Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Gelsinfest’te Film Gösterimleri Devam Ediyor

Yayınlandı

tarihinde

Gelişen Ülkeler Film Festivali

Gelişmekte Olan Ülkeler (D-8) grubuna üye Türkiye ile birlikte 8 ülke (Endonezya, Pakistan, İran, Bengladeş, Malezya, Mısır, Nijerya) ve Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’na (ECO) üye 10 ülkeden (Afganistan, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Pakistan, Tacikistan, Türkiye, Türkmenistan, Özbekistan) seçkin film ve konukların katılımıyla gerçekleştirilen Gelişen Ülkeler Film Festivali; Bağlarbaşı Kültür Merkezi, Beyoğlu Cine Majestik, İstanbul Şehir Üniversitesi ve TÜRVAK Sinema Müzesi’nde ücretsiz film gösterimleri ile devam ediyor.

Melekçik Mutluluk Getirir

Melekçik Mutluluk Getirir / 14:00, TÜRVAK Sinema Müzesi

Ülke: Türkmenistan

Yönetmen: Usman Saparov

Usman Saparov’un filmi İkinci Dünya Savaşı öncesinde barış içinde yaşamakta olup savaşla birlikte aniden hayatları alt üst olan ve yerlerinden edilen Alman göçmenlerin hikâyesini anlatıyor.

Esaretten ve yetimhaneye yerleştirilmekten kaçan George etrafında olup bitenleri anlamaya çalışır. Bir zamanlar arkadaşı olanların şimdi onu neden hor gördüklerinin cevabını bulamazken kendisini koruyacağına inandığı geleneksel Paskalya “Melekçiğini” beklemektedir.

Fırtına

Fırtına / 16:30, Bağlarbaşı Kültür Merkezi

Ülke: Mısır

Süre: 100 dk

Yönetmen: Khaled Youssef

Fırtına, Körfez Savaşı sırasında bir ailenin yaşadıklarını anlatan kederli bir drama.

Öğretmenlik yapan Hüda, travma sonrası stres bozukluğu yaşayan kocası evi terk ettikten sonra yalnız yaşayan bir annedir. On yıl sonra, Ali ve Naci isimli çocukları birer yetişkin olmuştur.

Hüda, kendisini her konuda destekleyen erkek arkadaşı Mahmud’a rağmen evlenmeyi reddeder. Naci, zengin bir aileden gelen ve siyasi bir aktivist olan Hayat isimli öğrenci kıza aşık olur. Ancak kızın ailesi Ali’nin serveti olmadığı için evlenmelerine müsaade etmez. Naci, Hayat’ın ailesini zengin olduğuna ikna etmek için para biriktirmeye çalışırken, Ali ailesine yardım etmek amacıyla iş bulmaya karar verir. Fakat Mısır’da iş bulmak zorlaşmıştır ve Ali bu sebeple Irak’a yerleşir.  Ali tam da hayatını düzene sokmuşken, Körfez Savaşı patlak verir ve iki erkek kardeş kendilerini karşıkarşıya çatışırken bulur.

Kafe Sitare

Kafe Sitare / 18:00, Beyoğlu Cine Majestik

Ülke: İran

Süre: 90 dk

Yönetmen: Saman Moghadam

Kafe Sitare, her biri farklı bir kadın etrafında anlatılan üç kısımdan oluşan bir film. Üç karakterin içiçe geçen hayatları birçok İran filminin de konu edindiği bir temayı işliyor: Günümüz İran’ında kadın olmak.

Fariba, bir kafe işletmekte ve yaşlı annesine, işsiz kardeşine ve ufak çaplı bir suçlu olan kocasına bakmaktadır. Saloumeh, arada sırada Fariba’nın muhasebe işleriyle ilgilenir ve kör babasıyla sürdürdüğü hayattan kurtulmanın yollarını arar. Ona göre yaşadığı hayattan kurtulmanın en güzel yolu komşusu olan tamirci gençle evlenmektir. Molouk ise Saloumeh’nin evde kalmış yaşlı ev sahibesidir. Yaşlı kadın sürekli genç erkeklere aşık olmakta ve onlardan biriyle evlenmenin hayalini kurmaktadır. İşlenen bir suç bu üç kadının hayatını farklı şekillerde etkileyecektir.

