Sayfalar:Sonraki

10 Filmiyle Ingmar Bergman

Hayat sorgulayıcısı, hakikat avcısı, sanat sinemasının önde gelen isimlerinden Bergman’ı inceleyeceğiz. Bergman, 60’dan fazla filmiyle sinemaya değerli eserler kazandırmıştır. Usta yönetmen eserlerinde, İsveç halk sanatının, İsveç kukla tiyatrosunun ve Selma Lagerlöf’ün romanlarından etkiler görülür. Filmlerinde modern zaman insanını olaylara karşı kaçmaya değil, yüzleşmeye, ölüme ve hakikati sorgulamaya bir davet vardır. Bu yüzleşmelerin hepsi, insanı hakikatle karşı karşıya getirecek bir başka perspektif sunar. Hakikat avcısı Bergman’ın 10 filmini sizler için masaya yatırdık.

Yedinci Mühür (1956)

“Ölümle satranç oynamak.”

 

Bergman’ın başyapıt filmlerindendir. 1957 Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü kazanmıştır. Film, güçlü alt metinlere derin bir felsefi dile sahiptir. Yönetmenin varoluşçu eserlerinin ilkidir. Filmin konusu Orta Çağ’da haçlı seferlerinden sonra hayatının anlamını, Tanrı’nın varlığını sorgulayan şövalye Jöns ile ona eşlik eden arkadaşı Jof -ki kendisi hayatın tadını çıkarmaya çalışır- karakterleri ile karşımıza farklı bir portre çıkarır Bergman. Bu hayatı iki farklı karakterler üzerinden film dilini oluşturur. Jöns’ün karşısına ölüm gelir. Ve ona Tanrı’nın varlığını söylemesini ister. Ölümle karşılaştığı sahnelerde Jöns’ü mizansende sıkça çerçeve içinde görürüz. Burada kendi içinde sıkışmışlığı, hayatına ve inançına dair derin gelgitlerde yaşadığı mesajını verir. Filmde mekanlar hep klostrofobik olarak geçer. Film karanlık, insanı rahatsız eden bir atmosfer sunar.

_____

Yorumlar

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up