Sayfalar: Sonraki

Seçim Konulu Dikkat Çekici Filmler

Kentin Üzerindeki Eller

Kentin Üzerindeki Eller (1963) Le mani sulla città IMDb IMDb 7.8

60’lı yılların başında konut sorununu çözmeye çalışan İtalya’nın hemen her yeri inşaat alanına dönmüştür. Şehir merkezindeki arsaların aşırı değer kazandığı bu dönemde blok apartmanlar kurmanın en ucuz yolu, gecekondular ve eski binalara istimlak yoluyla el koymaktır. Kentin Üzerindeki Eller filmi, Napoli şehrini ele alarak, bu büyük rantta belediyeler ile siyasilerin rolünü ve halktan gizlenen çıkar pazarlıklarını vurgular.
Napoli kent meclisi şehrin imara açılacak bölümünün kuzeye doğru mu, güneye doğru mu olacağını tartışırken, sağ partide sağlam bir yere sahip olan Edoardo Nottola (Rod Steiger), gelecekle ilgili planlarını çoktan yapmıştır bile. Kısa süre sonra yapılacak yerel seçimler onun elini kolunu bağlasa da, meclisin merkez partili üyeleri bu ranta seve ortak olmayı kabul eder. Gecekonduda yaşayanları destekler görünen sol parti ve onun girişken lideri De Vita’nın (Salvo Randone) tek derdi ise, yararsız tartışmalarla günü kurtarıp meclisteki varlığını sürdürmeye çalışmaktır.
1963 yılında Altın Aslan ödülü alan film, İtalyan “Yeni Gerçekçilik” akımının önemli filmlerinden biri. Siyasal eleştirisiyle, daha sonra çekilecek pek çok İtalyan filmine de ilham kaynağı olmuştur.

___

Yorumlar

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up