Sayfalar:Sonraki

İlhamını Nietzsche’den Almış 15 İyi Film

Ünlü Alman Filozof Friedrich Nietzsche bir zamanlar sanatı yüceltmek adına aynen şunları dile getirmiştir: “Sanat, hayatın bütün yadsımalarına karşı üstün nitelikleri olan tek karşı güçtür, sanat bize sunulan fevkalade anti-Hristiyan, anti-Budhist ve anti-Nihilist bir alandır”.

Listemizde bulunan 15 film Nietzsche’nin “Efendi-Köle Ahlakı,” “Gücü İsteme,” “Apollon ve Dionysos Karşıtlığı,” “Üst-Insan (Übermensch),” “Hınç (Ressentiment)” ve “Bengi Dönüş (Eternal Recurrence)” gibi felsefi teorilerinden ilham almıştır.

Şeytanın Avukatı

Devil’s Advocate (Şeytan’ın Avukatı, 1997)

Bu film olumlu olumsuz eleştiriler almasına rağmen gişe yapmayı başarmıştır.

Güneyli bir avukat olan Kevin Lomax hiçbir davayı kaybetmemiştir ta ki John Milton’un hukuk firmasından teklif alana kadar. Annesinin bütün karşı çıkmalarına rağmen kız arkadaşıyla Manhattan’a taşınıp Milton’un firmasında katılır Lomax. Saatlerce firmanın ofisinde vakit geçirir, yeni davalarda kaybetmeye başlar ve kız arkadaşının problemlerini bile fark edemeyecek bir hayat başlar onun için. Annesi sürekli Incil’den alıntılarla çözüm önerileri sunar, öte yandan Milton’un herşeye hâlihazırda çözümü vardır.

Milton’un “Yitirilmiş Cennet”ine göndermeler vardır, fakat asıl mesele “hür irade”nin gerçek manasını anlama çabaları. Tabii filmdeki “hür irade” yani isteme özgürlüğü aslında Kevin’in “Gücü İsteme” eğilimi ile alakalı. Kevin’e göre gücü arzulamak bir avukatın doğasında var. Onun işi kazanmak, fakat Milton’un müdahalesi ile işlerin göründüğü gibi olmadığını anlar seyirci.

Bir bireyin ‘isteme’ duygusu dış dünyadan ayrı düşünülemez, yani dışardan ne kadar çok müdahale varsa o kadar çok başka bireylerin istekleri bizim isteklerimizi etkiler.

Filmin en can alıcı kısmı ise “Gücü isteme” duygusu ile ‘Zevk İlkesi’nin yani Dionysus’un karşı karşıya gelmesidir. Bu şekilde yönetmen bize modern zamanlara dair unutulmaz sahneler sunar.

____

Yorumlar

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up