Sayfalar:Sonraki

Ünlü Yönetmenlerin Ölüm Anları

Bu dünyadaydılar, geçip gittiler. Arkalarında yaşayan eserleri hala onların adını söylüyor. Peki nasıl veda ettiler hayata? Kimi kendi sonlandırdı, kimi ise planlar yaparken kendini ölümün kucağında buldu. Kimisi terör kurbanı, kimi ise kansere yenik düştü. Sinema tarihine adlarını yazdıran büyük isimlerin ilginç ölüm hikayelerini sizler için derledik.

Hazırlayan: Tuğba Güner

Theodoros-Angelopoulos

Angelopoulus ( 24.01.2012 )

Sinema dünyasının en büyük yönetmenlerinden olan Theodoros Angelopoulos, bize veda ettiğinde 77 yaşındaydı. Öteki Deniz adlı yeni filminin çekimi sırasında, otoyolda kurulmuş olan setteyken, bir motosikletin kendisine çarpması sonucu ağır yaralandı.

Yoğun bakımda tedavi gören yönetmen kurtarılamadı. Bu trajik ölüm, sinema dünyasını derinden sarstı. Dönemin cumhurbaşkanı Karolos Papulyas, Angelopoulos’un ani ölümünün kendisinin en yaratıcı dönemine, vatanın ise onun bakış açısına ihtiyacı olduğu bir döneme rastladığını belirtmişti.

20. Yüzyıl Üçlemesi’nin son filmi olan Başka Deniz’de, işçilerle sığınmacıların dayanışmasını, Yunanistan’daki ekonomik krizi, krizin sosyolojik etkilerini hikâye edecekti.

“Tıpkı Odysseia’da olduğu gibi tüm sığınmacıların yolculukları acılarla, engellerle dolu. Onlar toplumun çöpleri değiller, hepsi insan.” diyen Angelopoulos, Ulis’in Bakışı, Sonsuzluk ve Bir Gün, Kumpanya, Leyleğin Geciken Adımı, Arıcı, Puslu Manzaralar gibi başyapıtlar armağan etti sinema dünyasına.

Sinefesto

Sinefesto

Admin at Sinefesto
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.
Sinefesto

Yorumlar

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up