Sayfalar:

Son 6 Yılın En İyi Roman Uyarlamaları

The Double

Öteki (2013) The Double – IMDb 6.8

Dostoyevski’nin ‘Öteki’ kitabından uyarlandı.

‘Öteki’, delirmiş bir hükümet memurunu merkeze alıyor. Roman, sürekli dış görünüş olarak birebir kendisine benzeyen ancak davranışsal olarak hiçbir şekilde benzerliği olmayan bir adamla sürekli karşılaşan Yakov Petrovich Golyadkin adlı baş kahramanının psikolojik sorunlarını anlatıyor. Romanın ana motifi kötü ikizdi r(doppelgänger).
2013’te vizyona giren filmi yönetmeni Richad Ayoade hikayeyi ürpertici ve harap bir kabus alemine taşıdı. Onun hüzünlü baş kahramanı çok kalabalık bir ofiste veri giriş yöneticisi olarak çalışıyor ve en az ofisi kadar korkunç bir dairede kalıyor. Jesse Eisenberg’ün harika bir şekilde canlandırdığı Simon, utangaç, patronu tarafından yetenekleri umursanmayan ve iş arkadaşı Hannah’ya umutsuzca aşık bir programcıdır. James(kötü ikiz), şirkete girer ardından da üsleri ve elbette Hannah tarafından sevilir. Başlangıçta iyi arkadaş olan Simon ve James, James’in Simon’ın hayatını yavaş yavaş ele geçirmesiyle kanlı bıçaklı olurlar.
Hikayenin kuvvetli absürtlüğü sinematografiyle bir araya gelince film mutlaka izlemeniz gereken filmlerden birine dönüşüyor. Komik, karanlık ve Sovyetler Birliği’nde hayatın nasıl bir şey olduğuna dair harika bir manzara sunuyor.

___

Yorumlar

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up