Genç Ramiz öğrenci oldu

Manşet Türkiye

Köy enstitülerinin kapatılma sürecini anlatan ‘Toprağın Çocukları’ adlı filmde sona gelindi. Başrollerini Erkan Can, Müge Boz, Ufuk Bayraktar ve Türkü Turan’ın paylaştığı film Şubat’ta vizyonda…

Ufuk Bayraktar

Siyasi nedenlerle, 1957 yılında dönemin iktidarı tarafından kapatılan köy enstitülerinin kapatılma sürecini anlatan ‘Toprağın Çocukları’ adlı filmin çekimleri tamamlanmak üzere… Filmin sahneleri; 1940’lı yıllarda, bir döneme damgasını vurarak eğitim seferberliği başlatılan ve ülke genelinde sayıları 21 olan köy enstitülerinden biri olan 600 dönümlük Hasanoğlan Köy Enstitüsü yerleşkesinde çekiliyor. Filmin yönetmenliğini Adnan Özgür, görüntü yönetmenliğini Yusuf Aslanyürek, genel sanat yönetmenliğini ise Ezel Akay üstleniyor. Öykü ve senaryo ise Dilşah Özdinç’e ait.

ENSTİTÜYE BASKIN…
Filmin hikayesi kısaca şöyle: Kampı saldırıya uğrayan Çingene kızı ‘Karika’, enstitüde koruma altına alınır. Köy halkı Çingenelerin enstitüden çıkartılmasını ister. Baskılarıfırsat bilen komutan, enstitüye baskın yapar ve müdürü gözaltına alır. Bu süreç, enstitülerin de kapatılma sürecini başlatır. Köy enstitüsü öğrencileri ‘Cevher’ (Ufuk Bayraktar) ve ‘Aybike’nin Türkü Turan) Çingene kızı ‘Karika’ (Müge Boz) ile olandostluğundan yola çıkarak yapılan filmde; Erkan Can, Meral Çetinkaya, Şebnem Sönmez, Menderes Samancılar gibi ünlü isimler de rol alıyor.

POPÜLERLİK PEŞİNDE DEĞİLİM
‘Ezel’de ‘Ramiz Dayı’nın gençliğini oynayan Ufuk Bayraktar’ın bu diziden sonraki ilk projesi ‘Toprağın Çocukları’ oldu. Teklifler arasında en çok bu filmi sevdiğini söyleyen oyuncu şöyle konuştu: “Benim için rolün büyüklüğü küçüklüğü önemli değil. Bu film, sinemaya bakış açımı yansıtıyor. Bende para sonra gelir. Popülerlik peşinde olsaydım tüm gelen projeleri kabul ederdim…”

BİNLERCE EĞİTMEN YETİŞTİRİLMİŞTİ
Filmde, kapatıldığı tarihe kadar 17 bin 342 öğretmen, 7 bin 300 sağlık memuru ve 8 bin 756 eğitmen yetiştirilen; dünya ülkeleri arasında eğitim alanında örnek olarak gösterilen köy enstitülerinin kapatılma ve köylülerin aydınlanma süreci anlatılıyor.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up