Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

Filmlerimizi Yurt Dışına Bavullarla Kaçırdık

Yayınlandı

tarihinde

Okan Üniversitesi’nde gerçekleştirilen film gösterimi ve söyleşiye katılan Film Yönetmeni, Senarist ve Sinema Eleştirmeni Erden Kıral, “Yılmaz Güney ile filmlerimizi yurt dışına bavullarla gizli gizli kaçırdık. Yılmaz Güney beni çok etkilemiştir. Onun sinema zekasından çok şey öğrendim” dedi. Türkiye’de iyi filmleri izlemeyen bir seyirciye sahip olunduğunu belirten Kıral, “Dikkat edin ödüllü filmler gişede çakılırken abidik gubidik filmler rekorlar kırıyor” diye konuştu.

Erden_Kiral

Okan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından üniversitenin Tuzla Kampüsü’ndeki sinema salonunda gerçekleştirilen film gösterimi ve söyleşiye katılan Erden Kıral, kendisinin çektiği “Yük” filminin gösteriminin ardından öğrencilerle sohbet edip soruları yanıtladı. Yük filminde sabırlı seyirci yetiştirmeyi hedeflediğini belirten Kıral, “Ağır bir hızla sakin sakin kurban-cellat ilişkisini anlatmaya çalıştım. Sürekli kendimi yenilemeye çalışan bir yönetmenim. Belki de bu yüzden Nurgül Yeşilçay Türkiye’nin en genç yönetmeni olduğumu söyledi. Ben de setlerde ölmek istiyorum” dedi.

Türkiye’de seyircinin çok sabırsız olduğunı belirten Kıral, “adeta yaramaz bir çocuk gibi yönetmenin kucağına oturup ‘hadi bana filmi anlat’ diye bekliyor. Ama bence sinema bu kadar kolay olmamalı” diye konuştu. İlk kez Yılmaz Güney’in filminde 3. Asistan olarak çalıştığını belirten Kıral şunları söyledi: “Çekip gidecekken Yılmaz Güney beni döndürdü. Yılmaz Güney ile filmlerimizi yurt dışına bavullarla gizli gizli kaçırdık. Yılmaz Güney beni çok etkilemiştir. Onun sinema zekasından çok şey öğrendim.Türkiye’de iyi filmleri izlemeyen bir seyirciye sahibiz. Dikkat edin ödüllü filmler gişede çakılırken abidik gubidik filmler rekorlar kırıyor.”

 

Türkan Şoray’ın oynadığı Çalıkuşu benim için dönüm noktası oldu

Türkan Şoray’ın oynadığı Çalıkışu’nun kendisi için bir dönüm noktası olduğunu belirten Kıral, “O dönemde film çekmek daha kolaydı. Amatör bir ruhla ve şevkle film çekilirdi. Kimse paragöz değildi. Şimdi ise herkes kendi işini yapar, kimse kimseye yardım etmez” dedi. “Hakkari’de Bir Mevsim” filminin beş yıl yasaklandığını söyleyen Kıral, “Sebebi Doğu’yu yoksul göstermemdi. Halbuki ben dekor kullanmayıp filmi Hakkari’de çekmiştim. Yasaklar artınca Almanya’dan telefon geldi ve ‘gel istediğin filmi çek’ dediler.

 

Yılmaz Güney’in ayıbı

Oyuncularıyla zaman geçirip onların jest, mimikleri ve doğal hallerini anlamaya çalıştığını belirten Erden Kıral, sözlerine şöyle devam etti; “Bazı filmlerde eğer oyuncular yönetmeni yargılamaya başladıysa filmi yönetemezsiniz. Otoriteniz yok olur. Yol filmini bu yüzden bıraktım. İşime çok karışıldı ve dayanamadım. Yılmaz Güney’in ayıbı filmi film yapan Şerif Gören’in isminin küçük yazılmasına susması oldu.”

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye

Vizyondaki Filmler – 22 Ekim 2021

Bu hafta vizyonda hangi filmler var?

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu hafta vizyonda hangi filmler var, sinemada ne izlesem diyenler… Vizyon menüsünde bu hafta 5 film sizleri bekliyor, işte o filmler…

Dune: Çöl Gezegeni (Dune)

Bilim kurgu klasikleri arasında yer alan Dune’un yeni sinema uyarlaması, serinin ilk kitabını kaynak alarak Dune evrenini ve ana karakter Paul Atreides’in etrafında gelişen olayları konu ediniyor.

Fragman için tıklayın.

