Sayfalar:Sonraki

Tüm Zamanların En İyi 15 Avangart Yönetmeni

Ana akım sinemanın bütün o şaşasının altında öyle bir sinema âşıkları topluluğu var ki kendileri sinemanın geleneksel kapasitesini keşfetmek yerine buna karşı devrimci bir duruşta ısrarcıolmayı tercih ederler. Bu listede size sunduğumuz 15 sinemacı arasında deneysel çekim tekniklerine yoğunlaşmışlardan tutun da sıradanlığı sorgulayıp alternatif yapıtlarla karşımıza çıkanlar var. Aslına bakarsanız yüzlerce yetenekli avantgart sinema sanatçısını bu listeye ekleyebilirdik fakat biz listede “yeraltı sineması” diyebileceğimiz türün kilit isimlerini sunmayı tercih ettik (Listedeki sinema dâhilerini belli bir sıraya göre koymadık bilginiz olsun).

Man Ray

Her şeyden önce bir ressam olmasının yanısıra Man Ray’ın avantgart sinemaya olan katkısı görmezden gelinemez. Dada ve Sürrealist akımlara çokça katkısı olmuş sinemacının 1920’lerin ve 30’ların Fransa’sında avantgart sanatçıların başını çekmiştir. Kamerasız fotoğrafçılık ya da onun adlandırdığı gibi “Rayographs” çalışmaları film yapımcılığında bir devrim niteliği taşımaktadır, hatta geleceğin avantgart sanatçılarına ilham olmuştur. Bunun üzerine hayatını anlatan, Mel Stuart ve Neil Baldwin tarafından çekilen “The Prophet of the Avant-Garde” belgeseli yayınlanmıştır

Ray deneysel yapıtlar üzerinde de çalışmıştır. Mesela “Le Retour à la Raison” (Aklın Dönüşü) önceden bahsettiğimiz ‘rayographs’ ile çekildiyse de, “L’Étoile de mer” (Deniz Yıldızı) karakterleri mizansen bir şekilde yerleştirerek acayip deforme, birbirinden bağlantısız ve belirli bir konusu olmayan sahneler çekmiştir.

“Emak-Bakia” şekli bozulmuş kamera teknikleri ile kamerasız fotoğrafçılığın bir birleşeni olarak yapılmıştır. “Les Mystères du Château de Dé” (Cheateau of Dice’ın Sırları) ise Ray’in en uzun filmlerinden biridir ve 29 dakikayı geçmez. Bu filmde iki maskeli karakterin bir zar eşliğinde birbirine rol biçmelerini görüyoruz. Ray’ın sineması resmi, fotoğrafçılığı, şiiri, müziği ve mimariyi birbirine bağlıyor. Böylesi bir sanatlat karışımını filmlerine adapte etmesi sonucu filmlerine tuhaf bir kalite sağlıyor.

Yorumlar

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up