Mustafa Şokay

Mustafa Şokay / 20:00, Beyoğlu Cine Majestik

Ülke: Kazakistan

Süre: 144 dk

Yönetmen: Satybaldy Narymbetov

Genç Akordiyoncu (1994) isimli tanınmış filmin yönetmeni Satybaldy, Shokay isimli filminde Kazak milli kahramanı Mustafa Şokay’ın hayatını ve kaderini anlatıyor.

Şokay 20. yüzyılın ilk çeyreğinde yaşayan parlak bir politikacıdır. Orta Asya’daki Türkleri Rus işgaline karşı tek bayrak altında toplamak ister. Kendi milletinin özgürlüğü ve refahını düşlemiş olsa da Şokay’ın düşleri gerçekleşmez.

Film Şokay’ın sürgün yolculuğunu, Türkistan’ın kaderini, Kafkasları, Türkiye ve Fransa’yı anlatıyor.Shokay, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra Kazakistan’ın ilk gişe rekortmeni filmi.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali Faydalı Atölyeler ile Devam Ediyor

Atölyelere katılımlar tamamen ücretsiz.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali”nin ikinci etabı birbirinden farklı atölye çalışmaları ile devam edecek.

Pandemi koşulları nedeniyle online olarak devam eden 4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali‘nin ikinci etabı 22 Nisan’da başlıyor. İlk etabı 1-7 Mart tarihleri arasında Türkiye’de, Birleşik Krallık’ta ve Kosova’da başarıyla gerçekleşen festivalin ikinci etabı hız kesmeden devam ediyor. Kısmı karantina koşullarının geçerli olduğu ülkemizde Nisan ve Mayıs aylarında sinemaseverlere unutulmaz bir sinema deneyimine davet ediyor.

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin ikinci etabında birbirinden seçkin atölyeler, katılımcılarla buluşuyor. Festival programı dahilindeki atölyeler ise;

 • Prof. Berrak Taranç ile “Çocuklar için Müzik Atölyesi” (23 Nisan 2021)
 • Hira Selma Kalkan ile “Sanatla Terapi Atölyesi” (24 Nisan 2021)
 • WMC’nin katkılarıyla Sezen Kayhan ile “Belgesel Yapımında Fırsatlar ve Engeller Atölyesi” (30 Nisan 2021)
 • Yalnızca festival katılımcısı yönetmenlere açık olacak Zeynep Merve Uygun ile “KYF Doc Lab: Yeni Medya Belgeselleri MasterClass” (25 Nisan 2021) atölyesi de festival programı dahilinde yapılacak.

Atölyelere katılımlar tamamen ücretsiz ve kadinyonetmenlerfestivali.com adresi üzerinden başvurular açık.

Kadın Yönetmenler Derneği’nin organizasyonu ile hayata geçen 4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali bu yıl #sığamıyoruz sloganıyla kaldığı yerden devam ediyor. Yönetmen söyleşileri ve Ulusal seçkinin yanı sıra seçkin Balkan Sinemasından örnekler, Dr. Ebru Beyazıt’ın fotoğraf seçkisi festivalin resmi web sitesi üzerinden 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında sinemaseverler tarafından tamamen ücretsiz, zaman kısıtlaması olmadan, yalnızca web sitesi üyeliği ile izlenebiliyor.

Okumaya Devam Et

Festivaller

74. Cannes Film Festivali’nin Açılış Filmi Annette Oldu

6 Temmuz’da Cannes’da prömiyerini gerçekleştirecek!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Annette

Bu sene 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali’nin merakla beklenen açılış filmi, Adam Driver ve Marion Cotillard’lı Annette filmi olacak.

