Geleceğe Dönüş Serisi Hakkında Pek Bilinmeyen 10 Şey

Liste Meraklısına

1- Filmde Christopher Lloyd’un canlandırdığı Doc Brown karakterinin gerçek isminde bazı ipuçları var. Doktorun gerçek ismi olan Emmett Lathrop Brown, İngilizcedeki bazı kelimelere göndermeler yapıyor. Emmett ismi, İngilizce’de “zaman” anlamına gelen “time” kelimesinin, tersten fonetik bir simgelemesi. Lathrop ismiyse, portal kelimesinin tersten yazılmış hali.

2- Filmin orijinal senaryosunda, Doc Brown’un köpeği Einstein’ın yerine bir maymunu varmış. Universal Pictures’ın başında olan Sid Sheinberg, yaptığı araştırmada maymunlu filmlerin gişede başarısız olduğunu görüp Robert Zemeckis ve ekibine söz konusu hayvanı bir köpekle değiştirmeleri konusunda ısrarcı olmuş.

emmet brown

3- Christopher Lloyd’un filmlerin çekimlerinde çeşitli sahnelerde doğaçlama oynadığı ve bazı cümlelerinin senaryoda yazmadığı hikayeleri çokça anlatılır. Ünlü oyuncunun, Doc Brown karakteri için kendine iki ismi örnek aldığı ve söz konusu iki ismin özelliklerini karıştırarak Doc Brown’u ortaya çıkardığı söyleniyor: Orkestra şefi Leopold Stokowski ve teorik fizikçi Albert Einstein.

4- Serideki en havalı şeylerden biri olan zaman makinası The Delorean, aslında lazer ışınları kullanılarak zamanda yolculuk edilen bir buzdolabı olarak düşünülmüştü. Ancak sonrasında bu fikirden vazgeçilmişti. Zaman makinasının arabaya dönüşmesindeki en büyük etken ise filmi izleyecek çocukların kendilerini buzdolabına kitlemek isteme olasılıklarını ortadan kaldırmaktı.

delorean

5- Back To The Future’ın ilk filmi için tam üç tane Delorean zaman makinası üretildi. Ron Cobb, Andrew Probert ve Michael Scheffe tarafından tasarlanan Delorean’ın üç modelinin de üretimi toplam 10 hafta sürdü. Geri kalan iki film için bu kez üç yeni Delorean daha üretildi ve filmlerde yeni arabalar kullanıldı. Delorean’ın uçtuğu sahneler için üretilen bir diğer Delorean ise fiber camdan yapıldı ve orijinali ile aynı şekilde uyarlandı. Arabanın koltukları bile fiber camdı.

6- Filmin çekildiği dönemde araba sektöründeki en parlak markalardan biri olan DMC’nin yeni modeli DMC -12, çok konuşulan araçlar arasında yer alıyordu. Senaristlerin bu aracı zaman makinesi olarak seçmesinin en büyük sebeplerinden biri yukarı doğru açılan kapıların, aynı zamanda bir UFO’yu andırmasıydı. Çekimlerde soğuk hava nedeniyle sıkışan kapılar, ekip tarafından saç kurutma makinaları ile ısıtılarak açılıyordu.

MrFusion1-1024x576

7- Doktor Brown, DeLorean için enerji üretecek bir kaynak oluşturmalıydı. Bu kaynağı Mr.Fusion ismini verdiği bir alet ile sağlayacağını söylüyordu. Doktor Brown’a göre evdeki çöpleri zaman makinesini çalıştıracak nükleer enerjiye çevirecek olan şey Mr. Fusion dönüştürücüsüydü. Filmin çekildiği dönemin en popüler şeylerinden biri olan kahve makinesi markası “Mr. Coffee”den ilham alınarak tasarlanan alet, gerçek hayatta aslında bir kahve öğütme makinasıydı. 

8- Back To The Future filminin ilk senaryosunda Marty için kullanılan soyadı McDermott’muş. Fakat Bob Gale ve Robert Zemeckis, bu ismi içinde çok fazla hece olduğu için değiştirmek istemiş. Sonunda Zemeckis, McFly soyadıyla çıkagelmiş!

9- Marty McFly’ın 1955 yılına yaptığı ziyarette, iç çamaşırında yazan “Calvin Klein” markası, Marty’nin ismi zannediliyor ve insanlar ona Calvin diye sesleniyordu. Filmin Fransızca dublajındaysa söz konusu marka, Fransız bir marka olan “Pierre Cardin”le değiştirilmiş.

10- Kendi kendini bağlayabilen ayakkabılar, filmdeki 2015 yılının en dikkat çekici detaylarından biriydi. Öyle ki, Nike bu fikri çok beğenmiş ve söz konusu ayakkabıların patentini almıştı. Bu senenin başlarında ekim ayında Nike’ın bu ayakkabıları satışa sunmayı planladığına dair haberler çıkmış olsa da henüz böyle bir hamle gelmiş değil.

Kaynak: Bantmag

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up