Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Finalistler Belli Oldu!

Yayınlandı

tarihinde

Akbank Sanat

Akbank 10.Kısa Film Fesivali’nde Ön Elemeyi Geçen Filmler Belli Oldu.

Türkiye’de kısa film alanında etkin bir platform oluşturan ve bu yıl 10 – 20 Mart 2014 tarihleri arasında onuncusu gerçekleştirilecek olan Akbank Kısa Film Festivali kapsamında düzenlenen “Kısa Film Yarışması” ön eleme sonuçları belli oldu. Festival’in yarışma ve yarışma dışı kategorilerine bu yıl toplam 309 film başvurdu.

Yeni fikirleri desteklemeyi, genç sinemacılara kendilerini gösterme olanağı ve kısa film kültürüne katkı sağlamayı amaçlayan Festival’in, Yönetmen Mehmet Güleryüz, Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Ayşegül Selenga Taşkent  ve Yönetmen Selim Evci’den oluşan ön eleme jüri kurulunun değerlendirmesi sonucu, yarışmalı bölüme katılan eserler arasından 11 canlandırma film, 15 kurmaca film ve 10 belgesel olmak üzere toplam 36 kısa film “FESTİVAL KISALARI” ve “CANLANDIRMALAR” bölümünde izleyicilerle buluşmaya hak kazandı.

Festival’in “En İyi Kurmaca Filmi”ni seçecek jüri üyeleri, Yönetmen Reis Çelik, Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Gürgen, Yönetmen İlksen Başarır, Yapımcı Serkan Çakarer ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı’dan oluşuyor.

“En İyi Belgesel Film” kategorisi jürisinde Yönetmen Savaş Güvezne, Belgesel Sinemacı ve Yapım Yönetmeni Nalan Sakızlı, Oyuncu Serkan Ercan, Ressam Su Yücel ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı; “En İyi Canlandırma Film” kategorisi jüri üyeleri arasında ise; Sanatçı Meral Erez, Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Güven Çatak, Yönetmen Mehmet Kurtuluş, Tasarımcı Emre Senan ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı yer alıyor.

Jüri kurulları tarafından “KURMACA, “BELGESEL” VE “CANLANDIRMA” kategorisi olmak üzere üç farklı kategoride belirlenecek Festival’in en iyi filmleri, 20 Mart 2014, Perşembe günü düzenlenecek ödül gecesinde açıklanacak ve Akbank Sanat tarafından 8.000 TL ile ödüllendirilecek.

16 ülkeden 97 film, 21 seans, 11 söyleşi ve atölye çalışması, sinema dünyasından 19 konuğu ile Akbank Kısa Film Festivali’nin 10 gün boyunca kapısı herkese açık olacak ve tüm etkinlikler ücretsiz olarak Akbank Sanat’ta gerçekleşecek. Ayrıca seanslara geç kalanlar için film gösterimleri, Akbank Sanat’ın kafesinde de eş zamanlı olarak gerçekleşecek.

Akbank 10. Kısa Film Festivali’nde Ön Elemeyi Geçen Canlandırma Filmler

 1. Uyanış – Mervecan Gülcan, Güneş Göçmen
 2. Tornistan – Ayce Kartal
 3. Yalnızlığın Dayanılmaz Ağırlığı – Gözde Sukmenyıldız
 4. Leke – Güven Şahinkanat
 5. Secret Memories – Ersin Kozan
 6. İki Ağaç – Tuğba Özer
 7. Çığlık – Alper Durmaz
 8. Bir Küçücük Çocuktum – Gülçin Balta Tezcan
 9. Çirkin – Perihan Türkdoğan
 10. 10. Kafa – Koray Sevindi
 11. 11. Flower – Serdar Çotuk, Buğra Uğur Sofa

 

