Geleceği En İyi Tahmin Eden 10 Bilim Kurgu Filmi

İlkay Güler Liste
Geleceği En İyi Tahmin Eden 10 Bilim Kurgu Filmi

Popular Mechanics sitesi geleceğe yönelik en olası tahminleri yapan bilimkurgu türündeki filmlerin bir listesini yayınladı. Liste, bilimkurgu alanında 80’den fazla kitap yazan ve 90 yaşındayken kaybettiğimiz yazar Arthur C. Clarke’a ithaf edildi.

Gattaca

1. Gattaca (1997)

Genetik mühendisliğinin çok geliştiği bir gelecekte, tüm kusurlardan arındırılmış süper insan ırkının normal insanların tüm haklarını elinden alması ve onları ikinci plana itmelerini anlatıyor.

Azınlık Raporu

2. Azınlık Raporu (2002)

Psişik güçlere sahip kâhinler ve teknolojik aygıtlar sayesinde cinayetleri daha işlenmeden önce fark edip suçluları yakalayan özel bir polis biriminin hikayesi. (Dokunmatik ekran)

Çılgın Maks 2: Savaşcı

3. Mad Max 2 (1981)

Nükleer savaş sonrası yerle bir olan dünyada yaşayan insanların petrol için savaşmaya devam etmesini anlatıyor. (Petrol savaşları)

The Truman Show

4. Truman Show (1998)

Jim Carrey’nin canlandırdığı Truman gerçek bir dünya zannettiği dev bir stüdyoda tam 30 yıldır yaşıyor. Hayatı, 24 saat boyunca canlı olarak tüm dünyaya yayınlanıyor. (Reyting manyaklığı)

Aya Seyahat

5. Hedef Ay – Destination Moon(1950)

Newton fiziğini kullanarak Ay’a seyahat eden astronotları anlatan ilk film.

Koşan Adam

6. Running Man (1987)

“Koşan Adam” adlı televizyon şovunda suçluların ilginç metodlarla cezalandırılışı canlı yayında bütün halka izlettiriliyor. Amaç rating.

Bıçak Sırtı

7. Blade Runner / Bıçak Sırtı (1982)

Gelecekte kaçak androidleri avlayan bir polisin maceraları. (Android)

Açlık

8. Soylent Green (1973)

İnsanlık gelecekte hayatta kalabilmek için Soylent Green denen yapay yiyeceğe muhtaçtır. Bu yiyeceğin hammaddesi otoritelerin söylediğinden çok farklıdır.

Kısa Devre

9. Kısa Devre / Short Circuit (1986)

Gelecekte ölümcül tim olarak tasarlanan robotlardan bir tanesi, laboratuvarda yıldırım çarpması sonucu kısa devre geçirerek insanları sevmeye başlıyor. (Robot askerler)

10. 2001: Uzay Macerası / 2001 Space Odyssey (1968)

Milyonlarca yıl önce maymunların evrim sürecinden 2001 yılında uzayda insanla makinenin mücadelesine kadar, insandaki iktidar hırsının, insan evrimin başlangıcından ultra modernleşmiş toplumlara uzanan öyküsünü anlatıyor. (Skype)

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up