First Cut Lab Başvuruları Başladı

Türkiye

Boğaziçi Film Festivali’nin endüstri bölümü Bosphorus Film Lab bünyesinde yürütülen First Cut Lab başvuruları açıldı.  

Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından 23 – 30 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek 8. Boğaziçi Film Festivali‘nin endüstri bölümü olan ve Bosphorus Film Lab tarafından bu yıl ülkemizde ikincisi düzenlenecek First Cut Lab, talihlilerini aramak üzere başvurularını başlattı.

2015’den bu yana kaba kurgusu yapılmış olan projeleri uluslararası seviyeye çıkarmak üzere düzenlenen First Cut Lab, bu yıl ülkemizden iki proje seçecek.

Bu sene 24 – 29 Ekim 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek olan First Cut Lab’ın Türkiye ayağında seçilen kurgu aşamasındaki iki uzun metrajlı filmin yapımcısı ve yönetmeni, uluslararası danışmanlar ile projeler üzerine çalışma fırsatı yakalayacak.     

En az 60 dakika uzunluğunda ve ilk kurgusu tamamlanmış olan filmlerin katılabileceği First Cut Lab‘a başvurular 17 Ağustos – 1 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek.

Barış Sarhan’ın yönetmenliğini, Umut Eğitimci’nin yapımcılığını yaptığı Cemil Şov, Ferit Karahan’ın yönetmenliğini, Kanat Doğramacı’nın yapımcılığını üstlendiği Okul Tıraşı, ve Çağıl Bocut’un yönetmenliğini yaptığı, Aslı Erdem ve Çağlar Bocut’un ise yapımcılığını üstlendiği Sardunya filmleri geçtiğimiz yılın First Cut Lab talihlileri olmuştu. Seçilen projelerin yönetmenleri ve yapımcıları uluslararası prestijli birçok firma ile çalışma fırsatı yakalamıştı.

Yabancı atölye danışmanları ile filmlerin kurgusu ve festival ve dağıtım stratejisi üzerine birebir çalışma fırsatı bulan Ferit Karahan’ın yazıp yönettiği, Kanat Doğramacı’nın yapımcılığını üstlendiği Okul Tıraşı bir sonraki adım olan Karlovy Vary First Cut Lab Plus’a seçilen sekiz projeden biri olup L’avventura Studio, Wolf Consultants, Tiramisu taraflarından ortaklaşa verilen pazarlama ve dağıtım danışmanlığı ödülünü kucaklamıştı.

Geçtiğimiz yıl ilk kez Boğaziçi Film Festivali aracılığıyla projelere destek vermek üzere iş birliğine girişen First Cut Lab başvuruları, 1 Ekim 2020 tarihine kadar www.bogazicifilmfestivali.com adresi üzerinden gerçekleşecek.

8. Boğaziçi Film Festivali, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkıları, Global İletişim Ortağı Anadolu Ajansı‘nın destekleriyle; Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından 23 – 30 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek. 

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up