Gelişen Ülkeler Film Festivali Başladı

Festivaller Manşet

Gelişen Ülkeler Film Festivali İstanbul Kongre Merkezi’nde yapılan açılış töreniyle başladı.

Gelsinfest

“Çok Yakın, Çok Uzak” Sloganıyla yolan çıkan festivalin açılış töreninde İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Endonezya Devlet Bakanı Dipo Alam, Kültür Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan, D-8 Genel SekreteriSeyyid Ali Muhammed Musavi ve Festival Direktörü Sinema Eleştirmeni İhsan Kabil konuşma yaptı. Festival Direktörü İhsan Kabil, bu festivalde insani değerleri ortaya çıkarmaya çalıştıklarını, filmleri seçerken belirli bir ortak geçmişe sahip olduğumuz ülkeleri tercih ettiklerini belirtip sinemaseverlere iyi seyirler diledi.

Kültür Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan ve Vali Hüseyin Avni Mutlu ise sinemanın ülkelerin kendi kültürlerini tanıtmadaki önemine değinirken Vali Mutlu festival hakkındaki görüşlerini: “Gücü belki ikiye ayırarak tarif etmek lazım: kaba güç ve yumuşak güç. Yumuşak güç dediğimiz kültür sanattır. Büyük güce sahip ülkelerin yumuşak güçlerini arttırabilmek için çaba sarf ettiklerini biliyoruz. Bugün Hollywood, ABD’nin yumuşak gücünü temsil ediyor. Amerikan gücü, rüyası bütün dünyaya Hollywood üzerinden tanıtılıyor. Bu festivalin de sloganı çok yerinde ve dikkat çekici olmuş. ‘Çok Yakın, Çok Uzak’. Fevkalade doğru. Toplumları yakınlaştırmanın gücü sanattan ve sanatın en güçlü kolu olan sinemayla gerçekleşir. Emeği geçen herkesi bir kez daha yürekten kutluyorum.” diyerek özetledi.

Festivalin fikir babalarından olan Endonezya Hükümeti Devlet Bakanı Dipo Alam ise düşüncelerini şu sözleriyle aktardı: “Bu festival vesilesiyle burada bulunmak benim için büyük mutluluk. Bu gecenin en mutlu insanı benim çünkü 2008 yılında öne sürdüğüm fikir gerçekleşmiştir. İstanbul bir tarih, kültür ve sanat şehri. Bana ilham veren de bu oldu. Amacımız ticari, kültürel ve sanatsal ilişkilerimizi güçlendirmek.”

Konuşmaların ardından 2012 Endonezya yapımı Habibie & Ainun filmi gösterildi. Gelişen Ülkeler Film Festivali, Gelişmekte Olan Ülkeler (D – 8) grubuna üye Türkiye ile birlikte 8 ülkenin (Endonezya, Pakistan, İran, Bengladeş, Malezya, Mısır, Nijerya) ve (ECO) Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’na üye 10 ülkeden (Afganistan, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Pakistan, Tacikistan, Türkiye, Türkmenistan, Özbekistan) sinematografik değeri yüksek filmlerin ve yabancı konukların katılımıyla, 20 – 27 Eylül 2013 tarihleri arasında Beyoğlu Cine Majestik, Türvak Sinema Müzesi, İstanbul Şehir Üniversitesi, Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

Açılış Gecesi Fotoğrafları için tıklayın!

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up