Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Gelsinfest’te Film Gösterimleri Devam Ediyor

Yayınlandı

tarihinde

Gelişen Ülkeler Film Festivali

Gelişmekte Olan Ülkeler (D-8) grubuna üye Türkiye ile birlikte 8 ülke (Endonezya, Pakistan, İran, Bengladeş, Malezya, Mısır, Nijerya) ve Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’na (ECO) üye 10 ülkeden (Afganistan, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Pakistan, Tacikistan, Türkiye, Türkmenistan, Özbekistan) seçkin film ve konukların katılımıyla gerçekleştirilen Gelişen Ülkeler Film Festivali; Bağlarbaşı Kültür Merkezi, Beyoğlu Cine Majestik, İstanbul Şehir Üniversitesi ve TÜRVAK Sinema Müzesi’nde ücretsiz film gösterimleri ile devam ediyor.

Melekçik Mutluluk Getirir

Melekçik Mutluluk Getirir / 14:00, TÜRVAK Sinema Müzesi

Ülke: Türkmenistan

Yönetmen: Usman Saparov

Usman Saparov’un filmi İkinci Dünya Savaşı öncesinde barış içinde yaşamakta olup savaşla birlikte aniden hayatları alt üst olan ve yerlerinden edilen Alman göçmenlerin hikâyesini anlatıyor.

Esaretten ve yetimhaneye yerleştirilmekten kaçan George etrafında olup bitenleri anlamaya çalışır. Bir zamanlar arkadaşı olanların şimdi onu neden hor gördüklerinin cevabını bulamazken kendisini koruyacağına inandığı geleneksel Paskalya “Melekçiğini” beklemektedir.

Fırtına

Fırtına / 16:30, Bağlarbaşı Kültür Merkezi

Ülke: Mısır

Süre: 100 dk

Yönetmen: Khaled Youssef

Fırtına, Körfez Savaşı sırasında bir ailenin yaşadıklarını anlatan kederli bir drama.

Öğretmenlik yapan Hüda, travma sonrası stres bozukluğu yaşayan kocası evi terk ettikten sonra yalnız yaşayan bir annedir. On yıl sonra, Ali ve Naci isimli çocukları birer yetişkin olmuştur.

Hüda, kendisini her konuda destekleyen erkek arkadaşı Mahmud’a rağmen evlenmeyi reddeder. Naci, zengin bir aileden gelen ve siyasi bir aktivist olan Hayat isimli öğrenci kıza aşık olur. Ancak kızın ailesi Ali’nin serveti olmadığı için evlenmelerine müsaade etmez. Naci, Hayat’ın ailesini zengin olduğuna ikna etmek için para biriktirmeye çalışırken, Ali ailesine yardım etmek amacıyla iş bulmaya karar verir. Fakat Mısır’da iş bulmak zorlaşmıştır ve Ali bu sebeple Irak’a yerleşir.  Ali tam da hayatını düzene sokmuşken, Körfez Savaşı patlak verir ve iki erkek kardeş kendilerini karşıkarşıya çatışırken bulur.

Kafe Sitare

Kafe Sitare / 18:00, Beyoğlu Cine Majestik

Ülke: İran

Süre: 90 dk

Yönetmen: Saman Moghadam

Kafe Sitare, her biri farklı bir kadın etrafında anlatılan üç kısımdan oluşan bir film. Üç karakterin içiçe geçen hayatları birçok İran filminin de konu edindiği bir temayı işliyor: Günümüz İran’ında kadın olmak.

Fariba, bir kafe işletmekte ve yaşlı annesine, işsiz kardeşine ve ufak çaplı bir suçlu olan kocasına bakmaktadır. Saloumeh, arada sırada Fariba’nın muhasebe işleriyle ilgilenir ve kör babasıyla sürdürdüğü hayattan kurtulmanın yollarını arar. Ona göre yaşadığı hayattan kurtulmanın en güzel yolu komşusu olan tamirci gençle evlenmektir. Molouk ise Saloumeh’nin evde kalmış yaşlı ev sahibesidir. Yaşlı kadın sürekli genç erkeklere aşık olmakta ve onlardan biriyle evlenmenin hayalini kurmaktadır. İşlenen bir suç bu üç kadının hayatını farklı şekillerde etkileyecektir.

