‘Gavur Mahallesi’ Şişli’de Gösterilecek

Etkinlikler

gavur mahallesi

Diyarbakırlı Mıgırdiç Margosyan’ın hikâyesini merkez alan Gavur Mahallesi belgeseli Şişli’de gösterilecek.

İnsanlar evini, yurdunu neden terk eder?  Onca yolu, onca zorluğu, ölümü neden göze alır? Neden bilmediği yönlere kulaç atar? İnsanlar neden göç eder? “Gavur Mahallesi” belgeseli, tüm bu sorulara cevap veriyor. Bereketli bir coğrafyanın kaderi ve yersiz, yurtsuz insanların hikâyesi, Diyarbakır’dan Şişli’ye uzanıyor.

İstanbul Film Festivali’nden Çekildi, Şişli’de İzleyiciler ile Buluşuyor

34. İstanbul Film Festivali’nde ön gösterimi yapılacak iken “Bakur” filminin festivalde gösteriminin iptal edilmesi nedeniyle festivalden çekilme kararı alan Gavur Mahallesi Belgeseli, 25 Nisan Cumartesi günü saat 19.30’da Şişli Kent Kültür Merkezi’nde sanatseverler ile buluşuyor. Şişli Belediyesi’nin katkılarıyla galası yapılacak Gavur Mahallesi Belgeseli, yitenlerin, gidenlerin, kalanların ve hem “azalan”, hem de “çoğalan” bir kentin hikayesinden oluşuyor.

Yerinden, yurdundan edilmiş bir aile ve Diyarbakır’dan İstanbul’a yolculuk

Gavur Mahallesi, çok kültürlülük, yerinden edilme, göç ve öteki üzerine çekilmiş bir belgesel. 1953 yılına kadar demirci çıraklığı yapan Diyarbakırlı Mıgırdiç Margosyan’ın hikâyesini merkez alan film, Diyarbakır’da Ermenilerin yaşadığı Gavur Mahallesi’nde hayata tutunmaya çalışan Margosyan ailesinin yolculuğunu anlatıyor. Margosyan ailesi, 1915’te hayatları meçhule doğru götürülürken paramparça edilen sayısız Ermeni aile gibi, yollarda parçalanarak, yitip giden, kalanları da başka topraklarda tutunmaya çalışan ailelerden sadece biri. Film, Mıgırdiç Margosyan’ın Diyarbakır’dan İstanbul’a uzanan yaşam öyküsü ekseninde ilerliyor.

Karşı Film tarafından hazırlanan belgeselin yönetmenliğini Yusuf Kenan Beysülen üstleniyor. Belgesel, bir zamanlar etnik, dinsel, kültürel çeşitliliğin bir arada yaşandığı bir coğrafyada geçiyor. 1915 yılından itibaren sürgünler, ölümler ve göçler ile bu çeşitliliğin yok olduğu bir kente, Diyarbakır’a uzanıyor. 1953 yılına kadar demirci çırağı olarak kızgın demirlere çekiçle şekil veren Mıgırdiç Margosyan’ın Diyarbakırlı Margos Usta olarak kaleme aldığı “Gavur Mahallesi” kitabı, belgeselin özünü oluşturuyor.

 

gavur-mahallesi-afiş

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up