Bizimle İletişime Geçin

Avrupa Sineması

Fransa sinemalarında Mısır Devrimi!

Yayınlandı

tarihinde

 Mısır Devrimini ilk konu edinen sinema filmi “18 Gün” Fransız sinemalarında gösterime sunulacak. 

“18 Gün” Mısır Devrimini anlatacak…

Mısır Devrimi’nden çeşitli kareleri ele alan ve geçtiğimiz Mart ayında Kan Film Festivali’nde sahnelenen ‘18 Gün’ Fransa sinemalarından bazılarında da gösterime girecek. 10 kısa hikayeden oluşan film, devrim boyunca halkın yaşadıklarını konu ediniyor. Filmin yapımcıları ise bir bildiri yayınlayarak bu hikayelerin Mısır Devrimi’ni ya da Mısır’ı temsilen sergilenmediğini aksine her birinin yapımcısını temsil ettiğini vurguladı.

25 Ocak’ta patlak vermesinden 11 Şubat’ta başkan Hüsnü Mübarek’in devrilmesine kadar ki 18 günlük dönemi detaylı bir şekilde anlatan ‘18 gün’ adlı sinema filmi Fransız sinemalarında gösterime sunulacak.

18 gün adlı film Mısır Devrimi hakkındaki ilk sinema filmi idi. Geçtiğimiz Mart ayında Kan Festivali’nde sergilenen film, 2005 yılında Hüsnü Mübarek’in menfaatine gerçekleştirilen seçim kampanyasına katıldıkları gerekçesiyle yönetmen Şerif Arefe ve Mervan Hamid’in hazır bulunmasını reddeden bildiri nedeniyle tartışma sebebi olmuştu.

18 Gün adlı bu sinema filmi 10 kısa filmden oluşuyor. Devrim esnasında kendilerini aniden olağandışı olayların karşısında bulan sıradan Mısırlı vatandaşların duygularını ve hikayelerini canlandırıyor. Aynı şekilde Tahrir Meydanı’ndan Arap ve yabancı uydu kanalları tarafından gösterilen protesto görüntülerine de yer veriliyor.

Filmin yönetmenleri arasında Yusra Nasrallah, Ahmet Abdullah, Mervan Hamid, Şerif El-Bendari, Ahmet Ala, Halid Mera, Şerif Arefe, Meryem Ebu Araf, Muhammed Ali ve Kamile Ebu Zikra yer alıyor.

Oyuncular ise İyad Nasar, Basim Semra, Muna Zeki, Ahmet Hilmi, Tarık Hafni, Ömer Zehiri, Aser Yasin ve Victor Keridi.

10 hikayenin arasında protestolara katılmadığı halde güvenlik güçleri tarafından dayağa maruz kalan çaycı bir genç kızın hikayesi yanı sıra nörolojik hastalıklar hastanesinde yatan hastaların bir yandan dışarıda devrim gerçekleşirken hastane duvarları arasında yaşadıklarının hikayesi yer alıyor.

Bir diğer filmde üzerinde Hüsnü Mübarek’in resimleri bulunan bayrakları satarak para kazanmaya çalışan kabadayı kılıklı kişilerin hikayesi konu ediliyor. Bu kabadayı kılıklı şahıslar Mübarek yanlılarına bayrakları satmayı başaramayınca resimlerin altına ‘Mübarek düşsün’ ibaresi ekleyerek bu sefer bayrakları Mübarek karşıtlarına satmaya çalışırlar. Bir başka kısa filmde de dükkanını yaralılara açtıktan sonra bir berberden kahramana dönüşen şahıs konu edilmektedir.

Filme katılanlar bir bildiri yayınlayarak şöyle dedi: ‘Sinemacılar olarak Şubat ayında benimsediğimiz bu film, dünyayı etkileyen devrimimizde her birimizin yaşadıklarını yansıtma girişimidir. Devrimin reklamı ya da tanıtım girişimi değildir. Film, Kan Festivali’ne Mısır’ı ya da devrimi temsilen katılmamıştır. 10 filmin her biri sahibini ve yapımcısını temsil etmektedir ve filmler çeşitli fikirlerin karışımıdır.

Timetürk

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Avrupa Sineması

Fransız Yapımı “Üç Silahşörler” Geliyor

Filmi Martin Bourboulon yönetiyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Üç Silahşörler

Üç Silahşörler’in iki filmden oluşacak yeni film serisi, Üç Silahşörler: D’Artagnan ( Les Trois Mousquetaires: D’Artagnan) ve Üç Silahşörler: Milady (Les Trois Mousquetaires: Milady) çekimleri devam ediyor.

