Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

‘Geleceğin Sineması’ Projeleri Bekliyor

Yayınlandı

tarihinde

Geleceğin Sineması Yarışması

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü öncülüğünde, geleceğin sinemasını yaratacak olan sinema öğrencilerinin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla 11. kez gerçekleştirilmesi planlanan yarışmaya başvurular devam ediyor.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından TÜRSAK Vakfı’nın danışmanlığı ve işbirliği ile düzenlenecek ”Geleceğin Sineması” yarışması, son başvuru tarihi olan 6 Haziran’a kadar sinema ve iletişim alanında eğitim veren Türkiye genelindeki devlet, özel ve vakıf okullarının ilgili bölümlerinde okuyan ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencilerin katılıma açık olacak.

Başvuru Formunu İndirmek için Tıklayın!

Konu sınırlamasının olmadığı yarışmada projeler ön jüri tarafından değerlendirilerek, ön elemeyi geçen projeler Seçici Kurul’un onayına sunulacak.

Yarışmanın jürisinde Abdurrahman Çelik, Aslı Öymen, Cansel Elçin, M. Cem Erkul, Elif Dağdeviren, Esra Even, Harika Uygur, Murat Şeker, Ozan Açıktan, Ömür Gedik ve Selçuk Yöntem gibi isimler bulunuyor.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Beyoğlu Belediyesi, TÜRSAK Vakfı’nın katkılarıyla düzenlenecek yarışmada ödül töreni 17 Haziran’da gerçekleşecek.

Başvuru Koşulları

1- Öğrenciler tarafından yarışmaya gönderilecek proje dosyasında;

a) Filmin sinopsisi (1 sayfa ile sınırlıdır)

b) Filmin senaryosu (3 Kopya)

c) Filmin ekibi (senaryo, kameraman, varsa oyuncular vb.)

d) Öngörülen ayrıntılı yapım bütçesi

e) Filmi gerçekleştirecek proje sahibi öğrencinin adı, soyadı, okulu, bölümü, sınıfı, okul ve ev adresi, telefon numarası, banka hesap numarasının yazılı olduğu bilgi formu bulunmalıdır.

2- Proje dosyaları içindeki dokümanlar bilgisayar veya daktilo ile yazılmalıdır.

3- Başvuruda bulunacak projelerde tür sınırlaması yoktur. Kurmaca, deneysel, belgesel, animasyon vb. türde olabilir. Bir öğrenci en fazla 3 projeyle katılabilir.

4- Projelerin süresi 15 dakikayı geçmemelidir.

5- Proje, bir ekip tarafından hazırlanmış olsa da, yönetmenliği üstlenen bir öğrencinin adıyla sunulmalıdır. İki veya daha fazla öğrenci adının “proje sahibi / yönetmen” olarak belirtildiği projeler yarışma dışı bırakılır.

6- Başvuruda bulunan proje sahipleri, proje dosyalarını  en geç 6 Haziran 2014 günü saat 18:00’e  kadar;  TÜRSAK VAKFI- GAZETECİ EROL DERNEK SOK. HANİF HAN 11/2  34433 BEYOĞLU-ISTANBUL   adresine elden, kurye veya taahhütlü posta ile teslim etmelidirler. Postadaki gecikmelerden Bakanlık veya TÜRSAK Vakfı sorumlu olmayacaktır.

7- “Geleceğin Sineması” projesi kapsamında destek almaya değer görülen projeler, film olarak yapıldıktan sonra, Vakıf ve Bakanlık arşivinde bulundurulmak üzere en geç 31 Aralık 2014 tarihine kadar TÜRSAK Vakfı’nın, şartnamenin 6. maddesinde belirtilen adresine, elden, kurye veya taahhütlü posta ile Dijital Video Dosyası veya DVD formatında ve 2 kopya olarak teslim edilecektir.

8- Yarışmada desteklenerek çekilen tüm filmlerin bir kopyası T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nde, bir kopyası ise TÜRSAK Vakfı arşivinde saklanacaktır. Bakanlık ve TÜRSAK Vakfı, telif hakları filmi gerçekleştiren öğrencide saklı kalmak üzere, filmlerin ticari olmayan gösterimlerini yapabileceklerdir.

