Gerçek Olaylardan Uyarlanmış 10 Korku Filmi

Liste

Exorcist-horror-movies-18854465-1680-1050

Hazırlayan : Tuğba Güner

10 – ŞEYTAN 1973 – IMDb 8

12 yaşındaki Regan hiç bir doktorun neden bulamadığı durumların içindedir. Değişik sesler çıkarmakta, şiddetli şekilde titremektedir. Ailesi tıbbi yöntemlerden sonuç alamayınca aynı zamanda psikiyatrist de olan Peder’e danıştıklarında kızın içine şeytan girdiği anlaşılır. Korku sinemasının öncül filmlerinden biri olan Şeytan, William Peter Blatty’nin aynı isimli romanından yönetmen William Friedkin tarafından beyaz perdeye uyarlandı. Peter Blatty kitabı yazarken 13 yaşında bir erkek çocuğun yaşadığı şeytan çıkarma olayı ile ilgili okuduğu makaleden etkilenmiş isim ve mekânları değiştirerek kitabı ele almıştır.

————————————————-

teksas katliamı

9- TEKSAS KATLİAMI 1974 – IMDb 7.5


Sally ve kardeşi Franklin, dedesinin mezarının mezar soyguncuları tarafından açıldığı haberini alırlar ve yanlarına arkadaşlarını da alarak bir yolculuğa çıkarlar. Yolculuk sırasında otostop çeken bir adamı arabalarına almalarıyla korku dolu anlar da başlar. Birçok korku filmine ilham olan Teksas Katliamı 1950’lerde ortaya çıkan Ed Gein adlı seri katilden esinlenmiştir.

——————————————

korku seansı

8- KORKU SEANSI 2013 – IMDb 7.5

Paranormal olayları araştıran Ed ve Lorraine, Perron ailesinden bir telefon alır. Şehirden uzak çiftlik evi karanlık bir varlık tarafından ele geçirilmiştir. Bu olayı çözebileceklerine inanan çift, neyle karşı karşıya kaldıklarını çok geç öğreneceklerdir. Gerçek bir hikayeden alınan ve Warren çiftini dünyaca meşhur eden olay, James Wan tarafından beyaz perdeye aktarılmış.

——————————————

elm sokagı

7- ELM SOKAĞINDA KABUS 1984 – IMDb 7,5


Freddy Kruger gibi bir karakteri hayatımıza sokan, gelmiş geçmiş en iyi 1000 film listesinde yer alın bir yapım. Kurbanlarının rüyalarına girip onları ustura eldiveniyle öldüren, korkunç ve çirkin adam kılıklı karabasan, izleyenlerin de korkulu rüyası oldu. Film, Güneydoğu Asya’da yaşanan ve sebebi bilinmeyen ölümlerden esinlenerek çekilmiş. Los Angeles Times’ın haberine göre Güney Asyalı mültecileri uykularında öldüren bir durumdan bahsediliyor. 1981’de yayımlanmış bir New York Times haberinde ise “kabus ölümü sendromu” olarak adlandırılan bir gariplikten bahsediliyor. Freddy Kruger kurgu olsa da sebebi açıklanamayan bu ölümler hala sırlı şekilde duruyor.

————————————————

henry-portrait-of-a-serial-killer

6- HENRY : PORTRAIT OF A SERIAL KILLER 1986 – IMDb 7


Henry Lee Lucas adlı bir seri katilin hapishanede tanışıp aynı evi paylaştıkları arkadaşı ile arka arkaya işledikleri cinayetleri konu ediniyor. Film, hiçbir amaçları olmadan insanları öldüren Lucas’ın itiraflarından yola çıkarak senaryolaştırılmış.

 

şeytan çarpması

5- ŞEYTAN ÇARPMASI 2005 – IMDb 6.7


Emily Rose adındaki genç kızın başarısız şeytan çıkarma ayinlerini ve sonrasında yargılanan rahipleri anlatan film 1968 yılında içine şeytan girdiği düşünülen 16 yaşındaki Alman Anneliese Michel’den esinlenerek senaryolaştırılmış. Tıbbi müdahaleler işe yaramayan, yıllarca korkunç şeyler yaşayan Anneliese’ye iki rahip on ay boyunca şeytan çıkarma ayinleri düzenler. Bu zor bir süreç olur. Çünkü Anneliese yemek yiyemez. Sonunda yetersiz beslenme ve sıvı kaybından dolayı ölür. Rahip ve Michel’in ailesi kasıtsız adam öldürmeden suçlu bulunup altı ay hapse mahkûm edilirler.

