Gerard Depardieu Rus Oldu, Ortalık Karıştı

Dünya Manşet

Gerard-Depardieu-1

Fransa’da bir ilk gerçekleşiyor. Fransız basını, servet vergisi ödememek için Rus vatandaşlığına başvuran ve başvurusu Rusya lideri Vladimir Putin tarafından kabul edilen aktör Gerard Depardieu’den intikam almaya başladı. Depardieu ise Rusya’yı büyük bir demokrasi olarak nitelendirdi.

Fransız gazete ve dergileri Gerard Depardieu’nün Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra bağımsızlık kazanan Orta Asya ve Kafkas ülkelerinin liderleriyle olan ilişkilerini ön plana çıkartan haberler yayımlamaya başladı.

Fransız basını, “Depardieu krizi”nin Paris ile Moskova arasında Suriye dosyası nedeniyle soğuyan ilişkilerin sonucu olabileceği yorumunda da bulunuyor.

Fransa’da sosyalist hükümetin servet vergisinden kaçmak için önce Belçika’da ev satın alan, ardından da Rus vatandaşlığına geçmek için başvuruda bulunan Gerard Depardieu, ülkesinde medyanın ve siyaset dünyasının şimşeklerini üzerine çekti.

Fransız basınında bu sabah konu hakkında yayımlanan haberlerde Depardieu’nün eski Sovyet cumhuriyetlerindeki “sıkı ilişkilerine” geniş yer ayrıldı.

‘ZORBA LİDERLE KOL KOLA’ 

Le Figaro gazetesi, “Eski SSCB’de kokuşmuş dostluklar” başlıklı bir haberde, Depardieu’nün Özbek lider Kerimov’un kızı Gülnara Kerimov ile aşk şarkıları kaydettiği, Çeçen “zorba” Ramazan Kadirov’un doğumgünü partisine katıldığı, Kazak oligarklara ait bankaların ve Ermenistan milli havayolları şirketinin reklamlarında oynadığı, Azerbaycan mutfağının tanıtımı için propaganda yaptığı ve 100 bin dolar karşılığında Kazakistan’daki Avrasya Film Festivali’ne katıldığını yazdı.

‘MARKETİ VAR, JAPONYA’YA SIĞINSIN’ 

Haftalık haber-kültür dergisi L’Express ise alaylı biçimde Depardieu’nün Rusya dışında “Çeçenistan, Özbekistan, makarna reklamlarında oynadığı İtalya veya Paris’te bir Japon marketi sahibi olduğu için Japonya’ya sığınabileceğini” yazdı.

‘RUSYA BÜYÜK BİR DEMOKRASİ’ 

Öte yandan, Depardieu’nun Rusya Federasyonu vatandaşlığı konusunda Rus basınına gönderdiği mektup da hem Rusya hem de Fransa’da alay konusu oldu. Mektubunda, “Ülkeniz Rusya’yı insanlarını, tarihini, yazarlarını seviyorum… Kültürünüzü ve zekanızı seviyorum. Babam zamanında komünistti, Moskova Radyosu dinlerdi. Bu benim de kültürüm. Rusya’da yaşaması güzel… Rusça öğreneceğim. Bunları başkanım François Hollande’a dahi söyledim. Başkanınız Vladimir Putin’i çok sevdiğimi onun da beni sevdiğini biliyorum. Ona Rusya’nın büyük bir demokrasi olduğunu, bir Başbakanın bir vatandaş için sefil tanımlaması yaptığı bir ülke olmadığını söyledim…” ifadelerini kullanmıştı.

‘BEKLİYORUZ SENİ GERARD’ 

Bu ifadeler üzerine muhalif Rus yazar Eduard Limonov, “Hey, Gerard, 31 Ocak’ta yeni Rus pasaportunu al ve Moskova’da Triumfalnia meydanına gel. Her ayın 31’inde saat 18.00’de Anayasa’nın 31’inci maddesinde öngörüldüğü gibi toplantı özgürlüğünü savunan Rus vatandaşları bu meydanda toplanıyor. Bekliyoruz seni Gerard” şeklinde alaylı bir mesaj yayımladı.

Rejim muhalifi Echo Moskvy radyosu da Depardieu’nün Putin Rusya’sını “büyük demokrasi” olarak gösteren ifadelerinin “hiçbir zaman unutulmayacağını” aktardı.

‘PUTİN’İN HOLLANDE’A TOKADI’ 

Depardieu’ye Rus vatandaşlığı verilmesi Fransız medyası tarafından “Putin’in Hollande’a tokadı” olarak da değerlendiriliyor. Gazetelerin yorumlarında Paris ile Moskova arasındaki ilişkilerin Suriye dosyası nedeniyle “soğuduğuna” vurguda bulunuluyor.

Putin’in Cumhurbaşkanı Hollande ile geçen yıl Haziran ayında Paris’te gergin bir ortamda görüştüğünü hatırlatan Fransız medyası, “sade vatandaş” Nicolas Sarkozy’nin ise geçen Kasım ayında Putin tarafından Moskova yakınlarındaki bir rezidansta kucak açılarak ağırlandığını belirtti.

Ntvmsnbc

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up