Sayfalar:Sonraki

FM Bandında Yayın Yapan 10 Radyo Filmi

Radyo, geçmişten günümüze her kuşağın hayatına dokunmuş bir iletişim aracı. Hatta iletişimden öte, eğlence kaynağı, kültür aracı ve bir arkadaş. Sohbeti, müzikleri ile çoğu zaman hayatımızın kenarında durmaksızın şarkılar söyleyen bu kara kutu sinemada da kendine yer edindi. Biz de o filmlerden bazılarını sizler için derledik.

Good Morning, Vietnam

Günaydın Vietnam (1987) Good Morning, Vietnam

Yakın zamanda kaybettiğimiz Robin Williams’ın Günaydın Vietnam’ı hiç kuşkusuz radyo denince akla gelen ilk filmlerden. Bugün bile filme adını veren “Güüünaydın Vietnam” repliği dillerdedir. Hele ki “I Feel Good” şarkısı!

Filmin konusu şöyledir:  Ünlü bir DJ olan Adrian Cronauer, ordu tarafından sabahın erken saatlerinde yayınlanan bir radyo şovu için getirtilir. Cronauer, önceki ciddi ve sıkıcı hava dalgalarını, mizah ve hippi nağmeleriyle dolu yaylım ateşiyle yok eder. Askerler tarafından çok sevilir, ancak üst yönetim içinde öfke uyandırır. Bilmeceler, inanılmaz eğlenceli fıkra bombardımanları ve 60’ların hitleriyle dopdolu film, Cronauer’in sıkı Saigon macerasının ortasında bir dünyanın nasıl deliye döndüğünü gösteriyor. Cronauer Vietnam Savaşı sırasında askere yollanır ve Saygon’daki Amerikan radyosunu kendine özgü yayınlarıyla tam bir show’a çevirir. Film, savaşın dehşetine, komedinin ve iyimserliğin çerçevesinden bakıyor. Barry Levinson’un 1987 yapımı ünlü filmi, çılgın temposuyla savaşı dekor alan kara-mizah başyapıtı.

___

Yorumlar

Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up