Akbank 10. Kısa Film Festivali’nde Ön Elemeyi Geçen Kurmaca Filmler

 1. Adem Elması – Şebnem Dönmez
 2. Salıncak – Nazan Kesal
 3. Sadece Tek Bir Gün – Tunç Şahin
 4. Tamah – Erhan Yürük
 5. Karpuz Cenneti – Gülistan Acet
 6. Ayaz Vurgunu – Aydın Kapancık
 7. Sevgili Kızkardeşim – Boran Güney
 8. Vicdan – Ali Sina Gürsu, Zeynep Tuvana Bingöl
 9. Pepuk – Özkan Küçük
 10. The Man Behind The Mask – Mustafa Yol
 11. Mod – Deniz Tarsus
 12. Patika – Onur Yağız
 13. Sinek – Mustafa Karadağ
 14.  Çok Uzun Bir Hikayenin Tam Ortası – Ertuğ Tüfekçioğlu
 15. Yaşam Merkezi – Ömer Günüvar

 

Akbank 10. Kısa Film Festivali’nde Ön Elemeyi Geçen Belgesel Filmler

 1. Oturak – Murat Aytaş
 2. Meğer – Uğur Egemen İres
 3. Siyaha Bakmak – Zeynep Altay
 4. Misafir – Haydar Demirtaş
 5. Sınırdakiler – Tuna Kaptan, Felicitas Sonvilla
 6. 7 Lira – Ahmet Mert Yavuz
 7. Bosna’da Gönlüm Sonbahar – Onur Kök, Kemal Sevimli
 8. Soyka – Ander – Serhat Altay
 9. Suriye’li Gelinler – Yaşar Oktay
 10. Zarok – Muhammet Beyazdağ

 

Detaylı Bilgi için: www.akbankkisafilm.com

karinca 48x68

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali Başvuruları Uzatıldı

Başvuru süresi 1 hafta uzatıldı!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’nin yarışma başvuru süresi bir hafta uzatıldı. Festival yönetimi; yarışma kategorileri için son başvuru tarihini 6 Ağustos 2021 olarak belirledi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) kurumsal iş ortaklığında; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Global İletişim Ortağı Anadolu Ajansı destekleri ile; Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı organizasyonunda bu yıl ilki düzenlenecek Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’nin başvuru tarihleri uzatıldı. Diaspora toplulukları ve sinemasının sahip olduğu özgünlüğü kendine has motiflerle işleyen filmleri 27-29 Ağustos tarihleri arasında Atlas Sineması’nda pandemi koşullarına uygun olarak sinemaseverlerle buluşturacak festivalin yarışma kategorilerine başvurular için son tarih 6 Ağustos olarak belirlendi.

Festivale Hangi Filmler Başvurabiliyor?

1 Ocak 2020 tarihinden sonra tamamlanmış olup 20 dakikayı aşmayan, kurmaca, animasyon ve deneysel türdeki kısa filmlerin başvuru yapabildiği festivale; Diaspora toplumlarının bulundukları ülkelerde sürdürdüğü hayatı gerçekçi ve sanatsal olarak ekrana yansıtabilen kısa filmler bekleniyor.

Kimlik, çok kültürlülük, çok dillilik, çoklu aidiyet, uyum, bir arada yaşama, kültürel etkileşim, toplumsal hoşgörü, göç ve katılım gibi konulara vurgu yapan yapımların yanı sıra, Diaspora topluluklarının yaşadıkları ülkelere yaptıkları katkılar, var olma mücadeleleri ve yaşama tutunma gayretlerini yansıtan başvurular ile bu kavramları tehlikeye düşüren ve günlük hayatın bir gerçeği olarak süregelen ırkçılık, ayrımcılık, yabancı düşmanlığı gibi temalar da değerlendirmeye alınacak.

8 Kategoride Toplam 20.000€ Ödül

İki farklı yarışma kategorisinin yer aldığı festivalde Türkçe haricindeki bir dilde çekilen filmlerin yer alacağı Yabancı Dilde Filmler Yarışması Kategorisi’nde En İyi Film Ödülü’nü kazanan film 5.000€, Jüri Özel Ödülü’nü kazanan film 2.500€, En İyi İkinci Film Ödülü’nü kazanan film 1.500€ ve En İyi Üçüncü Film Ödülü’nü kazanan film ise 1.000€ para ödülünün sahibi olacak. 

Türkçe ve/veya Türkçe lehçelerinde çekilen filmlerin yer alacağı Türkçe Konuşan Filmler Yarışma Kategorisi’nde, En İyi Film Ödülü’nü kazanan film 5.000€, TRT Özel Ödülü’nükazanan film 2.500€En İyi İkinci Film Ödülü’nü kazanan film 1.500€ ve En İyi Üçüncü Film Ödülü’nü kazanan film ise 1.000€ para ödülünün sahibi olacak. 

Başvurular 6 Ağustos’ta Sona Eriyor!

Bu yıl 27-29 Ağustos 2021 tarihleri arasında İstanbul’da ilki düzenlenecek olan Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’ne başvurular 6 Ağustos 2021 tarihine kadar festivalin web sitesi diasporafilmfestival.com üzerinden yapılabilecek. 

Okumaya Devam Et

Festivaller

Bir Yaz Gecesi Festivali’nde Judy Garland Rüzgarı

Boğaz’ın kıyısında açık havada film ve müzik keyfi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bir Yaz Gecesi Festivali

Kundura Sinema ve Sahne’nin düzenlediği Bir Yaz Gecesi Festivali’nde bu hafta sonu Judy Garland rüzgarları esecek.

Sesi, dansları, oyunculuğu ve tutkulu sahne şovlarıyla Amerikan müzikal sinemasının en büyük yıldızlarından birine dönüşmüş Judy Garland’ın başrolünü James Mason ile paylaştığı, meşhur Technicolor klasiği “A Star Is Born / Bir Yıldız Doğuyor” (1954), iki gece boyunca açık havada müzikal tutkunlarıyla buluşacak.

Festivalde Pazar akşamı ise, Renée Zellweger’in Oscar ve Altın Küre ödüllü performansıyla Garland’a hayat verdiği biyografik film “Judy” (2019) gösterilecek. Filmleri ve şarkılarıyla insanlara mutluluk ve umut aşılarken, aradığı sevgi ve mutluluğu bir türlü bulamamış Judy Garland’ın gerçek hikâyesini anlatacak film, zamansız klasik ‘Over the Rainbow’ da dahil olmak üzere birçok Garland şarkısını da etkileyici sahne şovlarıyla yeniden canlandırıyor.

12 Eylül’e dek Boğaz’ın kıyısında açık havada film ve müzik keyfine davet eden Bir Yaz Gecesi Festivali’ne ulaşım ve detaylar beykozkundura.com’da.

Okumaya Devam Et

Festivaller

TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında” San Sebastian Film Festivali’nde Yarışacak

Film, TRT Ortak Yapımı!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında” filmi, dünyanın en prestijli film festivallerinden 69. San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nin “New Directors” bölümünde yarışacak.

Selman Nacar’ın ilk uzun metraj filmi TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında”, Avrupa’nın en önemli sinema buluşmalarından 69. San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nde yarışacak. TRT ortak yapımı film, festivalin “New Directors” bölümünde 50 bin Euro değerindeki ödül için yarışacak.

17-25 Eylül tarihleri arasında İspanya’nın Bask bölgesindeki San Sebastian kentinde düzenlenecek olan festival, İspanya’nın uluslararası boyutta en önemli sinema etkinliği olarak kabul ediliyor.

Festivale Türkiye’den katılan tek film

2019 yılının temmuz ve ağustos aylarında Uşak’ta dört haftada çekilen ve festivale Türkiye’den katılan tek film olma özelliğine sahip film, dünya prömiyerini 69. San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nde yapacak.

Dünyanın en önemli film platformlarından destek

Proje aşamasında ulusal ve uluslararası birçok platforma katılarak dünyanın önemli film fonları tarafından destek alan film, Romanya’da Transilvania Pitch Stop’ta “Chainsaw Europe” ses ödülünü, San Sebastian Work in Progress kategorisinin büyük ödülleri olan “Europa Industry” ve “Europa” ödüllerini ve Köprüde Buluşmalar Work in Progress “Büyük Ödülü”nü almaya hak kazandı. Film, Türkiye’de yıl sonunda seyirci ile buluşması planlanıyor.

TRT ortak yapımı filmler, dünyanın dört bir yanında 200’den fazla film festivalinde 150’den fazla ödül aldı ve üst üste iki yıl Oscar’da finale kaldı.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler