Fritz Lang Sinemasından 5 İyi Film

Liste Manşet

Avusturyalı yönetmen, senaryo yazarı ve film yapımcısı olan Fritz Lang, yaşadığı dönemde sinema sanatına kattığı etkilerle adından söz ettirmeyi başardı.

Bilim kurgu ve suç türündeki filmleriyle sinema tarihinin en önemli filmlerini ortaya koyan yönetmenin 5 iyi filmini sizler için listeledik.

Metropolis (1927)

Bilimkurgu sinemasına yön veren filmlerden biri olan Metropolis’in Fritz Lang’ın en bilinen eseri olduğunu söyleyebiliriz. İşçi sınıfı ile burjuvazinin keskin çizgilerle ayrıldığı Metropolis şehri; Fritz Lang’ın baş döndürücü set tasarımı, kent mimarisi, kostümleri, yaratıcı karakterleri ve Marksist felsefeden taşıdığı yoğun izler ile ortaya konulmuş inanılması güç bir titizliğin ve ileri görüşlülüğün eseridir.

Dr. Mabuse, der Spieler (1922)

Dört saatlik epik bir anlatı sunan, Dr. Mabuse, der Spieler, sinema tarihinin bir suç liderine odaklanan ilk filmlerinden biri olma özelliğini taşıyor.

Tanınan suç lideri Al Capone’dan esinlenerek yaratılan Dr. Mabuse karakteriyle Adolf Hitler arasındaki paralellikler, Lang’ın Nazizmin yükselişine olanak sağlayan toplumsal duruma yaptığı güçlü bir vurgu olarak dikkat geçiyor.

M (1931)

Gerçek bir çocuk tacizcisi vakasından yola çıkılarak kurgulanmış olan M’in sinemaya “sapık katil” anlatılarını getiren film olduğunu söyleyebiliriz.

Lang’ın ilk dönem filmlerindeki fantastik ögelerin aksine, son derece gerçekçi bir tonda ilerleyen filmin, bu yanıyla yönetmenin ileride çekeceği film noir‘ların da öncülü olduğunu söyleyebiliriz. Sinemada yeni kullanılmaya başlayan ses olgusunu, anlatısının kilit bir noktasına yerleştiren Lang, sadece bununla bile ne denli vizyoner bir sinemacı olduğunu kanıtlamıştır.

Fury (1936)

Fritz Lang’ın Hollywood dönemindeki en başarılı filmlerden biri olan Fury, evlenmek için yeterli parayı kazanmaya çalışan Katherine ve Joe çiftini merkezine alır.

Sadece istediği hayatı yaşamak gayesindeki Joe bir çocuğu kaçırmakla suçlanır ve karakolda götürülür. Bu esnada kasabada yayılan dedikodunun etkisiyle kalabalık bir grup karakola gelir ve Joe’yu linç etmeye kalkar.

Kasabanın yönetimini elinde bulunduran kişi ise, politik kaygılarla bunu engellemek adına herhangi bir girişimde bulunmaz.

The Big Heat (1953)

Bir polis memurunun intiharıyla açılan The Big Heat, bu olayı araştıran başka bir polisin yaşadıklarına odaklanır.

The Big Heat, yozlaşmış ve suçlularla dirsek teması hâlindeki polis teşkilatı, çekici kadınlar ve acımazsız suçlularla bezeli dünyasıyla tipik bir film noir‘dir aslında. Yönetim aygıtları ve güvenlik güçlerinin bir araya gelerek birey üzerinde yarattığı baskıyı odağına alan film, bu temayla Lang’ın kariyeri boyunca temas ettiği konuların başarılı bir yansımasına dönüşüyor.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up