Gençlik Temalı Filmler

Liste Manşet

Hazırlayan : Tuğba Güner

The Perks of Being a Wallflower

SAKSI OLMANIN FAYDALARI 2012
IMDb 8

Amerikan lise hayatını karamsar açıdan ele alan filmde Charlie gelecekten umutlu olmayı temsil ediyor. Çekingen, pasif bir yapıya sahip olan Charlie arkadaşları tarafından her zaman dışlanmıştır. Yaşadığı bu kişisel sorunlarla birlikte lise hayatına başlar. Sam ve Patrick gibi kendisiyle karakter açısından hiç uyuşmayan iki kardeşle arkadaş olması normalde imkânsızken zamanla iyi bir ilişki kurar. Sam ve Patrick ona hayattan zevk almayı öğretmeye çalışırken Charlie bilinçaltındaki sorunlarla mücadele etmek durumunda kalır. Zeki ama içine kapanık bir çocuğun yaşamından kesitler barındıran film, kategorisinin birkaç tık dışına da çıkarak dram dolu bir seyir sunuyor.

Aynı Yıldızın Altında

AYNI YILDIZIN ALTINDA 2014
IMDb 7,9

Gençlik filmleri kategorisinde yer almasına rağmen insanı derinden etkileyen bir aşk hikâyesi var karşımızda. Tiroid kanseriyle boğuşan ve oksijen tüpüyle gezen Hazel ile beyin tümörü yüzünden bacağını kaybeden Augustus’un öyküsü. İkili, kanserli hastalar için oluşturulan psikolojik destek grubunda tanışırlar ve birbirlerine aşık olurlar. Akciğer tedavisi için hastaneye yatırılan Hazel’ın yanından bir an dahi ayrılmayan Augustus, sevgilisinin çok istediği bir hayali gerçekleştirmek için onunla birlikte yola çıkar. Planlarına göre Amsterdam’a gidecek ve Hazel’ın en sevdiği yazar olan Peter Van Houten’i bulmaya çalışacaklardır. Romantizm, umut, komedi, hüzün. Bu filmde duygu sömürüsü ve abartıya yer vermeden çok daha fazlasını bulabilirsiniz. Özellikle protez bacağı ile dalga geçen Gus’un diyalogları ile eğlenirken ikili arasındaki birliktelik sizi duygulandıracak.

Ferris Bueller'la Bir Gün

FERRIS BUELLER’LA BİR GÜN 1986
IMDb 7,9

80’li yılların zıpır gençlik filmlerinden birisi. Ferris klasik bir öğrenci profili çiziyor; okula gitmek istemiyor ve bu durumuna sebep olarak da hastalandığını söylüyor. Anne babası ona güvenirken ablası ve okul müdürü onun hakkında hiç de iyi şeyler düşünmüyor. Okul arkadaşları ise Ferris hastalandıkça onu “kurtarma operasyonu”na bile girişiyorlar. Yine böyle bir günde kız arkadaşı ve kankasını yanına alarak Chicago’ya yola koyulurlar. Gençken izlediğinizde ayrı orta yaştayken izlediğinizde ayrı tat alacağınız absürt komedi tarzında ABD yapımı bir gençlik filmi.

The Breakfast Club

KAHVALTI KULÜBÜ 1985
IMDb 7,9

Amerikan Lise hayatının beş farklı karakteri aldıkları ceza sebebiyle cumartesi günlerini okulun kütüphanesinde geçirmek durumunda kalırlar. Sarışın, entel, inek, anarşist ve sporcu öğrenciler tam olarak kendi karakterlerinin başat özelliklerine de sahiptirler. Bir yandan kuralcı okul müdürü ile uğraşırken bir yandan da birbirlerini daha yakından tanırlar. Ceza olarak verilen kütüphane günü, saatler ilerledikçe gayet eğlenceli hale gelir. Tek mekân filmleri arasında sayılabilecek Kahvaltı Kulübü, beş farklı karakter barındırdığından, izleyicinin özellikle lise çağlarındaki haliyle kendisini özdeşleştireceği bir kahraman seçmesine imkân sunuyor. Filmin müzikleri diyaloglarla örtüştürülerek başarılı bir şekilde kullanılmış. Gençlik filmleri arasında ilk akla gelenlerden olan Kahvaltı Kulübü ile bir buçuk saatlik dolu ve eğlenceli bir zaman geçirebilirsiniz.

