‘Sinemaya Genç Adımlar’ İlk Meyvelerini Verdi

Etkinlikler Türkiye

sinemaya_genc_adimlar_belgesel_film_atolyesi_tamamlandi_main1479662686-width900

Sinemaya Genç Adımlar Belgesel Film Atölyesi ilk meyvelerini verdi. Projenin sonunda gençlerin çektiği, sinema tarihine odaklanan iki belgesel 18 Kasım’da yapılan kapanış toplantısında izleyici ile buluştu.

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı‘nın desteklediği ve geçtiğimiz Temmuz’da ortasında başlayan projede Abdulgafur Şahin, Barış Saydam, Burçak Evren, Gökhan Yorgancıgil, Koray Sevindi, Murat Pay, Ömer Faruk Özcan, Peyami Çelikcan, Seçkin Yıldız, Sinan Sertel ve Yusuf Ziya Gökçek’in ders verdi. Atölyenin eğitim dönemi Eylül ayının başında sona erdi. Eylül ve Ekim aylarında ise proje kapsamında yapımı planlanan iki belgesel filmin çekimleri gerçekleştirildi.

Senaryo danışmanlığını Burçak Evren’in, süpervizör yönetmenliğini ise Koray Sevindi’nin üstlendiği Ayastefanos adlı belgesel filmin çekimleri Üsküdar, Yeşilköy, Taksim, İstanbul Şehir Üniversitesi ve Erenköy’de yapıldı. Belgeselde, Fuat Uzkınay ve “Türk sinemasının başlangıcı” olarak kabul edilen Ayastefanos’taki Rus Abidesinin Yıkılışı filminin etrafında dönen tartışmalar konu edildi.

Prof. Dr. Peyami Çelikcan’ın senaryo danışmanlığını, Sinan Sertel’in süpervizör yönetmenliğini yaptığı Kayıp Zamanın Hüznü: Şehzadebaşı ve Sinemaları adlı belgeselin Kadıköy-Eminönü vapur hattında başlayan çekimleri, Bilim ve Sanat Vakfı TSA Kitaplığı, Üsküdar, Şehzadebaşı ve Beyazıt’ta sürdürüldü. Belgeselde, Şehzadebaşı semtinin tarihi, Osmanlı’daki temaşa sanatlarının yerini sinemaya bırakması ve kapanan sinema salonları ekrana taşındı. 

sinemaya genc adimlar 1

18 Kasım 2016 tarihinde, projenin kapanış toplantısı ve belgesel gösterimleri Bilim ve Sanat Vakfı‘ndaki Vefa Salonu’nda gerçekleştirildi. Atölye katılımcıları, eğitmenler ve sinema sektöründen kişilerin hazır bulunduğu program, Sinemaya Genç Adımlar atölyesinin teknik koordinatörü Barış Saydam’ın genel olarak projeyi özetleyen ve süreci anlatan konuşmasıyla başladı. Sonrasında projenin ortaklarından Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi adına Dekan Yardımcısı Yard. Doç. Dr. Haldun Namlıoğlu ve projenin diğer ortağı İstanbul Şehir Üniversitesi adına da Yard. Doç. Dr. Özge Özyılmaz Yıldızcan’ın konuşmalarıyla program devam etti. Atölyeye katılan öğrencilerin konuşmalarından hazırlanan bir sunum videosu ve çekilen belgesellerin gösterimi ile program sonlandırıldı.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up