“Filmlerim Cevap Vermez, Soru Sorar”

Festivaller

Bedirhan Dökmeoğlu takip etti, haberleştirdi…

 

image

 

34. İstanbul Film Festivali kapsamında Reha Erdem’in sinema dersi yapıldı.

Reha Erdem’in sinemaya, insanlığa ve güncel olaylara bakış açısının irdelendiği etkinlikte, yönetmen tüm tevazuu ve doğallığıyla soruları cevapladı.

Konuşmasına başlar başlamaz yönetmenin ilk sözleri “Etkinliğin adı sinema dersi olunca bu durumdan çekindim, kimse kimseye bir şey öğretemez” oldu. Bu cümle bile kendisinin ne kadar mütevazı olduğunu gösteriyor.

Yönetmeni övmeme gerek yok kendisi bir okyanus. Etkinlikten önce “Kozmos” filmini izledik. Filmle ilgili izleyicilerin merak ettiği noktaları aydınlattı. Ancak yönetmenin film eleştirilerine ve film analizine karşı aklında oturtmadığı durumlar var. Filmlerinde daha çok çocukluğundan ve kendi hayatından yaşadıklarını konu edindiğini anlattı. Beynin yapısının akışkan olduğunu, kendi filmlerini de akışkan yapmaya çalıştığını, metaforların, çerçevenin uçlarının açık olduğunu, seyircinin çözümlemesi gerektiğini söyledi. Filmlerinde cevap vermek yerine soru sorduğunu özellikle vurguladı.

Salon tıklım tıklım doluydu, insanlar merdivenlerde oturuyordu.
Festivalde filmler gösterilirken bir yandan da etkinlikler devam ediyor. Festival heyecanı salonlara yansımış durumda. Katılım yüksek. Biletler ve kuponlar kalmıyor. Sinema adına güzel…

 

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up