“Form Ne Kadar Basit İse Film O Kadar Derinleşebilir”

Manşet Türkiye

sinan-sertel-esev-1

Esenler Sanat Evi (ESEV) sanatçı buluşmaları kapsamında yönetmen Sinan Sertel’i ağırladı.

Gölge Oyunu ve Adem’in Hikayesi kısa filmlerinin gösteriminden sonra yönetmen Sinan Sertel katılımcıların sorularını cevapladı.

Form ne kadar basit ise film o kadar derinleşebilir

Filmlerinde basit formları kullanmayı tercih ettiğini belirten Sertel, başka bir formda çekme imkanı olması durumunda dahi basit formda film çekmekten vazgeçmeyeceğini söyledi. “Form ne kadar basit ise film o kadar derinleşebilir.” diyen Sertel karmaşık formlarda anlatılmak istenen şeyin geri planda kaldığını, basit formlarda ise hikayenin daha başarılı bir şekilde işlenebildiğini dile getirdi.

Menkıbeler üzerine çalışmak gerçekten farklı, çünkü hiç kazma vurulmamış bir alan

Filmlerin her salonda farklı bir tepki ile karşılandığını ifade eden Sertel filmlerinin çıkış noktası olarak ise menkıbeleri gösterdi. “ Biz bir yıl boyunca menkıbeler okuduk, çıkış noktamızda ‘Menkıbelerin sinemadaki karşılığı nasıl olur’ fikri oldu. Menkıbeler üzerine çalışmak gerçekten farklı, çünkü hiç kazma vurulmamış bir alan.” diyen Sertel yaptıkları çalışmanın daha önce denenmemiş bir uyarlama olduğunu vurguladı.

Batı insanının sinema anlayışı ile bizimki birbirinden farklı

Filmlerini gerçeklik yerine hakikat kavramı üzerine temellendirmeye çalıştığını belirten Sertel  “Batıda şöyle bir tavır var; kamera çektiği şeyin gerçek olduğuna inandırmaya çalışır. Efektleriyle üçüncü boyutuyla vs. Ama bizde gerçeğe yaklaşma fikri o kadar baskın değil. Hakikat kavramı daha ön planda.” diye belirtti.

Menkıbelerle ilgili film yapmakla, anlaşılamama riskini de göze aldım

Filminde tasavvuf ve menkıbelerden beslenen Sertel,  “tasavvufun bir yerden duyup öğrenilecek bir şey olmadığını, yaşayarak müşahede edilmesi gerekli olduğunu düşündüğünü” söyledi.  “Çok usta bir yönetmen dahi olsa,  yaşanmışlık olmadan yapılacak bir çalışmanın, sığ kalma riski taşıyacağını belirtti. Filmlerinde sıkça işlediği tasavvuf ögelerinin, konu hakkında bilgisi olmayan biri tarafından anlaşılmasının zor olduğunu kabul eden Sertel “Filmin anlaşılması için bir alt yapının gerekliğini kabul ediyorum. Ama bu film beni yansıtıyor. Bu konu ile ilgili filmi yaparken bu riski de almış oluyorum. Ona rağmen yapıyorum.” dedi.

 Filmin geri dönüşü beklediğimden iyi oldu

Film çekimlerinin iki gün boyunca sabahtan akşama kadar sürdüğünü ve herkesin gönüllü çalıştığını belirten Sinan Sertel film hakkında  ise “Bu filmin geri dönüşü beklediğimden  iyi oldu. Çünkü bu tarz din diyanet konularının işlendiği filmler festival çevrelerinden pek ilgi görmez.”  dedi.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up