Gelsinfest’te Film Gösterimleri Devam Ediyor

Festivaller

Gelişen Ülkeler Film Festivali

Gelişmekte Olan Ülkeler (D-8) grubuna üye Türkiye ile birlikte 8 ülke (Endonezya, Pakistan, İran, Bengladeş, Malezya, Mısır, Nijerya) ve Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’na (ECO) üye 10 ülkeden (Afganistan, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Pakistan, Tacikistan, Türkiye, Türkmenistan, Özbekistan) seçkin film ve konukların katılımıyla gerçekleştirilen Gelişen Ülkeler Film Festivali; Bağlarbaşı Kültür Merkezi, Beyoğlu Cine Majestik, İstanbul Şehir Üniversitesi ve TÜRVAK Sinema Müzesi’nde ücretsiz film gösterimleri ile devam ediyor.

Melekçik Mutluluk Getirir

Melekçik Mutluluk Getirir / 14:00, TÜRVAK Sinema Müzesi

Ülke: Türkmenistan

Yönetmen: Usman Saparov

Usman Saparov’un filmi İkinci Dünya Savaşı öncesinde barış içinde yaşamakta olup savaşla birlikte aniden hayatları alt üst olan ve yerlerinden edilen Alman göçmenlerin hikâyesini anlatıyor.

Esaretten ve yetimhaneye yerleştirilmekten kaçan George etrafında olup bitenleri anlamaya çalışır. Bir zamanlar arkadaşı olanların şimdi onu neden hor gördüklerinin cevabını bulamazken kendisini koruyacağına inandığı geleneksel Paskalya “Melekçiğini” beklemektedir.

Fırtına

Fırtına / 16:30, Bağlarbaşı Kültür Merkezi

Ülke: Mısır

Süre: 100 dk

Yönetmen: Khaled Youssef

Fırtına, Körfez Savaşı sırasında bir ailenin yaşadıklarını anlatan kederli bir drama.

Öğretmenlik yapan Hüda, travma sonrası stres bozukluğu yaşayan kocası evi terk ettikten sonra yalnız yaşayan bir annedir. On yıl sonra, Ali ve Naci isimli çocukları birer yetişkin olmuştur.

Hüda, kendisini her konuda destekleyen erkek arkadaşı Mahmud’a rağmen evlenmeyi reddeder. Naci, zengin bir aileden gelen ve siyasi bir aktivist olan Hayat isimli öğrenci kıza aşık olur. Ancak kızın ailesi Ali’nin serveti olmadığı için evlenmelerine müsaade etmez. Naci, Hayat’ın ailesini zengin olduğuna ikna etmek için para biriktirmeye çalışırken, Ali ailesine yardım etmek amacıyla iş bulmaya karar verir. Fakat Mısır’da iş bulmak zorlaşmıştır ve Ali bu sebeple Irak’a yerleşir.  Ali tam da hayatını düzene sokmuşken, Körfez Savaşı patlak verir ve iki erkek kardeş kendilerini karşıkarşıya çatışırken bulur.

Kafe Sitare

Kafe Sitare / 18:00, Beyoğlu Cine Majestik

Ülke: İran

Süre: 90 dk

Yönetmen: Saman Moghadam

Kafe Sitare, her biri farklı bir kadın etrafında anlatılan üç kısımdan oluşan bir film. Üç karakterin içiçe geçen hayatları birçok İran filminin de konu edindiği bir temayı işliyor: Günümüz İran’ında kadın olmak.

Fariba, bir kafe işletmekte ve yaşlı annesine, işsiz kardeşine ve ufak çaplı bir suçlu olan kocasına bakmaktadır. Saloumeh, arada sırada Fariba’nın muhasebe işleriyle ilgilenir ve kör babasıyla sürdürdüğü hayattan kurtulmanın yollarını arar. Ona göre yaşadığı hayattan kurtulmanın en güzel yolu komşusu olan tamirci gençle evlenmektir. Molouk ise Saloumeh’nin evde kalmış yaşlı ev sahibesidir. Yaşlı kadın sürekli genç erkeklere aşık olmakta ve onlardan biriyle evlenmenin hayalini kurmaktadır. İşlenen bir suç bu üç kadının hayatını farklı şekillerde etkileyecektir.

Mustafa Şokay

Mustafa Şokay / 20:00, Beyoğlu Cine Majestik

Ülke: Kazakistan

Süre: 144 dk

Yönetmen: Satybaldy Narymbetov

Genç Akordiyoncu (1994) isimli tanınmış filmin yönetmeni Satybaldy, Shokay isimli filminde Kazak milli kahramanı Mustafa Şokay’ın hayatını ve kaderini anlatıyor.

Şokay 20. yüzyılın ilk çeyreğinde yaşayan parlak bir politikacıdır. Orta Asya’daki Türkleri Rus işgaline karşı tek bayrak altında toplamak ister. Kendi milletinin özgürlüğü ve refahını düşlemiş olsa da Şokay’ın düşleri gerçekleşmez.

Film Şokay’ın sürgün yolculuğunu, Türkistan’ın kaderini, Kafkasları, Türkiye ve Fransa’yı anlatıyor.Shokay, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra Kazakistan’ın ilk gişe rekortmeni filmi.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up