‘Futbolcudan Yönetmen’ Olur Mu?

Manşet Sinema Kitapları

92 yaşındaki usta yönetmen Memduh Ün’ün çocukluk yıllarından başlayarak anılarını kaleme aldığı ‘Futbolcudan Yönetmen’ isimli kitabı ‘Horizon International’ yayınevi tarafından basıldı.

Halit Refiğ, Lütfi Akad, Ertem Göreç gibi ustalarla beraber ‘sinemacılar kuşağı’nın öncülerinden olan Memduh Ün sinemaya başlamadan önce profesyonel futbolcuydu. Ün, Futbolcu’dan Yönetmen kitabıyla bizi o günlere götürüyor.

Üç Arkadaş, Yaprak Dökümü, Ayşecik, Ezo Gelin, Kanlı Nigar, gibi Türk sinema tarihinin klasikleri arasında sayılan filmlerin yönetmeni… Her şeyden önce ise futbolcu; sinemaya adım atmadan önce profesyonel olarak yıllarca yeşil sahalarda top koşturan, Vefa’da oynayıp Beşiktaş’a transfer olan bir gol makinesi…

memduh-un-futbolcu

(Üstteki fotoğrafta, Memduh Ün – sağdan ikinci – Beşiktaş’ın 1941-45 yılları arasındaki ünlü kadrosunda… Fotoğraf: Erman Şener Arşivi)

‘Futbolcudan Yönetmen’ tanıtım bülteninden:

92 yaşındaki Memduh Ün’ün çocukluk yıllarından başlayarak, şaşırtıcı bir zihin açıklığıyla, akıcı bir dille, anılarını kaleme alıyor. Anı yazmak, geçmişteki olayları tarafsız bir gözlemle ele almak, her babayiğidin harcı değildir. Eşi-dostu kırmadan anı yazabilmek hele.

Memduh Ün, sinemaya ayırdığı sayfalarda sadece kendi hikayesini değil, aynı zamanda Yeşilçam’ın da tarihini anlatıyor. Bir avuç insanın karanlıkta el yordamıyla kurdukları Yeşilçam’ın sektöre dönüşümünde, sinema emekçilerinin, yapımcıların, sinema sahiplerinin haklarının baş savunucusu oluyor. Türk sinemasının uluslararası düzeyde beğenilirliğini artırmak için düzenlenen her etkinliği destekliyor ve içinde yer alıyor.

futbolcudan-yönetmen

Baskı Yılı:2012
Sayfa Sayısı:640
Dili:Türkçe
Yayınevi:HORIZON INTERNATIONAL

© Sinefesto

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up