Annette

Leos Carax’ın 2012 yapımı Holy Motors’tan bu yana imza attığı ilk uzun metraj film olma özelliği taşıyan Annette, bir komedyen ile opera sanatçısı olan eşinin, Annette isminde bir kız çocuklarının olması sonrası değişen hayatlarını konu ediniyor.

Fragman için tıklayın.

Minari

Lee Isaac Chung’un yönettiği Minari, 1980’li yıllarda ABD’nin Arkansas bölgesine göç edip burada kurdukları çiftlikle yeni bir hayata adım atmaya çabalayan Güney Koreli göçmen Yi ailesinin duygusal hikâyesini anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

Robot Ron Bir Sorun Var (Ron’s Gone Wrong)

Ron’s Gone Wrong, sosyalleşme sorunu yaşayan bir ortaokul öğrencisi Barney ile “Kutudan Çıkan En İyi Arkadaşı” olması beklenen, yürüyebilen, konuşabilen dijital bir cihaz olan Ron’un hikayesini anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

Ziyaretçi

Ziyaretçi, abisinin işlediği cinayetin arkasında farklı bir etmen olduğuna inanan ve bunu araştırmak için cinayet mahalline giden Toprak’ın hikâyesini anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Demir Kadın Neslican Filminin Çekimleri Tamamlandı

7 Ocak 2022’de sinemalarda!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Yönetmen koltuğuna Özgür Bakar’ın oturduğu Neslican Tay’ın hayatını konu alan “Demir Kadın Neslican” filminin çekimleri tamamlandı.

Neslican Tay’ın hayatını konu alan Demir Kadın Neslican filminin çekimleri tamamlandı. 19 yaşında kanser teşhisi konulan Neslican‘ın hayata tutunma serüvenini ekranlara taşıyacak film, 7 Ocak 2022‘de sinemalarda ekranlara gelecek.

Özgür Bakar‘ın yönetmen koltuğuna oturduğu Demir Kadın Neslican‘ın senaryosunda Nalan Merter Savaş‘ın imzası bulunuyor. Neslican Tay’a Naz Çağla Irmak‘ın hayat verdiği filmde Irmak‘a Deniz Uğur, Mesut Akusta, İlker Aksum, Yurdaer Okur, Meral Çetinkaya gibi isimler eşlik ediyor.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Esenler Sinema Akademisi Başvuruları Başladı

Başvurular 12 Kasım’da sona eriyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu yıl 4. sü gerçekleşecek Esenler Sinema Akademisi başvuruları başladı. Senaryo, yönetmenlik ve kurgu olmak üzere üç ana dalda eğitimin verileceği akademiye başvurular 12 Kasım’da sona eriyor.

Sinema alanına yeni yetenekler kazandırmak amacıyla Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen Sinema Akademisi’nin dördüncü dönem başvuruları başladı. Pratik ağırlıklı dört aylık bir eğitimin verileceği akademiye başvurular 12 Kasım’a kadar devam ediyor.

Esenler Belediyesi Kadir Topbaş Kültür Merkezi’nde düzenlenecek akademide dersler, yurtiçi ve yurt dışı festivallerden ödüllerle dönen, alanında deneyimli isimler tarafından verilecek. “Senaryo Yazarlığı”, “Yönetmenlik” ve “Kurgu Teknikleri” alanlarında verilecek eğitimlere sırasıyla yönetmen Mehmet Bahadır Er, yönetmen Ahmet Toklu ve Özgür Kılıç verecek.

Sinema Akademisi’nde temel derslerin yanı sıra, alanında deneyim sahibi usta ve genç yeteneklerin konuk olarak katılacağı workshoplar da yer alacak. Sinemanın çeşitli alanlarından isimler, tecrübe ve görüşlerini akademi öğrencileriyle paylaşacak.Bu yıl ağırlanacak konuklar önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacak.

Üç aylık eğitim sürecinin sonunda öğrenciler kendi yazdıkları senaryoları, oluşturdukları ekiplerle çekecekler. Çekilecek filmler Esenler Belediyesi tarafından düzenlenecek bir gala gecesinde sinemaseverlerle buluşacak.

Başvurular 12 Kasım’a Kadar Devam Ediyor

Devam zorunluluğunun bulunduğu akademiye 18 yaşından büyük, sinemaya meraklı herkes başvurabilir. Başvurular 12 Kasım 2021 tarihine kadar devam ediyor. Başvuru için Esenler Belediyesi Sanat Evi’nin internet sitesi; esev.org ziyaret edilebilir.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler