Gençlik Güzel Şey !

Etkinlikler Genel

gençlik

Pera Film’in bahar-yaz finali Gençlik Güzel Şey gençlik temasını keşfeden bir program. Fransız Kültür Merkezi’nin katkılarıyla sunduğumuz, anlatı ve belgesel türlerini içeren seçkide, erişkinliğe adım atmanın anlam, güzellik ve zorluklarını ve gençlerin yaşam, aşk ve değişimle nasıl baş ettiklerini konu alan filmlere yer veriliyor.

18 Mayıs /23 Haziran 2013 Gösterim Programı  :

18 Mayıs Cumartesi 14:00 – “Çiftlik”te Yaşam

19 Mayıs Pazar 14:00 – Zehir Gibi Aşk, 16:00 – Belle Épine

29 Mayıs Çarşamba 19:00 – Zehir Gibi Aşk

19 Haziran Çarşamba 19:00 – Giacomo’nun Yazı

20 Haziran Perşembe 19:00 – Biz, Clèves Prensesleri

21 Haziran Cuma 19:00 – Anılara Yolculuk

22 Haziran Cumartesi 15:00 – Biz, Clèves Prensesleri, 17:00 – Giacomo’nun Yazı, 19:00 – “Çiftlik”te Yaşam

23 Haziran Pazar 15:00 – Belle Épine, 17:00 – Anılara Yolculuk

– – – – – –

İsterseniz bir de filmlerin konularına kısaca göz atalım…

Giacomo’nun Yazı

Yönetmen : Alessandro Comodin

Oyuncular : Giacomo Zulian, Stefania Comodin, Barbara Colombo

Fransa, İtalya, Belçika, 78’, 2011, renkli

İtalyanca, Türkçe altyazıyla

Kuzeydoğu İtalya’nın kırsal bir bölgesinde, 19 yaşındaki sağır Giacomo ile çocukluk arkadaşı Stefania, yaz günlerini oyunlar, sohbet ve bölgedeki ırmakta yüzüşlerle geçirirler. Bu durgun, tensel zevklerin egemen olduğu ortamda zaman ağır geçer, ama çok geçmeden bir başka gerçeklik –ve belgesel ile kurmacanın karşıtlığı– iki gencin acı-tatlı serüvenlerine beklenmedik bir anlam katar.

– – – – – –

Biz, Clèves Prensesleri

Yönetmen : Régis Sauder

Oyuncular : Abou Achoumi, Laura Badrane, Morgane Badrane

Fransa, 69’, 2011, renkli

Fransızca, Türkçe altyazıyla

Ah, büyük edebiyat yapıtlarının öğrencilere zorunlu okuma olarak kabul ettirildiği lise İngilizce dersleri. O bir başka çağın çarpıcı anlatım ve karakterleri ile dolu koca koca ciltlerin, her gencin eğitiminde hayati derecede önemli olduğu varsayılır, ama bu kitaplar bin bir kaygı içindeki gençlerin gündelik yaşamındaki gerçeklerlerle ne kadar bağlantılıdır? Yönetmen Régis Sauder, çağdaş gençlerin yaşamına yeni ve yaratıcı bir bakışla, 17. yüzyıl romanı Clèves Prensesi’nin ders olarak okutulduğu Marsilya’daki bir lise sınıfında öğrencilerin gerçek sesleri ve duyguları aracılığıyla, klasik edebiyat ile çağdaş gençlerin yaşamı arasında o tarifi zor bağlantıyı kurmaya çalışıyor. Kral II. Henri’nin 16. yüzyıl sarayında geçen bir aşk ve görev öyküsü olan bu klasik metin, Fransız okullarında onyıllarca okutulmuştur. Ama Sauder romanı yeni bir gözle yorumluyor, romanın öyküsü ile öğrencilerin –ağırlıklı olarak işçi ve göçmen ailelerden ve farklı kökenlerden gelen bir gençler topluluğu– yaşamlarını yan yana getiriyor. Öğrenciler, bakalorya sınavları için stresli hazırlığa başlarken, kitaptan seçilmiş pasajlar okuyorlar ve içtenlikle kendi umut ve hayallerinden, aşk ve gönül yaralarından, aile ve arkadaşlarından ve günümüz Fransız toplumunda kendi yerlerinden söz ediyorlar.

– – – – – –

Belle Épine

Yönetmen : Rebecca Zlotowski

Oyuncular : Léa Seydoux, Anaïs Demoustier, Agathe Schlenker

Fransa, 80’, 2010, renkli / color

Fransızca, Türkçe altyazıyla / French with Turkish subtitles

Zlotowski’nin Belle Épine’i, annesinin ölümüyle ve babasının yokluğuyla başa çıkmaya çalışan bir genç kızın erişkinliğe adım atma öyküsüdür. Genç kız, asosyal davranışlar içine girer, onu destekleyen teyzesinin ve eniştesinin temsil ettiği Yahudi geçmişine yüz çevirir ve varoşlu bir sınıf arkadaşının ve onun motosikletli arkadaşlarının çevresine katılır: Bu gençler, geceleri şehrin dış mahallelerinde kaotik, kimi zaman ölümcül motosiklet yarışları için bir araya gelmektedirler. Film, saygın Louis Delluc Ödülü’nü kazanmış ve baş rol oyuncusu Léa Seydoux, César Ödülü’ne aday gösterilmiştir. On yedi yaşındaki bir kızın bu çarpıcı derecede içten portresi, keskin bir psikolojik gözlemle, onun muhalif gençlikten erişkinliğin ilk aşamalarına geçişini gözler önüne serer.

