François Truffaut’un Unutulmazları

Liste Manşet

400 Darbe ile Cannes’de En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazanarak hem kendi adını, hem de sinema kariyerinin ilk dönemiyle yakından bağlı olduğu ve o zamanlar henüz gelişmekte olan “Yeni Dalga”yı tanıtan François Truffaut, biri Oscar olmak üzere sayısız ödülün sahibi olmuştur.

Fransız sinemasının öncü yönetmenlerinden François Truffaut’un klasiklerini sizler için listeledik.

400 Darbe (1959) Les quatre cents coups IMDb 8,1

400 Darbe filminde, 1950’lerin başlarında Paris’te yaşayan 12 yaşındaki Antoine, ailesiyle yaşadığı problemler ve okuldaki öğretmeni tarafından sıkça aşağılanması yüzünden ne okulda ne de evde huzur bulabilmektedir. Ödevini yapmadığı için arkadaşıyla birlikte okuldan kaçtıkları bir gün sokakta annesini başka bir adamla gören Antoine, şoku üstünden atamadan okula döner ve ödevi yapmamasının mazereti olarak annesinin öldüğü yalanını söyler. Anne ve baba sağlam bir şekilde okula geldikleri an ise gerçekler ortaya çıkar ve Antoine bir süreliğine uzaklaştırma cezası alır.

Şimdi de ailesinden korktuğu için eve gitmeye korkan Antoine, yakın arkadaşıyla birlikte deniz kenarına kaçmaya karar verirler. Amaç babasının daktilosunu çalıp satarak para kazanmaktır. Ancak işler yine beklendiği gibi gitmez.

Unutulmayan Sevgili (1962) Jules et Jim IMDb 7,8

İki erkek ve bir kadın arasındaki üç kişilik aşkın sinema tarihindeki en güzel anlatımlarından biri olan Unutulmayan Sevgili, sadece aşk değil, dostluk üzerine de sözleri olan bir film. Yakın arkadaş olan Jules ve Jim’in hayatları, Catherine ile tanışınca bambaşka bir yöne doğru savrulur.

Güneşte Gece (1973) La nuit américaine IMDb 8,0

“Je vous presente Pamela” filminin çekimleri başlar. Filmde, evli bir İngiliz kadının kocasının babasına aşık oluşu ve onunla kaçışı anlatılmaktadır. Filmle birlikte çekime, insanların setteki davranışları (teknik ekip de dahil) ve özel hayatlarının bir kısmı da alınır.

Piyanisti Vurun (1960) Tirez sur le pianiste IMDb 7,5

Charlie, çeşitli eğlence mekanlarında piyano çalarak para kazanmaya çalışan bir piyanisttir. Kendisi geceli-gündüzlü çalışırken kardeşi olan Chico’nun başı ise gangsterlerle belaya girmiştir. Charlie kardeşini bu dertlerden kurtarmak için ona yardım etmeye karar verir. Ancak en sonunda o da kendisi büyük bir gangster sorunun ortasında bulacaktır. Tek destekçisi ise çalıştığı mekanda onun iş arkadaşı olani tutkuyla aşık olduğu Lena’dır. Lena ve Charlie, baş gösteren problemler karşısında birbirlerine daha da çok bağlanmaya başlayacaklardır.

Siyah Gelinlik (1968) La mariée était en noir IMDb 7,3

Truffaut’nun hayranı olduğu Hitchcock’un da sık sık uyarladığı bir yazar olan William Irish’in romanından beyazperdeye aktarılan film, nişanlısı beş adam tarafından vahşice öldürülen Julie’nin intikam öyküsünü anlatıyor. Katillerin her birini tek tek öldürmek için yemin eden Julie’yi ünlü oyuncu Jeanne Moreau’nun canlandırdığı filmin müzikleri yine bir Hitchcock müdavimi olan Bernard Herrmann’a ait. Film ayrıca, Kill Bill’in ilham kaynağı.

Kaçan Aşk (1979) L’amour en fuite IMDb 7,1

Antoine Doinel, artık yolun yarısına merdiven dayamıştır. Hayatı; ilkokula giden ve müziğe yetenekli oğlu, boşanmak üzere olduğu karısı, plak dükkânında tezgâhtar olarak çalışan sevgilisi, asla kaçamayacağı geçmişi ve vazgeçemeyeceği yalanlar etrafında ilerler.

Son Metro (1980) Le dernier métro IMDb 7,4

İkinci Dünya Savaşı’nın, aşıkların ve şairlerin şehri Paris’i kırıp geçirdiği yıllar. Marion, tiyatro sahibi olan Lucas’la evli, başarılı bir aktristtir. Tiyatro ve sanatla dolu hayatları, savaşın getirdiği acı gerçekler ile dipsiz bir kuyuya doğru yuvarlanır.Lucas, Yahudi’dir ve İkinci Dünya Savaşı zamanlarında Yahudi olmak en zor olan şeydir. Hayatta kalabilmek için ülkeyi terketmekten başka şansı olmadığını düşünen Lucas’ın tersine Marion, onu tiyatroda saklayabileceğini düşünmekte ve böylece tiyatroyu da kapatmalarına gerek kalmadan hayatlarını ve sanatı sürdürmeye devam edebileceklerine inanmaktadır. 

Vahşi Genç (1970) L’enfant sauvage IMDb 7,5

Truffautnun sağır ve dilsizler için kurulan bir enstitüde çalışan doktor Itardı canlandırdığı filmde, ormanda bulunan ve konuşmayı bilmeyen Victor adlı bir vahşinin uygarlığa döndürülme macerası anlatılıyor. Enstitünün sert yöntemlerinin Victoru daha da uzaklaştıracağını düşünen Itard onu evine almaya karar veriyor. 

Adele H.’nin Öyküsü (1975) L’histoire d’Adèle H.  IMDb 7,3

Ünlü yazar Victor Hugo’nun kızı Adele Hugo’nun günlüğüne özenle aktardığı yaşamı ve aşklarının öyküsü “The Story of Adele H.” Adele (Isabelle Adjani) bir askere aşık oluyor, ancak sevgilisine bencilce yaklaşıyor.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up