Spike Lee başkanlığında 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin açılış filmi belli oldu. Bu sene heyecanla beklenen festivalin açılışını Adam Driver ve Marion Cotillard‘ın başrollerini paylaştığı Annette filmi yapacak.

6 Temmuz tarihinde Cannes’da prömiyerini gerçekleştirecek filmin yönetmen koltuğuna, Leos Carax oturuyor. Charles Gillibert, Paul-Dominique Vacharasinthu ve Adam Driver‘ın yapımcısı olduğu film, operacı eşinin ölümünün ardından 2 yaşındaki bir çocuğa bakmak zorunda kalan bir stand-up komedyeninin hikayesini anlatıyor.

74. kez 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Festivaller

40. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri Belli Oldu

Yarışmaya 13 film layık görüldü!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

 İstanbul Film Festivali

Bu yıl 40.’sı düzenlenen “İstanbul Film Festivali“nde Ulusal Yarışma kategorisinde yarışacak 13 film belli oldu. 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ilk kez 1982 yılında bir sinema haftası olarak düzenlenen İstanbul Film Festivali, bu yıl 40. yaşını kutluyor. 29 Haziran’a kadar devam edecek 40. İstanbul Film Festivali, 1 Nisan tarihinde ilk çevrimiçi gösterimiyle başladı. 

Dünya sinemasının en çok konuşulan örneklerinden, sinemamızın yeni yapımlarına, uluslararası festivallerde prömiyer yapmış ödüllü filmlerden klasiklere ve yeni keşiflere, aralarında efsane yönetmenlerden iz bırakan başyapıtların ve kült filmlerin de bulunduğu zengin programıyla bu yıl pandemi şartlarını da gözetmeye devam ederek nisan, mayıs ve haziran aylarına yayılıyor. 

40. İstanbul Film Festivali’nin çevrimiçi gösterimleri filmonline.iksv.org üzerinden gerçekleşiyor. Nisan ve mayıs ayları boyunca her perşembe, cuma, cumartesi ve pazar günü yeni filmler gösterime sunuluyor. Festivalin Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması‘nın 20-29 Mayıs’ta çevrimiçi ve pandemi koşullarına bağlı olarak sinema salonlarında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Festivalin Uluslararası Yarışma ile Galalar bölümlerindeki filmlerin, haziran ayında hem açık hava mekânlarda hem de sinema salonlarıyla çevrimiçi platformda festival takipçileri ile buluşması bekleniyor. 

Festival gösterimlerine kısıtlama ve uygulamaların elverdiği durumda yurtiçinden ve yurtdışından konuk yönetmen ve oyuncuların katılımı da planlanan festivalin Ulusal Yarışma bölümünde yarışacak filmler ise bugün açıklandı.

İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri

 • Av / AV: The Hunt / Emre Akay 
 • 9,75 / Uluç Bayraktar 
 • Sardunya / Geranium / Çağıl Bocut 
 • Bir Nefes Daha / When I’m Done Dying / Nisan Dağ 
 • Beni Sevenler Listesi / The List of Those Who Love Me / Emre Erdoğdu 
 • Yeniden Leyla / Leyla Once Again / Barış Hancıoğulları 
 • Zîn ve Ali’nin Hikâyesi / Govenda Ali û Dayka Zîn / The Dance of Ali and Zin / Mehmet Ali Konar 
 • Af / Forgiveness / Cem Özay 
 • Çatlak / Fractured / Fikret Reyhan 
 • Cemil Şov / The Cemil Show / Barış Sarhan 
 • İnsanlar İkiye Ayrılır / Two Types of People / Tunç Şahin 
 • Dirlik Düzenlik / It’s All About Peace and Harmony / Nesimi Yetik 
 • Sen Ben Lenin / You Me Lenin / Tufan Taştan 
Okumaya Devam Et

Popüler