Sayfalar:Sonraki

En ‘Baba’ 10 Film (1)


Hazırlayan: Tuğba Güner

Hayat Güzeldir (1997)

Baba karakterinin başrolde olduğu en iyiler listesinde herkesin ilk aklına gelen filmdir herhalde. Kült filmler içindedir kendisi ve hala izlememiş olan varsa biraz şaşkınlıkla karşılanabilir tabii.

İtalya’yı Alman güçleri istila eder. Ailesiyle Yahudi toplama kamplarına düşen Guida, oğlunu Alman askerlerinden saklar ve ona kampta tüm yaşadıklarını bir oyun gibi göstermeye çalışır.Oyunun sonunda bir de ödül vardır. Fedakarlığın kelime manasıdır babanın yaptıkları. Yoksa o ortamda hayat güzel değildir, güzel olan babanın çocuğuna olan sevgisidir.Bu büyük dram içerisinde bile ilk yarıda sizi güldürür ama ikinci yarıda artık II.Dünya Savaşı başlamıştır ve fazlasıyla duyguludur sahneler.Savaşın tüm korkunçluğu gözler önündedir. Roberto Benigni o baba rolüyle bütünleşmiştir adeta ve onun dışında kimse bu kadar gerçek oynayamazdı diye düşündürmektedir. Filmi izlerken politik duygularımızla ve filmin vermek istediği subliminal mesajlar olacağını düşünerek izlersek, bu söylediğim duyguları alamama ihtimaliniz de olabilir. 1998 yılında Cannes Film Festivali‘nde büyük ödül Altın Palmiye’yi kazandı. 1999’da ise 7 dalda Oscar’a aday olan Hayat Güzeldir, en iyi yabancı film, en iyi erkek oyuncu ve en iyi müzik dallarında 3 de Oscar kazandı.

Yorumlar

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up