Sayfalar:Sonraki

21. Yüzyılın En İyi 15 Sürrealist Filmi

“Sürrealizm, fantastik kurgunun aksine ne gerçekçiliği devirmeyi ne de onun ötesine geçmeyi amaçlar. Sürrealizm gerçekçiliği keşfetmenin farklı yollarına bir arayıştır.” ― Michael Richardson

suureal films 21st century
Sürrealizm 20. Yüzyıl’ın en etkili akımlarından biridir. Sanatçıların bilinçaltına ulaşmaya çalışmanın yanı sıra pragmatik (faydacı) geleneklerden ve ilkelerden ötürü gizlenmiş gerçeklerin sorgulandığı bir sanat metodudur sürrealizm. Sürrealizm, Dadaizm gibi dünyaya dair absürt bir bakış açısı sunmayı amaç edinir, bunun için geleneksel değerlere iliştirmek adına sanatsal yaratıcılığın rastlantısallığından ve hayalgücünden faydalanır.
Sürrealizm 1920’lerin başlarında Luis Buñuel ve Salvador Dalí gibilerinin filmleri aracılığı ile kitlelere ulaşmıştır. Sürrealist sinema, rüya sembolizmler, içiçe/yanyana sunulmuş kavramlar, ruhsal çalkantılar ve sarsıcı imgeler üzerine kurulmuştur. Sürreal sinema genellikle rüyalarımızdaki gibi açıklanamaz bir mantığı ve öyküleme ilkesini seyirciye sunar.
21. Yüzyıl’ın başlamasıyla sürrealizmin sonu gelmiş gibi gözükse de bu devrim niteliğindeki akımın yansımalarını bulunduğumuz devirde mükemmel bir şekilde sunan filmler yok değil. Bu dosyada 21. yüzyılın en iyi 15 sürrealist filmini sizler için listeledik.

_____

Yorumlar

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up