Daha önce birçok kez sinemaya ve televizyona uyarlanan Alexander Dumas romanı Üç Silahşörler, bu sefer de Martin Bourboulon tarafından sinemaya uyarlanıyor. Fransız yapımı iki filmlik bir seri olarak ekranlara gelecek filmin isimleri Üç Silahşörler: D’Artagnan ( Les Trois Mousquetaires: D’Artagnan) ve Üç Silahşörler: Milady (Les Trois Mousquetaires: Milady) olacak.

Senaryosu Bourboulon ile Matthieu Delaporte tarafından kaleme alınan filmin çekimleri geçtiğimiz aylarda başlamıştı. Peş peşe çekilecek iki filmin prodüksiyonunun yedi ay sürmesi planlanıyor. Yapım şirketi Pathe ise merakla beklenen filmlerin vizyon tarihini Nisan 2023 ve Aralık 2023 olarak duyurdu.

Filmde; Eva Green, Vincent Cassel, Lyna Khoudri, Vicky Krieps, Louis Garrel, Romain Duris, Jacob FortuneLloyd gibi isimler de yer alıyor.

Okumaya Devam Et

Avrupa Sineması

Jean Paul Belmondo Hayatını Kaybetti

88 yaşında aramızdan ayrıldı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Jean Paul Belmondo

Pierrot Le Fou, A Bout de Souffle, Breathless ve daha fazla Fransız filminde rol almış usta isim Jean Paul Belmondo, 88 yaşında aramızdan ayrıldı.

Fransız Yeni Dalgası’nın önde gelen isimlerinden biri olan oyuncu Jean Paul Belmondo hayatını kaybetti. 88 yaşındaki oyuncunun vefat haberi avukatı tarafından duyuruldu. Fransız Sineması’nın yıldız ismi kariyeri boyunca toplam 85 filmde rol almıştı.

Pierrot Le Fou, A Bout de Souffle, Breathless gibi kült filmlerin oyuncu kadrosunda yer almış isim, 1960 ve 1980 yılları arasının en ünlü oyuncuları arasında bulunuyordu. 2001 yılında inme nedeniyle ekranlara veda eden Belmondo, 2009’da A Man and His Dog filmiyle ekranlarda son kez görülmüştü.

Okumaya Devam Et

Avrupa Sineması

Ödüllü İtalyan Yazar Paolo Cognettı’nin Romanı “Sekiz Dağ” Film Oluyor

Filmin yönetmenliğini Oscar’a aday gösterilen Felix Van Groeningen ile Charlotte Vandermeersch üstleniyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Sekiz Dağ

Paolo Cognetti’nin, Türkiye’de Kafka Kitap’ın yayımladığı ödüllü otobiyografik romanı “Sekiz Dağ” filme çekiliyor!

İtalyan yazar, belgeselci ve editör Paolo Cognetti, Kafka Kitap’ın 2018 yılında okurla buluşturduğu ilk otobiyografik romanı Sekiz Dağ ile uluslararası çapta bilinirlik kazanıp İtalya’da Premio Strega, Fransa’da Prix Médicis Étranger’in de aralarında bulunduğu birçok edebiyat ödülüne layık görüldü. Cognetti’nin, kendi hikâyesini anlatmaya devam ettiği Bıldırcın Karı – Dağ Günlükleri de Nisan 2021’de yine Kafka Kitap logosuyla raflarda yerini aldı. Cognetti’nin İtalyan Alpleri’nde geçirdiği çocukluğuna bir saygı duruşu niteliğindeki romanlar, Yelda Gürlek tarafından İtalyanca aslından dilimize kazandırıldı. Yazarın yine dağlara adanmış olan otobiyografik anlatısı Il ragazzo selvetico da yayınevinin yayın programında yer alıyor.

Şehirdeki yaşamının sıradanlığından bunalan ve bir zamanlar olduğu ‘vahşi çocuğu’ yeniden keşfetmek için kendini yeniden bir dağ evine atan Paolo Cognetti, romanlarında lirik anlatımı ve etkileyici betimlemeleriyle doğanın gücünü, sürekli sorgulayan bir aklın gerekliliğini ve insan ruhunun direncini âdeta anıtlaştırıyor.

Paolo Cognetti’nin, 30’u aşkın dile çevrilmiş modern başyapıtı Sekiz Dağ’dan uyarlanan filmin ise çekimleri devam ediyor. Filmin yönetmenliğini, 2014’te Oscar’a aday gösterilen ve 2016’da Sundance Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülünü kazanan Felix Van Groeningen ile Charlotte Vandermeersch üstleniyor. Cognetti’nin senaryosu üzerinde bizzat çalıştığı ve diyalogları denetlediği filmin başrollerini Luca Marinelli, Alessandro Borghi, Filippo Timi ve Elena Lietti paylaşıyor. Valle D’Aosta ile Torino arasında, İtalyan Alpleri’nde, yazarın yaşadığı muhteşem dağ köylerinde gerçekleşen film çekimleri sonbaharda Nepal’de devam edecek.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler