‘Geleceğin Sineması’ Projeleri Bekliyor

Festivaller

Geleceğin Sineması Yarışması

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü öncülüğünde, geleceğin sinemasını yaratacak olan sinema öğrencilerinin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla 11. kez gerçekleştirilmesi planlanan yarışmaya başvurular devam ediyor.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından TÜRSAK Vakfı’nın danışmanlığı ve işbirliği ile düzenlenecek ”Geleceğin Sineması” yarışması, son başvuru tarihi olan 6 Haziran’a kadar sinema ve iletişim alanında eğitim veren Türkiye genelindeki devlet, özel ve vakıf okullarının ilgili bölümlerinde okuyan ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencilerin katılıma açık olacak.

Başvuru Formunu İndirmek için Tıklayın!

Konu sınırlamasının olmadığı yarışmada projeler ön jüri tarafından değerlendirilerek, ön elemeyi geçen projeler Seçici Kurul’un onayına sunulacak.

Yarışmanın jürisinde Abdurrahman Çelik, Aslı Öymen, Cansel Elçin, M. Cem Erkul, Elif Dağdeviren, Esra Even, Harika Uygur, Murat Şeker, Ozan Açıktan, Ömür Gedik ve Selçuk Yöntem gibi isimler bulunuyor.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Beyoğlu Belediyesi, TÜRSAK Vakfı’nın katkılarıyla düzenlenecek yarışmada ödül töreni 17 Haziran’da gerçekleşecek.

Başvuru Koşulları

1- Öğrenciler tarafından yarışmaya gönderilecek proje dosyasında;

a) Filmin sinopsisi (1 sayfa ile sınırlıdır)

b) Filmin senaryosu (3 Kopya)

c) Filmin ekibi (senaryo, kameraman, varsa oyuncular vb.)

d) Öngörülen ayrıntılı yapım bütçesi

e) Filmi gerçekleştirecek proje sahibi öğrencinin adı, soyadı, okulu, bölümü, sınıfı, okul ve ev adresi, telefon numarası, banka hesap numarasının yazılı olduğu bilgi formu bulunmalıdır.

2- Proje dosyaları içindeki dokümanlar bilgisayar veya daktilo ile yazılmalıdır.

3- Başvuruda bulunacak projelerde tür sınırlaması yoktur. Kurmaca, deneysel, belgesel, animasyon vb. türde olabilir. Bir öğrenci en fazla 3 projeyle katılabilir.

4- Projelerin süresi 15 dakikayı geçmemelidir.

5- Proje, bir ekip tarafından hazırlanmış olsa da, yönetmenliği üstlenen bir öğrencinin adıyla sunulmalıdır. İki veya daha fazla öğrenci adının “proje sahibi / yönetmen” olarak belirtildiği projeler yarışma dışı bırakılır.

6- Başvuruda bulunan proje sahipleri, proje dosyalarını  en geç 6 Haziran 2014 günü saat 18:00’e  kadar;  TÜRSAK VAKFI- GAZETECİ EROL DERNEK SOK. HANİF HAN 11/2  34433 BEYOĞLU-ISTANBUL   adresine elden, kurye veya taahhütlü posta ile teslim etmelidirler. Postadaki gecikmelerden Bakanlık veya TÜRSAK Vakfı sorumlu olmayacaktır.

7- “Geleceğin Sineması” projesi kapsamında destek almaya değer görülen projeler, film olarak yapıldıktan sonra, Vakıf ve Bakanlık arşivinde bulundurulmak üzere en geç 31 Aralık 2014 tarihine kadar TÜRSAK Vakfı’nın, şartnamenin 6. maddesinde belirtilen adresine, elden, kurye veya taahhütlü posta ile Dijital Video Dosyası veya DVD formatında ve 2 kopya olarak teslim edilecektir.

8- Yarışmada desteklenerek çekilen tüm filmlerin bir kopyası T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nde, bir kopyası ise TÜRSAK Vakfı arşivinde saklanacaktır. Bakanlık ve TÜRSAK Vakfı, telif hakları filmi gerçekleştiren öğrencide saklı kalmak üzere, filmlerin ticari olmayan gösterimlerini yapabileceklerdir.

9- “Geleceğin Sineması” projesi kapsamındaki yarışmadan destek alarak filmini gerçekleştiren öğrenciler, filmlerini ulusal veya uluslararası yarışmalara göndermekte, ticari veya ticari olmayan mecralarda göstermekte özgür olup, konuyla ilgili Bakanlığımızı ve TÜRSAK Vakfı’nı yazılı olarak bilgilendirmekle yükümlüdürler.

10- Öğrenciler, filmlerini yaparken jeneriğinde, “Bu film T.C.  Kültür ve Turizm  Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün “Geleceğin Projesi” kapsamında desteklenmiştir.” İbaresine ve TÜRSAK Vakfı’nın logosuna yer vereceklerdir.

Telif Hakları

Projelerde telif hakkı doğuracak “senaryo”, “müzik” ve “görüntü” vb. eserlerin kullanılması durumunda, projenin yapım aşamasında söz konusu telifler alınmış olmalıdır.

Projelerin İadesi

1- Yarışmaya gönderilen projeler teslim edilmeyecek olup “Geleceğin Sineması” Proje Arşivi’nde saklanacaktır.

2- “31 Aralık 2014”  tarihine kadar yetiştirilemeyen projelerden destek bedeli olarak ödenen 2.000 TL geri alınacaktır.

Değerlendirme Takvimi

1- Projelerin son teslim tarihi /  6 Haziran 2014

2- Seçici Kurul’un toplanması / 12 Haziran 2014

3- Ödül Töreni / 17 Haziran 2014

Destekleme ve Ödüller

1- T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü, “Geleceğin Sineması” kapsamında seçili kurul tarafından belirlenen projelere 2.000 TL film yapım desteği verecektir.

2- Projelere yapılacak olan destek miktarı, proje sahipleri ile TÜRSAK Vakfı tarafından imzalanacak bir sözleşme uyarınca bir defada ödenecektir.

Bilgi için: geleceginsinemasi.tursak.org.tr

Geleceğin Sineması Yarışması Afişi

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up