Sayfalar:Sonraki

İlhamını Tolstoy’dan Alan 7 Film

Baştan söyleyelim; bu liste bir Tolstoy uyarlamaları listesi değil, Tolstoy’un kitaplarına, fikriyatına, inanç dünyasına paralel olan filmleri içerir.

Özgürlük Yolu

Into the Wild (2007)

Tolstoy’un hayatı hep bir arayış içinde geçmiştir. Yollara düşmüş, huzuru bulmak için türlü şey denemiştir. Tıpkı Into the Wild filmindeki Chris McCandless gibi. Dünya işlerini elinin kenarıyla iten McCandless mezun olur olmaz manevi dünyanın yolunu tutuyor filmde. Elindeki parayı-pulu yakıp yollara düşüyor. Tolstoy, kurtuluşun ‘Tanrı’da olduğunu savunmuştur, McCandless’in öyle bir savı yoktur; ancak ikisinin de mutlak huzur için bir hedefi, bir kurtuluş noktası vardır. Tolstoy’daki ‘Tanrı’ Into the Wild’da ‘doğa’ ile bu bakımdan örtüşür. McCandells hippi ya da meczup diye diğerleri tarafından öteki sayılırken, Tolstoy eserlerinde hakikati anlatırken kilisenin yobazlığını deşifre etmiş ve bu yüzden Kilise tarafından aforoz edilmiştir.

Filmdeki karakterlerden birinin elinde Tolstoy’un Aile Mutluluğu kitabını görmek de bizi bu ilhama biraz daha inandırır.

____

Yorumlar

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up