9- “Geleceğin Sineması” projesi kapsamındaki yarışmadan destek alarak filmini gerçekleştiren öğrenciler, filmlerini ulusal veya uluslararası yarışmalara göndermekte, ticari veya ticari olmayan mecralarda göstermekte özgür olup, konuyla ilgili Bakanlığımızı ve TÜRSAK Vakfı’nı yazılı olarak bilgilendirmekle yükümlüdürler.

10- Öğrenciler, filmlerini yaparken jeneriğinde, “Bu film T.C.  Kültür ve Turizm  Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün “Geleceğin Projesi” kapsamında desteklenmiştir.” İbaresine ve TÜRSAK Vakfı’nın logosuna yer vereceklerdir.

Telif Hakları

Projelerde telif hakkı doğuracak “senaryo”, “müzik” ve “görüntü” vb. eserlerin kullanılması durumunda, projenin yapım aşamasında söz konusu telifler alınmış olmalıdır.

Projelerin İadesi

1- Yarışmaya gönderilen projeler teslim edilmeyecek olup “Geleceğin Sineması” Proje Arşivi’nde saklanacaktır.

2- “31 Aralık 2014”  tarihine kadar yetiştirilemeyen projelerden destek bedeli olarak ödenen 2.000 TL geri alınacaktır.

Değerlendirme Takvimi

1- Projelerin son teslim tarihi /  6 Haziran 2014

2- Seçici Kurul’un toplanması / 12 Haziran 2014

3- Ödül Töreni / 17 Haziran 2014

Destekleme ve Ödüller

1- T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü, “Geleceğin Sineması” kapsamında seçili kurul tarafından belirlenen projelere 2.000 TL film yapım desteği verecektir.

2- Projelere yapılacak olan destek miktarı, proje sahipleri ile TÜRSAK Vakfı tarafından imzalanacak bir sözleşme uyarınca bir defada ödenecektir.

Bilgi için: geleceginsinemasi.tursak.org.tr

Geleceğin Sineması Yarışması Afişi

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali Faydalı Atölyeler ile Devam Ediyor

Atölyelere katılımlar tamamen ücretsiz.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali”nin ikinci etabı birbirinden farklı atölye çalışmaları ile devam edecek.

Pandemi koşulları nedeniyle online olarak devam eden 4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali‘nin ikinci etabı 22 Nisan’da başlıyor. İlk etabı 1-7 Mart tarihleri arasında Türkiye’de, Birleşik Krallık’ta ve Kosova’da başarıyla gerçekleşen festivalin ikinci etabı hız kesmeden devam ediyor. Kısmı karantina koşullarının geçerli olduğu ülkemizde Nisan ve Mayıs aylarında sinemaseverlere unutulmaz bir sinema deneyimine davet ediyor.

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin ikinci etabında birbirinden seçkin atölyeler, katılımcılarla buluşuyor. Festival programı dahilindeki atölyeler ise;

 • Prof. Berrak Taranç ile “Çocuklar için Müzik Atölyesi” (23 Nisan 2021)
 • Hira Selma Kalkan ile “Sanatla Terapi Atölyesi” (24 Nisan 2021)
 • WMC’nin katkılarıyla Sezen Kayhan ile “Belgesel Yapımında Fırsatlar ve Engeller Atölyesi” (30 Nisan 2021)
 • Yalnızca festival katılımcısı yönetmenlere açık olacak Zeynep Merve Uygun ile “KYF Doc Lab: Yeni Medya Belgeselleri MasterClass” (25 Nisan 2021) atölyesi de festival programı dahilinde yapılacak.

Atölyelere katılımlar tamamen ücretsiz ve kadinyonetmenlerfestivali.com adresi üzerinden başvurular açık.

Kadın Yönetmenler Derneği’nin organizasyonu ile hayata geçen 4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali bu yıl #sığamıyoruz sloganıyla kaldığı yerden devam ediyor. Yönetmen söyleşileri ve Ulusal seçkinin yanı sıra seçkin Balkan Sinemasından örnekler, Dr. Ebru Beyazıt’ın fotoğraf seçkisi festivalin resmi web sitesi üzerinden 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında sinemaseverler tarafından tamamen ücretsiz, zaman kısıtlaması olmadan, yalnızca web sitesi üyeliği ile izlenebiliyor.

Okumaya Devam Et

Festivaller

74. Cannes Film Festivali’nin Açılış Filmi Annette Oldu

6 Temmuz’da Cannes’da prömiyerini gerçekleştirecek!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Annette

Bu sene 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali’nin merakla beklenen açılış filmi, Adam Driver ve Marion Cotillard’lı Annette filmi olacak.

Spike Lee başkanlığında 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin açılış filmi belli oldu. Bu sene heyecanla beklenen festivalin açılışını Adam Driver ve Marion Cotillard‘ın başrollerini paylaştığı Annette filmi yapacak.

6 Temmuz tarihinde Cannes’da prömiyerini gerçekleştirecek filmin yönetmen koltuğuna, Leos Carax oturuyor. Charles Gillibert, Paul-Dominique Vacharasinthu ve Adam Driver‘ın yapımcısı olduğu film, operacı eşinin ölümünün ardından 2 yaşındaki bir çocuğa bakmak zorunda kalan bir stand-up komedyeninin hikayesini anlatıyor.

74. kez 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Festivaller

40. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri Belli Oldu

Yarışmaya 13 film layık görüldü!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

 İstanbul Film Festivali

Bu yıl 40.’sı düzenlenen “İstanbul Film Festivali“nde Ulusal Yarışma kategorisinde yarışacak 13 film belli oldu. 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ilk kez 1982 yılında bir sinema haftası olarak düzenlenen İstanbul Film Festivali, bu yıl 40. yaşını kutluyor. 29 Haziran’a kadar devam edecek 40. İstanbul Film Festivali, 1 Nisan tarihinde ilk çevrimiçi gösterimiyle başladı. 

Dünya sinemasının en çok konuşulan örneklerinden, sinemamızın yeni yapımlarına, uluslararası festivallerde prömiyer yapmış ödüllü filmlerden klasiklere ve yeni keşiflere, aralarında efsane yönetmenlerden iz bırakan başyapıtların ve kült filmlerin de bulunduğu zengin programıyla bu yıl pandemi şartlarını da gözetmeye devam ederek nisan, mayıs ve haziran aylarına yayılıyor. 

40. İstanbul Film Festivali’nin çevrimiçi gösterimleri filmonline.iksv.org üzerinden gerçekleşiyor. Nisan ve mayıs ayları boyunca her perşembe, cuma, cumartesi ve pazar günü yeni filmler gösterime sunuluyor. Festivalin Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması‘nın 20-29 Mayıs’ta çevrimiçi ve pandemi koşullarına bağlı olarak sinema salonlarında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Festivalin Uluslararası Yarışma ile Galalar bölümlerindeki filmlerin, haziran ayında hem açık hava mekânlarda hem de sinema salonlarıyla çevrimiçi platformda festival takipçileri ile buluşması bekleniyor. 

Festival gösterimlerine kısıtlama ve uygulamaların elverdiği durumda yurtiçinden ve yurtdışından konuk yönetmen ve oyuncuların katılımı da planlanan festivalin Ulusal Yarışma bölümünde yarışacak filmler ise bugün açıklandı.

İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri

 • Av / AV: The Hunt / Emre Akay 
 • 9,75 / Uluç Bayraktar 
 • Sardunya / Geranium / Çağıl Bocut 
 • Bir Nefes Daha / When I’m Done Dying / Nisan Dağ 
 • Beni Sevenler Listesi / The List of Those Who Love Me / Emre Erdoğdu 
 • Yeniden Leyla / Leyla Once Again / Barış Hancıoğulları 
 • Zîn ve Ali’nin Hikâyesi / Govenda Ali û Dayka Zîn / The Dance of Ali and Zin / Mehmet Ali Konar 
 • Af / Forgiveness / Cem Özay 
 • Çatlak / Fractured / Fikret Reyhan 
 • Cemil Şov / The Cemil Show / Barış Sarhan 
 • İnsanlar İkiye Ayrılır / Two Types of People / Tunç Şahin 
 • Dirlik Düzenlik / It’s All About Peace and Harmony / Nesimi Yetik 
 • Sen Ben Lenin / You Me Lenin / Tufan Taştan 
Okumaya Devam Et

Popüler