‘Filmlerimde risk almayı seviyorum’

Festivaller Genel Türkiye
64. Cannes Film Festivali bugün sona eriyor. Bir Zamanlar Anadolu’da filmiyle Altın Palmiye için yarışan Nuri Bilge Ceylan, dün film ekibiyle birlikte bir basın toplantısı düzenledi.

157 dakikalık filmde senaryo gereği daha fazla diyalog ve oyuncu olduğunu söyleyen Ceylan, filmlerinde risk almayı sevdiğini ve teknik ve estetik olarak arayışlarına devam edeceğini ifade etti.

Geçen yıl ‘Üç Maymun’ filmiyle Cannes’da en iyi yönetmen seçilen Ceylan, son filminin bütçesinin, eski filmlerinin toplam bütçesinden daha fazla olduğunu söyledi. Filmde, öncekilere oranla daha çok diyaloğun yer aldığına işaret edilmesi üzerine Ceylan; senaryoyu oluştururken, ilk başta bu tür kaygıları olmadığını, ancak bürokrasiyi ve bürokrasi içindeki iktidar savaşını anlatmak için doğal olarak daha fazla diyalog kullanmak zorunda kaldıklarını belirtti.

Geniş çekimin asla vazgeçemeyeceği bir unsur olduğunu ifade eden Ceylan, bu şekilde evreni daha iyi gösterdiği hissine kapıldığını söyledi. Nuri Bilge Ceylan, filmdeki doktorun yansıttığı ‘nihilist’ yaklaşımın, genelde bütün filmlerinde ister istemez bir şekilde ortaya çıktığını kaydetti. Senaryo yazarı, aynı zamanda filmde muhtar rolünü üstlenen Ercan Kesal ile yürüttükleri çalışmaya atıfta bulunan Ceylan, Kesal’ın bürokrasiden gelen tecrübelerinin, filmi zenginleştirdiğini söyledi. Senaryoya yine katkıda bulunan Ebru Ceylan ise kendisinin de bir bürokrat kızı olduğunu hatırlatarak, uzun süre küçük bir kasabada yaşamanın senaryo yazımında katkısı olduğunu ifade etti. Filmde savcı rolündeki Taner Birsel, Ceylan’la çalıştığı için kendisini çok şanslı hissettiğini ifade etti ve “Beni ilk zamanlar savcı rolü için biraz steril buldu ve ortak çalışmamızla, bu karakteri birlikte çıkardık.” dedi. Komiser rolündeki Yılmaz Erdoğan ise Ceylan’ı uzun zamandır tanıdığını belirterek, “Bu filme hazırlık için 6 veya 7 kilo aldım. Seyirciler, bu filmde de yine geveze ve konuşkan bir Yılmaz Erdoğan izleyecek.” dedi. Bir Zamanlar Anadolu’da filminin galası, dün akşam 22.30’da gerçekleşti. Yılmaz Erdoğan, Taner Birsel, Muammer Uzuner, Ahmet Mümtaz Taylan’ın başrollerde yer aldığı filmin çekimleri Keskin’de yapıldı. Bosna-Hersek ve Türkiye ortak yapımı olan ve Eurimages tarafından desteklenen film, bir doktor ve savcının 12 saatlik gerilimli hikâyesini anlatıyor. CANNES AA

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up