Mustafa Şokay

Mustafa Şokay / 20:00, Beyoğlu Cine Majestik

Ülke: Kazakistan

Süre: 144 dk

Yönetmen: Satybaldy Narymbetov

Genç Akordiyoncu (1994) isimli tanınmış filmin yönetmeni Satybaldy, Shokay isimli filminde Kazak milli kahramanı Mustafa Şokay’ın hayatını ve kaderini anlatıyor.

Şokay 20. yüzyılın ilk çeyreğinde yaşayan parlak bir politikacıdır. Orta Asya’daki Türkleri Rus işgaline karşı tek bayrak altında toplamak ister. Kendi milletinin özgürlüğü ve refahını düşlemiş olsa da Şokay’ın düşleri gerçekleşmez.

Film Şokay’ın sürgün yolculuğunu, Türkistan’ın kaderini, Kafkasları, Türkiye ve Fransa’yı anlatıyor.Shokay, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra Kazakistan’ın ilk gişe rekortmeni filmi.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali “ÉCU” ile Ortaklık Anlaşması Yaptı

Paris merkezli festival, Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali ile anlaşma imzaladı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali

Avrupa’nın önemli film festivallerinden biri olan ÉCU– Avrupa Bağımsız Film Festivali ile Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali, ortaklık anlaşması imzaladı.

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali, Avrupa’nın en prestijli film festivallerinden biri olan ÉCU– Avrupa Bağımsız Film Festivali ile ortaklık anlaşması yaptı. Paris merkezli bu festival genellikle Avrupa’nın Sundance’ı olarak anılıyor ve kendi sözleriyle dünyanın en iyi bağımsız film yapımcılarının keşfine ve ilerlemesine adanıyor.

Her yıl gerçekleşen ÉCU, “hem biçim hem içerik olarak kalite, yenilik ve yaratıcılık” konusuna titizlikle dikkat edilerek seçilmiş bir film seçkisi sunuyor. Başvurular, yedisi Avrupalı olmayan film yapımcılarına (Amerika, Avustralya, Afrika ve Asya’dan) açık olmak üzere 14 kategoride değerlendirilmekte ve 25 ödülle sonuçlandırılmaktadır.

Ana hedeflerinden biri Türkiye’den kadın sinemacılara uluslararası görünürlük sağlamak olan Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali, ÉCU ile yaptığı işbirliğinin harika sonuçlarını görmeyi ve sizlerle paylaşmayı dört gözle bekliyor.

Okumaya Devam Et

Festivaller

İstanbul Film Festivali Başvuruları Açıldı

Festival, 8-19 Nisan 2022 tarihlerinde yapılacak.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İstanbul Film Festivali Başvuruları

8-19 Nisan 2022 tarihlerinde yapılacak 41. İstanbul Film Festivali “Türkiye Sineması” bölümüne başvurular festivalin resmi internet sitesi üzerinden alınacak. Festival programında yer alacak filmler için son başvuru tarihi 21 Ocak.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ilk kez 1982 yılında bir sinema haftası olarak düzenlenen İstanbul Film Festivali, 2022’de 41. yılını kutluyor. 41. İstanbul Film Festivali’nin 8-19 Nisan’da yapılması planlanıyor.

Dünya sinemasının en çok konuşulan örneklerinden sinemamızın en yeni yapımlarına, uluslararası festivallerde prömiyer yapmış ödüllü filmlerden klasiklere ve yeni keşiflere, efsane yönetmenlerin iz bırakan başyapıtlarına ve kült filmlere; söyleşiler, özel gösterimler ve festival sohbetleriyle Türkiye sinema endüstrisinin kalbinin attığı İstanbul Film Festivali’ne başvurular açıldı.

Festival programında yer alacak filmler için son başvuru tarihi 21 Ocak 2022. Sadece internet üzerinden yapılacak başvurular için ayrıntılı bilgi festivalin resmi internet sayfası film.iksv.org’da yer alıyor. Festivalin yönetmeliklerine de aynı adresten ulaşılabilir.

