Sayfalar:Sonraki

Sovyet Sinemasının En İyi 10 Filmi

Sovyet sineması genelde bir Fransız veya İtalyan sineması kadar bilinmez. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği zaten bilindiği üzere sinemayı toplulukları kontrol etmek amacıyla kullanmıştır ve parti politikalarına ters gelebilecek filmlerin gösterimine müdahale ederek sansürü bir devlet politikası haline getirmiştir. Böyle bir tarihsel gerçeğe rağmen hayatlarını ve kariyerlerini riske atarak SSCB’nin politikalarına ters gelebilecek filmlere imza atan yönetmenler yok değildir. Bütün bunları göz önünde bulundurarak size bir film listesi hazırladık.

Okraina

Outskirts (1933) Okraina

Boris Barnet’ın ilk sesli ve yeterince değer görmemiş filmidir Outskirts. Film 1914’te Alman bir esirin uzak bir Rus köyüne sürülmesini anlatır. Filmde bölümler halinde köylülerin ve sınırdaki askerlerin hayatla, savaşla nasıl baş ettikleri ve gelmekte olan bir devrimin sinyalleri anlatılır. Renkli karakterleri ve etkileyici ses kullanımları ile 1930’ların sinemasını merak edenler için seyredilesi bir filmdir Outskirts. Barnet’in diğer filmleri arasından seyretmenizi tavsiye edebileceklerimiz The Girl with the Hat Box ve By the Bluest of Seas’dır.

___

Yorumlar

Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up