—————————————-

mothman-prophecies-drawing-illustration-painting

4- THE MONTHMAN PROPHECIES 2002 – IMDb 6.5


Gazeteci olan John eşi ile birlikte arabada giderken kaza yapar. Kazaya sebep olan şey tanımlayamadığı bir yaratıktır. Eşi hayatını kaybeder. John iki yıl sonra bir yolculuk sırasında istemsiz olarak ve gittiği istikametin ters yönünde olan Point Pleasant isimli bir kasabada bulur kendini. Bu durumun nasıl olduğunu araştırırken tuhaf olaylar yaşanan kasabada yaptığı kazaya sebep olabilecek durumla alakalı bağlantılar elde eder. Filmin gerçek hikâyesinde Batı Virginia’da bulunan Point Pleasant kasabasında 1966 ve 1967 yılları arasında bir yıl boyunca gözlemlenen, Güve Adam isimli, büyük, kanatlı bir yaratığın olduğu raporlanmıştır. Fakat bu yaratığa dair daha önceki yıllarda da pek çok görgü tanığının anlattığı olaylar vardır. 15 Aralık 1967’de Batı Virginia ve Ohio’yu birbirine bağlayan Silver Bridge köprüsü yıkılır. 46 kişi ölür ve 2 kişi kaybolur. Köprü açıklanamayan bir şekilde yıkılmıştır ve öncesinde köprüde büyük kanatları olan yaratığın görüldüğü söylenmektedir. Filmden sonra Montham yani Güve Adam olayını merak ederseniz bu konuda çekilmiş iki belgeseli izleyip internette bulabileceğiniz gazete haberlerini okuyabilirsiniz.

———————————-

tepenın gozlerı

3- TEPENİN GÖZLERİ 2006 – IMDb 6.4


Bob ve Ethel evlilik yıl dönümlerini ailecek birlikte bir tatil yaparak kutlamak isterler. Kalabalık bir şekilde yolculuğa çıkarlar ve geçirdikleri bir kaza sonucu kendilerini ıssız bir çölün ortasında yalnız bulurlar. Fakat bir süre sonra düşündükleri kadar yalnız olmadıklarını anlarlar.  Filmin esin kaynağının meşhur Sawney Bean Efsanesi olduğu belirtiliyor. Bean’ın 48 kişilik bir kabile kuran yamyam olduğu ve yirmi beş yıl boyunca pek çok kişiyi öldürüp yedikleri söyleniyor. BBC’ye göre bu efsane 1775’li yılların İskoçyasına kadar dayanıyor.

—————————————–

kurt kapanı

2- KURT KAPANI 2005 – IMDb 6.3


Üç arkadaş Avustralya’ya doğru tatile çıkarlar. Tam Wolf Creek Parkı’na geldiklerinde arabaları arıza yapar ve bu yabancı ülkede kendilerine yardımcı olacak birisini beklerler. O sırada Mick Taylor kamyonetiyle gelip yardım elini uzatır ama aslında gençlerin hayatını mahvedecek anlar da o zaman başlar. Filmin hikâyesi farklı zamanlarda yaşamış iki Avustralyalı katile dayanıyor. İngiliz turistleri öldüren Bradley John ile otostopçuluk yapanları kaçırıp ormanda işkence yapıp öldüren Ivan Milat.

——————————————–

musallat

1- MUSALLAT 2007 – IMDb 6.1

Türk korku filmleri denilince akla cin unsuruyla korkutma metaforu geldiği gerçek. Bu da aynı türde bir film ama diğerlerinden ayıran bir fark var ki o da gerçek bir hikâyeye dayandığının söylenmesi. Suat ve Nurcan birbirini seven iki çifttir. Evlilik kararı aldıklarında ise bu duruma karşı çıkanlar bu âlemden değildir. Yönetmenliği Alper Mestçi’ye ait filmin başrolünde Burak Özçivit’i görüyoruz.

————————————-

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up