Georges Méliés’in Kayıp Filmi Bulundu

Kısa Filmler Meraklısına

Sinema tarihinin en öncü isimlerinden, bilim kurgunun babası Georges Méliés’in kaybolduğu düşünülen filmi Match de Prestidigitation Çek Ulusal Film Arşivi’nde bulundu.

Match de Prestidigitation, Méliés‘in  ‘öykülü’ filmlerinden biri. Georges Méliés 1890’ların sonundan 1912’ye kadar onlarca filme imza attı. O filmlerden 1904 yapımı Match de Prestidigitation’un bulunamayacağı fikri kabul edilmişken müjdeli haber Çek Ulusal Film Arşivi’nden geldi. Film, üzerine başka bir filmin adı yazılı olarak bulundu.

Arşiv görevlisi Jana Ulipova “Aslında Méliès’in kayıp olarak düşündüğümüz filmi, yönetmenin Les Transmutations Imperceptibles adlı bir diğer filminin etiketi altında arşiv raflarında uzun yıllardır duruyormuş.  Biz bu filmi Méliès’in diğer filmlerinde olduğu gibi, koleksiyonun bir parçası olarak sinemalarda göstermeyi planlıyoruz.”

Çek Ulusal Film Arşivi’nde Georges Méliès’e ait 22 film daha bulunuyor. Bu arada yönetmenin en bilindik yapımı Le Voyage dans la Lune (Aya Seyahat) 2011’de restore edilerek Cannes Film Festivali’nde gösterilmişti. Onu da aşağıda izleyebilirsiniz.

Kaynak: The Guardian

Match de Prestidigitation, MéliésMatch de Prestidigitation

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up