Sayfalar:Sonraki

12 Aralık 2014 Vizyona Giren Filmler

E74A7259
Kırımlı

Kırımlı, 2011 senesinde kaybettiğimiz ve eserlerinin tamamında Kırım Tatar kültürünü, Kırım Türklerinin acılarını yansıtan Cengiz Dağcı´nın 1956´de yayınlanmış ilk romanı Korkunç Yıllar´dan bir uyarlama.Rus devrimini takip eden yıllarda kültürel hak ve özgürlük alanlarının genişleyeceğini uman ancak tam tersine Rus milliyetçisi siyasetin baskısına maruz kalan Kırım´da doğmuştur Sadık Turan. Baskının doruğa tırmandığı Stalin döneminde okula başlar ve bir sabah Kızıl Ordu´ya bağlı askerlerin sınıflara girip bundan böyle Türk alfabesi yerine Kiril alfabesiyle eğitim yapacaklarını tebliğ etmeleriyle dehşete kapılır.. Ve kısa süre içinde milli kimlikleri dışında inançlarını yaşamalarının engellendiğini, camilerinin yıkıldığını görür..

2. Dünya savaşı başladığında Sovyetler Birliği sınırları içinde yaşayan bütün halklar gibi Kırım Türkleri de askere alınıp cepheye sürülmüştür.. Sadık Turan Kızıl Ordu safında subay olarak bir yandan hayatta kalma diğer yandan birlikte cepheye gönderildiği arkadaşlarına siper olma mücadelesi içindeyken Almanlara esir düşer… Diğer esirlerden farklı olarak eğitimli ve Almaca biliyor olması sayesinde önce esir kampında irtibat görevlisi seçilir; ardından Berlin´in Kırım´ı Ruslardan kurtarıp özgürlüğüne kavuşturma vaadiyle Müslüman Türklerden birlikler oluşturma kararı doğrultusunda Alman ordusunda görevlendirilir..

Ancak kısa süre sonra Sadık Turan Almanya´nın kendilerine oyun oynadığının farkına varır ve Tatarları Kırım´ın kurtuluşu için örgütlemeye başlar.. Sadık bu süreçte hayatının aşkı Maria´yla tanışır..Maria Nazi ordularının işgaline uğrayan Polonya´da direniş safında mücadele veren bir genç kızdır.. Sadık, Kırım´ı kurtarma geleceğe uzanma hayaline Maria´la birlikte yürüyecektir artık..

Filmden Kareler İçin Tıklayın
Fragman İzle

Yorumlar

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up