– – – – – –

Zehir Gibi Aşk

Yönetmen : Katell Quillévéré

Oyuncular : Clara Augarde, Lio, Michel Galabru

Fransa, 92’, 2010, renkli

Fransızca, İtalyanca, İngilizce, Türkçe altyazıyla

14 yaşındaki Anna, tatillerini dedesinin evinde geçirir. Eve geldiğinde, babasının evi terk ettiğini ve annesinin perişan halde olduğunu görür. Birçok dini soruya yanıt bulması gereken genç kız, aynı zamanda özgür ruhlu genç Pierre’e duyduğu ilk hisle ve bedeninin geçirmekte olduğu ve insanların ona bakışlarını değiştiren değişikliklerle sarsılır… Bu önemli ve ani değişikliklerin kıskacı altındaki Anna, köyünde oturan bir rahibin yardımıyla sorunlarını aşmaya çalışır…

– – – – – –

Anılara Yolculuk

Yönetmen : Mikhaël Hers

Oyuncular : Thibault Vinçon, Dounia Sichov, Lolita Chammah

Fransa, 98’, 2010, renkli

Fransızca, Türkçe altyazıyla

Ağustosun sonlarında, Eylülün başlarında, Mikhaël Hers’ün filminin yaklaşık yirmi karakteri, yetiştikleri Paris banliyösünde bir araya gelirler. Bazıları hâlâ orada yaşamaktadır, bazıları ise, göçmen kuşlar gibi, güzel havanın –ya da, her iyi oğul ya da kız evlat gibi, anne babalarının çektiği özlem ve acıların– etkisiyle geri gelmişlerdir. En azından seyir süresinin bir kısmı boyunca, pencereden dışarıya bakışa bir övgü niteliği taşıyan film, hiç de gösterişli olmayan atmosfer üzerinde duruşuyla bir özlem havası yaratır: sert rüzgâr, böcek cıvıltıları, uzaktaki Paris’in tepeden olağanüstü görünümü.

– – – – – –

“Çiftlik”te Yaşam

Yönetmen : Sophie Letourneur

Oyuncular : Sarah-Jane Sauvegrain, Eulalie Juster, Mahault Mollaret

Fransa, 90’, 2009, renkli

Fransızca, Türkçe altyazıyla

Letourneur, vefat etmiş olan Fransız ustaları Rohmer ve Rouch’un yapıtlarıyla karşılaştırılan ilk uzun metrajlı filminde, bohem kızlardan meydana gelen küçük bir grubun görünürde oldukça mutlu gündelik yaşamını derin bir kavrayış ve mizahla sergiler (kızlar, Sol Yaka’da “Çiftlik” adını verdikleri yerde birlikte yaşarlar). Yaklaşık 20 yaşlarında, birbirine çok bağlı bu grup, Lola, Pam, Manon, Chloé ve Jude’dan oluşur. Profesyonel olmayan oyuncuların canlandırdığı ve gerçek yaşamlarında da birbirlerinin arkadaşı olan bu kızlar, zeki ve biraz saftırlar, çoğu zaman bir saatleri bir saatlerine uymaz, günlerini içki içerek, sigara tüttürerek, gülerek, dans ederek, dedikodu yaparak ve aşk yaşamlarını tartışarak geçirirler. Ta ki her biri, gruptan ayrılıp kendi yaşamının izinden gitmesi gerektiğini anlayıncaya kadar. Bağımsız Sinema Derneği’nin 2010 Cannes filmleri listesinde yer alan La Vie au Ranch, beğenilen bir festival filmi olup Viyana Uluslararası Film Festivali’nde, Vancouver’da, Sidney’de, Belfort’ta (orada En İyi Fransız Filmi Ödülü’nü almıştır) ve Rotterdam Uluslararası Film Festivali’nde gösterildi. Letourner’in yarı otobiyografik ilk uzun metrajlı filmi, amatör oyuncuların performanslarını, çok katmanlı diyalogları ve gerçek yaşam kast deneyimlerini kusursuz şekilde birleştirmektedir.

– – – – – –

İletişim bilgileri :

Pera Müzesi Oditoryumu

Gösterim ücreti: Pera Film gösterimleri indirimli müze giriş biletiyle izlenebilir.

Filmler Türkçe altyazılıdır.

Bilgi ve görsel için Birgül Şener / Plan PR (212) 211 41 00, (532) 657 78 94, [email protected]

© Sinefesto | Özlem Kaya 

 

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up