41. İstanbul Film Festivali’nde Türkiye Sineması bölümündeki filmler Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması başlıkları altında izleyicilerle buluşacak. Ulusal Yarışma’da büyük ödül olarak En İyi Film’e Altın Lale veriliyor, ayrıca festivalin kurucularından Onat Kutlar adına Jüri Özel Ödülü, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu, En İyi Sanat Yönetmeni ve En İyi Özgün Müzik dallarında da birer ödül veriliyor. Festivalde ayrıca Seyfi Teoman adına En İyi İlk Film Ödülü de veriliyor.

41. İstanbul Film Festivali Türkiye Sineması danışma kurulu, sinema yazarları Engin Ertan, Kaan Karsan, Nil Kural ve Esin Küçüktepepınar’dan oluşuyor. Kısa film danışma kurulunda ise Öykü Canlı, Serdar Kökçeoğlu, Ahmet Toğaç yer alıyor.

Başvuru için

Festivale başvurular, festivalin resmi sitesi film.iksv.org üzerinden yönlendirilen Eventival platformundaki form aracılığıyla yapılıyor. Başvurular, 2021-2022 yapımı filmler için açık. 60 dakikadan uzun kurmaca, 30 dakikadan uzun belgesel ve 20 dakikadan kısa filmler festivale başvurabiliyor.

İstanbul Film Festivali Çevrimiçi Film Gösterimleri’yle ilgili tüm gelişmeleri sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz. Sosyal medyada #istfilmfest41 etiketini kullanarak siz de festival sohbetinin parçası olabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Festivaller

TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında” İtalya’da En İyi Film Seçildi

İki Şafak Arasında, 39. Torino Film Festivali’nde “En İyi Film” ödülünü kazandı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İki Şafak Arasında

TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında” filmi, Avrupa’nın önemli film festivallerinden 39. Torino Film Festivali’nde “En İyi Film” ödülünü kazandı.

Selman Nacar’ın yönettiği, Burak Çevik ve Diloy Gülün’ün yapımcılığını üstlendiği TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında”, İtalya’nın önde gelen festivallerinden 39. Torino Film Festivali’nde “En İyi Film” ödülünü kazandı. 26 Kasım-4 Aralık tarihleri arasında İtalya’nın Torino kentinde düzenlenen ve ana yarışmasında 12 filmin yer aldığı festivalde “En İyi Film” ödülü, “İki Şafak Arasında” filminin oldu.

“Olağanüstü yönetmenlik becerileri”

Yönetmen Selman Nacar’ın ilk uzun metrajlı filmi “İki Şafak Arasında”, festival jürisi tarafından övgüye layık görüldü. Jüri, filme ödül verme gerekçesi olarak, “Olağanüstü yazma ve yönetmenlik becerileriyle inandırıcı bir hikaye anlatmayı başaran, güldüren, duygulandıran ve şaşırtan bir film. Akıllıca, ağırbaşlılıkla yönetilen ve yeni bir büyük yeteneği ortaya çıkaran, olgun bir film.” ifadelerini gerekçe gösterdi.

Festival yolculuğu devam ediyor

2019 yılının Temmuz ve Ağustos aylarında Uşak’ta dört haftada çekilen film, Kadir’in fabrikasında bir işçinin yaralanmasının ardından hayallerini, ailesini ve yaralanan işçinin eşini etkileyecek ahlaki çıkmazını konu alıyor. Film, önümüzdeki günlerde 21. Eskişehir Film Festivali ve 10. Malatya Film Festivali’nde de gösterilecek.

“İki Şafak Arasında” filminin yer aldığı festivaller ve aldığı ödüller ise şöyle:

  • 69. San Sebastian Film Festivali / İspanya (Dünya Prömiyeri)
  • 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali (Jüri Özel Ödülü, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü, Cahide Sonku Ödülü)
  • 45. Sao Paolo Mostra Film Festivali / Brezilya
  • 9. Boğaziçi Film Festivali (En İyi İlk Film Ödülü, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü)
  • 17. Free Zone Film Festivali / Sırbistan (En İyi Film Ödülü)
  • 32. Ankara Film Festivali
  • 22. Arras Film Festivali / Fransa
  • 7. Lima Semana Del Cine Film Festivali / Peru
  • 26. Gezici Festival
  • 39. Torino Film Festivali / İtalya (En İyi Film Ödülü)
Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler