu yapan Thomas Balkenhol ile katılan yönetmen Özcan Alper, gösterim öncesi yaptığı kısa sunumda izleyicilere, “Otuz yıl süren bir savaşta genç olmak nasıldır, o gözle bakmak istedim,” dedi. Nuri Bilge Ceylan’ın Uzak filmindeki performansıyla Cannes Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanan Muzaffer Özdemir’in ilk yönetmenlik denemesi Yurt filminin gösterimi sonrası ise, yönetmen ve senaryo yazarı Özdemir izleyicilerle buluştu. Söyleşide Türkiye’deki HES davası ile ilgili “küfür” gibi bir anlatı yakalamak istediğini anlatan Özdemir, “Ne söyleyebilirim ki?” sorusuna seyircilerden, “Filmde çok güzel söylemişsiniz zaten,” yanıtını aldı.

Gezici Festival, Ankara’daki kapanışını, yönetmen Murat Saraçoğlu, yapımcı Koray Çalışkan ve senarist Murat Batgi’nin katılımlarıyla, sezonun merakla beklenen komedilerinden Yangın Var filminin gösterimi ile gerçekleştirdi. Gösterim öncesi izleyicileri selamlayan konuklardan Çalışkan, “Sinemaya gönül verenler için Ankara ve Ankara seyircisi”nin “çok önemli” olduğunu ve filmi Ankaralı festival seyircisiyle beraber izleyecekleri için “çok mutlu” olduklarını söyledi. Saraçoğlu, “Filmler insanın kalbini yumuşatabilir, mesafeleri kat edebilir,” sözleriyle film sonrası gerçekleşen söyleşiyi noktaladı.

Gezici Festival Sinop durağı

Gezici Festival, Ankara kapanışından sonra Sinop Valiliği, Sinop Belediyesi ve Sinop Kültür ve Turizm Derneği ile işbirliği yaptığı ikinci durağı Sinop’a yol aldı. 9 Aralık akşamı gerçekleşen açılış, Ankara’da olduğu gibi film ekibinin katılımıyla Entelköy Efeköy’e Karşı’nın gösterimiyle oldu. Yaptığı açılış konuşmasında Bir sivil toplum kuruluşunun devlet birimi ile işbirliği yapmasının pek rastlanan bir şey” olmadığını söyleyen Ahmet Boyacıoğlu, valilik, belediye ve sivil toplumun bir arada bir festival düzenleyebilmesinden mutluluk duyduklarını belirtti.

Sinop Valisi Dr. Ahmet Cengiz ise, “Film festivali yapmanın heyecanı içinde” olduklarını ve “bugüne kadar mevcut sinema salonun küçüklüğünü fark etmediklerini, ancak bu etkinlik sayesinde” bunu anladıklarını söyledi. Entelköy Efeköy’e Karşı’nın gösterimi öncesi, oyuncular Emin Gürsoy, Hamit Demir ve Erkut Ertürk izleyicilerle buluştu. Ertürk, “filmi, bir taraftan güldürmesi için, bir taraftan da filmin sonundaki önermenin gerçekçi bir ütopya olması dileğiyle” yaptıklarını anlatırken Demir, “filmin bir Ege hikâyesi olduğunu ancak bütün Anadolu’yu anlattığını” söyledi.

17. Gezici Festival’in Sinop’taki bir sürprizi de ek seans konarak gösterilen Çocuk Filmleri oldu. Canlandırmaları izleyenler, Van depreminden sonra Sinop’a gelen çocuklardan oluşuyordu. Onur Ünlü’nün Altın Koza’dan En İyi Film dahil üç ödülle dönen filmi Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikâyesi’nin gösteriminde ise oyunculardan Cengiz Bozkurt izleyicilerle konuştu. Muzaffer Özdemir, Yurt filminin gösterimi öncesi yaptığı sunumda, filmde Gümüşhane’ye yapılacak santrallere bakış açısını izleyicilerle paylaştı. Yangın Var filminin yönetmeni Murat Saraçoğlu, filmi sunarken Sinop’ta olmaktan çok mutlu olduğunu belirtti. Gezici Festival, Türkiye 2011 seçkisinden Gelecek Uzun Sürer’in galasıyla Sinop yolculuğunu da tamamladı. Gezici Festival’in Sinop durağının sürprizlerinden biri ise, festivalin konuğu olarak Sinop’a gelen Uğur Yücel’di.

İzmir’de sürprizli başlangıç

Gezici Festival, Ankara ve Sinop gösterimlerinden sonra son durağı İzmir programına beklemediği bir sürpriz sonrası gecikmeli olarak başladı. Gezici Festival’in İzmir’de işbirliği yaptığı İzmir Sinema ve Görsel Sanatlar Derneği’nin öncülük ettiği bir çalışmayla tarihi Konak Sineması iki yıl kapalı kaldıktan sonra Gezici Festival’le İzmirli izleyicilere, inşaat halinde de olsa, kapılarını yeniden açtı.

Türkiye sinemasından önemli isimler İzmir gösterimlerinde de izleyicilerle buluştu. Gelecek Uzun Sürer’in gösteriminden sonra seyircilerin sorularını yanıtlayan Özcan Alper, “Bu ülkede şiddetin yaşandıkça kanıksandığını” belirterek, “şiddetin kendisini değil, yüzlerde, duygularda şiddeti göstermek” istediğini söyledi.

1979 yılında ilk kez kamera arkasına geçtiği Gül Hasan filminin gösterimini İzmirli seyircilerle birlikte izleyen Tuncel Kurtiz, film sonrası seyircilerle kısa bir söyleşi yaptı. Gül Hasan’ı, “emeklerimizi verdiğimiz” bir “yeraltı sineması” olarak tanımlayan Kurtiz, “Bir filmle hiç bir şeyi çözemeyiz, ama bir şeyleri anmak için vesile olur,” dedi.

Geriye Kalan’ın İzmir gösterimi, yönetmen ve senaryo yazarı Çiğdem Vitrinel ile oyunculardan Devin Özgür Çınar’ın katılımlarıyla gerçekleşti. Vitrinel ve Çınar, gösterim sonrası izleyicilerin sorularını yanıtladılar. İzleyiciler arasında bulunan sinema yazarı Alin Taşçıyan’ın, “Kafanızda filmin bir tek finali mi vardı?” sorusuna, “Aslında iki final” düşündüğünü söyleyen Vitrinel, “doğru finali seçmiş” olduğuna inandığını söyledi.

17. Gezici Festival’in yolculuğu Türkiye 2011 bölümünden iki filmin İzmir gösterimleriyle tamamlandı. Yurt filminin gösterimi sonrası bir kez daha izleyicilerle buluşan Muzaffer Özdemir, izleyicilerden birisinin “daha sert bir film bekliyorduk” yorumuna, “duyguları pazarlamamak lazım,” cevabını verdi. Festivalin ve İzmir’in son filmi olan Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikâyesi sonrası izleyicilerle konuşan oyuncular Cengiz Bozkurt ve Tansu Biçer, Onur Ünlü gibi bir yönetmenle çalışmanın ne kadar “özel” ve “ayrıcalıklı” olduğunu paylaştılar.

Paneller: Arap Baharı ve Sınıf

Gezici Festival, film gösterimlerinin yanı sıra, panel, söyleşi ve atölyelerle de Ankaralı ve İzmirli sinemaseverlere alternatif eğitim ve tartışma ortamları sundu. Arap Baharı ve Sınıf konulu paneller, farklı katılımcılarla hem Ankara hem de İzmir’de düzenlendi. Arap Baharı, Ankara’da Koray Löker’in moderatörlüğünde Foti Benlisoy, Can Ertuna ve Emrah Göker tarafından tartışmaya açılırken, İzmir’de Suat Eroğlu’nun sunumuyla Fatma Bostan Ünsal ve Zafer Yörük’ün katılımlarıyla gerçekleşti.

Gezici Kitaplık’a bu yıl eklenen, editörlüğünü Tül Akbal Süalp, Aslı Güneş ve Nedim Süalp’in üstlendiği ve Bağlam Yayınları işbirliğiyle yayımlanan ‘Sınıf İlişkileri: Sureti Soldurulmuş Bir Resim mi?’ adlı kitaba paralel düzenlenen panellerde ‘sınıf’ kavramı tartışıldı. Ankara’da, Türkiye’nin önemli akademisyenlerinden Prof. Dr. Korkut Boratav, Prof. Dr. Ahmet Haşim Köse ve Dr. Serdal Bahçe, Ahmet Gürata moderatörlüğünde bir araya gelirken, İzmir’de Ertan Yılmaz’ın yürütücülüğünde Fuat Ercan, Necla Algan ve Burak Bakır bir araya geldiler.

Söyleşi ve atölyeler

Ankara’da düzenlenen diğer etkinliklerde ise televizyon, sinema ve akademinin tanınmış isimleri festival izleyicileriyle buluştu. Skytürk’te Televizyonun En Heyecanlı Yeri isimli sinema programını hazırlayıp sunan Ceylan Özçelik, Dikkat Çekim Var! söyleşisinde “televizyonda sinema programı yapma”nın inceliklerini katılımcılarla paylaştı. Sinema Laboratuarı: Senaryo Grubu’nun düzenlediği Senaryo Atölyesi’nde ise Ersan Ocak, Okan Cem Çırakoğlu ve Özcan Yağcı, senaryo yazmanın inceliklerini izleyicilerle paylaştılar.

Kültürel ve görsel araştırmaların yanı sıra anlatıbiliminin de tanınmış isimlerinden, akademisyen ve eleştirmen Mieke Bal, Michelle Williams Gamaker’la birlikte gerçekleştirdiği son filmi Deliliğin Uzun Tarihi’nin gösteriminin ardından ‘Kültürün Suskunlaştırdığı’ teması çerçevesinde bir masterclass ile izleyiciyle buluştu. 8-12 yaşları arasında öğrencilere yönelik gerçekleştirilen Çocuklarla Canlandırma Atölyesi’nde ise küçük katılımcılar Mieke Driessen ve Jenny van den Broeke ile Facebook sayfamızda yakında sizlerle paylaşacağımız ilk ‘stop motion’ canlandırmalarını ürettiler.

Festival sonrası ve Ankara Sinema Derneği’yle ilgili haberleri ve duyuruları, Gezici Festival’in web sitesi, Facebook sayfası ve Twitter hesabından takip edebilir, film ve etkinliklerin fotoğraflarını Flickr hesabından indirebilir, fragmanları ve tanıtım filmimizi Vimeo hesabından izleyebilirsiniz.

sinefesto.com/Gizem Uyanık

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Gezici Festival’in Sinop ve Kastamonu Programı Açıklandı

26. Gezici Festival yolculuğuna devam ediyor!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Ankara Sinema Derneği tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen 26. Gezici Festival’in Ankara’daki gösterimleri tüm hızıyla sürerken Sinop ve Kastamonu yolculuğu için hazırlıklar başladı.

Gezici Festival, 3-5 Aralık’ta Sinop Belediyesi’nin katkılarıyla Sinop Halk Eğitim Merkezi’nde, 6-8 Aralık’ta Kastamonu Üniversitesi Medya ve İletişim Topluluğu’nun katkılarıyla Kastamonu Üniversitesi Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda gerçekleşecek gösterimlerde izleyicilerle yılın dikkat çeken yapımlarını ve film ekiplerini buluşturacak. Sinop ve Kastamonu’da gerçekleşecek gösterimler ücretsiz olacak. 

Gezici Festival 3 Aralık’ta Sinop’ta!

Gezici Festival, 3 Aralık akşamı Halk Eğitim Merkezi’nde “Anadolu Leoparı” filminin gösterimiyle Sinop’taki açılışını yapacak. Gösterim sonrası yönetmen Emre Kayiş ve filmin oyuncusu İpek Türktan izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.

Festivalde gösterimler 4 Aralık’ta Necip Çağhan Özdemir’in “Bembeyaz”, Yohan Manca’nın “Kardeşlerim Ve Ben / La Traviata, My Brothers And I”, Selman Nacar’ın “İki Şafak Arasında” ve Tayfun Pirselmoğlu’nun “Kerr” filmleriyle devam edecek. “Kerr” filminin gösterimi sonrasında Tayfun Pirselimoğlu ve filmin yapımcısı Vildan Erşen Sinoplu sinemaseverlerle buluşacak.

5 Aralık’ta gösterimler Tuncel Kurtiz’in Sürgün Yılları bölümü filmleri “Saç” ve “Bebek”ile başlayacak. Günün ikinci filmi “Diyalog”un gösterimi yönetmen Ali Tansu Turhan, yardımcı yönetmen ve kurgucu Osman Sarp Altay ile yapımcı, senarist, kurgucu Burcu Uğuz’un katılımıyla gerçekleşecek. Ferit Karahan’ın “Okul Tıraşı” ve Nazlı Elif Durlu’nun “Zuhal” filmlerinin gösterimiyle Gezici Festival, Sinop’a veda edecek. “Okul Tıraşı” filminin gösterimi sonrasında yönetmen Ferit Karahan, filmin senaristlerinden Gülistan Acet ve oyuncu Melih Selçuk, “Zuhal” filminin gösterimi sonrasında ise yönetmen Nazlı Elif Durlu, başrol oyuncusu Nihal Yalçın ve yapımcı Anna Maria Aslanoğlu izleyicilerle bir araya gelecek.

Gezici Festival’in son durağı; Kastamonu!

Gezici Festival’in son durağı Kastamonu’da gösterimler 6 Aralık’ta Kastamonu Üniversitesi Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda “Diyalog” filmiyle başlayacak. Yönetmen Ali Tansu Turhan, yardımcı yönetmen ve kurgucu Osman Sarp Altay ile yapımcı, senarist, kurgucu Burcu Uğuz filmin gösteriminin ardından izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.

Tribeca Film Festivali’nden En İyi Film, En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu ödülleri ile dönen, Levan Koguashvili imzalı “4. Sokaktaki Pansiyon / Brighton 4th” filminin 7 Aralık’taki gösterimi yapımcı Olena Yershova’nın katılımıyla gerçekleşecek.

7 Aralık’ta yapılacak “Zuhal”, “Okul Tıraşı” ve “Anadolu Leoparı” filmlerinin gösterimleri sonrasında söyleşiler gerçekleşecek. “Okul Tıraşı” filminin yönetmeni Ferit Karahan, senaristlerinden Gülistan Acet, “Zuhal” filminin yönetmeni Nazlı Elif Durlu ile yapımcısı Anna Maria Aslanoğlu ve “Anadolu Leoparı” filminin yönetmeni Emre Kayiş, oyuncusu İpek Türktan ile yapımcısı OlenaYershova söyleşilerde filmleriyle ilgili yanıtlayacaklar. 

Gezici Festival, 8 Aralık’ta Necip Çağhan Özdemir imzalı “Bembeyaz”, Tuncel Kurtiz’in Sürgün Yılları bölümü filmleri “Saç” ve “Bebek”, Selman Nacar’ın “İki Şafak Arasında” ve Dominik Graf’ın bu yıl Berlin Film Festivali’nde prömiyer yapan filmi “Fabian veya Bok Yoluna Gitmek / Fabian – Going To The Dogs” filmlerinin gösterimleriyle Kastamonu’ya veda edecek.

Okumaya Devam Et

Festivaller

Uluslararası Ödüllü Yapımlar Distopya Film Festivali’nin “Uzun Metraj Film Seçkisi”nde

Ödüllü yapımlar, Distopya Film Festivali’nde!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu yıl 10-12 Aralık tarihleri arasında ilk kez “daha derine dal” sloganıyla sinemaseverlerle bir araya gelecek olan Uluslararası Distopya Film Festivali’nin “Uzun Metraj Film Seçkisi”nde Türkiye’de ilk kez gösterilecek uluslararası ödüllü filmler yer alacak.

Program direktörlüğünü sinema yazarı Kerem Akça’nın üstelendiği Uzun Metraj Film Seçkisi’nde bu yıl Yuusuke Hirota’nın 44. Japan Academy Film Prize, 2021 Fantasia Film Festival En İyi Anime Ödülü, 2021 Annecy International Animated Film Festival Cristal için yarışan filmi “Poupelle Of Chimney Town”, Jonathan Nossiter’ın 73. Cannes Film Festivali’nin “2020 Seçkisi’nde yer alan filmi “Last Words”, Matthew Eade’nin dünya prömiyerini Slamdance Fim Festival’inde yapan filmi “A Black Rift Begins To Yawn” ve Erdem Tepegöz’ün Altın Portakal Ulusal Film Yarışması’nda “En İyi Yönetmen”,“En İyi Görüntü Yönetmeni”, “En İyi Müzik”, “En İyi Sanat Yönetmeni”, “SİYAD En İyi Film” ödülleri, Moskova Film Festivali’nde “Jüri Özel Ödülü” ve  8. Boğaziçi Film Festivali’nde  “En İyi Yönetmen” ve “En İyi Görüntü Yönetmeni” ödülleri ile 32. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde “En İyi Sanat Yönetmeni” ve “En İyi Özgün Müzik” ödülleri kazanan filmi  “Gölgeler İçinde” yer alıyor.

Festivalde “Poupelle Of Chimney Town” ve “Last Words” Türkiye prömiyerlerini gerçekleştirirken, “A Black Rift Begins To Yawn” ise Avrupa prömiyerini gerçekleştirecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkıları, Üsküdar Belediyesi iş birliği, BKM Mutfak desteği ile Uluslararası Bağımsız Sinema ve Sanat Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Distopya Film Festivali açılışını Yuusuke Hirota’nın “Poupelle Of Chimney Town” ile yaparken kapanışı ise Jonathan Nossiter’ın “Last Words” ile gerçekleştirecek.

Okumaya Devam Et

Festivaller

12. Sinepark Kısa Film Festivali’nin Başvuruları Başladı

Başvurular 15 Ocak 2022’ye kadar devam edecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Galatasaray Üniversitesi tarafından organize edilen 12. Sinepark Kısa Film Festivali’nin başvuruları başladı.

Bu sene 12’ncisi düzenlenecek olan Sinepark Kısa Film Festivali‘nin başvuruları 15 Kasım 2021’de başladı ve 15 Ocak 2022’ye kadar devam edecek. Türkiye genelinde herkesin başvurabileceği festivalin başvuruları www.sinepark.org adresinden alınıyor.

Başvuracak filmler, adını lunapark oyuncaklarından alan 7 ana kategoride toplam 16 ödül için mücadele verecekler. Filmler ilk olarak Galatasaray Üniversitesi Sinema Akademisyenleri tarafından değerlendirilecek. Daha sonra finale kalanlar ana jüride yer alan sürpriz isimlerin karşısına çıkacak.

Sinepark Kısa Film Festivali, tür sinemasına teşvikte bulunmak ve türlerin bilinirliliğini arttırmak amacıyla 2007 yılında uygulamaya geçmiştir. Galatasaray Üniversitesi İletişim Kulübü tarafından yürütülmektedir.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler