Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

Filmlerimizi Yurt Dışına Bavullarla Kaçırdık

Yayınlandı

tarihinde

Okan Üniversitesi’nde gerçekleştirilen film gösterimi ve söyleşiye katılan Film Yönetmeni, Senarist ve Sinema Eleştirmeni Erden Kıral, “Yılmaz Güney ile filmlerimizi yurt dışına bavullarla gizli gizli kaçırdık. Yılmaz Güney beni çok etkilemiştir. Onun sinema zekasından çok şey öğrendim” dedi. Türkiye’de iyi filmleri izlemeyen bir seyirciye sahip olunduğunu belirten Kıral, “Dikkat edin ödüllü filmler gişede çakılırken abidik gubidik filmler rekorlar kırıyor” diye konuştu.

Erden_Kiral

Okan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından üniversitenin Tuzla Kampüsü’ndeki sinema salonunda gerçekleştirilen film gösterimi ve söyleşiye katılan Erden Kıral, kendisinin çektiği “Yük” filminin gösteriminin ardından öğrencilerle sohbet edip soruları yanıtladı. Yük filminde sabırlı seyirci yetiştirmeyi hedeflediğini belirten Kıral, “Ağır bir hızla sakin sakin kurban-cellat ilişkisini anlatmaya çalıştım. Sürekli kendimi yenilemeye çalışan bir yönetmenim. Belki de bu yüzden Nurgül Yeşilçay Türkiye’nin en genç yönetmeni olduğumu söyledi. Ben de setlerde ölmek istiyorum” dedi.

Türkiye’de seyircinin çok sabırsız olduğunı belirten Kıral, “adeta yaramaz bir çocuk gibi yönetmenin kucağına oturup ‘hadi bana filmi anlat’ diye bekliyor. Ama bence sinema bu kadar kolay olmamalı” diye konuştu. İlk kez Yılmaz Güney’in filminde 3. Asistan olarak çalıştığını belirten Kıral şunları söyledi: “Çekip gidecekken Yılmaz Güney beni döndürdü. Yılmaz Güney ile filmlerimizi yurt dışına bavullarla gizli gizli kaçırdık. Yılmaz Güney beni çok etkilemiştir. Onun sinema zekasından çok şey öğrendim.Türkiye’de iyi filmleri izlemeyen bir seyirciye sahibiz. Dikkat edin ödüllü filmler gişede çakılırken abidik gubidik filmler rekorlar kırıyor.”

 

Türkan Şoray’ın oynadığı Çalıkuşu benim için dönüm noktası oldu

Türkan Şoray’ın oynadığı Çalıkışu’nun kendisi için bir dönüm noktası olduğunu belirten Kıral, “O dönemde film çekmek daha kolaydı. Amatör bir ruhla ve şevkle film çekilirdi. Kimse paragöz değildi. Şimdi ise herkes kendi işini yapar, kimse kimseye yardım etmez” dedi. “Hakkari’de Bir Mevsim” filminin beş yıl yasaklandığını söyleyen Kıral, “Sebebi Doğu’yu yoksul göstermemdi. Halbuki ben dekor kullanmayıp filmi Hakkari’de çekmiştim. Yasaklar artınca Almanya’dan telefon geldi ve ‘gel istediğin filmi çek’ dediler.

 

Yılmaz Güney’in ayıbı

Oyuncularıyla zaman geçirip onların jest, mimikleri ve doğal hallerini anlamaya çalıştığını belirten Erden Kıral, sözlerine şöyle devam etti; “Bazı filmlerde eğer oyuncular yönetmeni yargılamaya başladıysa filmi yönetemezsiniz. Otoriteniz yok olur. Yol filmini bu yüzden bıraktım. İşime çok karışıldı ve dayanamadım. Yılmaz Güney’in ayıbı filmi film yapan Şerif Gören’in isminin küçük yazılmasına susması oldu.”

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye

Emin Alper Yeni Filmi “Balkaya” İçin Sete Giremeye Hazırlanıyor

Filmin başrolünde Selahattin Paşalı ve Ekin Koç yer alacak.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Emin Alper

Ödüllü filmlerin yönetmen koltuğuna oturan isim Emin Alper, dördüncü uzun metraj filmi olacak “Balkaya”nın prodüksiyonuna temmuz ayı içerisinde başlayacak.

Daha önce Tepenin Ardı, Abluka, Kız Kardeşler gibi adından söz ettirmiş ödüllü filmlerin yönetmen koltuğuna oturan Emin Alper, dördüncü uzun metraj filmi olacak “Balkaya“nın hazırlıklarına başladı. Temmuz ayı ile birlikte prodüksiyonuna başlaması planan filmin çekimleri ağırlıklı olarak Kayseri’nin Yeşilhisar ilçesinde gerçekleştirilecek.

Filmin başrollerini ise iki genç isim Selahattin Paşalı ve Ekin Koç paylaşıyor. Paşalı‘yı Netflix dizisi Aşk101’deki başarılı performansıyla tanıyoruz. Ekin Koç ise Bizim İçin Şampiyon filmiyle dikkat çekmişti. Filmde Paşalı ve Koç‘a Erol Babaoğlu, Erdem Şenocak, Selin Yeninci ve Nizam Namidar eşlik edecek.

Nadir Öperli‘nin yapımcılığını üstlendiği filmin görüntü yönetmenliğini Christos Karamanis, yapım tasarımını Nadide Argun van Uden yapacak.

Filmin konusu şu şekilde: Emre, Balkaya kasabasına yeni tayin olmuş çiçeği burnunda bir savcıdır. Kendisini bekleyen işlere büyük bir ciddiyetle sarılan Emre başta belediye başkanı Selim Bey olmak üzere, kasaba eşrafı tarafından büyük bir saygıyla karşılanmıştır. Ancak bütün bu hoş karşılanmaya rağmen ilk günden itibaren birtakım gariplikler ve gerginlikler yaşanır. Kasabada ciddi bir su sorunu vardır. Sualtı mağaralarından gelen yer altı suyunun kullanılması çevre kurulları ve mahkemelerce yasaklanmıştır. Selim’in belediye başkanı olarak en büyük projesi bu meseleyi çözmek ve modern borularla yer altı sularını kasabaya bağlamaktır. Susuzluktan kırılan kasaba bu projenin hayata geçmesini beklemektedir. Fakat kasabada Selim’e karşı ciddi bir muhalefet de vardır. Bu muhalefetin öncüsü, yerel gazetenin sahibi Murat’tır. Emre, Murat’ın kendisini belediye başkanına karşı kışkırtma çabalarına temkinli yaklaşır. Nitekim birkaç hafta içinde yerel seçimler yapılacaktır ve Emre bu seçimlerde herhangi bir tarafın yanında görünmek istememektedir. Emre, siyasi çekişmelerde taraf olmak istemese de ona karşı yükselen homurtular, onu yavaş yavaş Murat’la ittifak yapmaya zorlar ve genç savcı kısa süre sonra kısır bir döngü içinde sıkışıp kalır.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Netflix Yeşilçam Filmlerini Arşivine Ekliyor

Dert Bende, Fatmagül’ün Suçu Ne?, Şoför Nebahat ve daha fazlası.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Dünyaca ünlü yayıncı platform Netflix, Türk Sineması’nın Yeşilçam furyasını arşivine eklemeye hazırlanıyor.

200 milyon aboneyi aşkın takipçisi bulunan uluslararası streaming platformu Netflix, Yeşilçam filmlerini arşivine ekliyor. Kitaplığında birçok ödüllü film, dizi ve belgeseli barındıran Netflix ilk olarak Yeşilçam klasiklerinden Dert Bende, Fatmagül’ün Suçu Ne? ve Şoför Nebahat gibi filmleri ekranlara getirecek.

Türk yapımlarla her geçen gün arşivini daha fazla çeşitlendiren Netflix gelecek günlerde; Türkan Şoray’ın başrolünü üstlendiği Dert Bende, Hülya Avşar’lı Fatmagül’ün Suçu Ne?, Metin Serezli ve Fatma Girik’in başrolünü paylaştığı Şoför Nebahat, Şener Şen başrollü Çıplak Vatandaş, Şener Şen ve İlyas Salman’ın kadrosunda bulunduğu Şekerpare, Kemal Sunal’lı Tokatçı, Hülya Avşar ve İbrahim Tatlıses’in başrolünü paylaştığı Aşıksın ve Münir Özkul’lu Gülşah filmi Netflix‘te ekranlara gelecek Yeşilçam klasikleri arasında bulunuyor.

Okumaya Devam Et

Türkiye

“Sudanlı Musa”nın Hayatı Film Oluyor

Başrol için Hollywood yıldızlarıyla görüşülüyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Sudanlı Musa

İstihbaratçı Kuşçubaşı Eşref Bey’in emir eri Sudanlı Musa’nın hayatı beyazperdeye aktarılmaya hazırlanıyor.

I. Dünya savaşında Osmanlı askerleriyle birlikte cephede mücadele veren Sudanlı Musa’nın hayat hikayesi “Sudanlı Musa – Vatana Adanmış Bir Ruh” ismiyle beyazperdeye uyarlanacak. Sudanlı Musa’nın her yaştan insanın ilgisini çeken destansı ve hazin yaşam öyküsünün tüm samimiyetiyle yansıtılacağı filmin çekimleri Türkiye’nin farklı illerinde gerçekleştirilecek. Yapımcılığını Kafa İşler Medya Yapım’ın üstlendiği “Vatana Adanmış Ruh” filmi için prodüksiyon çalışmaları sürüyor.

Filmin, Afrika ülkeleri ve Türkiye arasındaki var olan kültürel, politik ve turistik ilişkileri de olumlu yönde etkilemesi bekleniyor. Yönetmenliğini Deccal, Hep Yek 3 ve Malazgirt 1071 gibi filmlerin arkasındaki isim Özgür Bakar’ın yapacağı filmin başrol oyuncusu olan Sudanlı Musa karakterini canlandırmak üzere ise Hollywood yıldızlarıyla görüşmeler devam ediyor.

Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak danışmanlığında senaryosu oluşturulan film, 4 Mart 2022’de izleyiciyle buluşacak.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler