Gel Bir Kahve İçelim Diyen 10 Film

Keşfet Liste
Gel Bir Kahve İçelim Diyen 10 Film

“Kahve gerçekten çok iyi, içtiğinizde size düşünecek zaman veriyor. Bir içecekten çok daha fazlası;
o gerçekleşen bir şey. Moda olan bir şey gibi değil de, bir olay gibi, olunacak bir yer gibi,
ama bu bir mekân değil, içinizdeki bir yer gibi.
Size düşünecek zaman veriyor, ama bu saatler ya da dakikalar değil;
bir varoluş şansı, kendin gibi ol ve bir fincan daha iç.”
Gertrude Stein

 

Coffee and Cigarettes

Kahve ve Sigara (2003) Coffee and Cigarettes

Farklı zamanlarda ve farklı mekanlarda insanlar hayat, müzik, sinema gibi konularda sohbet ederler. Fazla ortak noktaları olmayan bu insanların tek ortak paydası ise sigara ve kahvedir. Bazıları her ikisine de bağımlıdır, bazıları nefret eder, ayrıca bırakmaya çalışanlar, başlamayı düşünenler de eksik değildir. Hepsi birbirinden ilginç kısa filmler, kimi zaman son derece eğlenceli kimi zaman da beklenmeyen bir hüzün barındırmaktadır. Kahve ve sigara bu iki bağımlılığın filmidir.

___

Tiffany'de Kahvaltı

Tiffany’de Kahvaltı (1961) Breakfast at Tiffany’s

Uzun sigara ağızlığı, gözlüğü, şapkası ve tabii ki elinde kahvesiyle Audrey Hepburn’un başrolünde oynadığı Tiffany’de Kahvaltı, daha açılışından itibaren kahve ile başlar. Hepburn, elindeki kutudan önce kurabiyeyi ardından kahveyi çıkarır ve vitrini seyre koyulur.

___

Olağan Şüpheliler (1995) The Usual Suspects

Bu kırık fincanın ne anlama geldiğini izleyenler bilir. İzlemeyenler yazının devamını okumasın zira film ziyan olur. Film boyunca Verbal Kint olarak ifade veren Kevin Spacey, anlattığı öyküdeki hayali avukatın adını kendisini dinleyen Dave Kujan’ın kahve içtiği fincandan alır: Kobayashi! Tüm sorgu boyunca Kujon kahvesini yudumlarken bir anda şoke olur, elindeki fincanı düşürür!

___

Kahve: Gerçek ile Hayal Arasında (2014)

8 kısa filmden oluşan bu yapım, kahvenin kültürel kimliğimizde ve gündelik rutinde önemli bir yere sahip olduğunu anlatıyor. Pera Müzesi’nde 31 Ocak’ta gösterilen seçkinin yönetmen isimlerini paylaşalım zira bulmak ve izlemek isteyebilirsiniz.

Yönetmenler: Maysaloun Hamoud, Elite Zexer, Murad Nessar, Eti Tsicko, Kareem Karaja, Ameer Ahmarwo, Gazi Abu Baker, Aya Somech, Eitan Sarid

____

Thor (2011)

Dünya dışından gelen kahramanımız Thor, bir kahvaltıda Jane Foster ile konuşurken ilk kez kahve içer, öyle sever ki bir tane daha ister. Ancak epey maço bir tavırla; fincanı yere atar ve kovboy filmlerindeki gibi “Bir tane daha!” diye bağırır.

__

Sen Şarkılarını Söyle (2013) Inside Llewyn Davis

Sen Şarkılarını Söyle 1960’ların New York’unda tutunmaya çalışan ve Greenwich Village’da bir kahveci olan Gaslight Café’de sahneye çıkan bir folk şarkıcısının hikayesini anlatıyor. Bu kahveci aynı zamanda, şairler ve folk müzikle dolu bir karşı kültür işletmesi.

__

Yeşil Yaban Arısı (2011) The Green Hornet

Şehrin en büyük gazetesinin tek varisi olan Britt Reid, play boy hayatı süren, şımarık bir zengin çocuğu profili sergilemektedir. Günün birinde babası aniden ve gizemli bir şekilde ölür. Babasının tüm gücü artık Britt Reid’a aittir.

Britt, şirket çalışanlarından Kato ile birlikte gücünü daha iyi işler yapmak için birleştirir. Kato, iyi bir kahve yapıcısıdır. Kahveyi sanata çevirmek sözünün karşılığı gibi olan Kato, köpükle adeta resim çizer. Öyle ki izlerken canınız kahve içmek ister.

___

Şimdi Ya Da Asla (2007) The Bucket List

Kahve ile ilgili en komik hikayenin geçtiği film diyebiliriz The Bucket List için. İzlemeyenler finalde karınları ağrıyana dek gülecektir. Spoiler vermeden söyleyelim, oldukça zengin bir adamı canlandıran Jack Nicolson tam bir kahve tiryakisidir. Nereye gitse kahve pişirme setini ve özel kahvesini de yanında götürür. Ancak o kahvenin sırrı epey gülünç ve şok edicidir.

___

Git Başımdan (2010) Due Date

Bir yolculuk filmi olan Due Date’de ilginç bir kahve sahnesi vardır. Ethan (Zach Galifianakis) babasının küllerini kahve kutusunda saklar, eve misafir olarak gelen Jamie Foxx, kutudaki küllerden kahve yapar. İlginç ki Ethan kahvenin tadını sever; ta ki içtiği şeyin babasının külleri olduğunu öğrenene kadar!

___

Amelié (2001)

Kahve kimi zaman bir aşkın başlamasına vesiledir. Amelié, Georgette’nin üzerine kahve döker. Georgette üstüne dökülen kahveyi temizlemek için tuvalete gider ancak orada Joseph vardır.

Amelié’nin çöpçatanlık girişimi ikiliyi büyük bir aşka sürükler. Sonuçta kahve bahane, aşk şahanedir.

___

 

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up