Sayfalar:Sonraki

İlhamını Sigmund Freud’dan Alan 10 Film

A Clockwork Orange

A Clockwork Orange (Otomatik Portakal, 1971) 

Davranışsal bilimler birçok farklı alanı, bu alanların konularını ve bu konular üzerinde yapılan çalışmaları kapsar. Bunlar hayvan-insan davranışlarından tutun etolojiye kadarken bulunan hipotezlerin bize dair sebepleri, bağlantıları, oluşum zamanlarını da içerir. Böylece sürekli olarak ampirik açıklamalar bulmaya çalışırken kendimizi çoğu zaman aynı sorulara farklı cevaplar aramak için kıvranırken buluruz.

Otomatik Portakal belki de insan davranışlarını en açık seçik şekilde inceleyen filmlerden biridir. Film bir bireyin kendi isteği dışında dışardan etkenlerce doktrine edildiğinde neler olabileceğini irdeliyor. Film aynı zamanda kontrol etme güdümüzün tamamen bizim elimizde olduğunda ya da elimizden alındığında nelerin olabileceğini anlatıyor. Kahramanımız ve muhalifimiz Alex DeLarge karşımıza bir okuma, bir ders kitabı gibi çıkıyor.

Ciddi manada ürkütücü okumalara karşı eğilimi olduğu bilinen Stanley Kubrick genelde dehşet verici korkuları sunmasıyla bilinir. Diğer taraftan Darren Aronofsky korkunun ve arzuların bireyler üzerinde ne gibi etkileri olduğunun izini sürer.

Kubrick ve Aronofsky’nin filmleri kahramanlar ve anti-kahramanlar etrafında şekillenir ve çoğunun akli dengesi yerinde değildir. İki yönetmen genelde filmlerine gergin bir girişle başlar, seyircinin kafasını karıştırıp konuyu yanlış anlamalarını sağlar ve film sonunda bizi şok etmeyi çok sever.

Yorumlar

Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up