Me and Earl and the Dying Girl

BEN, EARL ve ÖLEN KIZ 2015
IMDb 7,8

Son zamanların en iyi gençlik filmlerinden. Dram ve komediyi güzel bir şekilde harmanlayan, duygu sömürüsü yapmayan Ben, Earl ve Ölen Kız, tercih ettiği sinema dili ile farklı bir seyir sunuyor. Başrol oyuncumuz bazen sizle konuşuyor bazen de final sahnesinin ne olacağına dair fikirlerinizi soruyor. Diğer filmleri hatırlatacak bir senaryoya sahip olmasına rağmen farklı bir tada sahip. Özellikle son yarım saatiyle farklı bir hale dönüşüyor. Lise sonda okuyan Greg fazla sosyal bir çocuk değildir. Tek yakın arkadaşı Earl ile birlikte klasik filmlerin parodilerini yaparlar. Annesinin zoruyla kanser olan ve tedavi gören Rachel ile arkadaşlık kurmaya başlar. Bu üçlü arasında çok samimi, tatlı bir dostluk başlar. Greg ve Earl ikilisi Rachel için bir film yapmaya karar verirler.

Keith

KEITH 2008
IMDb 7,5

Birbirinden farklı karakterlere sahip iki çocuk. Keith daha fazlasını isteyen biriyken Natalie pek çok şeye sahip ve daha fazlasına ihtiyaç duymayan bir genç kız. Birbirlerinin hayatlarına girdikleri zaman olaylar da zorlaşmaya başlar. Kendi haline ilerleyen ama sonlarına doğru seyri değişen bu filmin müziklerini de seveceksiniz.

Aşk, Şimdi!

AŞK, ŞİMDİ! 2012
IMDb 7,2

Yine dram yüklü bir gençlik hikâyesi. Eğlence amaçlı film izlemek isteyenler bu filmden uzak dursunlar. Konusu ile benzer filmleri çağrıştırsa da size kendisini çekecek ve Tessa Scott’ın kısacık hayatı üzerinden pek çok şeyi sorgulamanızı sağlayacak bir film. Tessa lösemi ile mücadele eden, kemoterapi tedavisi artık sonuç vermeyen ve ölümü kabullenmiş bir kızdır. Bu vakitlerini hastanede yatarak değil de sevdikleriyle geçirmek ister. Yapamadığı şeyleri sıraladığı bir liste hazırlar ve bunları gerçekleştirme konusunda Adam adlı çocuk ona yardımcı olur. Adam, zor günlerinde her zaman onun yanında bulunur. Küçük yaştan itibaren başarılı oyunculuğu ile adından söz ettiren Dakota Fannig bu filmde Tessa’yı canlandırıyor.

13 Going on 30

KEŞKE OTUZ OLSAM 2004
IMDb 7,2

Bu sefer dram yok. Eğlenebileceğiniz ve fantastik unsurlar barındıran bir yapım. 13 yaşındaki Jenna, bulunduğu yaştan sıkılan bir kızdır. Üstüne bir de anne babasının onu bunaltması ve ev partisinde başına gelen küçük düşürücü olay eklenince bir an önce büyümek ister. Bunu o kadar çok diler ki artık Jenna 30 yaşında bir kadındır! Mucizevi bir şekilde gerçekleşen dilek sonucunda ruhu çocuk ama dış görünüşü olgun olan bir kadın çıkar karşımıza. Her şey istediği gibi giderken tekrar eski yaşına dönmek isteyeceği durumlarla karşılaşır. Başkasının yerinde olmak isteyen ve hayatından memnun olmayan gençlere göndermelerin olduğu, romantik komedi tadında bir film.

Gezgin Pantolon Kardeşliği

GEZGİN PANTOLON KARDEŞLİĞİ 2005
IMDb 6,6

Arkadaşlık ilişkisini vurgulayan ve ilginç senaryosu ile dikkat çeken film, sihirli olduğuna inanılan bir pantolondan alıyor adını. Birbirlerine çok bağlı olan dört kız arkadaş ilk kez birbirlerinden ayrı bir yaz tatili geçireceklerdir. Beden ölçüleri farklı olmasına rağmen ilginç şekilde hepsinin bedenine uyan bir pantolon alırlar. Bu pantolonu aralarındaki bağı devam ettirmek için kullanmaya karar verirler ve birer hafta araya giymeye başlarlar. Sonuna doğru senaryodaki orijinallik özelliğini yitirse de dostlukların ne kadar önemli olduğunu anlatan güzel bir gençlik filmi.

Accepted

HAYALİ ÜNİVERSİTE 2006
IMDb 6,5

Eğlendiren aynı zamanda değindiği konu ile başından sonuna kadar vermek istediği bir mesajı olan bir yapım. Lise son sınıf öğrencisi Bartleby Gaines hiçbir üniversiteye kabul edilmez. Başvurduğu yerler onu geri çevirir. Ne yapacağını şaşıran Bartleby’in aklına ilginç bir fikir gelir, sahte kampüs kurmak. Kendisi gibi üniversiteye alınmamış ve aile baskısı yaşayan arkadaşlarıyla birlikte hayali bir üniversite kurarlar ve olaylar birden gelişmeye başlar. Eğitim sisteminin tek tipleştirmesine, insanları kategorize etmesine komedi unsurlarıyla sağlam bir gönderme yapan Hayali Üniversite, orijinal senaryosuyla öğretici unsurlar sunuyor.

——————————————-

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up