Sayfalar:Sonraki

Rus Romanlarından Uyarlanmış En İyi 10 Film

Hiçbir hikaye, bir Rus hikayesi gibi olamaz. Genel olarak Rus romanları uzun cümlelerden ve derin felsefi diyaloglar içeren hacimli kitaplar olarak bilinir. 2016 yılında dahi önemli Rus yazarlarının eserleri tüm dünyada ilham kaynağı olmaya devam ediyor. Buna Rus romanlarından yapılan uyarlamalarıyla film yapımcıları da dahil. Bu listede ilhamını Rus romanlarından alan 10 filmi derlenmiştir. Böylece, yönetmenlerin bu büyük Rus yazarlarla bir araya geldiklerinde ortaya neler çıkabildiğini görebiliriz. İşte başlıyoruz: Rus romanlarından uyarlanan filmler.

Öteki

The Double-Öteki (2013)
Yönetmen: Richard Ayoade
Oyuncular: Jesse Eisenberg, Mia Wasikowska and Noah Taylor
Roman: Dostoyevsky, 1846
‘Öteki’, delirmiş bir hükümet memurunu merkeze alıyor. Roman, sürekli dış görünüş olarak birebir kendisine benzeyen ancak davranışsal olarak hiçbir şekilde benzerliği olmayan bir adamla sürekli karşılaşan Yakov Petrovich Golyadkin adlı baş kahramanının psikolojik sorunlarını anlatıyor. Romanın ana motifi kötü ikidir (doppelgänger).
2013’te vizyona giren filmi yönetmeni Richad Ayoade hikayeyi ürpertici ve harap bir kabus alemine taşıdı. Onun hüzünlü baş kahramanı çok kalabalık bir ofiste veri giriş yöneticisi olarak çalışıyor ve en az ofisi kadar korkunç bir dairede kalıyor. Jesse Eisenberg’in harika bir şekilde canlandırdığı Simon, utangaç, patronu tarafından yetenekleri umursanmayan ve iş arkadaşı Hannah’ya umutsuzca aşık bir programcıdır. James (kötü ikiz), şirkete girer ardından da üsleri ve elbette Hannah tarafından sevilir. Başlangıçta iyi arkadaş olan Simon ve James, James’in Simon’ın hayatını yavaş yavaş ele geçirmesiyle kanlı bıçaklı olurlar.
Hikayenin kuvvetli absürtlüğü sinematografiyle bir araya gelince film mutlaka izlemeniz gereken filmlerden birine dönüşüyor. Film,  komik, karanlık ve Sovyetler Birliği’nde hayatın nasıl bir şey olduğuna dair harika bir manzara sunuyor.

____

Yorumlar

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up