Gençlik Sinema Okulu’ndan “Çevrim İçi” Eğitim

Manşet Türkiye
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) ve Sinefesto iş birliğiyle gerçekleştirilen Gençlik Sinema Okulu başlıyor.

Gençlik Sinema Okulu üniversiteli gençlerin sinema alanındaki teorik bilgilerinin sahadaki pratik karşılıklarını görebilecekleri bir eğitim uygulaması olacak. İlk etapta çevrimiçi olarak başlayacak olan sinema okulu İstanbul’da yaşayan/okuyan üniversiteli gençlere yönelik olup sektörü yakından tanımak, sektöre dahil olmak ve sektörde kendi yerini doğru tanımlamak isteyen gençlere ideal bir rehber olmayı amaçlıyor.

T.C. Kültür Bakanlığı tarafından desteklenen ve Türkiye GençlikVakfı’nda gerçekleştirilecek Gençlik Sinema Okulu’nun içerikleri daha önce Türkiye’nin birçok farklı ilinde sinema akademileri düzenleyen sinema platformu Sinefesto tarafından geliştiriliyor. Sinema okulu alanında uzman kişilerin vereceği Yönetmenlik, Senaryo, Görüntü Yönetmenliği ve Kurgu derslerinin yanı sıra film okumaları ve ustalık sınıfları ile gençlere sinemayı ustalarından öğrenme fırsatı sunuyor.

Eğitimler üçer aylık 2 dönemden oluşacak. İlk üç aylık periyotta temel sinema eğitimi verilirken 2 üç aylık periyotta ise öğrencilerin seçeceği veya eğitmenlerin yönlendireceği uzmanlık alanına göre özel eğitimlere geçilecek.

Toplamda 120 saat olarak planlanan eğitimler haftanın 2 günü, günde altışar saat şeklinde gerçekleştirilecek. Eğitim kapsamındaki film okumaları ve ustalık sınıfları haftalık planlanan 12 saat temel eğitimin dışında olacak.

Gençlik Sinema Okulu eğitimleri süresince öğrenciler 7 adet kısa film veya belgesel çekmiş olacak ve çektikleri filmler eğitimin sonunda düzenlenecek galada gösterilecek.

Gençlik Sinema Okulu Çevrimiçi Başlayacak

20 Mayıs 2020 tarihinde başlayacak eğitimlerin koronavirüs salgınının sona ereceği tarihe kadar çevrimiçi olarak gerçekleştirilmesi planlanıyor. Salgın sonrası normal hayata dönüş gerçekleştiğinde eğitimler fiziki ortama taşınacak.

Başvurular TÜGVA İnternet Sitesi Üzerinden Alınacak

Gençlik Sinema Okulu için başvurular 7-12 Mayıs tarihleri arasında açık olacak ve 15-16-17 Mayıs tarihlerinde yapılacak mülakatlar da yine çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek.

Başvurular http://tugva.org/genclik-sinema-okulu adresi üzerinden yapılacak.

Önemli Tarihler

Başvuru Tarihi: 7 Mayıs -12 Mayıs 2020 (Çevrimiçi)

Mülakat Tarihi: 15-16-17 Mayıs 2020 (Çevrimiçi)

Sonuçların Açıklanması: 18 Mayıs 2020 (Çevrimiçi)

Ders Başlangıcı: 20 Mayıs 2020 (Çevrimçi)

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up